rafal0

Members
  • Ilość treści

    384
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez rafal0


  1. Witam. Czy takie całe lane gumowe koło będzie lepsze niż te dętkowe przy obracaniu beli, nie będzie kaleczyć folii? Ktoś montował ? Uwagi spostrzeżenia mile widziane.

    IMG_20240523_161902.jpg

    IMG_20240523_161852.jpg


  2. Witajcie koledzy i koleżanki ;) Według ustawy o lasach zgodnie z art. 13 ust. 2 i 3 tejże ustawy zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów i z powyższego przepisu wynika, że zmiana lasu na grunt rolny jest możliwa jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

    Czy komuś udało się wykonać prawnie odlesienie działki w celu przekształcenia na użytek rolny? We wniosku do starosty jest potrzebne uzasadnienie, czy ktoś komu się udało podzieliłby się uzasadnieniem? Może macie jakiś pomysł na uzasadnienie.

    W moim przypadku las ma 0,30ha, a potrzebowałbym jedynie przekształcić 0,10ha w celu wykonania jednego długiego poprzeczniaka na polu. Mój las jest na środku działki dotykając jedną stroną do drogi. a po bokach jest samosiejka sosny i pola. Aby w statystykach powierzchni leśnej nie ubyło urzędom jestem gotów przekształcić samosiejki sosny na las co zastąpiłoby kawałek odlesiony i byłby jeszcze naddatek ;)


  3. Istnieje możliwość pozostawienia w miejscu realizacji przedsięwzięcia pieca kaflowego tylko do celów dekoracyjnych. Piec kaflowy musi zostać trwale wyłączony z użytku, tzn. powinien zostać odcięty od przewodu kominowego. Beneficjent na etapie składania wniosku o płatność, powinien udokumentować ten fakt poprzez załączenie do wniosku dokumentu trwałego odłączenia źródła ciepła od przewodu kominowego wystawionego przez kominiarza. {źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/wymagania-techniczne-zakres-rzeczowy-przedsiewziecia-pytania-i-odpowiedzi/}


  4. Panowie wybierzcie sobie co jest bardziej eko:

    * Spalanie drewna w piecu; wytwarzanie dwutlenku węgla podczas spalania; posadzone nowe drzewa w miejsce starych, które w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla przy czym wytwarzają tlen

    * Spalanie pelletu w piecu; wytwarzanie dwutlenku węgla podczas spalania oraz produkcji pelletu; do wyprodukowania pelletu trzeba rozdrobnić drewno mechanicznie, potem suszyć sortować i z prasować czyli pelletowanie, no i jeszcze pakowanie i transport po całym kraju i do tych wszystkich maszyn użytych w procesie produkcji potrzeba prądu który został wyprodukowany na pewno przy wytworzeniu dużej ilości dwutlenku węgla plus jeszcze transport, który nie jest bez emisyjny ;)

     

    Wiadomo każdy ma prawo do wyboru paliwa, ale nie możemy dać sobie narzucić jednego czy dwóch rodzajów ogrzewania bo zrobi się z tego monopol dla firm dostarczających np. gaz, zero konkurencji równa się wysoka cena. Co gorsza wschód zakręci kurek, nasze zapasy starczą na kilka miesięcy, co potem? Przy takim piecu na drewno jesteśmy nie zależni. Lasów mamy sporo, nawet krzaki można przerobić na zrębki i zawsze mamy ciepło.

    Człowiek przyzwyczaja się do wygody i wiadomo lepiej sterować z telefonu ogrzewaniem gazowym w domu leżąc sobie na kanapie i oglądając TV niż gibać w lesie w komarach, kleszczach, pocie i potem jeszcze włożyć trochę wysiłku do przygotowania produktu finalnego czyli suchego polana ;) 


  5. Rozumiem że potrzebujesz rębaka z własnym silnikiem i to spalinowym. Rębaków trochę jest na polskim rynku ( tarczowe, bębnowe, ślimakowe, walcowe). Na pewno szukając rębaka zwróć uwagę czy jest chociaż jeden wałek pobierający materiał ( jak są dwa to jest już bajka bo wciągną każdą rozgałęzioną gałąź ( np. gałęzie z drzew owocowych w sadzie). Dobrze aby rębak miał jakieś zabezpieczenie, sprzęgło, wyłącznik bezpieczeństwa aby móc zatrzymać go w przypadku pochwycenia ubrania czy rękawicy przez gałąź. Tak na szybko przypomniałem: to obejrzyj rębak firmy ZM precyzja RD-107SP z silnikiem spalinowym na przyczepie- jest to trochę inny typ rębaka niż Twoje propozycje ;) , ale myślę że powinien spełnić Twoje oczekiwania, a tu link do filmu z tym rębakiem: 

     


  6. No sprawdziłem tegoroczną irgę i jeśli chodzi o plamy to u mnie jest podobnie jak w tamtym roku, większość czyste, ale trafiają się z plamkami w miąższu, które po ugotowaniu wyglądają jak kilka skwarek wmieszanych w ziemniaki ;) . W okolicy sporo narzeka, że irga co do jednej sztuki jest mocno łaciata, a nawet są osoby, które w okolicy nie mogły dostać czystej irgi to kupiły gdzieś w Polsce, a ta irga też sztuka w sztukę plamiasta heh.


  7. Panowie jak w tym roku z plamami w irdze ? Sporo osób w mojej okolicy narzeka na plamy. Trochę mnie tymi plamami nastraszyli bo jeszcze swoich nie sprawdzałem jakie są w środku (postaram się jutro sprawdzić). Zobaczymy czy daje coś wapnowanie i oprysk borem (już drugi rok takie dodatki)   ;) .


  8. Na forum jakiś chwilowy problem z wysyłaniem wiadomości. Czy po uzyskaniu wykształcenia r3 zawodowe rolnicze do brania dzierżaw czy kupowania ziemi jest również potrzebny 3 letni staż czy po prostu zdaję egzaminy i nie potrzebny jest staż 3 lata ?


  9. GRZES1545 posiadam gleby 5 i 6 klasy piaski (4 tylko łatkami) więc warzywa odpadają, choć ziemniaki były by jakimś wyjściem bo od kilku dobrych lat sadzimy i mamy już stałych klientów. Na początku miałem plan na 1ha ziemniaka (aktualnie 0,30ha) i na wybudowanie nowej stodoły, która w czasie jesiennym miałaby służyć za magazyn i sortownie, ale po przeliczeniu takiego planu brakuje jeszcze 3tys. Jeśli chodzi o zwierzęta to nie mam zbyt dużo budynków. Aktualnie jedna krowa mleczna i cielak (i jeszcze jeden zwierzak i koniec miejsca). Bardzo patrzę na zbyt i to co może być w przyszłości. Już teraz na rynku warzyw bardzo dużo, a większość i tak idzie kupić w supermarkecie pochodzące z poza granic Polski, podobnie z mlekiem wolą kupić w sklepie bo lepsze i smaczniejsze niż wprost od krowy (bo im śmierdzi). No cóż pomyślimy jeszcze ;)


  10. Mi wielkość ekonomiczna wynosi aktualnie koło 5 tyś. , aby dojść przy moim areale do ponad 10 tyś to musiałbym zmienić produkcję zbożową na warzywa, innego nie ma wyjścia na wykazanie wzrostu, a mi  bardziej odpowiada produkcja zbóż. Moim zdaniem wielu nie ma chętnych z powodu wykazania dość dużego wzrostu, a jak liczyłem za te pieniądze co dają dużo ziemi nie kupisz i zbożami nie podniesie się wielkości ekonomicznej, a warzyw i owoców i tak jest dużo wszędzie, a ceny i tak niskie. To jest tylko moje zdanie  być może źle myślę ;) .


  11. Warunki pogodowe to prawda wpływają bardzo na jakość bulw, ale by zminimalizować szkody spowodowane rdzą ziemniaki powinny być sadzone na ziemiach z dużą zawartością próchnicy i powinny to być ziemie lekkie. W tym roku posadziłem na kawałku gdzie na środku było bardzo mokro a końce były wyżej z czego w jednym końcu to taka ziemia bez gruzełkowatości, i powiem że tylko na tym piachu bez gruzełkowatości i ze słabą próchnicą pojawia się w nie których bulwach taka rdza, ale i tak jest dużo lepiej niż wcześniej jak nie wapnowaliśmy i nie pryskaliśmy borem.

    Faktycznie kiedyś u nas nie było tego problemu z rdzą podejrzewam że kiedyś obornik był nawożony co roku na pole a nie jak teraz tylko pod sadzenie ziemniaków, ale to tylko moje domysły ;) 


  12. Też mieliśmy ten problem z Irgą, ale w moje ręce wpadła mała encyklopedia niedoborów i z niej się dowiedziałem że takie plamy (jak wstawiliście na zdjęciach) są spowodowane brakiem boru. Więc poszukałem info że bor może być w glebie ale ziemniaki nie mogą go pobrać przez zakwaszoną glebę. Więc w tam tym roku zwapnowaliśmy pole w dawce 100kg wapna na 0,30ha ( pole nie wapnowane X lat) oraz przez  cały obecny sezon wykonaliśmy 3 opryski wedle zaleceń producenta środkiem Bormax. Aktualnie robimy różne potrawy ziemniaczane i jeszcze nie trafiła się ani jedna plama więc efekt u nas jest na plus.


  13. 1. Powiedzcie mi ( być może było to w tym wątku, ale trudno przejrzeć wszystkie strony dokładnie) jak jest z płatnością krusu, ponieważ do tego programu jest wymagane minimum 24 miesiące płaconego krusu, a jak np w czasie trwania realizacji programu też jest wymóg bycia na krus dalej czy można być w ZUS??

    2. Jaką uprawą podciągnęliście SO gospodarstwa i czy wymagane jest w programie np udokumentowanie zbycia zboża lub warzyw poprzez faktury? 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj