Skocz do zawartości

Pszenica Julius


Twenty_2012

Foto z dnia 07.07.2014 :)


Rekomendowane komentarze

@Pawel1990 , @fendt_fun poniżej odpowiedź na pytanie co było robione, jakie stanowisko itp :)


  • Stanowisko po rzepaku (rzepak w pełni nawożony)


  • System bezorkowy przed siewem pszenicy - gruber


  • Ze względu na duży powrót Potasu z resztek pożniwnych rzepaku i dużą zawartość tego składnika w glebie przed siewem był zastosowany:


  • Fosfor 65 kg / ha czystego składnika


  • Data siewu pszenicy 30.09.2013


  • Nasiona KWS Julius C1 165 kg / ha

Następnie:
  • Herbicyd jesienny Maraton 4 l / ha + 0,5 gr / ha glean

Wiosna:

 

1. Faza krzewienia:

  • 1 zabieg Saletra 34 N Puławska 170 kg / ha
  • 2 zabieg Siarczan Amonu 100 kg / ha
  • 3 zabieg Siarczan magnezu (kizeryt) 100 kg / ha podane w formie sypkiej

2. Faza strzelania w źdźbło:
  • 1 zabieg Timac Agro (Timac leader tonic) * mikroelementy - miedź, mangan
  • 2 zabieg - Regulator CCC (Stabilan) 0,8 l / ha + Modus 0,3 l / ha + Prochloraz (Atak 450 EC) 0,8 l / ha
  • 3 zabieg - Soprano 0,8 l / ha + Talius 0,2 l / ha + Tern Premium (Tilt Turbo) 0,8 l / ha + Gwarant 0,4 l / ha
  • 4 zabieg Saletra 34 N Puławska 260 kg / ha

3. Faza liścia flagowego:
  • Acanto 0,5 l / ha + Soprano 0,8 l / ha + Dandim 0,5 l / ha + Cerone 0,5 l / ha
  • Saletra 34 N Puławska 100 kg / ha

4. Oprysk na kłos:
  • Brasifun 0,8 l / ha + Danadim 0,5 l / ha

Odnośnik do komentarza

Ładna pszenica i pola też widzę spory kawałek :) Jeśli można spytać to ile tutaj jest ha ? I tak ogólnie to dużo masz Juliusa zasianego? U nas mamy zasianą tą odmianę 7 ha i sporo powylegało po ostatnich deszczach. Widzę po Twoim poprzednim komentarzu że dbasz i inwestujesz w uprawy i pewnie dobrym plonem to się odwdzięczy :) Pozdrawiam i 5 za foto zostawiam :)

Odnośnik do komentarza

@micha00898 kolego w tym kawałku jest 20 ha, a ogólnie Juliusa w tym roku jest zasiane 40 ha, dzięki za 5, również pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza

@adeczek27 Kolego szczerze mówiąc nigdy nie przeliczałem jaki koszt zabiegów na hektar. Zawsze stosuję to co jest potrzebne, porównuję tylko ceny środków u różnych dostawców przed zakupem :) Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza

Uważasz że saletra w zbożach jest lepsza od mocznika?? Nie dokarmiasz dolistnie mocznikiem ?? 0,5 grama gleanu ? :o ten maraton od razu po siewie ?  Piękny plon :D

Odnośnik do komentarza

@rafto  Mocznik jest ok ale zależy w jakiej fazie i przy jakich warunkach stosowania, saletra jest nawozem szybko działającym, a mocznik wolno działającym.

Mocznik potrzebuje wyższej temperatury, aby działać i jest polecany w 2 - 3 dawce ale napewno nie w pierwszej,

Jeśli chodzi o to czy dokarmiam mocznikiem to rzepaki dolistnie tak, zboża nie ale rzepak tylko przy okazji innych zabiegów.

0,5 g gleanu było stosowane w poprzednim sezonie, w tym sezonie zastosowałem 0,7 g bo choć 0,5 g poradził sobie to dla bezpieczeństwa zwiększyłem nieco dawkę do 0,7.

Maraton stosuję od fazy szpilkowania do 3 liścia, najlepiej działa jak zaczyna być widać ścieżki w zbożu, w tym roku do maratonu oprócz gleanu dodałem + 0,2 l diflufenikana na polach z problematycznym występowaniem fiołka, chabrem i przytulią, po diflufenikanie pszenica przemijająco przyżółkła ale po 2 tygodniach wróciła do normy, a to jest skutek samego diflufekikanu, a nie mieszaniny, jest to przemijające i nie szkodzi roślinom. :) A plon naprawdę piękny :) Chociaż w tym roku to z tego co słyszałem wszystkim ładnie sypnęło :)

 

@boku27 może i nie wygląda ale dla mnie liczy się to że w zbiorniku przybywało i to że sporo przyczep z tego pola wyjechało :)

Jeśli chodzi o skracanie to każdy według własnych doświadczeń stosuje, ja nie narzekam :D

Odnośnik do komentarza

Po takiej mieszaninie herbicydów jest czysto czy poprawka na wiosnę ?? Ile może kosztować taka mieszanina na ha ??

Odnośnik do komentarza

@rafto  Do tej pory stosowałem tylko mieszankę Maraton + Glean,  Diflufenikan zastosowałem pierwszy raz tak jak pisałem wcześniej na polach z problematycznym występowaniem chabru, fiołka i przytulii.

Mieszanka ta zawsze spełniała swoją rolę i na wiosnę nie było potrzeby ponownego stosowania herbicydu, ale oczywiście trzeba obserwować co się dzieje na polu bo lata bywają różne i jak w poprzednich coś się nie trafiało to nie wykluczone że w kolejnym będzie tak samo dlatego trzeba być na bieżąco z tym co dzieje się na polu.

 

Pytałeś też o koszt na hektar, więc wszystko zależy od tego w jakiej cenie kupisz wymienione powyżej środki, mnie w tym roku koszt na ha środka Maraton + Glean wyniósł około 120 zł, nie pamiętam ceny jaką płaciłem za diflufenikan dlatego podałem koszt za pierwsze dwa składniki.

Na rynku dostępny jest też gotowy środek dzięki któremu nie musisz robić sam mieszanki Maratona i diflufenikanu, środek ten nazywa się Trinity 590 SC marki Adama Polska.

Odnośnik do komentarza

@KOSTEK1212 klasa ziemi na tym polu to 4a i 4b :)

 

@qbass24 ciężko powiedzieć bo nigdy jej dokładnie nie mierzyłem, zależy czy skracasz czy nie, ja skracam 2 razy a najprościej oceniając jej wysokość jest wyższa od jęczmienia a niższa od żyta  :D

 

Odnośnik do komentarza

@rafto no to fakt tania nie jest ale sprawdzona od kilku lat tzn Maraton + Glean i do tej pory nie było potrzeby robienia poprawek :) I do tego ładnie wygląda przy pryskaniu :)

Odnośnik do komentarza

@boku27 każdy ma swoje sprawdzone i wybrane środki które mu  spełniają zamierzony efekt :) u jednego działa ten środek i drugiego inny ;)

Odnośnik do komentarza

Julius typ gęstego łanu, a kłosy ładne, lecz nie widać dużej obsady kłosów na 1m2 i pomimo tego uzyskałeś średnio 10t/ha?? Jaka obsada kłosów na 1m2 w ogóle?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v