Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

 

Masz już trochę postów a takie głupoty piszesz.

 

Jak locha da rocznie 16-18 prosiąt to wyhodowanie jednej sztuki będzie nas kosztować załóżmy 200 zł

Jak da 23-25 prosiąt to koszty na sztukę wyniosą 150 zł

A jak da 30 sztuk rocznie to koszty będą ze 110 zł

 

CZY TO TAKIE TRUDNE DO ZROZUMIENIA??

 

i teraz załóżmy jak ty masz 16 sztuk to i przy cenie 6 zl będziesz wychodził na zero, a ja majac np 26 sztuk na zero będe wychodził dopiero przy cenie 4,5 zł.

 

Da się?

 

Acha cena na wczoraj 4,9 netto

Tylko jest jedno ale... ja bym tego tak nie liczył.

Zakładając, że odsadzasz prosięta w wieku 4 tygodni jak locha ma 8 sztuk to jaką mają wagę w tym wieku?

Zakładając, że locha ma 14 sztuk jaką wagę mają w tym wieku? I czy na start tam gdzie jest mniej nie mają większej wagi i co za tym idzie szybciej będą gotowe do sprzedaży. Zatem nie liczyłbym tak kosztów odchowu prosiąt, bo ilość sztuk odsadzonych to nie jest jedyny koszt. Zakładając, że locha odchowa 16 prosiąt nie wierzę, że będą gotowe do sprzedaży w tym samym czasie co jeśli miałaby 8 skoro już na starcie będą dużo mniejsze.

  • Like 1
Opublikowano

@Darekpol w tej sprawie trzeba spojrzeć jeszcze szerzej - czemu ta locha ma tylko te 8 prosiąt. Czy tyle sie urodziło, czy po prostu z 15 stopniały nam do 8. Jeśli ta druga opcja, znaczy, że prosięta są po prostu kiepskie (zakładam odpowiednią dbałość i żywienie) i takiej lochy nie ma co trzymać. U mnie po ostatnich odsadzeniach były dwie takie, urodziły kolejno 11 i 13 prosiąt a odsadzonych po 8. Ta starsza już dawno miała wycieczkę do rzeźni, druga z racji, że pierwiastka, dostała drugą szansę (na plus działa też u niej to, że odsadzone prosięta mają dobre przyrosty). Hodowla polega na tym, że cały czas staramy się polepszać produktywność naszego stada podstawowego, nie można się więc rozczulać nad jednostką, która ma kiepskie wyniki, nawet jeśli to jedna na 10

Opublikowano

locha która ma 8 prosiąt w duzym gospodarstwie nie za długo by tam pobyła

Nie chodzi o opłacalność lochy, która ma 8 prosiąt tylko o fakt że to, iż jeśli będzie miała 16 i je odchowa nie oznacza tego, że zysk z tej lochy będzie dwukrotnie większy.

Opublikowano

Nakłady na tę lochę która da 2x więcej prosiąt również będą dużo wyższe (genetyka, organizacja produkcji, żywienie, warunki środowiskowe i wiele innych). Więc takie proste licznie że ta co ma 16 prosiąt da 2x więcej zysku od tej co ma 8 jest delikatnie mówiąc niepoprawne.

Opublikowano

Niekoniecznie, stado żywisz praktycznie tak samo, pracochłonność ta sama, jedynie można lepsze lub wymagające tego lochy premiować podczas żywienia. Ale poza tym jak sie ma już przystosowany budynek, to nakłady są praktycznie te same. Albo sie dba o stado albo sie nie dba wcale

Opublikowano

Nakłady na tę lochę która da 2x więcej prosiąt również będą dużo wyższe (genetyka, organizacja produkcji, żywienie, warunki środowiskowe i wiele innych). Więc takie proste licznie że ta co ma 16 prosiąt da 2x więcej zysku od tej co ma 8 jest delikatnie mówiąc niepoprawne.

 

Żywienie jest praktycznie takie samo, inseminacja jest taka sama, obsługa jest taka sama, prąd woda, amortyzacja budynków również jest stała. Fakt że trzeba pracować nad genetyką i opieką nad stadem ale to nie generuje 2x większych kosztów.

 

Kolega wyżej pisał że prosięta będą mniejsz. na to też są sposoby bo prosiaki w czasie gdy są przy matce można dodatkowo dokarmiać mlekiem lub różnymi innymi specyfikami i różnica przy odsadzeniu bedzie nieznaczna.

Opublikowano (edytowane)

ja nie pisze o zadowoleniu z niskiej ceny ale jak już w końcu zauwazyles sa gorki i dolki swinskie i stale powtarzam aby nie biadolić dziś przy cenie niskiej i nie bujac w chmurach przy tej wysokiej a brac caloroczna

a tanio produkować to trzeba się nauczyć liczyc a żeby liczyc to trzeba mieć wiedze o swoim stadzie czyli notowac wazyc kalkulować

Maxiben, nie żebym coś mówił, ale faktycznie trochę interpunkcji mógłbyś używać w swoich postach lepiej będzie się czytało. Tym więcej, że jesteś bardziej doświadczonym na tym forum, trzeba dawać przykład młodszym. :P

Edytowane przez jaco25
Opublikowano

Ale o co ten cały szum? przeciez jest styczeń, podajcie mi rok gdzie cena na początku stycznia była wieksza niz 5.20 + vat za zyciwec, dzis pojechały do Animexu po 6.40+vat WBC na kontrakcie,

BartekM napisz czy 6.4 to za U czy za E klasę i czy w tym jest premia za umowę, czy netto? Ile sprzedałeś sztuk? Też mam umowę z Animexem i w piątem mam zgłosić 25 szt do odbioru.

Opublikowano

uznam to za zart i nie komentuje

Niemcy +8 centow na 1.60 euro kl E

Nie wprowadzaj ludzi w błąd, niemieckie notowania dopiero jutro będą znane na przyszły tydzień. Ta cena to giełda internetowa, a tam akurat handel marny więc nie wielkie to ma odniesienie. A jak już to w porównaniu do ostatniich aukcji które były przed swiętami cena spadła z 1,63. To tak żeby było wszystko jasne co u niemców będzie musimy poczekać do jutra.

A odnośnie tego co piszecie na temat wydajności loch. Zysk z lochy mającej 16 a 8 prosiąt nie będzie 2 razy większy, a pewnie 3 lub 4 razy, a może i więcej. Z lochy która da 8 prosiąt nie będzie żadnego zysku,lub minimalny. A przy niewiele większym nakładzie taka która da 16 przyniesie 2 razy większe przychody i o jakiś zyskach można już wtedy myśleć. Mylicie panowie pojęcie przychodu z pojęciem zysku, a hoduje się dla zysku a nie przychodów.

Opublikowano (edytowane)

Koledzy proponuję Wam spróbować sprzedawać na wbc (bo widzę że zdecydowana większość sprzedaje na wagę żywą). Nawet na tłustej świni będziecie do przodu.

Edytowane przez snickers_2005
Opublikowano (edytowane)

Koledzy proponuję Wam spróbować sprzedawać na wbc (bo widzę że zdecydowana większość sprzedaje na wagę żywą). Nawet na tłustej świni będziecie do przodu.

 

 

Nie powiedziałbym.... Jak będzie mięsność poniżej 55%, czyli już nie klasa E tylko U, i jesteś do tyłu. Nawet jak masz wszystkie w klasie E, a nie mieszczą się w przedziale wagowym, to masz jakieś tam potrącenia i już jesteś do tyłu. A na żywą nie ma różnicy czy kaban waży 130 czy 100kg, jedna cena. FAkt, że ja od niedawna sprzedaję poubojowo i mam niewiele doświadczenia. U mnie mięsność za ostatnią sprzedaż wyszła 58,5%, więc w porównaniu z żywą jestem napewno do przodu. Średnia waga WBC - 89kg.

Edytowane przez jarekmalina
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez AgroSikora
      Jakie ceny nasion kukurydzy za j.s na waszym terenie?
       
       
      - KWS
      - Pionner
      - LG
      - Syngenta
      - Euralis
       
    • Przez jarek2030
      Witam! Mam problem ponieważ chcę sprzedać słomę po mieszance jęczmienia/owsa/pszenicy 2.70 ha i kolega chce sobie kupić i zbelowac tą słomę moje pytanie jest ile wziąć od belki zestaw to Case maxxum 135 i class Variant
    • Przez Anetka1
      po ile kupujecie nasiona zbóż kwalifikat
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Piters182
      Witam. Mam pytanie odnośnie ceny takiego ciągnika ile kosztował nowy, co prawda ten model nie jest już dawno dostępny jako nowy, ale gdy był w tych latach produkcji jako nowy, to jaką miał cenę w wyposażeniu podstawowym, standardowym??
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v