Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Dolny Śląsk to tylko kilka dni słonecznych w sierpniu. Ziemniaki dają ładny plon, ale co z tego jak mnóstwo zgnitych, a drobne zakaleczenie nie goi się i też gnije.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

wielkopolska opady w normie, plony b. duże , wykopki idą pełną parą A te gnijące ziemniaki to nie czasami od nadmiaru mocznika albo saletry Po tych nawozach lubią gnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zastosowałem niższe nawożenie azotowe niż zwykle. Nie tylko ja się skarżę na gnijące ziemniaki bo każdy w okolicy ma ten problem. Suma opadów w tym sezonie była tak duża, że inaczej być nie może. Kilkukrotnie woda w rzędach stała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

W tym roku zastosowałem niższe nawożenie azotowe niż zwykle. Nie tylko ja się skarżę na gnijące ziemniaki bo każdy w okolicy ma ten problem. Suma opadów w tym sezonie była tak duża, że inaczej być nie może. Kilkukrotnie woda w rzędach stała.

ale jaki nawóz azotowy wysiałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod korzeń 150kg salmagu, a gdy miały około 15-20cm dostały 100kg saletry.

Co roku druga dawka była dużo wyższa i zgnite zdarzały się sporadycznie.

Jestem przekonany, że to zasługa pogody bo na górkach nie widzę problemu ze zgnitymi ziemniakami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

ja rozsiewam podobnie tylko 100 kg saletry daję przy formowaniu. W dołkach przy sporych opadach może gnić. Zgadzam się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

To ile wy lacznie dajecie N? I jakie plony uzyskujecie?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje nawożenie już wyżej widziałeś. Do tego dochodzi około 25N czystego składnika z polifoski, no i stanowisko po rzepaku ozimym, który dał 4,4t/ha.

Plon nigdy nie mniejszy jak 40t/ha. Jak z tym rokiem to nie mogę powiedzieć dokładnie bo dopiero za tydzień ruszam kombajnem w polę. W każdym bądź razie zapowiada się bardzo dobry plon, jedynie jakość pozostawia wiele do życzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

A która polifoska?


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

do poprostumateo ja daję 120 kg N w czystym składniku (400kg saletrzaku)+100 kg saetry (30 kg N)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku użyłem polifoski 6, ale w poprzednich latach była to przeważnie polifoska 4.

Mój bilans N wydaje sie niewielki, ale stanowisko po rzepaku wnosi całkiem sporo N, aczkolwiek przenawożone nie są :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1124

Więc jeżeli N z polfoski było ok. 25kg to znaczy że dałeś jej 400 kg na ha. Piszesz że dajesz też salmag i saletrę czyli podliczając Twoje nawożenie NPKMg wygląda tak 100-80-120-6. Po pierwsze bilans tych składników jest do odbytu więc nie dziwię się że gniją. Po drugie twierdzisz że przy takich dawkach nigdy nie miałeś mniej niż 40t z ha, no to klękajcie narody, jesteś debeściak, lepsi od Ciebie są tylko białoruscy kołchożnicy oni twierdzą, że bez nawożenia ich plon z jednego krzaka to 4,5kg.

Wszyscy na tym forum mają minimum 40 ton tylko ciekawe skąd ta niska średnia krajowa oscylująca w granicach 22.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

40ton na czarnoziemiu i zadbanej ziemii wyjdzie.Ale gdzie sa te srednie? tak samo w zbozach i ziemniakach ,rzepakach,itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

cena 15 gr. luz towar musi być marketowy Przy wydajności 40 t z ha zostaje 30 t po 15 gr = :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

He he to moje nawozenie przy sredniej zawartosci K wynosi 2x to co wyliczyl mikad


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

haha Kto na Czarnoziemie ziemniaka sadzi ? , 3 lata do tylu na 5 ,6 kl miałem denara bylo 40 + ton , ziemniak potrzebuje dużo wody i dobrego nawozenia jesli tego niema to zapomnij o plonie 40 ton ,

 

i nie uwierze że przy takim nawożeniu kolega osiaga 40 ton .......

ja sieje 500 kg polifoski 8 , 300 kg mocznika i 100 kg siarczanu i do tego obornik to wtedy moze byc te 40 + ale przy takim nawożeniu jak ty mowisz nie uwierzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1341

Cięższa ziemia lepiej magazynuje i dłużej trzyma wodę - piach to piach. Na 5 klasie zboża będą średnie/marne a ziemniaki zależy od roku. Słaba ziemia to słaba ziemia, raz na jakiś czas daje ponad 40 t ale często jest 25 i to nędzy nie ziemniaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

haha Kto na Czarnoziemie ziemniaka sadzi ? , 3 lata do tylu na 5 ,6 kl miałem denara bylo 40 + ton , ziemniak potrzebuje dużo wody i dobrego nawozenia jesli tego niema to zapomnij o plonie 40 ton ,

 

i nie uwierze że przy takim nawożeniu kolega osiaga 40 ton .......

ja sieje 500 kg polifoski 8 , 300 kg mocznika i 100 kg siarczanu i do tego obornik to wtedy moze byc te 40 + ale przy takim nawożeniu jak ty mowisz uwierzęna

nie wiem czego jestes taki zdziwiony przy takim nawozeniu i przedplonie na tej klasie 40 ton to jest minimum;> Edytowano przez lonoh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa zeszła trochę w złym kierunku, ale skoro pseudospecjaliści nie wiedzą jak osiągnąć plon ziemniaków powyżej 40 ton z ha to nie wiem dlaczego siedzą jeszcze w tej branży.

Z tą średnią krajową to podejrzewam, że przyczyniają się do niej tacy co myślą, że ziemniaki wyrosną na samym moczniku, a nawet w mojej okolicy takich nie brakuje.

Kilka lat wstecz kupowałem ziemniaki koło Wrocławia i sadzą tam ziemniaki na glebach I klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

cena zawsze jakas jest:d nasadzcie jeszcze wiecej w przyszlym roku to bedzie jeszcze lepsza....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kafar191    8

Rozmowa zeszła trochę w złym kierunku, ale skoro pseudospecjaliści nie wiedzą jak osiągnąć plon ziemniaków powyżej 40 ton z ha to nie wiem dlaczego siedzą jeszcze w tej branży.

Z tą średnią krajową to podejrzewam, że przyczyniają się do niej tacy co myślą, że ziemniaki wyrosną na samym moczniku, a nawet w mojej okolicy takich nie brakuje.

Kilka lat wstecz kupowałem ziemniaki koło Wrocławia i sadzą tam ziemniaki na glebach I klasy.

Z średnią krajową to jest całkiem inna bajka i to nie tylko przez złe nawożenie. Na to że średnie plony w naszym kraju są niskie składa się naprawdę dużo czynników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez AgroSikora
      Jakie ceny nasion kukurydzy za j.s na waszym terenie?
       
       
      - KWS
      - Pionner
      - LG
      - Syngenta
      - Euralis
       
    • Przez kuba24051
      pora zalozyc nowy temat. jak u was z cena?
      Michalczyk dzis 670+vat a cena od 640-670
    • Przez agroRolniTV
      Witam.
      Kolega będzie sprzedawał prasę Claas Variant 360RC z 2012 roku i nie jest do końca pewny za ile wystawić.
      Tą belarką zrobił około 20tys. bel
      Może znajdzie się ktoś kto się zna i wyceni taką prasę, mniej więcej.
      Z góry dzięki, pozdrawiam
       

    • Przez jarek2030
      Witam! Mam problem ponieważ chcę sprzedać słomę po mieszance jęczmienia/owsa/pszenicy 2.70 ha i kolega chce sobie kupić i zbelowac tą słomę moje pytanie jest ile wziąć od belki zestaw to Case maxxum 135 i class Variant
    • Przez Anetka1
      po ile kupujecie nasiona zbóż kwalifikat
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj