Driver33

fasola na nasienie i poplon

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Driver33    0

Hej myślę o zasiewie fasoli w celu płodozmianu, ale również w celu urzyźnienia gleby a jak ju będzie to może by nasienie zebrać hmmm co wy na to? mógłbym zrobić tego jakieś 0,5 ha ile byłoby z tego ziarna? A i jeszcze czy kombajnem zbożowym można ją zbierać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Z 0,5 ha powinieneś zebrać ok 10q kombajnem się młóci ale trzeba go inaczej ustawić, zamontować podbieracz (najpierw ścinasz fasole na paski) podejrzewan że w twoim regionie fasola nie jest popularna i pewnie będziesz miał z tym problem, następna sprawa to chwasty jeśli nie przypilnujesz na początku to póżniej już nic nie zrobisz i przy pierwszch dłuższych opadach strąki wygniją. Stanowisko zostaje dobre ale na pewno jest więcej zachodu niż np. przy rzepaku czy pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver33    0

Fasola jest u mnie popularna ale na szparagową a ja chce mieć materiał siewny na poplony, nio i na szparagówke też w tym roku miałem 45a na szparagową i z chwastem radzę sobie panidą ale gorzej z kombajnem bo muszę nająć a nie wiem czy któryś z okolicy ju młócił fasolę... Dużo tego ustawiania??? Pewnie klepicho cza popuścić tak? Acha i jaki podbieracz jak kolo kupił se hollanda nówke to będzie miał ten podbieracz jak myślisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Co do ustawienia kombajnu to wiele Ci nie powiem bo u mnie kilka osób w wiosce przerabia i zawsze kogoś najmuje, jak młóci to zawsze wolne obroty co więcej przestawia nie wiem. Co do podbieracza to w standardzie razem z kombajnem raczej go nie ma, są to takie ruchome widełki, podobnie jak w prasach to wygląda i działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver33    0

A co robisz z nasieniem skarmiasz czy sprzedajesz gdzieś i jak sprzedajesz to jaka cena tego może być?? Podejrzewam że to odmiany typowo przeznaczone do zbioru na sucho? Unidor jest typową szparagówą i chciałbym właśnie tę odmianę na sucho to nadwyżke bym sprzedał, cena u mnie dochodzi do 20zł/kg, ale nawet po 10 to ładny grosz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver33    0

aaaa o jakiej fasoli mówimy bo ja na wstępie zapomniałem dodać że chodzi mi o szparagową, a mam wrażenie że ty piszesz o tej którą się robi po bretońsku... <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Tak ja sieję jedynie taką na suche nasiona, cena na tą chwilę to 3zł jaś karłowy i 8 zł jaś tyczny. Jak bym mieszkał niedaleko jakiegoś większego miasta to pewnie bym to puścił po lepszej cenie. Za jaką fasolę płacą u ciebie 20zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver33    0

Za nasiona fasoli szparagowej wiesz te żółte lub zielone strąki, ale to tylko za materiał siewny, właściwy owoc to strąki w których nie ma jeszcze ziarek po ugotowaniu podaje się z okrasą z masła i tartej bułki. Na giełdzie w Łodzi dziś rano szparagówka była po 2,5 za kg <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Na chwasty dajesz tylko panide, nie masz problemu z żółtnicą drobnokwiatową? W tym roku zawiódł mnie basagran i zastanawiam się nad afalonem + jeszcze jakiś środek na jednoliścienne może agil pogłównie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver33    0

No dobra zaczne od początku bo ja badylaż a ty rolnik.

Badylaż czyli zajmuje się warzywami, diś ztalerzowałem fasole, następnie to pole nawioze obornikiem, zaorze, uprawie i zredle na ostro jeszcze przed grudniem. Następnie jak w grudniu lub styczniu nie będzie mrozu któregoś dnia to rozgarne czóbki redlin i wszieje marchew i pietruszke, tak aby móc je przykryć tunelami foliowymi o wymiaracch 3.60szer 30m dł jakieś 1.2 wys.

Na przełomie lutego i marca zakładem te tunele na polu ale przedtem pryszcze pietruszke afalonem a marchew linureksem i czekam do wiosny. W międzyczasie podlewam w tych tunelach mikrozraszaczami do wody dodając nawozy. Około 15 maja ściągam folie i wyrywam warzywa wiąże je w pęczki na zielono w tak zawaną włoszczyznę czyli 4 marchewki 2 pietruszki 1 seler 1 por i sprzedaje. Pory i selery hoduje w ogrzewanej szklarni od początku stycznia sa na pole wysadzam w marcu pod tunele foliowe.

Jak pod koniec czerwca sprzątne folie z pól to przeoruje je uprawiam i wysiewam fasole na początku lipca, po wysiewie pryszcze panidą i jakoś wytrzymuje. Nagrzyba tego nie pryszcze bo wcześniej ją zbiore a krzaki tależuje i od nowa. Tak więc mam dwa plony z jednego kawałka pola. jak po tunelach jest troche chwastu to daje tajfun z siarczanem i ju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

rozumiem, pamiętaj jeszcz, że jak byś siał fasole na suche nasiona to nalezy wyrobic sie tak m. w. do 20 maja, później jak zasiejesz to strąków będzie mało i do tego będą krótkie a ziarno małe, zbiór nie będzie uzasadniony ekonomicznie, jedynie zostanie dobre stanowisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj