Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

jak sie ma super ziemie i duzo to mozna z tego wyzyc u mnie bez trzody musialbym isc do roboty by rodzine utrzymac oczywiscie jak tanieje zboze to zupelnie inaczej wychodzi kalkulacja a po gnojowicy to na moich polach dokladnie widac gdzie byla wylewana i tez osczednosc w postaci nawozu jest

Opublikowano

no to jak jest Panowie z ta opłacalnoscia na dzien dzisiejszy ?

tucznik ok 20kg - 180zł

300kg zboza - 270zł

to juz mamy 450zł

do tego lekarstwa i jakies dodatki żywieniowe

to ile zostaje na sztuce? 20zł ?

 

Twoja kalkulacja nawet z grubsza ma się nijak do rzeczywistości 450zł za jakiego??? 120kg??? jeśli tak to ja wchodzę w ten biznes.

teraz przy minimalnych zyskach nawet drobne szczegóły mają ogromne znaczenie dla zysku w tej branży..

m.in. liczba szt. w chowie, jaka pasza, zużycie, status zdrowotny, cykl otwarty/zamknięty, metoda chowu, wybojowość,mięsność, amortyzacja, VAT czy ryczałt, koniunktura cenowa itd.,itd mogę jeszcze wyliczyć parę czynników.

 

Po tym wszystkim możesz sobie odpowiedzieć na pytanie dot. opłacalności chowania świń.

Najlepszym sposobem na tego typu informacje, to zebrać dane od zaprzyjaźnionych chodowców, którzy chowaja w różnych systemach, przeanalizować te dane i zaadoptować je do swoich warunków.

A jeśli nie da się tego zrobić.... To z czystym sumieniem możemy sobie dać z tym spokój

Opublikowano

Właśnie dziś jeden znajomy rolnik oznajmił mi że zakończył produkcję, sprzedał ostatnie tuczniki i będzie żył tylko z pola. Rocznie odstawiał około 600 tuczników....

Opublikowano

Nie on pierwszy przestał produkcji i nie ostatni.Nie tylko ze swinek można zyć i to na przyzwoitym poziomie.Teraz każdy czeka na cene,niektórzy wyprzedają prosiaka.warchlaka ratując się jak tylko można.Ci co kupują warchlaka po 10 zł robią duży błąd.

  • Like 1
Opublikowano

@ jurmiczek ty znowu tu nie znizaj sie do naszego poziomu hodowcow swin mam nadzieje ze twoich rad nikt nie bierze powaznie bo jak ktos zle prowadzi produkcje to jak nawet by kupil prosiaka za pol ceny to mu sie nie oplaci i w jednym

sie z toba zgodze ze jeszcze sporo zaprzestanie produkci trzody ale to ze ja sprzedaje warchlaka po 10 zl i to 25 kg i kupujacy dobrzy rolnicy dzwonia kiedy beda nastepne to o czyms swiadczy czego nie potrafisz zrozumiec

ja glownie inwestuje i nawet dobrze sobie zyje z trzody i wielu innych moich znajomych ale tylko ci ktorzy tego naprawde pilnuja i robia to na wieksza skale pozostana najlepsi!

dzisiaj wyjezdam do turcji na zapracowane wakacje wiec odpoczne od swin by po powrocie zajac sie nimi jeszcze lepiej by zarobily na nastepne wyjazdy a po powrocie pewnie nazbiera sie troche do czytania na agrofoto zycze rzeczowej dyskusji pozdrawiam

Opublikowano

Z trzodą jest tak jak z każdą inną gałęzią produkcji, żeby był zysk muszą być wyniki.

 

Niejedni kasują krowy bo się nie opłaci i wydzierżawiają budynek aby sąsiad trzymał krowy w ich budynku (przykład z sąsiedniej wioski), lub ziemię puszczają w dzierżawę bo im się nie opłaci a obrabiającemu się opłaci oddać dopłatę i jeszcze 8q pszenicy i jeszcze musi pozostać zysk dla obrabiającego.

Opublikowano

Oczywiście że wielu zaprzestanie hodowli i przejdzie na produkcję roślinną, tylko jak spojrzymy na naszym forum na temat 'ceny zbóż' to producenci zbóż już zaczynają narzekać w tym temacie że po żniwach będą tragiczne ceny(przynajmniej takie są zapowiedzi) zatem zboże będzie tańsze dla hodowców zacznie się opłacalność i kilku z nich znowu powróci do przepuszczania zboża przez świńskie żołądki....

Opublikowano

W dzisiejszych czasach tucz trzody jest tak prosty jak kij cepa.Każdy wszystko ma na wyciągnięcie ręki,nawet lekarza jak zajdzie potrzeba nie mówiąc już o paszy której można zasypać na dłuższy czas i nic cię nie obchodzi..@maxiBEN masz coś do mnie że pisze i wyrażam swoje zdanie?

Opublikowano

jak wam sie moze opłacac hodowla na zakupionym zbozu?

wytłumaczy mi ktos ?

prosiak 20kg kosztuje 200zł, (ostatnio sprawdzałem ceny)

300kg zboza, tylko po 800zł/t to jest 240zł (czy napewno wystarczy te 300kg aby kazda sztuka doszła z 20kg do 100-110 ? nie sadze)

to juz mamy kosztów 440zł do tego koncentraty, lekarstwa itd

na swoim zbozu to co innego

Opublikowano

a co to za różnica czy na swoim czy na kupnym zbożu? przecież jak masz swoje zboże to możesz je sprzedać i bierzesz pieniądze i nie musisz hodować świń. przecież "swoje zboże" też kosztuje

  • Like 2
Opublikowano

gadasz bzdury kolego PawelWlkp. ja praktycznie 70 % zboża kupuję i na opłacalność nie narzekam.

 

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, pomysl i napisz jeszcze raz. Odpowiadałem jurmiczkowi na posta że hodowla jest prosta jak cep. Hodowla może i prosta, ale żeby zarabiać trzeba już dobrze kombinować. Ja też kupuje dużo i mi się opłaca. Ale wszystko przemyślane, zaplanowane, straty minimalizowane. Jak komuś 300 kg zboża potrzeba albo nawet zabraknie na jedną szt i to 110 kg to niech da sobie spokój dopiero na dużo tańszym zbożu mu się opłaci.

Opublikowano

a co to za różnica czy na swoim czy na kupnym zbożu? przecież jak masz swoje zboże to możesz je sprzedać i bierzesz pieniądze i nie musisz hodować świń. przecież "swoje zboże" też kosztuje

 

 

no i co z tego ze mozna sprzedac ?

wyprodukowanie tony zboza kosztuje 500zł a kupno tony 800zł i do tego mozna miec jeszcze gnojowice albo obornik przy hodowli swin, czyli nawóz, wiec to nie jest tak jak piszesz ze mozna sprzedac i juz, na słabej ziemii bez nawozenia naturalnego daleko nie zajedziesz, po kilku latach bez obornika to zyto nie urosnie

Opublikowano

Ludzie ile razy można tłumaczyć że zboże z zakupu i swoje kosztują tyle samo !!!

No chyba że ktoś nie liczy zysku z tucznika tylko zysk z całego gospodarstwa wtedy można liczyć sobie po kosztach produkcji.

 

 

300kg zboza, tylko po 800zł/t to jest 240zł (czy napewno wystarczy te 300kg aby kazda sztuka doszła z 20kg do 100-110 ? nie sadze)

 

 

300 kg zboża to zużywał mój dziadek 40 lat temu.

U mnie od prosiaka ok 35 kg do tucznika ok 125 kg za ubiegły rok wyszło niecałe 260kg paszy (nie zboża)

  • Like 1
Opublikowano

lukaczmarek teraz to dowaliłeś...90kg tucznika = 260kg paszy tj.2,9 na kg przyrostu tucznika a tucznik miał urosnąć na 300kg w wadze 100-110.A więc wyszło ci więcej paszy jak dziadkowi zboża

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez jankes84
      Witam serdecznie. Mam pytanie do forumowiczów a mianowicie  chodzi mi o  odpowiedź na pytanie przy jakiej ilości kur niosek można z tego zyć. Proszę o odpowiedzi osób które siedzą w tym temacie a nie gimnazjum w stylu mój kuzyn ma 100 kur i zarabia po 5 tys zł.chodzi mi o hodowle na poziomie do 1000 szt. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy można utrzymać się z hodowli 10 krów(simentali mlecznych)? Urodzone jałówki odchowywał bym i sprzedawał do dalszej hodowli. Czy byłbym w stanie zarobić na miesiąc około 2-2.5 tyś?  
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, planuje zaczęcie hodowli krów mamek rasy hereford. Zastanawiam się czy utrzymam się początkowo z 10 mamek? Czy bardziej opłaca się opasać cielaki, czy sprzedawać odsadki, czy może odchowywać jałówki i sprzedawać do dalszej hodowli? Czekam na wasze propozycje.  
    • Przez KrzysztofKrojniak
      Witam pytanie do rolników którzy mieli już kontrole wedle ASF. jak tam sprawa z siatkami na okna jaskółkami i wróblami. przecież są pod ochroną gniazd nie rozwale a co podczas kontroli. kujawsko pomorskie 
    • Przez gutfi888
      Czy opłaca się hodować 15 sztuk rasy limousine i sprzedawać je na ubuj?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v