yacenty

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn

Polecane posty

Do wojtek119811,

a jakie odmiany próbowałeś jeśli to nie tajemnica, i jaki przeciętny plon na hektar wychodził Tobie tego avatara?? O avatarze myślałem, ale wydaje mi się ciężki do sortowania, jest dość beczkowaty. Dużo osób w okolicy sieje Kmicica, podobno się mocno nie rozrasta i daje przyzwoity plon dzięki większej normie wysiewu na hektar. Ja już skończyłem zbiory, ogórki siane 12 maja, słabe i nierówne  wschody przez ochłodzenie które nadeszło po wysianu. U mnie krzaki jeszcze dość ładne, ale ogórków tyle, że akurat jest na ludzi jak wrócę ze skupu. Robić tylko dla nadziei, że będzie lepiej to trochę bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

różne  od śremskiego przez octopusa sonate  atomic soplice , julian totalna porażka jak avatarowi dobrze dasz czyli gorczyca na jesieni jako przedplon na to sól potasowi orka zimowa na wiosne saletra wapniowa plus viking  potem pilnować na zaraze przynajmniej raz w tygodniu to w granicach 20 -25 ton z hektara kiszeniaka  wadą jest to że jak mówisz beczki rosną dlatego zbiór co 2 dni ja stawiam na niego dlatego ponieważ jest jasny a sprzedaje wszystko na detal . plantacja oczywiście nawadniana ale odżywaek  nie  daje potem żadnych wszystko pod korzeń

Edytowano przez wojtek1198911
błędy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jest jasny ale do avatara mu daleko z jasnością

w tym roku próbowałem zefira miał być jasny i 40/ha a wyszedł ciemny i strasznie kiepsko sie trzyma  z 10 a uzbierane było może 1 tona i spadł . nie polecam

Edytowano przez wojtek1198911
błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7
U mnie Atomic dał z 3 rzedow po 100m zebrałem ponad 800kg ż nawadnianiem przez cały lipiec,sonate jak narazie lipa czy to przez te upały mało co przyrasta? woda lana co dzień przez taśmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

300m ogórków to w moim rozstawie jest jakieś 5arów, czyli plon na hektar tego atomica u Ciebie wychodzi 16ton. Co prawda to jest słaby rok(przynajmniej dla mnie), ale w przeliczeniu na hektar zebrałem 22tony w 10 zbiorach. Najwięcej udało mi się zebrać 40ton z hektara dwa albo trzy lata temu(nawadnianie, siane siewnikiem szczoteczkowym 2kg nasion sander delikatna przerywka) i po takich zbiorach jak mam wynik na poziomie 20 ton to jest słabo. A jak u was wyniki, jedni chwalą ten rok, inni narzekają. Jak już pisałem, dla mnie słaby rok, strasznie dużo zawiązków(na jednej roślinie wyrwanej wczoraj naliczyłem około 100 szt plus to co zostało już oberwane), ale mało równo dorastających, dużo zniekształconych ogórków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeglat    6

U mnie Sonate dał narazie 10740kg kwaszeniaka i 1040kg krzywego z 55arów w rozstawie 2.2m. Lecz już koncówka zbiorów może jeden może dwa. W tym tygodniu dwa razy były intensywne burze z opadem rzędu 50 i 60mm.ogórek był zalany (pole gliniaste) a teraz przy tych temperaturach po prostu się gotuje od nadmiaru wilgoci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeglat    6

U mnie też się takie okazy trafiają. Podejrzewam iż to w wyniku zbyt wysokiej temperatury i ogórek najzwyczajniej w świecie gotuje się w krzaku do tego kontakt z wilgotną glebą i gniją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7
Panowie takie mam trochę inne pytanie czy ktoś stosował może słome pomiędzy rzedami ogórka ? jest wgl taka możliwość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xraqued    95

Tak, stosowałem. Średnio to polecam. Przy dużej wilgotności słoma gnije i ogórki również :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie gnijące egzemplarze trafiały mi się w większej ilości, gdy podlewałem intensywnie a liście tworzyły zwarty łan i wilgotność pod nimi była wysoka. W mniejszej ilości gdy już krzaki były trochę umęczone i część liści połamana, wtedy gniły niektóre leżące na mokrej po podlaniu(lub deszczu) ziemi.

Pytanie do osób posiadających sortownik, jakie odstępy miedzy łańcuchami macie na początku stołu i na końcu, oraz jak długa powinna być część robocza stołu. Przymierzam się do wykonania sortownika zimą i z tego co pomierzyłem ogórki to na początku stołu pasował by odstęp 2cm przerwy, zaś na końcu 4,5 lub 5cm. Długość od 4 do 4,5metra powinna wystarczyć, co o tym sądzicie? Ktoś robił sortownik samemu??

Edytowano przez Turbobulgulator
błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

zależy na ile sortów. Ja miałem jakiś holenderski to na 7 sortów dzielił a długości miał około 4,5 metra bo akurat na busa mi wszedł. Część robocza miała z 10 cm mniej. W sumie te 2cm do 5 cm to jak pamiętam to było podobnie. Może nawet mniej jak 2 na początku ale robiłem sporo takiego 4-5 cm długości dla Czechów. Najtrudniej i najdrożej nakładki na łańcuchy znaleźć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja myślę zrobić na paskach klinowych. Wiem, że trochę niby uszkadzają ogórki, ale nie zauważyłem tego na ogórkach które przywoził gość mający taki sortownik. Ja potrzebuję standardowego sortu 6-9, 9-12, 12+. Chociaż widzę tendencję, że coraz bardziej popularny jest sort konserwy do 10cm, a kwasa do 13. Zdecydowałem się spróbować zrobić sortownik, ponieważ zaczęło mnie wkurzać to sortowanie. Parę godzin się schodzi dodatkowo, ludzi potrafiących sortować brak bo każdy leci wedle swojego widzimisię(a ja potem bajeruje jak na skupie się doczepią). Poza tym po zbiorach już średnio mają ochotę na sortowanie. 

saszeta

pamiętam, że miałeś samolot i sortownik. Jeśli możesz, odpowiedz czemu mimo sporych ułatwień i usprawnień w zbiorach zaprzestałeś uprawy ogórków(przynajmniej tak mi się wydaje). Trzy lata temu zacząłem myśleć o samolocie jako rozwiązaniu moich problemów( brak ludzi dorosłych podchodzących uczciwie do pracy, za to dużo młodzieży), przecież leżeć w cieniu i zrywać to już przyjemniejsza rzecz jak stać w słońcu i targać wiadra. Samolot mały zrobiłem, praca stała się o wiele łatwiejsza(nadal czynnik ludzki jest najsłabszym ogniwem), teraz myślę o sortowniku jeżdżącym na przyczepie za samolotem, aby moja praca kończyła się max po dwóch godzinach od zakończenia zbiorów(sortowanie na bieżąco i potem tylko wywiezienie na skup).

Jeszcze jedno pytanie, pamiętam też, że pryskałeś roundapem w ogórkach. Robiłeś może próby z pryskaniem commandem w miedzyrzedziach przy pomocy tej Twojej przystawki, zanim się ogórki położą(powinien być dłużej spokój z chwastami, ale co na to ogórki). Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

przestałem robić bo skup zakończył działalność a wolny rynek to tylko jeden rok mi się udał. I to tylko dlatego że większość plantacji padło ze względu na opady i wstrzymali skupowanie. A że moje się trzymały to swoje zarobiłem. Potem jeszcze trzy lata to ciągnąłem. W ostatnim roku uprawy ogórka nie zrobiłem nawet jednego zbioru. Ogórek był po 20 groszy to tyle co ludzie mnie kosztowali. Więc nie było sensu

sam się zastanawiałem wcześniej nad paskami klinowymi ale cena wtedy była z kosmosu. Bo 10 metrowe paski trochę kosztują. W moim to były takie łańcuchy jak od roweru(dosłownie) i takie plastikowe grzybki zakładane na ten łańcuch

co do samolotu to jak nie ma stałej ekipy to lepiej sobie odpuścić. Na moim kładło się 25 osób. Ale ze względu na długi okres zbiorów każdy dosyć pilnował roboty. I jak nie przyszedł z jakiegoś powodu to sam sobie szukał zastępstwa żeby nie stracić miejsca. Wtedy ludzie do roboty nie byli problemem.

Po roundapie raczej już było czysto bo większość chwastu zdążyło wzejść po wiosennej uprawie. Ewentualnie chwastnica wyszła. Dewrinol był chyba kiedyś do ogórka z doglebowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku walczyłem z chwastem tylko mechanicznie, i była katastrofa. Co prawda kazałem pielić na bieżąco w czasie zbiorów z samolotu, tzn. łamać na bieżąco wyższą komosę bo głównie z nią miałem problem, ale jakoś średnio sobie wzięli do serca(moje rzędy były w miarę czyste). Od kilku lat stosowałem roundap +odrobina chwastoxu w miedzyrzędzia z osłoną, a w tamtym roku command po siewie i roundup w miedzyrzędzia i był dłużej spokój z chwastem póki liście ogórków zacieniały ziemię. W tym roku zrezygnowałem z chemii(oprócz agilu), ponieważ przeczytałem na forum, że to osłabia plonowanie. Ma ktoś porównanie??

A co do samolotu, to specjalnie zrobiłem mniejszy. Łatwiej o 12 osób do pracy niż 20( choć stwierdzam, że 12 ogarniętych osób też jest problemem). Jak przyszły rok nie będzie lepszy, to będzie samolot na sprzedanie na 6 lub 8 rzędów, taśmy pod zbierającymi i ogórki transportowane na przyczepę za samolotem, z własnym napędem(potrzebny tylko ciągnik z wom, najlepiej ciapek;) coraz więcej widuje samolotów, u mnie w okolicy około 8 dużych, oraz sporo samoróbek na youtubie, a jak u was? W okolicy mechanizują zbiory??

Albo wszyscy liczą kasę, albo ocierają łzy, bo zrywa pewnie niewielu. Pojeździłem dziś po okolicy i w większości ogórki już padły, lub kwestia kilku dni. Jeden facet ma jakieś partenokarpne na folii około 4 hektarów, liście żółte, na przyczepę mało co leciało, ale jeszcze w fertygacje miał uszykowane 6 lub więcej worków kristalonu czerwonego. Ciekawe czy to pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez hodowca98
      Witam serdecznie, :rolleyes:
      ostatnio zainteresowałem się uprawą ogórków gruntowych.
      Mam do was kilka pytań w związku z tym:
       
      1. ile potrzeba ziemi, żeby zacząć na tym zarabiać? (mam 3 ha)
       
      2. jakie podstawowe maszyny są do tego potrzebne? (mam: t25, przyczepę, pług, brony, kultywator)
       
      3. ile kosztują nasiona w przeliczeniu na 1 ha?
       
      4. ile można zebrać ton z 1 ha?
       
      5. czy to prawda, że wystarczy przygotować ziemię i tylko potem pryskać?
       
      6. czy to jakoś trzeba rejestrować itp. ?
       
      7. no i najważniejsze gdzie to sprzedać bo nie mam zielonego pojęcia, dodam że 20 km od mojej wsi jest hurtownia warzyw i owoców morze jakoś tam?
       
      Z GÓRY DZIĘKUJE ZA ODP. :D
    • Przez TJStorm
      Opis
      Witam.
      W związku z zbliżającym się sezonem na warzywa i owoce postanowiłem dodać moja pracę wykonana w zeszłym roku tj. 2013 (lato).
      Konstrukcja była skończona dawno temu ale brakuje folii a nie było sensu na jesień-zimę kupować po to aby stała pusta. Teraz czekamy na odpowiednia pogodę i folie się założy ;]
      Folia u mnie to będzie na opcje nr 2 czyli owoce (winogron, arbuz, truskawki), gdyż na pomidory mam już inną (nie widać jej ale stoi na górce za tą malutka folią i żywopłotem)
       
      Wymiary:
      Szerokość: 3000mm (3m)
      Długość: 9000mm (9m)
      Wysokość: 2200mm (2.2m) w szczycie, 1500mm (1.5m) na bocznych gięciach
       
      Ta konstrukcja jest masywna (założenia winogron który jak kiedy mieliśmy był dość obfity w takiej folii ale z rurek plastikowych).
      Wcześniejsza była robiona z:
      pałąki 1/2"
      poprzeczki wzdłużne 3/4"
      ucho ze śrubą 1 1/4".
       
      Spis Elementów i cen:
      Jak wymodeluje folie w 3d to dam wszystkie elementy co i jak. Nie pamiętam ile metrów rurek było dokładnie
       
      ale coś mi się tam przypomina:
       
      Materiał: rury (ocynk), śruby nakrętki to kwota 1450zł
       
      Rura 22mm:
      -100mm - 20 szt
       
      Rura 1 1/4":
      -150mm - 4 szt
       
      Rura 1":
      -7000mm - 5 szt
      -2000mm - 5 szt
      -3000mm - 2 szt
       
      Rura 1 1/2"
      -50mm - 24szt
       
      Rura 3/4"
      -6000mm - 10-12szt (poprawie jak wymodeluje)
       
      Farba biała:
      -1L puszka - 4 szt
       
      rozcieńczalnik Nitro:
      -1L - 2 szt
       
      Śruby M8:
      -50mm
       
      Nakrętki M8:
      -28szt
       
      Słupki dębowe:
      -12-14szt (w zależności od posiadanych, osobiście użyłem 14)
       
      Narzędzia używane do tworzenia:
      -giętarka do rur
      -ukośnica do ciecia rur na wymiar (można" flex'em" jak się nie posiada takiego sprzętu)
      -mały "flex" 1100W szlifowanie ostrych krawędzi rur
      -spawarka Mig/Mag
      -wiertarka (można w kolumnowej/stołowej)
      -pilnik okrągły
      -młotek
      -punktak
      -kompresor do pomalowania (można i pędzelkiem)
       
       
      Jak to jest zrobione:
      Postaram się w miarę w poszczególnych krokach/punktach opisać co i jak się robi.
       
      Poprzeczki wzdłużne:
      1. Przygotować rury 1" o długościach 7000mmm i 2000mm lub 6000 i 3000mm zależy jaki kto ma dostęp do rur. (5 sztuk każdego wymiaru)
      2. Zespawać do czoła te rury ale przed spawaniem polecam w środek wstawić jakiś kawałek rurki pasującej w 1" (czyli 1/2") ze 200mm aby nie wzmocnić łączenie.
      3. Zespawane rury oszlifować flex'em (połączenie spawane +10cm po obu stronach) i przemalować ten kawałek emalia ftalową (podkład antykorozyjny). Zostawić aż wyschnie.
       
      Rama dolna:
      1. Przygotować sobie rurę 1" o długości 3000mm. (2 sztuki)
      2. Przygotować sobie rurę 1 1/4" o długości 150mm (4 sztuki takich kawałków). (4 sztuki)
      3. Na końcach rury 3000mm przyspawać rurę 150mm (wcześniej lekko oszlifować na końcach rurę 3000mm (porobić takie wklęśnięcia) aby lepiej było spawać)
      Widać to w miarę na 14 zdjęciu http://www.opisiarz....lia/folia14.jpg
      4. Po przyspawaniu lekko oszlifować spawy i przemalować ten kawałek emalia ftalową (podkład antykorozyjny).Zostawić aż wyschnie.
       
      Pałąki:
      1. Przygotować sobie rury 3/4" o długości 6000mm. (10 sztuk)
      2. Przygotować sobie rury 1 1/2" o długości 50mm. (24 sztuki)
      3. W rurach 1 1/2" wywiercić otwory na śrubę M8 (polecam wywiercić większym wiertłem np. M10 lepiej aby
       
      luźno było przy spawaniu nakrętek do tych rurek)
      4. Przyspawać nakrętki M8 do tych rurek 50mm (dość dobrze przyspawać aby później nie odpadły przy kręceniu)
      5. Wcześniej przygotowane rury z pkt 1 ułożyć na równej powierzchni. Odmierzać po 1500mm i zaznaczyć (namalować kredka jakaś kolorowa).
      (Dobra rada: niby rury maja 6000mm jak kupujemy w hurtowni, ale warto je dociąć na te 6000mm bo różnice są do 5cm na długościach (np 6050, 6040). Najważniejsze aby te rury były jednakowych długości bo później wychodzą cuda)
      6. Tak przygotowane rury można giąć. Giece to lekka metoda prób i błędów ( u mnie polegało to na włożeniu w giętarkę i lekko dociśnięciu i od tego momentu było zero na tłoku giętarki i mierzyliśmy 85mm wysuwu tłoka od zera zaznaczonego wcześniej.) Nie muszę mówić aby przy każdym gięciu rura była w pozycji poziomej ;] bo będą wychodzić sprężyny zamiast pałąków.
      Przymierzać sobie do "Ramy dolnej" (powinno być na środku rur z każdej strony (prawej i lewej) wyjaśnia to 14 zdjęcie http://www.opisiarz....lia/folia14.jpg Rurę powinno się lekko odginać jak się wciska w te kawałki widoczne na zdjęciu.
      7. Po udanym gięciu wcześniej przygotowane kawałki (50mm) z punktu 2-4 przyspawać solidnie w wewnętrznej stronie gięcia, w miarę na środku w obu stronach. Wyjaśnia to 23 zdjęcie http://www.opisiarz....lia/folia23.jpg i 22 zdjęcie http://www.opisiarz....lia/folia22.jpg (w miarę potrzeby oszlifować: dotyczy głównie spoin wystających i ostrych poza obrys rury 3/4" bo później będą dziurawić folię, radzę dobrze obejrzeć każdą spoinę).
      Spawania trochę jest w sumie 8 pałąków po 3 spawy także cierpliwość jest wymagana
      Byłbym zapomniał 2 pałąki nie spawać na środku! Pałąk pierwszy i ostatni spawać w sposób pokazany na zdjęciu 20 http://www.opisiarz....lia/folia20.jpg
      Co do spawania ocynku oczywiście rękawy spawalnicze wymagane i na bezdechu spawać ;] (chyba że ktoś posiada wyciąg oparów spawalniczych.
      6. Po takich zabiega przemalować wszelakie gięcia i spawane kawałki emalia ftalową (podkład antykorozyjny).
       
      Zostawić aż wyschnie.
      Wyjaśnia to zdjęcie 22 http://www.opisiarz....lia/folia22.jpg
       
      Ustawienie i wkopanie słupków dębowych:
      1. Przygotować sobie słupki dębowe średnicy 80-100mm, odcinki 600-800mm (mogą być 10000mm w zależności od "równości terenu".
      2. Okorować (polecam jak świeże czyli prosto z lasu od razu to zrobić, jeżeli już wyschnięte to zlać je woda konkretnie aby kora łatwiej odchodziła.
      3. Rozłożyć sobie je wzdłuż i w poprzek tunelu czyli naszej ramy dolnej: wyjaśnia to 11 i 12 zdjęcie: http://www.opisiarz....lia/folia11.jpg i http://www.opisiarz....lia/folia12.jpg
      Są to wzdłuż krótkiego boku 3 sztuki na końcach i w środku (czyli 1500mm). Wzdłuż dłuższego boku to w zależności od posiadanej ilości słupków (12-14): Co 1800mm(12 słupków) lub 2250mm (14 słupków)
      4. Wykopać wszystkie dołki pod słupki.
      5. Wstawić 4 słupki narożne lekko przysypując ziemią. Nie na gotowo !!
      6. Wbić 4 gwoździe na tych słupkach i rozciągnąć sznurek "budowlany" w celu wyłapania poziomu całości.
      7. Po wyłapaniu poziomu można wstawiać pozostałe.
      Uwaga przy wstawianiu słupków bocznych pamiętać aby ostrą krawędź zewnętrzna (wychodzącą poza obrys ramy dolnej) lekko ściąć i zaokrąglić (aby nie kaleczyła folii, później i tak owijać będziemy biała szmatą)
      8. Można wstawić ramę dolna w celu ustawienia na gotowo słupków
      9. Po ustawieniu ubić ziemie wokół słupków jakimś kijem polewając woda wokół słupków.
      10. Powinno to wygladać jak na zdjeciu 12 i 13 http://www.opisiarz....lia/folia12.jpg i http://www.opisiarz....lia/folia13.jpg
       
      Na dziś t.j 25.02 wystarczy jutro kolejna porcja opisu jak to zrobić ;]
      min: Ustawienie i wkopanie słupków dębowych
      Rama dolna i "kotwy" (rurki fi 22mm o długości 100mm) i mocowanie do słupków dębowych
      Etapy składania całości
       
      cdn...
       
      Galeria:
       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       



       
      [EDIT]
      Drzwiczki z innej folii (na pomidory, ogórki, paprykę itp):
      Na dniach postaram się pokazać jak to będzie na tej nowej folii ;] (przykręcę je chociaż na 2 śruby i jakiś filmik pokaże)
       
      [EDIT2]
      Dodałem kilka fotek z założonej już płachty folii ;]
      Jeszcze drzwiczki ale to na dniach jak pogoda pozwoli na zgrzewanie najlepiej jak słońce pali na max ;]
      Najlepsze efekty z naciągania jak i z zgrzewania ;]
       





       


       
      Krótki filmik z malowania:
      http://www.youtube.com/watch?v=JfZo00yfd7Y
    • Przez zdzichu124
      Witam, planuje na tegoroczne zniwa zakup kombajnu John Deere 1188, planowalem zakup 1177 ale ze wzgledu ze mam do objechania duzo usług a jesli zmienie sprzet to pewnie klientów przybedzie , dlatego zdecydowalem sie na model z 6 wytrzasaczami i wieksza powierzchnia separacji ziarna oraz mocniejszym silnikiem. Budżet jaki planuje wydac to 80tys zł , na aukcjach są modele za okolo 50-60tys ale sa tez takie w okolicach 100tys zł i nie wiem dlaczego ceny sa tak zroznicowane, co ma ten za ponad 100tys czego nie ma ten za 60tys i jest warte tą roznice w cenie. Mam pytanie do osob mających pojecie o tym modelu , szczegolnie użytkownikow oraz serwisatnow tych maszyn , na co zwrócic uwage przy kupnie, co sprawdzic , co jest ich slabym punktem itp. dzieki za odpowiedzi. pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj