bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Gość   
Gość

Powodzenia z takim handlem, he he dobre, nie mówię że nie ale ja tylko zastosowałem dwa razy oprysk i koniec, doszedłem do wniosku że najlepiej jak on sam sobie rośnie bez ingerencji człowieka bo potem są jaja. Po za tym po takich opryskach inspekcja ochrony by mnie za***ała bo by mi globala nie podbili i marketówka by mi nie poszła i zapewne utylizacje by mi zlecili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy możesz zdradzić chociaż rąbka tajemnicy jak to robisz? Wcześniej pisałeś że masz średnią główki 8cm, a teraz piszesz że pryskałeś tylko 2 razy. Jak to zrobiłeś?

 

Jeżeli chodzi o ceny to jakiś czas temu miałem telefon z propozycją 30gr za główkę wszystko, nie czyszczony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
horputwu    0

Do s4lim3 pracuje w szkółce truskawek i tam tego szło dużo na drutowce i inne. Byl z 2010 roku i mogłem go sobie zabrać. Czy zadziałał, trudno ocenić ale na 20k sztuk wyrwałem moze ze 100.
Nie oferuje tego czosnku do konsumpcji tylko do dalszego sadzenia. Nawet w domu do ogórków biorę od sąsiadki w zamian za ten do sadzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego jak a tak że sadzę zdrowym co roku na świezym polu, a wracam spowrotem na to pole po 8 latach, wykorzystuję tylko huwa san do moczenia i nic więcej, nawet nie zaprawiam zborzową, ponieważ nadmiar zaprawy upala mu stożek wzrostu, oprysk grzyb dwa razy i raz na robaka wczesna wiosna. Jedno wam powiem jak zasadzicie chorym albo na chore pole spadnie wam, nie ma środków na te choroby, był sumilex i oxafun ale je wycofali i się skończyło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam czy mogłby mi ktoś napisać jakie nawozy stosowaliście i kiedy ???

 

na przykład  marzec-taki i taki nawóz

maj- taki i taki

 

i tak dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

my sprzedajemy wszystko na glowki, tylko odpady na kilo. pryskamy kilka razy w czasie wzrostu i jakies 2 tyg przed kopaniem na glowki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

Witajcie,

Czy można posadzić czosnek, który ma naderwaną częściowo bądź w całości łupinę ? Mowa tu o harnasiu. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pokarz fotke bo może masz włąsnie chory jeżeli masz żółtawą łupinke może sama odchodzić od ząbka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

że ma żółtą łupinkę to nie znaczy że chory. mogła być naderwana podczas kopania i na słońcu zrobiła się żółta. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mireek111    0

Ja zostawiłem kilka główek nie obrywając pędu na nasiona powietrzne, wykopałem go w sierpniu i z ząbków zeszła łupina ( zależy jaki gatunek bo miałem ich 3 ) i wyglądają jak obrane, też nie wiem czy taki można wysadzić w jesieni, ale spróbuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jeżeli ma żółtą łupinkę i odchodzi skóra od piętki na bank jest chory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

U mnie susza dała radę dość mocno i nawet z różowego potrawi zejść łupina, druga sprawa to przetrzymałem za długo na polu, ale interesuje mnie to czy nie zgnije gdybym posadził taki częściowo obłuskany...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

a co to masz za odmiane? Daj jakies info na priv ale wcześniej wywal zbędne wiadomości bo nie można do Ciebie pisać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek1961    0

Witam mam pytanie do s4lim3 masz jeszcze tego pięknego Hiszpana kupił bym trochę na sadzenie daj odpisz i podaj jakiś kontakt do Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

raczej powinny być całe ząbki, zauważ na uszkodzonych łapie zaraz taki srebny nalot to, jest grzyb penicilium niby nie groźny, ale i przez ranke masz tak że wnikają patogeny z gleby, także staraj się sadzić zawsze zdrowym i nie uszkodzonym, pole wolne od chorób i masz sukces że w miarę ci urośnie, niestety obecne środki nie są na tą  chorobę, zauważcie w latach 70 holendrzy mieli problem z tymi cchorobami w tulipanach, rozmnażanie generatywne jest złe z tego względu że jest możliwość przenoszenia patogenów dalej, z jednej główki masz 7 zainfekowanych czoosków i to tego gleba się niszczy. Jedyny ratunek to tak albo siew  ale trzeba czekać sporo lat na niego około 3 żeby była ładna handłówka albo nowość i tu jest nadzieja rozmnażanie kulturami invitro z tym że tak bardzo dorga metoda i czosnek stanowi margines upraw aby się tym tak bawić ale metoda która powtarza cechy w 100% i do tego jest wolna od chorób i z jednego ząbka można zrobić kilkaset mateczników, być może kiedyś metoda będzie dostępna zwykłemu śmiertelnikowi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Mam do sprzedania harnas i ornak na brudno zdrowy . 5,5cm-6cm /50gr/  6cm-6,5cm /60gr/  6,5cm-7,5cm /70gr/ okolice Proszowic w razie czego piszcie  podam namiar.

