SUZI

Cebula

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Cebula
dysydent    3140

Cebula jeśli nie za głęboko posiana stosunkowo mało boi się skorupy glebowej bo to szpilka i się łatwo przebije. Byle jej wody nie zbrakło i zapasów z nasionka zanim światło zobaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3140

Fasoli dolewałem do zapraw setkę Dursbana na 100kg i pomagało a cebula?...  Ogórki lub kapustę też tym Dursbanem pół na pół z wodą i aby lekko zwilżyć powierzchnię nasion a po przeschnięciu resztę zapraw (grzybobojczych) nieco opóźnia wschody ale tylko z dzien dwa ale nie zmniejsza polowej zdolności wschodów a śmietki i nawet pchełek w kapuście po takim zabiegu nie ma a pchełki dopiero gdy już kapusta ma pierwszy liść tylko ile na kilogram nasion ???... bo dawek w warzywach nie podam precyzyjnych bo było "na oko" a czy cebula takie coś zniesie bez osłabienia energii kiełkowania? ... kurczę, za późno aby w doniczce sprawdzać a rok temu niczym nie zaprawialiśmy z insektycydów.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3140

Może to moje subiektywne wrażenie ale najskuteczniejsze na śmietkę z zapraw to fosforoorganiczne z mi znanych i testowanych głównie na fasoli. Karbaminiany (w tym Marshall) hurtem wycofane a neonikotynoidy raczej na mszyce skuteczniejsze niż na larwy muchówek. Zawiódł mnie acetamipryd (z np. Mospilana) jako zaprawa fasoli bo śmietki się trafiały a dawka analogicznie była liczona jak tego chloropiryfosu (z Dursbana) imidachlopryd trochę sobie lepiej radził ale zbyt drogi a i teraz cyhyba też juz nie do kupienia.
Oczywiście nikt nie zaleca zapraw owadobójczych oficjalnie do cebuli pewnie a nawet nie mam lub nie wiem  gdzie sprawdzić takie oficjalne zalecenia bo minrol.gov ostatnio nie działalo na tym temacie.
Dopuszczalna była dawniej fumigacja gleby czymś na chloropiryfosie (opryski, bronowanie) ale takie dawki że nigdy nie korzystałem bo kilka litrów na hektar i na ciężkich glebach raczej szybko to się ani wypłucze ani wywietrzeje a zaprawy to nic w porównaniu nawet z opryskami posiewnymi które na śmietkę w dodatku średnio skuteczne

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

To Ty jakiś inny Dursban masz niż ja, zaprawiona rozsada brokuła po 3 dniach śmietka już była, o rolnicy nie wspominając, a działać powinien 21 dni

Myślę że tak delikatne siewki jak cebuli nie wytrzymają fitotoksyczności chloropiryfosu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3140
10 godzin temu, Plagrafi napisał:

To Ty jakiś inny Dursban masz niż ja, zaprawiona rozsada brokuła po 3 dniach śmietka już była, o rolnicy nie wspominając, a działać powinien 21 dni

Myślę że tak delikatne siewki jak cebuli nie wytrzymają fitotoksyczności chloropiryfosu

Ja nie rozsadę a nasiona kapusty i tylko na pół rozcienczonym a co do cebuli to możesz mieć rację. Jest oczywiście jakaś granica wytrzymałości siewek tylko czy nie jest ona niższa od wrażliwości robactwa tego nie testowałem.
Chloropiryfos ma tylko karencję 21 dni bo efektywna skuteczność nalistna czy nawet jako zaprawy np w fasoli zdecydowanie krótsza bo do dwu tygodni góra ale wtedy fasola czy kapusta zdąży powschodzić i już łatwiej reagować czym nalistnie
No na rolnice to trzeba broń silniejszego rażenia jak np chloropiryfos doglebowo bo te daweczki z zaprawy to dla nich tylko podnieta a nie zabójstwo. Rolnice na pyretroidy chyba wrażliwsze niż na fosforoorganiczne (?)

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thefarmer    180

dzięki za odpowiedz.. mi z kolei obiło się o uszy że ludzie zaprawiają cebulę neonikotynoidami ale muszę zgłębić ten temat... wczesniej zaprawiałem Nomoltem ale jest już wycofany, ostatnie dwa lata nie zaprawiałem niczym na insektycydy, ale widzę bardzo dużą presję śmietki i wciornastka, szczególnie w zeszłym roku który była bardzo ciepły i wciornastek mnożył się na potęgę, też trochę przespałem moment, bo mogłem kupić nasiona zaprawione mundialem bezposrednio przez Hazerę w Holandii ale na to był czas do połowy lutego żeby takowe zamówic więc szukam innego rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sports2011    0

Witam , mam pytanie jaki oprysk zastosować po zasianiu cebuli na samosiewy rzepaku ?? Bo podobno jest jakiś dobry środek na to 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1990    7

Moja cebula mimo że siana wcześnie ma już 0.5 cm kiełki. Na polach nie ma tzw skorupy więc jak bedzie tylko nadal tak ciepło to niedługo wyjdzie na powierzchnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulamondeo    4

A handlarzyki juz szykuja ogloszenia kupie cebule cena 0.1zl ladna zdrowa worek 5kg.  Wiecie o ile wzrosla sprzedaz nasion? Nie tylko w polsce ale i w innych krajach. Trzy cyfrowe wzrosty sprzedazy nasion 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3140

dlatego ja w tym roku cebuli nie sieję
.... co Wam "bede konkurencje" robił?  :P
przy okazji;
 

Dnia 22.03.2019 o 21:39, Plagrafi napisał:

Bandur


dzięki za przypomnienie nazwy jak i o istnieniu tego środka bo jego nie tylko do cebuli a i do ziemniaków, grochu zalecają a ja go podejrzewam o przydatność w fasoli może i soi. 
Żółtlice nań wrażliwe?


 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1990    7

W tamtym roku w sklepach brakło nasion pietruszki bo wszyscy szybko wykupili i w pole siać a jak było to każdy kto uprawiał to wie sam najlepiej. Dużo osób zasialo cebulę którzy nie do końca maja pojęcie o jej uprawie plus nie wiemy jakie warunki pogodowe będą w tym roku i może się okazać że nie będzie tak źle. Cudów nie ma się co spodziewać ale tak 50-60gr za kg by mnie zadowolilo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3140

Ja tylko żałuję że nie posiałem zimującej. Pewnie by przezimowała nieźle w tym roku ale pola wolnego pod koniec sierpnia akurat nie miałem co by się pod cebulę nadawało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysiek89    23

Mam pytanko. W jakich dawkach stosujecie Stomp aqua w uprawie cebuli. Dajecie dwie dawki dzielone (np. jedną dawkę bezpośrednio po siewie, a druga razem z Roundupem tuż przed wschodami) czy stosował ktoś jedną dawkę razem z Roundupem tuż przed wschodami ? z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3140

 rok temu Pendigan i tylko 2,5l/ha przedwschodowo a później to już Goal i placowo Lontrel jak i Agil bo kępy mleczy i traw były.
Kilka lat temu glifosat był u znajomego i wprawdzie cebula powschodziła ale i tak szybko nowych chwastów nawyłaziło tak że nie obyło się bez dedykowanych nalistnych dla cebuli, wtedy nie pamiętam jakie ale teraz musi być uzasadniony powód abym glifosatem cokolwiek tuż przedwschodowo pryskał bo i tak trzeba po nim poprawiać innymi lub - co gorsza - motyką w lecie. Czasem jest masę chwastów i wtedy mało istotne ryzyko uszkodzenia rośliny uprawnej bo i tak by przepadła to wtedy glifosat do zrozumienia ale na czystych polach często można uniknąć tego odpowiednio dobierając mniej ryzykowny herbicyd lub zestaw herbicydów. Dobrze jest znać historię zachwaszczenia pola z lat poprzednich.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1990    7

Zimowej w centrum jest było dużo nasiane. Co do opryskow to jak kolega wyżej pisze pendigan i później wrazie potrzeby goal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thefarmer    180

jak tam Wasze cebule już wschodzą? ja planuję siew dopiero na pierwszą dekadę kwietnia bo póki co pogoda niepewna i troche chłodno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3140

Ja wprawdzie nie sieję ale znajomemu obiecałem pomóc i jeszcze się nie zgłosił a sam na pewno nie posieje bo zawsze za głęboko lub nie równo pole robił i dopiero rok temu miał pełne wschody kiedy "po mojemu" cała uprawę przedsiewną zrobiłem to paradoksalnie w roku suszy miał najlepsze wschody z ostatnich kilku lat i najrówniejszą wegetację przez cały sezon .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xkar    0

Witam mam do zasiania kawalek cebuli. Czy możecie powiedzieć jaka odległość powinna być cebul od siebie w rzędzie? Siew będzie punktowy krukiem mam do wyboru opcje spodziewana ilość nasiona na 1 metr bieżący rzędu: 45, 60, 65, 70, 80, 85. Czy któraś z nich jest optymalna ? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez belarusek
      Czy może ktoś z was przeprowadzał takie badanie gdzie i ile kosztowało? O takie badanie poprosił jeden z moich odbiorców bo będą mieć kontrolę sanepidu.
    • Przez Cbe1508
      Witam . Koledzy pomóżcie:) gdzie moge kupić symulator wzrostu o nazie KELPAK niech ktos poda jakiegos linka albo cos . Chciałbym zastosowac go na cebuli ozimej Szukałem i nic nie moge znajść
    • Przez weasprox
      Witam
      Mam pytanie czy ktoś z Was stosował, stosuje Pyramin w cebuli dymce ? Jeżeli to w jakiej dawce ?
      Ps. Jeśli temat w złym dziale prosze o przeniesienie ( jest to mój pierwszy temat)
      Z góry dzięki
    • Przez szop01
      Witam wszystkich mam problem.
      Mianowicie żołknie szczypior przy cebuli i cebula przez to wcale nie rośnie.
      Co zrobić?
       
      Pozniżej Załączam zdjęcie.


    • Przez Lowca131
      Witam, mam do zaoferowania nasiona cebuli więcej informacji pod nr telefonu 606971792.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj