Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

88 odpowiedzi na ten temat

#1 Share petes

petes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 29 styczeń 2009 - 22:38

Kiszonka z kukurydzy W tym temacie chciałbym sie dowiedzieć jak wygląda całkowita kalkulacja kiszonki z kukurydzy. Chciałbym aby każdy opisał koszta wynikające z tej oto uprawy. Najlepiej by było to w takiej postaci:

Uprawa: (ha)
Odmiana:
Wysokość (+,-)
Nawozy:
Opryski:
Zabiegi: (w tym paliwo)
Zbiór:
Ilość wysiewu na ha: (jakim siewnikiem zasiane (czy punktowy czy np poznaniak))
Jaka klasa ziemi:

I całkowity koszt czyli wszytko dodane do siebie czyli paliwo itp itd

Chce sie dowiedzieć co nieco o tej uprawie ponieważ nikt w moim domu tego jeszcze nie robił. Chce wiedzieć ile mnie wyjdzie takie coś. Planuje zasiać 1.5ha poznaniakiem a kosić swoja sieczkarnią bo mam okazję kupić potingerke za 4 tys w bdb stanie. Dzięki za wszystkie opinie i odpowiedzi pozdrawiam ;) ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 15:46
  •  

#2 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 29 styczeń 2009 - 22:58

Kiszonka z kukurydzy http://www.pphu-elma...t..._wew=61&id=
U nas siejemy 4,5-5ha
Odmiana głównie San
Zbiór-usługowo sieczkarnia Claas Jaguar 690Sl, 350zł/h
Siane-usługowo siewnikiem punktowym Accord z podsiewem nawozu, ceny nie pamiętam,
Ziemia-4,5 klasy
Nawożenie-w dużym stopniu organiczne (ze wzgledu na cene nawozów sztucznych)
Jesli zajmujesz się bydłem mlecznym, to raczej nie masz innego wyjscia, musisz siać kukurydze i robic kiszonke. Napewno kukurydza nie jest tania w urawie i zbiorze, ale mozna z niej sporządzic super paszę.

#3 Share petes

petes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 30 styczeń 2009 - 13:43

Kiszonka z kukurydzy mam nadzieje że temat się rozwinie. Dzięki Pawel20 za odp. Tylko jakich argumentów użyć żeby przekonać starszyznę bo nadal się wachają? ;/

#4 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 30 styczeń 2009 - 16:44

Kiszonka z kukurydzy - ponad 3 ha (tendencja wzrostowa)
- odmiana jaka się nawinie. nie kupuje oryginału. Czasem sieje własną. W tym roku urwałem kolby od znajomego. Niedługo będę je młócił.
- zależy od warunków glebowych i przebiegu pogody. Max była ponad 3,5 m ale była i 80 cm(susza)
- lubofos corn + mocznik (pogłównie) oraz obornik (ilości nie podam bo to różnie bywa)
- w tym roku będzie milagro + mocarz oraz jakaś odżywka
- w kukurydzy tylko opryski robię a ciapek mało pali w opryskiwaczu 11m szerokości
- zbieram własną sieczkarni http://www.agrofoto....image28716.html
- sieje około 50 kg na ha (to jest optymalna obsada) do siewu używam agregatu uprawowo siewnego http://www.agrofoto....image14422.html
- 5-6

kuku sieje od kilku lat. w pierwszym roku nająłem sieczkarnie. W drugim tez tak planowałem ale była susza i kukurydze ciołem kosiarko i dawałem tak krowom. Przypadkowo dowiedziałem się o pewnym handlarzu co miał dość tanio sieczkarnie. Pojechałem jeszcze tego samego dnia na wieczór do niego obejrzeć i po małej negocjacji kupiłem. Przywiózł mi we wtorek (byłem w niedziele wieczorem) już we wtorek sieczkarnia poszła po małym przeglądzie w pole uciąć krowom zielonki ;) W następnym roku już swoją sieczkarnio ciołem na kiszonkę i tak jest nadal. od 25 arów w pierwszym roku zwiększam uprawę do około 3,25 ha w 2009. W następnym jeszcze nie wiem ile będzie ale zapewne ponad 3 ha. Pojemność obory jest ograniczona ...
Co do kosztów uprawy to u meni najwięcej to paliwo do ciągnika. A ze 3512 i C-330 dużo nie piją to jest uprawa dość opłacalna :) Szczerze mówiąc to nie wiem czy taniej się da to zrobić niż u mnie. Jeśli kto ma pomysł jak obniżyć jeszcze koszty to chętnie poczytam :)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#5 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 30 styczeń 2009 - 17:57

Kiszonka z kukurydzy Panowie rozpisujecie się troche za luźno ;) tu chyba autor liczył na jakieś wyliczenia ile wynosi koszt wyprodukowania tony kiszonki z kuku itd!
Z moich obserwacji sąsiad wzioł sie za kuku do dla byczków posiał 1 ha wsadził w to kupe kasy najgorszy był zbiór bo trzeba było nająć sieczkarnię ciągnik z wywrotką i 2gi ciągnik z turem do ugniatania i równania i 2 ludzi jeszcze do pomocy więc jak na paszę z 1 ha to koszty ogromne a kuku udała sie tak średnio za duża nie była troche dziki doprawiły trochę ludzie wieczorem workami kolby kradli, a tak ogólnie mleczarze też narzekają na kukurydzę i niektórzy nawet zaprzestali bo dziki żyć nie dają susza tez zrobi swoje i po paszy, ja wychodzę z założenia że najtaniej kupić wysłodek lub suchych wysłodek i za kasę jaką musiałbym wpakować w kuku kupię gotowych mieszanek paszowych pełnoporcjowych lub ziarna mielonego z kuku i na jedno mi wyjdzie a się nie narobię nie namartwię czy się uda czy nie i mam więcej ziemi pod zboża

#6 Share petes

petes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 30 styczeń 2009 - 18:11

Kiszonka z kukurydzy właśnie tak jak poprzednik napisał chciał bym wiedzieć tez jaki jest ogólny koszt wyprodukowania 1ha kiszonki u mnie dzików na szczęście niema ;)

#7 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 30 styczeń 2009 - 18:41

Kiszonka z kukurydzy Ja ci nie napisze kosztów bo nie bawię się w zliczanie ile mi ciągnik spalił paliwa na ha. Leje do pełna i jadę zrobić co mam zrobić. U mnie trzeba by policzyc koszt paliwa nawozów sztucznych i opryski.
Jeśli ktoś najmuje siewnik sieczkarnie i ciągniki do ugniatania i kupuje kukurydze w centrali to faktycznie może być za drogi interes. Na rynku kukurydza do siewu jest po 2 zł/kg. Ja na wiosnę będę miał trochę do sprzedania ;)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#8 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 30 styczeń 2009 - 18:47

Kiszonka z kukurydzy Andrzej tylko wydaje mi się ze z tej rynkowej takiego efektu nie będzie tzn, kolby nie będzie odpowiedniej, u mnie już nie jeden spróbował i potem żałował. chyba ze może u ciebie jest inaczej. Ja kupuje zawsze w centrali oryginał, co do kosztów to postaram sie dziś obliczyć i podać ale to później

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#9 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 30 styczeń 2009 - 18:59

Kiszonka z kukurydzy U mnie jeden raz posiał kupno z centrali siewnikiem punktowy. Już więcej tego nie zrobi. Wykosztował się na nasienie i siewnik a g... miał. kupuje po 2 zł i sieje swoim konnym siewnikiem.
http://www.agrofoto....image27962.html ta była siana z nasienia które przywiozłem od znajomego w postaci niewymłóconych kolb i na wiosnę sam młóciłem. W środku pola była miejscami większa jeszcze. Przy takich nakładach jakie ponoszę z takiej kukurydzy jestem w pełni zadowolony.

bullet_black.png

#10 Share petes

petes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 28 luty 2009 - 16:00

Kiszonka z kukurydzy Może ktoś jeszcze coś napisze w tym temacie??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share skoczek

skoczek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 28 luty 2009 - 18:26

Kiszonka z kukurydzy Ja ze względu na duży koszt zastąpiłem kukurydze wysłodkami.
Nie mam swoich maszyn do zbioru wiec ponosiłem kolosalne koszty. Za zbiór sieczkarnią jednorzędową 800zł, a dużo ziaren nie przetrąconych, oczywiście najem przyczep 200zł, siew 120zł, nawóz po starej cenie gdzieś koło 800zł, oprysk koło 400zł, no i wiele innych kosztów. W tym roku już nie sieje wcale kuku. Aha jeszcze nasiona Wiarus około 300zł jeśli dobrze pamiętam.

#12 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 01 marzec 2009 - 13:51

Kiszonka z kukurydzy Sieję ok. 20 ha kukurydzy swoim pneumatycznym siewnikiem ( też usługi po130 za ha) nasionami kwalifikowanymi ( 280 zł ha).
Opryski na chwasty to koszt 200-400 zł ha zależnie od rodzaju zielska ( max. to wtedy gdy jest perz). Nawożenie u mnie to ok. 40 ton obornika pod orkę zimową, oraz 250 kg mocznika pod korzeń. Czasem daję też gnojówkę, gdy nie mam już gdzie jej wylać. Zbiór swoją sieczkarnia Class Jaguar (na usługach 450 za ha).
W transporcie z pola pomagają ci u których koszę kukurydzę w rozliczeniu. Koszt nie jest mały, ale dobrej paszy dużo i jeszcze dziki moje pola dotąd omijały.
Tzn. też dziki zaglądają, ale jeszcze nie jest ..........lepiej nie zapeszać. ;)

#13 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 25 maj 2009 - 19:52

Kiszonka z kukurydzy Podaję mój przykład kalkulacji kosztów na 1 hektar kukurydzy na kiszonkę
- paliwo (uprawa pożniwna, przedsiewna, wywózka obornika, opryski, wysiew nawozów, ugniatanie w silosie, transport z pola w silos) 115 litrów * 3,5 zł/l = 400 zł
- nawozy (azotowe- przedsiewnie : mocznik 100 kg, saletrzak 200 kg, pogłównie saletra amonowa 200 kg; potasowe-pod orkę: sól potasowa 100 kg; fosforowe-pod orkę : superfosfat gran. 300 kg;) całość = 1090 zł
- siew nasiona = 450 zł
- oprysk chwasty = 200 zł
- usługi : a) siew = 150 zł
b). maszyna do koszenia = 450 zł
c) ciągnik do transportu = 80 zł
RAZEM : 2820 złotych
Dodam, że pod kukurydzę stosowany jest obornik w dawce 40 t/ha a kukurydza siana jest na glebach klasy od 3a do 4b.
Mam nadzieję, że w miarę przejrzyście i dość jasno udało mi się zrobić tą kalkulację. Raczej wszystko pokrótce zostało wyjaśnione.

#14 Share wiesaw

wiesaw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:

Napisany 25 maj 2009 - 20:38

Kiszonka z kukurydzy Moja tegoroczna "oszczędnościowa" wersja kosztów 1` ha kukurydzy:
tak jak u kolegi - paliwo ok. 200l -700zł,
nawozy - 2q prp sol i 1.5 mocznik - 700zł
oprysk - 150 zł, nasiona - 250zł, ciągnik - 100zł, ogrodzenie elektryczne pastuchem ok. 50-100 zł/ha.
Razem 2000 zł. Maszyny własne, możliwość ocierania potu - bezcenna :P
samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

#15 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 25 maj 2009 - 21:01

Kiszonka z kukurydzy 200 litrów na ha?? Coś dużo....

bullet_black.png

#16 Share wiesaw

wiesaw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:

Napisany 26 maj 2009 - 13:36

Kiszonka z kukurydzy Około :P
(Uprawa pożniwna x3, wywóz gnojówki, uprawa wiosenna, wywózka obornika, orka, wysiew nawozów, uprawa przedsiewna, siew, oprysk, ewentualnie 2 - gi oprysk - dokarmianie, koszenie, transport, ugniatanie w silosie).
samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

#17 Share TOOMER

TOOMER

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 27 maj 2009 - 17:39

Kiszonka z kukurydzy Wszystko zależy od tego jakimi ciągnikami pracuje, od ich spalania i wydajności pracy.

#18 Share kubu365

kubu365

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 27 maj 2009 - 19:11

Kiszonka z kukurydzy

Panowie rozpisujecie się troche za luźno :P tu chyba autor liczył na jakieś wyliczenia ile wynosi koszt wyprodukowania tony kiszonki z kuku itd!
Z moich obserwacji sąsiad wzioł sie za kuku do dla byczków posiał 1 ha wsadził w to kupe kasy najgorszy był zbiór bo trzeba było nająć sieczkarnię ciągnik z wywrotką i 2gi ciągnik z turem do ugniatania i równania i 2 ludzi jeszcze do pomocy więc jak na paszę z 1 ha to koszty ogromne a kuku udała sie tak średnio za duża nie była troche dziki doprawiły trochę ludzie wieczorem workami kolby kradli, a tak ogólnie mleczarze też narzekają na kukurydzę i niektórzy nawet zaprzestali bo dziki żyć nie dają susza tez zrobi swoje i po paszy, ja wychodzę z założenia że najtaniej kupić wysłodek lub suchych wysłodek i za kasę jaką musiałbym wpakować w kuku kupię gotowych mieszanek paszowych pełnoporcjowych lub ziarna mielonego z kuku i na jedno mi wyjdzie a się nie narobię nie namartwię czy się uda czy nie i mam więcej ziemi pod zboża

Masz racje ze wysłodki będą tańsze tylko będą ograniczono dostępne ponieważ zamykają cukrownie jedna za druga
10 lat temu miałem cukrownie prawie ,,pod nosem'' to znaczy blisko niedawno zamknęli cukrownie Lublin i teraz zostaje jechać 100km do Krasnystawu a co do kukurydzy to :
1ha
odmiana nieznana
nawóz, opryski
no i oczywiście zużycie maszyn
kosze ursus 3512 + mengele mb200
Ja tez mam problemy z dzikami wiec zaraz po żniwach kosimy kuku

I co zauważyłem u siebie to moje krowy więcej mleka dają po kiszonce z kukurydzy niż po wysłodkach :)
Wielki fan case jx/new holland td

#19 Share luki0489

luki0489

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 27 czerwiec 2009 - 13:53

Kiszonka z kukurydzy Mam takie pytanko. Czy ktoś z was przyciskał folie na kiszonce z kukurydzy belami z sianokiszonki? jak coś wiecie to piszcie. z góry dziękuje. pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 27 czerwiec 2009 - 17:37

Kiszonka z kukurydzy :D sianokiszonko?? :) a opon nie masz??

bullet_black.png