Skocz do zawartości

Zdjęcie

kto z was uprawia kapuste??

1164 odpowiedzi na ten temat

#181 Share cereal

cereal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 15:08

kto z was uprawia kapuste?? my w tym roku posadzimy 5 ha. wszystko na kiszenie. wczoraj posialiśmy kapustę w tunelu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kto z was uprawia kapuste?? Dzisiaj, 09:35
  •  

#182 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 16:30

kto z was uprawia kapuste?? cereal, a skąd jesteś? Zawsze po tyle sadzisz? Jakie odmiany?

#183 Share cereal

cereal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 19:30

kto z was uprawia kapuste?? z małopolski. w tamtym roku było prawie 6 ha. w tym roku nabyliśmy Vestri i Jubilee. co do reszty to jeszcze sie zobaczy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 15 marzec 2011 - 12:54

kto z was uprawia kapuste?? ja sadze prawie hektar z przeznaczeniem na gołąbki, odmiany to Discover, Jaguar, Almanac. A coś na temat nawożenia może powiecie??

Edytowany przez młody17, 15 marzec 2011 - 12:55.

#185 Share chopin

chopin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,PC,PS3:)

Napisany 16 marzec 2011 - 20:31

kto z was uprawia kapuste?? witam... jakie odmiany kapusty czerwonej sadzicie? Może moglibyście mi coś polecić... ma być to kapusta na zbiór jesienny do przechowywania

#186 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 16 marzec 2011 - 20:38

kto z was uprawia kapuste?? Huzaro.

#187 Share chopin

chopin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów

Napisany 16 marzec 2011 - 20:44

kto z was uprawia kapuste?? Badylarz dzięki ...a napisz mi jeszcze co Cie do niej tak przekonało w porównaniu di innych odmian. plon,przechowywanie, łatwość obierania,zdrowotność? bardzo m i zależy na odmianie u której po ściągnięciu kilku liści główka pozostaje ładna tzn liście są gładkie a nie takie pokarbowane:) napewno wiesz o co chodzi ...wielkie dzięki i napisz coś jeszcze o niej.. pozdr

#188 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 16 marzec 2011 - 21:04

kto z was uprawia kapuste?? Jak odpowiednio zadbasz o kapustę na polu czyli m.in. zabiegi "na grzyba" zawsze w terminie i dobrymi preparatami to kapusta będzie się dobrze przechowywać, nie trzeba będzie wielu liści zdejmować, chyba, że w zwykłej przechowalni planujesz do końca maja trzymać ;) My uprawiamy Huzaro i jesteśmy zadowoleni zarówno z plonów jak i zdrowotności oraz jej zdolności do przechowania. Co do obierania to chodzi Ci o tzw. "mózgi" ;) Wiadomo, jeśli pół liści się z główki zdejmie to atrakcyjnego wyglądu ona nie zachowa ale po zdjęciu kilku liści wygląda bardzo dobrze. Dodatkowo jeśli dobrze Ci się przechowa to ma super nalot i połysk dzięki czemu do handlu jest idealna.

#189 Share chopin

chopin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów

Napisany 16 marzec 2011 - 21:32

kto z was uprawia kapuste?? ok.dzięki... pytałem tak o te "mózgi' bo będe chciał ją trzymać bez agregatów a przy wiekszej ilość szybko całości się nie sprzeda...i przechowywanie się przedłuża ..miałem raz odmianę bodajże z s&g i po ściągnięciu 3-4 liści były mega "mózgi"..:)hehe. badylarz skąd jesteś , ja z okolic Proszowic,małopolskie.

#190 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 17 marzec 2011 - 16:50

kto z was uprawia kapuste?? Ile u Was kosztuje sadzonka kapusty ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 17 marzec 2011 - 18:34

kto z was uprawia kapuste?? kiedy i w jakim dużym multiplacie robi się rozsadę na zbiór późnojesienny? Czy może lepiej w kostce ziemnej?

#192 Share cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 17 marzec 2011 - 19:08

kto z was uprawia kapuste?? a propo produkcji rozsady białej i pekińskiej czy wystarczy w cień przestawić rozsadę gdy zwiększy się temperatura w lipcu?

#193 Share lampo 60

lampo 60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Zainteresowania:wszystko i nic.

Napisany 17 marzec 2011 - 19:15

kiedy i w jakim dużym multiplacie robi się rozsadę na zbiór późnojesienny? Czy może lepiej w kostce ziemnej?

na jesienne zbiory najlepsze sa palety 160 otworów. W kostce to idzie sie zamęczyc :P Gospodarstwa specjalizujace sie w produkcji rozsady robią kapustne na jesienny zbiór w paletach 160-260. termin sadzenia zalezy jaka 'kapusta', jakie przeznaczenie.Ogólnie od połowy maja do początku sierpnia.

#194 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 17 marzec 2011 - 19:27

kto z was uprawia kapuste?? a jakie duże. Bo ja mam 24mmx24mm i 30mmx30mm. I w obu paletach jest 160 komórek. A czemu w kostce źle? Znajomy tak parę ha pekinki robi

#195 Share misio2614

misio2614

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów

Napisany 17 marzec 2011 - 19:36

kto z was uprawia kapuste?? Witam
Chciałbym w tym roku zasadzić niewielki areał kapusty białej i pekińskiej, może też trochę czerwonej.
A więc w uprawie kapusty jestem zielony.

Więc kapusty chciałbym mieć na przechowanie. Czyli zbiór jesienią
Chciałbym zrobić rozsadę pod tunelami.

I mam do was pytanie kiedy kiedy zacząć siew na rozsadę pod tunelami żeby byłą do zebrania jesienią ??

A i może jeszcze jedno
Jaka kapusta będzie najlepsza ??

Pekińska myślę że Bilko F1
Czerwona myślę że Huzaro F1

A biała ???
Proszę o jakąś poradę która będzie dobra do przechowywania

Proszę o odp.

#196 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 17 marzec 2011 - 20:02

Ile u Was kosztuje sadzonka kapusty ?

Około 10 groszy.

kiedy i w jakim dużym multiplacie robi się rozsadę na zbiór późnojesienny? Czy może lepiej w kostce ziemnej?

Najpopularniejsze są 160-tki (40x60cm). Wysiew najlepiej na początku kwietnia żeby koło połowy maja posadzić.

a propo produkcji rozsady białej i pekińskiej czy wystarczy w cień przestawić rozsadę gdy zwiększy się temperatura w lipcu?

Nie bardzo rozumiem pytanie. W lipcu o rozsadzie kapusty białej to trzeba zapomnieć bo najpóźniej koło połowy czerwca powinna zostać ona wysadzona na pole. A jeśli chodzi o wysokie temperatury w lipcu i ich szkodliwe działanie na pekinkę to wystarczy tunele wietrzyć i oczywiście podlewać w terminie, nic złego nie powinno się jej stać.

#197 Share stalpin8145

stalpin8145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 17 marzec 2011 - 21:43

kto z was uprawia kapuste?? Saszeta ja robie rozsade kapusty i kalafiora w bryłkach i jest ok

#198 Share lampo 60

lampo 60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Zainteresowania:wszystko i nic.

Napisany 17 marzec 2011 - 23:47

a jakie duże. Bo ja mam 24mmx24mm i 30mmx30mm. I w obu paletach jest 160 komórek. A czemu w kostce źle? Znajomy tak parę ha pekinki robi

no to zalezy czy pola masz blisko czy daleko od gospodarstwa. jesli daleko to lepiej siac w te mniejsze 24x24. podejrzewam ze mieszcza sie w skrzynki uniwersalki i łatwo to transportowac. jesli pola masz blisko to lepsze te trochę wieksze, czyli 30x30 bo zawsze to troche wiecej miejsca dla korzeni. Uwazam ze do kapust, a szczególnie jesiennych lepsze sa jednak palety :rolleyes: Nigdy nic nie sadziłem na kostce ale kojarzy mi sie to jedynie z uprawą sałaty :rolleyes:

najlepsze na przechowywanie sa kapusty o najdłuzszym okresie wegetacji. zobaczyc jaki okres wegetacji ma dana odmiana - czyli od sadzenia w pole do zbierania/wycinania/talerzowania( to w tym roku), dodac ok 4 tygodnie na produkcje rozsady i juz wiadomo kiedy wysiac na rozsadnik, w palety, inspekty.

A i może jeszcze jedno
Jaka kapusta będzie najlepsza ??

nie mogę sie oprzec stwierdzeniu ze w tym roku najlepsza bedzie ta kapusta która zostanie w opakowaniu jako nasiono <_<

"no ale róbta jak chceta" :lol:

#199 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 06:51

kto z was uprawia kapuste?? do najdalszego rogu pola mam 800m :D .
@lampo60 nie bądź takim pesymistą. W zeszłym roku ziemniaków było 30% więcej nasadzone a zobacz jaka cena. W naszym zawodzie wystarczy nieraz 15 minut i wszystko się zmienia. A kto nie ryzykuje ten nie siedzi :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 18:20

nie mogę sie oprzec stwierdzeniu ze w tym roku najlepsza bedzie ta kapusta która zostanie w opakowaniu jako nasiono <_<

Ciężko będzie taką spotkać w tym sezonie ;)

@lampo60 nie bądź takim pesymistą. W zeszłym roku ziemniaków było 30% więcej nasadzone a zobacz jaka cena. W naszym zawodzie wystarczy nieraz 15 minut i wszystko się zmienia. A kto nie ryzykuje ten nie siedzi :lol:

On jest realistą ;) Kapusta w tym roku zapłaciła i teraz będzie dużo napaleńców, którzy pierwszy raz w życiu ją posadzą bo myślą, że kasa z tego taka ogromna jest. A jeśli pogody podpasują i plony będą dobre to takim osobom się szybko odechce przy tym robić, bo co z tego, że plony będą skoro kasa żadna ;)

Tak czy inaczej trzeba być "dobrej" myśli i mieć nadzieję, że pogoda nam spłata jakiegoś figla :D