kris14

Valtra N163-Nowość

Polecane posty

karolek12    82

nie bede cytował ale jak porównujecie silniki 4 i 6 cylindrowe stare i nowe konstrukcje to chyba ktos nie wie o czym pisze 4 cylindry nigdy nie dorówna 6 i nie bede tutaj teoretyzował np o wystepowaniu sił obciazajacych układ tłokowo korbowy tylko powiem z praktyki na podworku stoi ciagnik ktory ma 500mtg 4- cyl turbo drugi poczciwy ursus 6 cyl bez doładowania 20-sto letni i ten 4 cyl mogłby sie od niego duzo nauczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolek12    82

1)dostepnosci momentu obrotowego na niskich obrotach

2)szybkosci wkrecania sie na obroty

3)spalania

4)kultury pracy (bo rechocze jak stare zaby)

5)jeszcze mogłby sie nauczyć od 6 olewaać ekologię

Edytowano przez karolek12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

A teraz mi powiedz jakie dwa silniki [w jakich] ciągnikach porównywałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

zapewne wzorem "6" jest U12xx;) ....swoją drogą ciekawi mnie ta teoria o oszczędnośći owej "6" względem nowej valtry. o ile dobrze pamiętam to jednostkowe minimalne (czyli ok 1300s^-1) wynosi ok 250g/kWh a nominalne ponad 300...


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
1)dostepnosci momentu obrotowego na niskich obrotach

2)szybkosci wkrecania sie na obroty

3)spalania

4)kultury pracy (bo rechocze jak stare zaby)

5)jeszcze mogłby sie nauczyć od 6 olewaać ekologię

od tego jest CR i sterowanie silnikiem ;)

zapewne wzorem "6" jest U12xx;) ....swoją drogą ciekawi mnie ta teoria o oszczędnośći owej "6" względem nowej valtry. o ile dobrze pamiętam to jednostkowe minimalne (czyli ok 1300s^-1) wynosi ok 250g/kWh a nominalne ponad 300...

na silniku na kołach jest jeszcze więcej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@JJ- wystarczy porównać silniki-technologia strat w napędach swoją drogą;) ale co do elektronicznego sterowania silnikiem to w pełni się zgadzam-nie ma takiej opcji by sztywny rozrząd i dawkowanie paliwa dorównały rozłożeniem momentu elektronice.

 

Bez urazy @karolek12 ale wydaje mi sie że twoje błędne argumenty wynikają tylko z niewiedzy i nieświadomości niektórych faktów i złych punktów odniesienia w ocenie. po prostu;]


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolek12    82

1) nie bede podawał marki ciągnika bo to nikomu nie potrzebne

2) w ktorym miejscu napisałem ze silnik jest na CR

3) @ahme tez bez urazy nie stawiaj bez poznania ludzi takich hipotez, bo mi sie wydaje po twoim poscie ze za duzo naczytałeś sie folderow i reklamowek od sprzedawcow jak kupisz i porownasz to bedziesz mogł pisać, wykład z teorii to jeszcze nie wszystko a i parametry takie jak moc moment obrotowy i przy jakich obrotach jest dostepny wygladaja ładnie w folderze w pracy w polu wszystko wychodzi tylko pamiętaj nie prospekt w polu pracuje tylko ciagnik

4) ktos tu pisał o silnikach nowej generacji to ja sie pytam gdzie one sa ? to sa w wiekszosci silniki z lat 90 siatych tylko podokładali CR, intercoolery a ca najgorzej" poprzykrecali" je zeby ekologia dobrze wychodziła,w najlepszym razie poopozniali poczatek wtrysku zeby tlenki azotu doplic.

5) prosiłbym łaskawie pana @ahme azeby mnie oswiecił swoja wiedza i rozumem

6) nigdzie nie pisałem o przeniesieniu napedu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

czy to coś tak strasznego?

valtra 170 KM, 4,9 l wysilenie= 34 KM/l

volvo fh12-silnik o symbolu d13 500KM 12,8 l 39KM/l

scania 5cyl do 320KM i chyba 8,7l 37KM/l

 

o żywotności tych motorów nie muszę się rozpisywać, podobnie jak o świetnych, niskoobrotowych charakterystykach i sprawności.

 

może czas zmienić mentalność i dziadkowe poglądy, że silnik konstruowane w latach 50'i 60' a nawet póżniej miały dawane wysilenie poniżej 20KM/l i współczynnik bezpieczeństwa konstrukcji na poziomie ok 2,5-3. inna technologia produkcji, inne materiały i są efekty.

myslisz ze silnik z valtry 170Km wytrzyma tyle co dajmy silnik z 1634 155 KM? przykład orka oba ciagniki w takich samych pługach w ciezkiej ziemi w obu dusisz gaz do podłogi (przykład)dajmy max obr 2500 a przy orce spadaja do 2000 a gaz w podłodze i co który silnik na tym wyjdzie lepiej?? czwórka te obciazenie rozłozy na 4 gary a szóstka na 6 który dłuzej pozyje??wez tez pod uwage ze teraz sie nie robi sprzetu po to by robił wieki tylko sztuka się liczy we wszystkim tak juz jest bo jakby miały robic wieki to po co by je ciagle produkowali?po to by po roku stania na placu sprzedać 20% taniej lub jeszcze taniej?? co jak co ale 4 wyzyłowane gary nie pozyja tyle co 6 i cos sie zdaje ze w 6 zapłon jest co mnie stopni obrotu wału jak w 4 co sie tez przykłada na sprawnośc czyż nie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@karolek-nie mam zamiaru ukrywać że moja wiedza o silnikach >70KM jest wyłącznie teoretyczna, ale taka też się przydaje:) to po pierwsze-po drugie piszę to co wiem i czego jestm względnie pewien i jednocześnie czekam aż ktoś wyprowadzi mnie z błędu konkretami albo wyjaśni coś dodatkowo . między innymi dlatego uważam że przycinki w tonie "prosiłbym łaskawie pana @ahme azeby mnie oswiecił swoja wiedza i rozumem" Kolega może zachować dla siebie.

teoria czerpana głównie z książek, nie z folderów-jedyne na co zwracam uwagę w folderach jest charakterystyka regulatorowa, a ona z powietrza się nie bierze. jeśli chodzi o napędy to zwracałem się do @janekjelonek.

jeśli chodzi o motory to są to w wiekszości konstrukcje względnie młode-powiedzmy poniżej 10 lat, nawet zetor, jako najbardziej konserwatywny wprowadził w końcu nowy motor z 16 zaworami to raz-dwa silniki tłokowe okres rozkwitu mają za sobą i ciężko jest w nich coś gruntownie zmieniać wiec zmiany często są niezauważalne dla zwykłego użytkownika.

co do tlenków NO to już się nie zgodzę-tu jest akurat tak że im uboższa mieszanka tym więcej jest emitowane

 

aha-odnośnienie oceniania-podobno "jakim cie widzą takim cie piszą", zwłaszcza na forum

 

tak wiec reasumując-czekam na jakieś konkrety w temacie, bo robi się ciekawy.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Filipoo

Nie przekłada się to na sprawność.

30 lat temu budowano silniki 6 cylindrowe poniżej 100 km, teraz 120 km maja silniki 3 cylindrowe. Technologia poszła do przodu, tylko niektórzy za nią nie nadążają("jak 120 km to tylko 6 cylindrów" itp).

Edytowano przez Mariusz x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@filipo- z jednej strony idąc tym torem że gdyby ilość garó wpływała na żywotność to w tirach siedziałoby co najmniej v12 albo lepiej, ale z drugiej strony uwaga odnośnie obrotów jest trafna-średnio w samochodzie automat zmienia na wyższy przy 1400obr, a w polu najczęściej dusi sie koło nominalnych 2 z kawałkiem...


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

bez jaj 120KM to jak najbardziej w 4 gary ale 100km w 3 to tez duzo tam jest na jednym duza siła coś wkoncu nie wytrzyma. te 170 KM w czwórce pójdzie ale jak długo? w szóstki tez kłądą 500KM ok ale te 500Km nigdy nie jest w 100 % wykozystane nawet 90% a dobrze wiedz ze ciągnik czesto pracuje przy prawie max obicazeniu. powiedz jak 4 gary mogą sprawniej pracować jak 6 przy obciazeniu ?? moze nie sprawniej, hmm moze tak gdzie sa mniejsze siły punktowe/miejscowe na wale?? przy 4 garach czy 6?? mówimy o tej samej mocy. niby szwedzka stal a prazyczepa sie zagieła od wywozu drewna> Kazdy materiał ma swoją wytrzymałóśc nie wiadomo jak bysmy go nie ulepszali utwardzali on i tak ma swoje granice i zeby sie nie okazało ze valtra przedobrzyła...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a skąd wiesz, że większa siła działa na tłok w filce niż we wspomnianym ursusie? ;) Nie liczy się tylko ilość spalonego paliwa, ale także i czas w jakim to nastąpi a z tym bywa różnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

bez jaj 120KM to jak najbardziej w 4 gary ale 100km w 3 to tez duzo tam jest na jednym duza siła coś wkoncu nie wytrzyma. te 170 KM w czwórce pójdzie ale jak długo? w szóstki tez kłądą 500KM ok ale te 500Km nigdy nie jest w 100 % wykozystane nawet 90%

Dlaczego tak twierdzisz?

Po drugie, największe 6 w ciągnikach mają około 400 km(Fendt 939). Wykorzystane są tak jak w każdym innym ciągniku. Wg Ciebie żeby taki silnik chodził długo i bezawaryjnie to ile powinien mieć cylindrów? 10? A może 12?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

spokojnie za 5 lat jak nie wyhamuja z tymi normami to 170 KM bedzie z 3 cylindrow, nie wspominajac o tym, ze 70 z nich bedzie napedzac ulepszacze spalin :lol: :lol: .

jak to moj promotor mowil "wczasy pod rura beda modne", wszak spaliny beda czystsze od powietrza ktore do trafia do silnika :lol: .

 

gdyby dzisiejsze silniki zrobic bez tego calego ekokastrowania to 120 KM z 6 cylindrow bez turbo nawet nie mialoby czego szukac w orce z dzisiejsza 3 cylindrowka tej samej mocy, jak chlopaki mowili sterowanie - to klucz B) . niestety dzis to narzedzie wylacznie dla ekoglupkow.

jedno czego nigdy nowoczesny silnik nie bedzie mial, to cudowny dzwiek starego n/a, jak sasiad jedzie jd ciuchcia to az czapki zdejmuja, co by kazdy dzwiek tej symfonii wysluchac :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

170 km jest z powerboost, normalnie ma 150(?). ogólnie idea jest ciekawa-na pewno koszt wytworzenia jest niższy bo to tylko 2/3silnika, charakterystyka trochę inna, być może oszczędniejszy niż inna standardowa konstrukcja tej mocy. Valtra zrobiła ogólnie ciekawy ekspeyment-raz dostaje piedestał wśród rolniczych czwórek, dwa sprawdzi koncepcję w praktyce, oby nie kosztem rolnika który bedzie szybciej remontował. poza tym gama silników jest tak duża, że jeśli ktoś nie chce podejmować ryzyka może wziąć inny motor, ale dla tych którzy chca mieć lekki ciągnik z dużą rezerwą mocy której być może nie myślą ciągle wykorzystywać pomysł wydaje sie być ciekawy.

kwestia sił jest tak, że im wiecej garów w danej pojemności tym delikatniejsze korbowwody, mniejsze łożyska, czylisumma sumarum naprężenia zostają podobne. krótszy wał też ma tę zaletę że jest krótszy. jedyne co może działąć na niekorzyść to moment bezwładnośći ukladu korbowego, który rośnie progresywnie względem skoku tłoka.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

powiem wam ze o tych 400KM w 6 garach nie pomyslaem zwracam honor hmmm troche pomysle nad tym moze jeszcze coś wymyśle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolek12    82

@ahme to ty podaj jakieś konkrety a nie jakieś frazesy piszesz ja swoje wypunktowałem pore postow wyzej co mi sie nie podoba

1)piszeszo ubogiej mieszance tylko ja napisałem o opoznieniu "zapłonu" celem dopalenia NOx poprzez podniesienie temp. w kolektorze wydechowym (ciagniki obecnie jak sie nie myle do 100km)

2)jezeli zaleta wału korbowego jest to "krótszy wał też ma tę zaletę że jest krótszy." to chyba dla producenta bo mniej czasu i materiału na wykonanie no i w konsekwencjii krotszy silnik

3)jezeli mowimy tu o Valtrze to na pewno nie sa to lekkie ciagniki kolega ma n82 i w prospekcie na mase 4650 a jak stanął na wadze to było ponad 5000kg

4)jezeli ty piszesz o oszczednosci w takiej valtrze to zapytaj sie posiadaczy n 141 ile one pala

5)i tak jak kolega @brzozak pisze jak sie nie myle JD miał nawet 100 km i 6cyl i jak to chodziło

6) zobacz i prześledz od ilu lat nie zmieniaja sie pojemnosci skok tłoka i srednica cylindra nawet w tej twojej valtrze tylko dokładaja coraz to nowsze pierdoły tylko dlatego zeby ekologow zaspokoić i nas po kieszeni doić a spalanie wcale nie jest mniejsze tylko wieksze ;[

7) jezeli isc tropem zmniejszania ilosci cylindrow to za pare lat sie dowiemy ze jeden cylinder to jest przyszłosc

8)a teraz cos na co powoływałeś sie pare postow wyzej przyjechał do nas na testy MF 7495 i wiesz co maja na stronie u korbankow zuzycie paliwa 201 g/kwh a przy orce w polu pługiem G-B komp. pokazywał spalanie 33 l/H i predkosc 6.5 kM szerokosc 2,5m i wydajnosc 1,5 ha/h i jak to sie ma do teorii?

Edytowano przez karolek12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

jeden cylinder a kociołek nie wiadro jak w bombaju a lac do niego jak z kranu :Dna wode to to nie pójdzie :D co najwyzej bedzie wspomagane parą dobra niech kombinują az zaczną głwice latać albo korbowód wyjdzie dołem razem z tłokiem mi naprzykład w 3011 przeciwwaga wyleciała bokiem scinając wałek rozrządu a przeciez to mały silnik i obrotów tez duzych nie ma :Da kto wie czy nie zaczna podnosić obrotów w tych nowych silnikach?? np jak jest w aucie isuzu 1,7TDi 6 tys naliczniku do 5 spokojnie idzie wyzje juz odcina :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
piszeszo ubogiej mieszance tylko ja napisałem o opoznieniu "zapłonu" celem dopalenia NOx poprzez podniesienie temp. w kolektorze wydechowym (ciagniki obecnie jak sie nie myle do 100km)

Wraz ze wzrostem temperatury w cylindrze następuje wzrost ilości NOx, gdyż następuje rozbicie N2, O2 i reszty powietrza, oraz retryfikowane paliwa zostają rozbite na pojedyncze atomy ze względu na wzrost temperatury po czym w trakcie ochłodzenia w kolektorze wylotowym powstaje NOx, jakbyś podniósł temp w kolektorze wylotowym to dopiero byś narobił NOX kiedy spaliny wyleciały by z gorącej rury wydechowej do zimnej atmosfery :lol: Dlatego stosuje się EGR aby obniżyć szczytową temp w cylindrze by nie powstały właśnie tlenki. A dodatkowo wykorzystuje się pojemność cieplną spalin.

Im mieszanka bardziej uwarstwiona tym ilość wydzielonych NOx jest mniejsza. Ale HC i CO wzrasta

jezeli mowimy tu o Valtrze to na pewno nie sa to lekkie ciagniki kolega ma n82 i w prospekcie na mase 4650 a jak stanął na wadze to było ponad 5000kg

5230 kg :D Finki mają to do siebie, że chyba ważone są bez kół ;)

jezeli ty piszesz o oszczednosci w takiej valtrze to zapytaj sie posiadaczy n 141 ile one pala

znajomy uzytkuje M150 ten sam silnik co n141 tylko że starsza przed UE jeszcze to max w pługu 4x42 na 35-40 cm pali 18-20l/ha (czyli tyle co reszta przy takim obciążeniu) w zależności od warunków, przy formatownicy aktywnej do 20 złapie, na glinach pod Sandomierzem. Ma natłuczone dobre 8 tyś i remontu nie potrzebowała jak do tej pory. Jego brat ma M130 to spalanie 4x50 ma 15-17l na II klasie brunatnej ale też glinie my to borowina nazywamy. Jego Fendt 714 mniej nie pali ;)

i tak jak kolega @brzozak pisze jak sie nie myle JD miał nawet 100 km i 6cyl i jak to chodziło
ursus c-31100 miał 6 garów i 100KM i jakoś nie słyną z niezawodności 5,5 katalog 4-7 tyś mtg (życie) i remont kapitalny :D
zobacz i prześledz od ilu lat nie zmieniaja sie pojemnosci skok tłoka i srednica cylindra nawet w tej twojej valtrze tylko dokładaja coraz to nowsze pierdoły tylko dlatego zeby ekologow zaspokoić i nas po kieszeni doić a spalanie wcale nie jest mniejsze tylko wieksze angry.gif

te pierdoły zmieniły charakterystykę momentu obrotowego i mocy co w większości przypadków wpłynęło pozytywnie na silnik, nie mówię tutaj o jago kastrowaniu na rzecz ekoterrorist

a teraz cos na co powoływałeś sie pare postow wyzej przyjechał do nas na testy MF 7495 i wiesz co maja na stronie u korbankow zuzycie paliwa 201 g/kwh a przy orce w polu pługiem G-B komp. pokazywał spalanie 33 l/H i predkosc 6.5 kM szerokosc 2,5m i wydajnosc 1,5 ha/h i jak to sie ma do teorii?

A no tak, że 201 g/kWh to spalanie silnika, a seria 7400 ma bezstopniówkę vario z zajebiaszczą stratą mocy rzędu 16-17% jak spalił 33l/h to był obciążony średnio 94% ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

"ursus c-31100 miał 6 garów i 100KM i jakoś nie słyną z niezawodności 5,5 katalog 4-7 tyś mtg (życie) i remont kapitalny :D "-co to za Ursus ???

 

Parę razy juz o tym pisałem-mth sprzed lat to nie dzisiejsze (zegarowe) mth-w rzeczywistości owe 4-7 tys mth może przekładać się na 12-16 tys mth (zegarowych)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

dziadek 12XX ;)

u nas wytrzymywał 4-7 tyś mtg co dawało max 8-9 tyś roboczogodzin ;) U1614 miał już prawie 1:1 h:mtg

żeby miał 2x tyle roboczogodzin co mtg to musiałby robić na 1/2 obrotów znamionowych


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubakar117
      Witam Od roku jestem posiadaczem valtry n134 active.Posiadam skrzynie z biegiem Eco i moje pytanie jest czy można podnieść prędkość w tej maszynie. Aktualna maksymalna prędkość to 43km/h.
    • Przez krzysztoffo
      Witam. jakie są wasze opinie na temat valtry z serji M .Czy wszystkie te ciągniki mają tylko po 4 cylindry,i jak z ich awaryjnością ?
    • Przez zet9540
      Witam interesuje mnie ciągnik Valtra N114 , zna ktoś może opinie na temat tego ciągnika ( Awaryjność , komfort itp ).
    • Przez pawelns88
      Witam proszę o pomoc ktory traktor z wyżej wymienionych wybrac? Wszystkie z amortyzacja osi i kabiny przednim tuzem i wom ceny case 328 claas 350 mf 362 i valtra 355 będę bardzo wdzieczny 
      Case puma skrzynia 19x6 50KPH opony przod 540 tyl 650 38 Firestone wom 540 540eco i 1000 ,Claas skrzynia 24/24 50 KPH540 540eco 1000eco 1000 opony 540 650 38 Trelleborg, Mf skrzynia dyna 6 24/24 50KPH 540 540eco 1000 1000eco opony 540 600 38 losowe, Valtra skrzynia 30/30 40KPH 540 1000 1000eco opony 540 650 Trelleborg silnik 7.4l 
       
    • Przez Maniek24240
      Witam wszystkich, chciał bym was prosić o pomoc w doradztwie nowego ciągnika do mojego gospodarstwa , miał by to być nowy ciągnik z turem i tuzem + wom, ciągnik będzie jako główny na gospodarstwie 60 ha + dodatkowe usługi , rozmyslam nad Valtra, John Deere i New Hollandem.Moc miedzy 150-170 KM.Prosił bym o pomoc w doradztwie bo nie wiem jak tam teraz spisują się te nowe maszyny. Z góry dziękuję .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj