Baks00

Rasa pincgauska (Pinzgauer)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Jałówka
Baks00    4404

Coraz wiecej słysze o rasie pincgauskiej,mam pytanie głownie jak z chowem i przyrostami u byczków?I wogule co sadzicie o tej rasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podjadacz    18

z tego co mi wiadomo to rasa taka sobie mleka za dużo nie da bo ponoć ok 5000kg ale buhaje ponoć jak dobrze się będzie paś to 1100-1200kg mogą mieć

Ojczyzną rasy Pinzgauer jest Austria. Początkowo była to rasa o wielokierunkowej użytkowości roboczo-mięsno-mlecznej, chowana w rejonach uprawy buraków cukrowych i chmielu. W okresie świetności była najbardziej popularną rasą na terenie Austro-Węgier i nazywała się Pinzgauer Fasel, niestety po I wojnie światowej zaczął się jej regres.

Obecnie rasa cieszy się ponadkontynentalnym zainteresowaniem ze względu na swoje duże możliwości adaptacyjne. Sprawdza się dobrze zarówno w wysokich Alpach (do 2000 m n.p.m.) i śnieżnych rejonach Ameryki Północnej, jak i w gorącym klimacie Afryki i Teksasu. Zwierzęta mogą bez problemów przebywać cały rok na pastwisku.

Zwierzęta są średniej i nieco ponad średniej wielkości o wyjątkowo długim, głębokim i dobrze umięśnionym tułowiu (szczególnie zadu) oraz głębokiej klatce piersiowej i krótkiej głowie. Kończyny są dość mocno zbudowane, o ciemnych, twardych racicach. Masa ciała buhajów to około 1100-1200 kg przy wysokości w kłębie 148-155 cm, masa krów około 650-750 kg przy wysokości w kłębie 138-142 cm. Dobowe przyrosty opasanych buhajków wynoszą średnio 1300 g, jałówek 1000 g. Pincgauery są rogate ale wyhodowano już linie bezrogie.

Umaszczenie rasy jest niejednolite ale bardzo charakterystyczne. Jest kasztanowate lub kasztanowo-czerwone z białym (mniej lub bardziej szerokim) pasem biegnącym od kłębu, wzdłuż grzbietu i dalej przez zad, podbrzusze aż do mostka. Również boczne partie zadu, ogon, wymię, podudzia i przedramiona są białe. Dalsze części kończyn kolorowe, śluzawica ciemna. Kiedyś zdarzały się osobniki czarne, ale uważano je za przekleństwo i likwidowano zaraz po urodzeniu.

Pincgauery to rasa długowieczna (często spotyka się nawet 18-letnie krowy), bardzo odporna na schorzenia i późno dojrzewająca. Pierwsze wycielenia jałówek mają miejsce dopiero w wieku 30-36 miesięcy ale później pełną przydatność rozpłodową zachowują przez długie lata. Wycielenia przebiegają bezproblemowo.

Zwierzęta tej rasy bardzo dobrze wykorzystują paszę zarówno na produkcję mleka jak i na produkcję wysokiej jakości mięsa. Mięso jest marmurkowate, drobnowłókniste. Wydajność rzeźna to średnio 55%.

Wykazują się całkiem niezłą wydajnością mleczną i łatwością oddawania mleka. Przeciętna wydajność to około 5000 kg mleka przy zawartości tłuszczu 3,8% i białka 3,4%. Nierzadko zdarza się, że krowy-rekordzistki doją się na poziomie 7000-10000 kg mleka przy zawartości  tłuszczu 5,2-5,8%. Świeże, niepasteryzowane mleko wykorzystywane jest do produkcji półtwardego, dojrzewającego, dość pikantnego sera o niepowtarzalnym aromacie i smaku. Ser ten to tak zwany Pinzgauer Bierkäse (pincgauski ser piwny) wytwarzany przy zachowaniu ostrych wymogów Codex Alimentarius, przez spółkę mleczarską w Maishofen. Jest wyrafinowaną zakąską piwoszy z górnego Tyrolu.

 

 

źródło: http://www.kisamen.pl/offer/group/35/Pinzgauer


bla bla bla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Rasa pincgauska (Pinzgauer, PZ)

12SIE

Pincgauska-300x211.jpg

Rasa: Pincgauska (Pinzgauer, PZ)

Pochodzenie: Austria

Wzrost: buhaje 148-155 cm, krowy 138-142 cm

Masa: buhaje 1000-1100 kg, krowy 600-700 kg

Maść: czerwono-biała

Użytkowanie: mięsno-mleczne

Mleczność: 5000 kg

ellgass-weiderinder-10-300x200.jpg

Cechy:

  • późne dojrzewanie
  • długowieczność
  • przystosowanie do górskich terenów.
Edytowano przez michalziemia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik~99
      Dzień dobry. Nawiąże stałą współpracę z hodowcą krów rasy ZB czyli polska czarno biała na odbiór małych byczków do dalszej hodowli na opasy.
    • Przez tycha
      Jakie najlepiej buhaje polecacie? Interesują mnie szczególnie HF czerwony.Piszcie jakimi buhajami zacielacie swoje hf .Wiem ,że każdy ma swojego już sprawdzonego i zaciela wszystkie nim.Dodawajcie fotki swoich nowo narodzonych eksperymentów.
    • Przez franec
      Witam. Czy ktoś z was ma krowy tej rasy? Lub mieszańce z HF? Co sądzicie o zacielani HF nasieniem NRF? Gdzie w woj. mazowieckim mógłbym takową zakupić i jaki byłby koszt 1 porcji. Z tego co się zorientowałem na stronie http://www.phkonrad.com.pl/www/pl/pokaz-34-rasa-czerwona-norweska-nrf-do-nbsp-krzyzowania.html jest to rasa znacznie odporniejsza na choroby niż hf a także ma niezłą wydajność przy założeniu że w Norwegi nie zadaje się kiszonki z kukurydzy.
    • Gość
      Przez Gość
      Jaką rasę wybrać do chowu ekstensywnego caly rok na pastwisku (pod wiatą) ??? Jak wasze doświadczenia ??? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam. Chciałbym zasięgnąć porady co do rasy cielaka, został zakupiony od handlarza ktory twierdzi że to pochodzenia mięsnego, cielak pochodzi z Austrii.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj