Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

231 odpowiedzi na ten temat

#81 Share kubaldo

kubaldo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:sport,sztuki walki,fotografowanie,modele maszyn rolniczych ,modele samochodów

Napisany 16 maj 2009 - 18:33

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Koledzy przecież można mieć oborę uwięziową i nie trzeba na słomie koniecznie krów trzymać jeżeli komuś brakuje słomy to można pod krowy dać maty lub wybetonować stanowiska i wysypać je piaskiem ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Dzisiaj, 10:10
  •  

#82 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 19:19

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? jaka powinna byc szerokosc korytarzy w czesci dla bydla?

#83 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 08 listopad 2009 - 13:40

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Jaką minimalną szerokość może mieć obora wolnostanowiskowa na 50 krów, lepiej mieć krowy dojne po dwóch stronach obory, czy może po jednej??

#84 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 08 listopad 2009 - 16:57

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Minimalna szerokość obory wolnostanowiskowej dwustronnej to 14 metrów (2x3 metry legowiska + 2x2,5 metry korytarze dla bydła i korytarz paszowy co najmniej 3 metry). Jeżeli zrobisz oborę jednostronną a widziałem takie rozwiązania to zmieścisz się w 9 metrach. Jednak jednostronnej nie polecam kłopot z komunikacją i przepędem bydła do dojenia.

#85 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 08 listopad 2009 - 18:23

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Kiedyś byłe w Strzelcach na wycieczce. Wtedy mieli tam około 300 krów. W planach powiększenie do około 360 sztuk. obory majo podobno do tej Agrofoto.pl Forum -> Galeria -> Wyświetlanie obiektu -> Byczki tylko ze sciany są nie do samej góry. Dalej jest kurtyna. Osoba która nas oprowadzała chwaliła to rozwiązanie za względu na tani koszt budowy. Nie ma zbędnego żelastwa typu wygrodzenia. Przy korytarzu paszowym jest rura metalowa tak jak i na tej fotce.
Obornik usuwają ładowarką teleskopową.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#86 Share piotrek255

piotrek255

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 16:38

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Jakie są możliwe największe grupy technologiczne w przypadku bydła opasowego? Czy możliwe jest trzymanie 50-60szt. w jednym kojcu? A polegało by to na tym, że byłyby dwa kojce 9x10 (dla mniejszych) i 9x15 (dla większych) w tym budynku znajdowałaby się część legowiskowa natomiast paszę jadłyby na zewnątrz przy stołach paszowych o długości odpowiednio 20 i 35 metrów. Myślę że w ten sposób zaoszczędziłbym na słomie i na pracy przede wszystkim. Jak myślicie czy to dobre rozwiązanie? I czy nie "pozabijają się" w tak licznych grupach?

#87 Share DebyFarmer

DebyFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 12 maj 2010 - 12:01

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? My to mamy maty i kanały gnojowe a po co się bawić w ściółkę co 3 mies. się opróżnia i jest git :lol:
ZAKAZ KOPIOWANIA ZDJĘĆ ©
bez uprzedniej zgody właściciela
Wszystkie prawa zastrzeżone/all rights reserved

#88 Share rumin

rumin

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 23 maj 2010 - 11:52

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Jaką hale polecacie na 20-25 sztuk, używana oczywiście. http://allegro.pl/it...a_alfa_2x6.html ja znalazłem coś takiego , 2x6 to znaczy że na 12 sztuk, automaty paszowe wytłumaczcie jak to działa.I czy wejdzie w budynek 6m x 7,7m
Mówcie jaką w polecacie, i najlepiej link z tą halą
A i czy taką hale da się zamatować bez jakiegoś zakładacza, mechanika?
"Kto gówno sieje, ten gówno zbiera..."

#89 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 16 wrzesień 2010 - 23:07

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Ja chciałem się zapytać czy byki podczas srogiej zimy mogą być pod wiata? I czy ma to jakieś skutki na ich wzrost, czy lepiej w zamkniętym pomieszczeniu prowadzić hodowle.

#90 Share Gospodarz12

Gospodarz12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 20 luty 2012 - 13:40

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Wznawiam temat.
Myślę by w przyszłości wybudować oborę na 50szt krów dojnych.
Ja osobiście jestem za oborą wolnostanowiskową zaś inni z rodziny za uwięziową.
Na głębokiej ściółce od razu odpada, bardziej byłbym skłonny do tego typu http://www.agrofoto....e/340327-krowa/
Podobno w wolno... przy udoju krowy są całe uwalone gównem, i czasem placek na głowę spada jest to prawda?
Moglibyście podać + jaki i - obór tych dwóch typów.

Pozdr.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share lukaszek410

lukaszek410

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 20 luty 2012 - 15:51

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? sam dałeś linka do zdjęcia na którym widać że krowy są czyste;) Krowa z własnej woli w gówn* się nie położy:) a w oborze uwięziowej jak nie ma wyboru to i w gówno sie kładzie... a wypadki zawsze się zdażaja:)

#92 Share donkamillo

donkamillo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 26 luty 2012 - 21:21

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Dlaczego głęboka sciołka odpada? Posiadam taka i mysle ze nie jest złym rozwiazaniem.
Mysle ze w tych czasach budowa obory uwieziowej jest juz rzadkościa, tym bardziej ze mowa o budowie od podstaw. Wolnostanowiskowa jest na pewno wygodniejsza dla gospodarza i dla krow :) Kwestia czystosci krow jest zalezna od ilosci poslanej slomy i od poszczegolnej krowy(jedna uwali sie w gówn* a druga nie). A jesli chodzi o spadajace placki na glowe to zalezy od hali udojowej; na tandemie nie ma takiej mozliwosci a na rybiej osci itp jest to bardziej mozliwe :P .

#93 Share hefaj6

hefaj6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 11:41

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? mam budynek 18x7 co daje razem 126 metrów kwadratowych. Ile byczków bym tam mógł pomieścić? Jakie jest minimalne mejsce na jedną sztukę? Obecnie w tym budynku stoi 15 byków na uwięzi w różnym wieku , są cielaki 3 miesiące i byki które mają 1,5 roku lub troszkę więcej. Z tatą myślę żeby przerobić to na wolnostanowiskowe. Wg mnie plusy są takie:
+ można powiększyć hodowle o kilkanaście sztuk w zależności ile się pomieści ale wiadomo że nie chcemy z tatą upychać je tak że będą miały cięzko oddychać... większa hodowla to może większe zyski
+ byczki przy wolnostanowiskowym będą chyba szczęśliwsze, czystsze( tak mi się wydaje )
+ będą rosły większe

Teraz minusy:
- trzeba będzie wybudować im wybieg jakiś, nie wiem na jaki razem z tatą się zdecydujemy czy duży czy nie ale i tak pewnie po kilku miesiącach będzie tam wychodzone i powstanie gnój i bagno- wybudowanie takiego wybiegu to kilka dni roboty od rana do wieczora plus trzeba było by zakupić kable z prądem elektrycznym żeby nie zachciało im się uciekać...
- trzeba prowadzić dekoronizację bo się pozabijają mi tam ( to akurat jest mały minus ale wydatek jest )
- trzeba będzie zasiać więcej kukurydzy i wogóle więcej na śrutę przeznaczyć i sianokiszonkę ( ile u was dajecie QQrydzy na konkretną liczbę bydła?)

Nie pamiętam wszystkiego. Mam jeszcze jedno pytanie: czy byczki młodsze i wogóle cielaki ale takie od 2-3 miesięcy mogą przebywać z tymi starszymi? I czy ogólnie jest więcej pracy niż przy uwięziowym? Proszę o odpowiedź :) Na pewno nie jeden z was ma oborę wolnostanowiskową i wie co i jak.

#94 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 20:35

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? http://www.ppr.pl/dzial-minimalne-warunki-utrzymania-bydla-2651.php tu masz wymiary na kojce ale na same zwierzęta na koryto musisz sam odliczyć

Co do wybiegu zapomnij o pastuchu na pastwisku to mogą latać a przy oborze zrobisz malutki wybieg więc musi to byc stałe z rur albo może i zdrewna-bali no chyba że ten wybieg

No i koniecznie musisz zrobić pare kojców przecież nie możesz trzymać byka 1 rocznego przy ok 300 kg razem z buhajem 2 l 600 kg

#95 Share hefaj6

hefaj6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 10:44

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? sebe 1033

Przeczytałem co jest pod tym linkiem i aż oczom niedowierzam... duże strasznie te wymagania, wszyscy sie do nich tak stanowczo stosują ??

#96 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 16:07

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Duże? Kojec 1x1.5m dla dorosłego byka to jest dużo?

#97 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 20:09

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? przy łańcuchu dla krowy 1,2x1,75 szer zostaje ale długość kanał z 0,5 i 1-1,5 z tyłu na korytarz to wychodzi 3,25-3,75 czyli 1,2x3,25(lub 3,75) 4-4,5 m2 na krowę uwięziowo

a na luzie podobnie 5 m2

te wymiary nie sa wyssane z palca sam mierzyłem swoje stanowiska uwięziowe (dla krów) i rzeczywiście jest za ciasno o ile na długość mam więcej 2 m za to pewnie sraja pod siebie ale szerokośc tylko 1 m i czasem 1 na pięć szt musi stać bo nie ma miejsca do leżenia <_<

Więc trzeba się dostosować dla siebie bo jak ma wygodniej to lepiej rośnie lub więcej da mleka no i uwaga ARiMR będzie też mieżyć stanowiska zwierząt

SipmaZ224 jak do tego kojca chcesz zmieścic byka :huh:

#98 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 10 marzec 2012 - 20:39

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Ja nie chce ale tak jest podane w tym linku od Ciebie :wacko:

#99 Share hefaj6

hefaj6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 14 marzec 2012 - 14:55

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? Czemu nie można trzymać byczka 300 kg z buhajem skoro nie będą miały rogów? przecież się nie pogryzą... Nie wiem dotychczas mam uwięziową ale wydawało mi się że trzymanie byczków w róznym wieku w jednej zagrodzie przy czym żaden nie ma rogów nie jest przeszkodą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share hodowlany

hodowlany

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 21:06

Obora uwieziowa czy wolnostanowiskowa?? mam takie pytanie :D czy tak za 5lat bedzie oplacalnosc trzymac krowy mleczne tak ok 30-35 sztu :blink: k i czy tyle to na wolnostanowiskowej czy uwieziowej?? odp