Skocz do zawartości

Pryskanie zboża na chwasty w jesieni


Benek70

Rekomendowane odpowiedzi

Jak rozumiec to osłabianie wschodów? Wschody są słabsze ponieważ częśc ziarna traci zdolnośc kiełkowania czy może wschodząca roślina jest słabsza i wtedy widac tą różnicę?

Nawiasem mówiąc, na jednym polu będe mógł to sprawdzic, bo trochę opryskaliśmy zaraz po siewie, a resztę opryskam dopiero po wschodach.

 

Dzięki za odpowiedzi!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy mogę opryskać (jeśli tak to jaki środek zastosować a jaki stanowczo wykluczyć) pole na którym planuje na wiosnę wykonać wsiewkę koniczyny czerwonej. Do tej pory pryskałem na wionę Aminopielikiem i po 2-3 tyg. robiłem wsiewkę. A teraz chciałbym załatwić chwasty w zbożach na jesień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie z innej beczki co sie stanie ze srodkiem zastosowanym na jesien w oziminach na 5 i 6 klasie czyli na " piasku " czy nie wypłucze go w głab gleby i straci on siłe działania zbyt szybko ? chce zastosować 3.5l maratonu + 5 gram gleanu tak mi doradzili w sklepie. bede pryskał 4 klasy i o nie sie boje ale co z 5 a nawet 6 klasą czy to ma sens ? gleanu niby nie wolno stosować na glebach piaszczystych no ale taka mała dawka chyba nie zaszkodzi ? oprysk powschodowy co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytac jak to jest z opryskami powschodowymi, minaowicie, jak wszyscy wiemy pogoda w chwili obecnej nie przypomina wczesnej jesieni i nocą są przumrozki. Czy wykonanie oprysku na pszenżyto i pszenicę, ktróa jest w fazie drugiego liścia ma sens przy takiej pogodzie jak teraz?Dodam, że pryskałbym Maczugą w dawce ok. 22g/ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty

Przyszedł czas na relacje i wnioski glean 15 g + legato plus 0,75l - chwasty zostały tylko wspomnieniem z jednym małym wyjątkiem. na działce którą od niedawna użytkuje ( 1 rok owies mustang 0,5l, 2 rok rzepak butisan star 2,5 l obecnie pszenica z zabiegiem glean + legato) zauważyłem miejscowe występowanie dymnnicy pospolitej( w atlasie chwastów jest adnotacja że jest gatunkiem wskazującym na wysoką sprawność roli wiec nawet się cieszę).

Stosowanie gleanu bądź jego generyków w okresie przymrozków w pełnych dawkach 20 - 25 g to nieporozumienie. Wszystkie sulfynomoczniki mają negatywny wpływ w razie przymrozków. Macie tyle przykładów w tym temacie i środków i ich mieszanin ale nie trzeba kupić maczugę poczekać aż nie będzie dało się wjechać w pole i aż wystąpią przymrozki a później udawać głupa że źle doradzili ludzie trochę rozsądku i takiego wyczucia. Na przymrozki polecam jedyny słuszny środek czyli CTU ( Lentipur Flo ( niektóre odmiany nie przepadają za nim) .

Dlaczego najlepiej stosować herbicydy od fazy 3 liści? - Są 2 najlepsze momenty na odchwaszczanie plantacji

1 bezpośrednio po siewie do powiedzmy 3 dni po siewie

2 od fazy 3 liści do końca wegetacji jesiennej z tym że opryskanie w fazie 3 - 5 liści daje nam pewność że chwast zostanie zniszczony bo chwast jest mały , wrażliwy, słaby.

Roślina od fazy kiełkowania do fazy 3 liści odżywia się z ziarniaka zastosowanie w tym terminie herbicydów zawsze wpłynie negatywnie na rozwój rośliny ( w mniejszy bądź większy sposób. Roślinka nie dość że musi się przestawić z odżywiania z ziarniaka na korzeniowe to jeszcze ma rozłożyć substancję aktywną z herbicydu. Stosowanie herbicydu od fazy 3 liści nie jest tożsame z tym że jak znajdziemy na polu 1 roślinkę z 3 liśćmi to zaczynamy pryskać. Większość powinna być w fazie 3 liści a pozostałe w późniejszej tzn 4.( chyba że macie superwyrównaną plantację).

 

Co do rzepaku nie widzę różnicy między dawką 2,5 litra a 2 litry Butisanu star ( różnica w kosztach 45 zł ) stosowałem 5 - tego dnia po siewie, za rok pryskam wszystko dawką 2 l( 183 zł/ha).

 

pozdrawiam Sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie stosowanie gleanu i jego generyków (niezależnie od terminu)to nieporozumienie. Zwłaszcza na glebach w wysokiej kulturze czy sprawności. Zresztą sam to zauważyłeś.

Chyba że na glebach gdzie rośnie tylko żyto.

 

Jeśli chodzi o przymrozki, to lepiej od chlorotoluronu CTU spisuje sie izoproturon IPU. Dziś tego nie ma w zaleceniach (związane to jest z naszym wstąpieniem do unii - ochrona środowiska) ale kiedyś zalecano go stosować na zamarzniętą ziemię i wystarczała dawka 2l/ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najkrócej rzec ujmując:

- im wyższe pH tym dłuższe zaleganie chlorosulfuronu,

- im bardziej sprawna gleba tym lepszy kompleks sorpcyjny a co za tym idzie dłuższe zalegania subst. aktywnej

- problem z następstwami

- działanie niekorzystnie na mikro florę i mikro faunę glebową - najprościej rzecz ujmując zabija zycie glebowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez hazel
      Witam chciałbym się dowiedzieć po jakim czasie po oprysku herbicyd owym mogę stosować dokarmianie dolistne środki jakich używałem to apyros 75 wg i Mustang forte 
    • Przez Filip12345
      Siałem pszenżyto koło 12 października.
      Pryskałem glifosatem i nie spaliło perzu... Prawdopodobnie za mała dawka. Co teraz zrobić? Jest jakaś substancja czynna która go wezmie i zarazem chwasty czy nie bardzo. I na jesieni czy wiosnę.
    • Przez raul7031
      Panowie czy po umyciu opryskiwacza środkiem CleanMax do mycia opryskiwacza można wyplukac pozostala ciecz czyli pełny opryskiwacz tzn wypryskać go na polu uprawnym tj. ściernisku po którym będzie siany jęczmień jary na wiosnę następnego roku? Jak robicie sami?
    • Przez citrulline
      witam 
      chciałbym maksymalnie oczyscić zaniedbane pole pod przyszłe uprawy, głownym problemem jest perz, gleby lekkie piaszczyste 5, 6 klasa ,chociaż mam wrażenie że w tym roku jak na złośc jest go mało rośnie tylko placami ,celowo czekałem az do teraz aby wyrósł jak najwiekszy dla najlepszego efektu z  użycia oprysku. Dłuzej nie moge czekać bo zaczyna być coraz zimniej , myśle pryskać w przyszłym tygodniu, podoga u mnie sie zapowiada następująco, myśle opryskać Agrosarem ? jaką dawkę na ha dać? 5 l będzie wystarczające? Z informacji które znalazłem podobno im mniej wody na ha tym lepiej ale to każdy mówi inaczej, 200 l na ha bedzie ok? jaki adwiutant użyć najlepiej żeby wszystko zagrało? to będzie mój przed ostatni zabieg w tym roku potem jeszcze w listopadzie orka i zamykam sezon
      pozdrawiam

    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki polecicie  oprysk na jesień na żyto pszenice i pszenżyto ? W tym roku miałem problem z tomką ościstą oraz wiechliną roczną  . Doradzono mi Beflex 0.3 plus Sunfire 0.3 plus Xandao 50 g lub Bacara ? Ja bardziej myślałem o chlourotronie czyli jakiś lentipur albo tolurex ale może zaszkodzić pszenicy a trochę jej mam . Z góry dziękuję za odpowiedzi  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...