 

--Nieaktualne--

Edytowano przez Piotr778

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal2401    0

Witam, mam zamiar zainwestować w niewielką uprawę czosnku. Stanowiskiem pod tą uprawę ma być gleba gliniasta. W tym roku są tam rośliny okopowe, wcześniej był to nieużytek. Wiosną wapnowałem przed i po przekopaniu a do tego nawóz i gnojówki, biohumus na rosnące rośliny. Są one w dobrej kondycji, dość ładne, lecz susza i tak twarda ziemia w pierwszym roku zrobiło swoje. Moje pytanie brzmi, czy jest sens sadzić tam czosnek? Czytałem, że lubi gleby gliniasto-piaszczyste. Mam zamiar dać około 60-70 t. obornika przeliczeniowo na ha. głównie bydlęcego z niewielkimi ilościami mieszanki kurzego-gołębiego i od królików. Około 15 % tej mieszanki. Na przygotowaną i przewróconą ziemię mam zamiar dać użyźniacz glebowy ( biohumus ). Jakie nawozy zastosować na zimę i wiosnę oraz w jakich dawkach? Myślałem o siarczanie magnezu i siarczanie potasu po około 150 - 200 kg. ha na zimę? Są to nawozy bez chlorkowe... ? Wiosną 400 kg. ha azofoski lub Yara mila Complex. Co o tym sądzicie? . ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czpat99    1

Witam!

Chciałbym w tym roku zasadzić czosnek zimowy, nie dużo bo pierwszy raz będę mieć kontakt z uprawą czosnku. Trochę czytałem ta temat jego uprawy, i mam parę pytań, czy nic się nie stanie jeżeli dam kompost/obornik w tym roku i posadzę tam czosnek ? Jakie nawozy dać pod orkę i w jakich ilościach ? Czy stosuje się jakieś zaprawy na ząbki czosnku ? I najważniejsze skąd wziąć materiał nasadzeniowy, czytałem że popularny jest harnaś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal2401    0

Ja również chciałbym sadzić w tym roku, dwa posty wyżej zadałem podobne pytania. Na jakim areale chcesz to sadzić? Kompost lub obornik w pierwszym roku jak najbardziej, ja daję bydlęcy i mieszany. Czosnek faktycznie powinno się sadzić w drugim roku po oborniku gdyż lubi próchnicę lecz na glebach gorszych zastosowanie obornika w roku, w jakim będzie sadzony czosnek da lepszy efekt. Nie ma żadnych przeciw wskazań. Obornik lub kompost niezależnie kiedy wnosi ze sobą składniki pokarmowe. Co do zapraw to również mam zamiar kupić i zaprawić. Zapobiega to chorobom grzybowym. Materiał nasadzeniowy możesz kupić na giełdach warzywnych, sam mam taki zamiar. Ważne, żeby rozząbkować go tuż przed sadzeniem, lecz wiadomo że ze względu na ilość nasadzeń lub zaprawianie trzeba zrobić to wcześniej, lecz możliwie najkrócej przed sadzeniem, nie znam dokładnego powodu tego działania. Ja mam zamiar sadzić harnasia czerwonego lub białego. Czerwony jest bardziej aromatyczny od białego, ale rośnie nieco mniejszy. Pozdrawiam i życzę powodznia. ;) Coś ten temat zamarł, chciałbym uzyskać jakieś informacje od doświadczonych plantatorów. 


Co do zimowego nawożenia myślę, że dolistnie fosfor ( poprawia zimowanie i wzrost korzenia roślin )  i przedsiewnie jakiś siarczan potasu lub siarczan magnezu 300 kg / ha. Do tego obornik będzie ok. Przy 60 t/ ha obornika wnosisz 90-120 kg azotu w pierwszym roku, więc nie należy przesadzać z nawożeniem zimowym tym składnikiem, może to negatywnie wpłynąć na zimowanie. Wiosną sądzę, że rozsądnie będzie dać około 400 kg/ ha azofoski lub Yara mila Complex. Ja bendę uprawiał 50 m2 czosnku, i chcę dodać że nie ma problemu z zakupem tych nawozów. Czosnek częściowo toleruje chlorki, ale należy ich unikać. Siarczany jakie wymieniłem mają ich małą zawartość, a NPK-i wcale. Myślę że fajnym rozwiązaniem było by zastosowanie Użyźniacza Eko - humus zaraz po sadzeniu. Przyspieszyło by to aktywność obornika ( tak sądzę ) .Przy małej ilości do nabycia w sklepach ogrodniczych. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest to użyźniacz, czy odżywka. Co uważacie o ściółkowaniu zaraz po sadzeniu - wiosną czy w jakim terminie? Ma ono naprawdę fajny wpływ na wilgotność i składniki. W truskawkach petarda. :) Ciekawi mnie głównie termin ściółkowania. Inne nawozy możesz stosować wedle obserwacji roślin. ;)

 


Jak masz pytanie do dokładnych nazw zapraw, nawozów itp. ( raczej w uprawie ''ogrodniczej''), ale i tak postaram się pomóc. ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolegho michał 2401  SAM SOBIE ZADAŁEŚ PYTANIE SAM SOBIE NA NIE ODPOWIEDZIAŁEŚ :o :huh:


kolegho michał 2401  SAM SOBIE ZADAŁEŚ PYTANIE SAM SOBIE NA NIE ODPOWIEDZIAŁEŚ :o :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

czosnek możesz zaprawiać Funabenem Plus. Przed orką wywieź obornik po orce rozsiać nawóz  potas, wapno i uprawić do sadzenia. 

 

sadzarka-do-czosnku_141691_508_67165.jpg

Edytowano przez micgal39533

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj