Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawodnienie z kontenerow czy motopompa

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 10:46

Witam, mam pytanie co do nawodnienia. Mam 70 ary maliny 500 metrow od domu i chcialbym to jakos nawodnic. Czy z kontenerow pozostawionych na przyczepie poprzez linie kroplujaca uda sie? Czy moze lepiej kupic motopompe spalinowa i z tych kontenerow rozprowadzac za pomoca linni kroplujacyh? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawodnienie z kontenerow czy motopompa Dzisiaj, 21:33
  •  

#2 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1217 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 12 czerwiec 2016 - 11:59

Z pojemnika nie otrzymasz wystarczającego ciśnienia, czyli na początku linii kroplującej będziesz miał normalne nawadnianie, im dalej tym mniej wody, zaś na końcu linii może nie nawodnić wcale. Zasadniczo musi być ciśnienie, żeby na całej linii była odpowiednia ilość wody. Z kontenera raczej pozostaje zwykłe podlewanie podczas przejazdu przyczepy.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#3 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 12:33

Tez tak mysle, ale wolalem sie upewnic. Mam taka opcje awaryjna: 2 przyczepy po 3 kontenery i motopompa spalinowa rozprowadzajaca wode do linii kroplujacych. W sumie jednorazowo 6 tys litrow wody. Na jaka szerokosc nawadnia ta linia kroplujaca 50 cm czy wiecej? Dzieki Ala Capone za odp.  

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1217 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 12 czerwiec 2016 - 12:48

Linii kroplujących jest kilka rodzajów i wciąż przybywa, ale zasadniczo szerokość nawadniania zależy od ciśnienia w niej oraz czasie nawadniania (im dłużej tym szerzej poprzez przesiąkanie wody). Każda linia wystarcza do nawadniania różnią się ilością otworów (ilością emiterów), wydatkiem wody i rodzajem wykonanych materiałów. Są także dostępne z kompensacją ciśnienia szczególnie ważne przy spadkach poziomu gruntu, gdyż zapewnia jednakowe ciśnienie na całej linii. Są oczywiście droższe.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#5 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 12:58

Posiadam juz 500 m takiej: http://allegro.pl/li...5992178763.html planuje dokupic do tego motopompe z regulacja cisnienia i dodatkowe metry linii kroplujacej. Poki co nawadniam z sieci maline kolo domu. Pytanie jak ustawic to, zeby 7 rzedow po 100-120 metrow dawalo ladne cisnienie i nieczego nie ropierdzielilo ;) jakis pomysl?

Edytowany przez piotrek9106, 12 czerwiec 2016 - 13:14.

#6 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1217 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 12 czerwiec 2016 - 14:05

Oczywiście każdy z 7 rzędów jest podłączone do linii zasilającej o większym przekroju nawet 2" (2 cale). Nie jest to jedna linia kroplująca?

Jeśli będziesz zasilał z motopompy z regulacją ciśnienia to proponowałbym metodą prób i błędów zaczynając od 2-3 barów i sprawdzać efekty. Jeśli nie są zadowalające, tzn. woda nie dociera do końca wszystkich linii powoli zwiększać ciśnienie aż do osiągnięcia określonego celu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 14:20

Na tej dzialce posiadam 7 rzedow letnie maliny i 14 jesiennej, Jesli chodzi o jesienna to zamierzam podzielic na 2*7 rzedow i nawadniac jednego dnia 7 i nastepnego 7. Jesli chodzi o aukcje powyzej, to jest tam 400m w jednej rolce, ale to juz nie stanowi problemu podzielnie 4*100m ;)

#8 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1217 postów
    sporty ekstremalne

Napisany 12 czerwiec 2016 - 15:13

Dokładnie. Kup od razu potrzebne akcesoria tj. przewód zasilający min 1" (1cal), trójniki, redukcje, złącza, zakończenia linii.

#9 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 12 czerwiec 2016 - 21:21

Z kontenerów bez problemu można nawadniać. Ja podłączam do trzech zbiorników 1000l stojących na przyczepie po ok 1200m taśmy kroplującej, emitery mam co 22 cm, długość rzędów 65 metrów. Kontenery podłączone są wężem strażackim 50mm do "matki" z rury PE 40mm, z tego idą wpinki do takiej taśmy kroplującej  http://allegro.pl/ta...6250514370.html   Nawadnia równomiernie(aż sam jestem zaskoczony) Myślę, że nawet z dłuższymi rzędami nie było by problemu. Znajomy tez tak nawadniał warzywa, zresztą jak brałem taśmę z tego sklepu to właściciel mówił, że jest to metoda dość popularna. 

#10 Share piotrek9106

piotrek9106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 13 czerwiec 2016 - 10:11

Jesli tasma kroplujaca idzie tak nawadniac, to mysle ze tymi rurkami kroplujacymi tym bardziej. W razie niepowodzenia zawsze mozna dokupic pompe. 1200m do 3000 litorow podpinasz czy na 1 kontener 1200? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 13 czerwiec 2016 - 16:15

1200m podpinam do 3000l jednocześnie. Takie rurki to używam na grządkach w ogródku, też podpinam pod zbiornik 1000l i idzie, ale wiadomo na ogródku to mam kilkanaście metrów linii...  Jak masz zbiorniki to niczym nie ryzykujesz, tak jak piszesz jak nie pójdzie to podłączysz pompę. Przemyśl założenie taśm które są o wiele tańsze od linii....