Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
14 minut temu, urwisek napisał(a):

Osm Gizycko za wrzesień 2.82 brutto vatowiec za październik-4gr na jednostce tl i 4 gr na jednostce b

Mieliście jakąś premię na wrzesień ? Od kiedy ta cena 2.8? 

22 minuty temu, Qwazi napisał(a):

Nie wiem, czy takie ogólne spojrzenie jest dobre. Każda obora jest inna i ma inne problemy. Każde gospodarstwo ma inną powierzchnię i warunki. Generalnie jest też pewnie pewien poziom do którego nowy sprzęt nie ma uzasadnienia, a od którego tego uzasadnienia nie ma sprzęt używany. Posłużę się przykładem mojego brata, który zaczął przygodę z nowym sprzętem, kiedy wszedł na wartości trzycyfrowe, czyli 100 ha i 100 dojnych. On doszedł do wniosku, że to jest jego pułap

Zgadza się jest dużo zmiennych. A największy wpływ ma cena za mleko. I klasy gleb na których się gospodarzy. Ktoś może doić za 2 zł bo nie ma innej alternatywnej mleczarni a inny może doić za 2.5 zł za takie samo mleko. I oddając te 30 tyś litrów miesięcznie jest się 15 tys w plecy. W ciągu roku to 180 tys więc to potężna kasa. 
I tak samo z glebą. Jeden może mieć 3-4 klasę gdzie kukurydza co rok oddaje 12-14 ton mokrego ziarna i rośnie na 3-3.5 m. A inny ma 5-6 klasę i w takich latach jak poprzednie zbiera 3-5 ton ziarna i kukurydza ma 1.5 max 2 m. A koszta takie same. Tak samo z trawami. Trawa siewna na go a trawa z torfu to inna liga. A wiec i inne ilości mleka z niej. I teraz niech gość co ma 2 zł za litr i słabe ziemię konkuruje z takim co ma 2.5 zł i dobre ziemię. Nie da się poprostu. I w tym drugim przypadku mając nawet te 30-40 krów jest stać kupić nowe maszyny czy ziemię bo nie wydaje się kasy na zakup pasz itd 

  • Like 2
Opublikowano
Godzinę temu, krzychu121 napisał(a):

Mieliście jakąś premię na wrzesień ? Od kiedy ta cena 2.8? 

 

Od grudnia nie zmienna cena za jednostkę tluszczu i bialka a indywidualna wiadomo w zależności od parametrów 

  • Like 2
Opublikowano
Godzinę temu, krzychu121 napisał(a):

Mieliście jakąś premię na wrzesień ? Od kiedy ta cena 2.8? 

Zgadza się jest dużo zmiennych. A największy wpływ ma cena za mleko. I klasy gleb na których się gospodarzy. Ktoś może doić za 2 zł bo nie ma innej alternatywnej mleczarni a inny może doić za 2.5 zł za takie samo mleko. I oddając te 30 tyś litrów miesięcznie jest się 15 tys w plecy. W ciągu roku to 180 tys więc to potężna kasa. 
I tak samo z glebą. Jeden może mieć 3-4 klasę gdzie kukurydza co rok oddaje 12-14 ton mokrego ziarna i rośnie na 3-3.5 m. A inny ma 5-6 klasę i w takich latach jak poprzednie zbiera 3-5 ton ziarna i kukurydza ma 1.5 max 2 m. A koszta takie same. Tak samo z trawami. Trawa siewna na go a trawa z torfu to inna liga. A wiec i inne ilości mleka z niej. I teraz niech gość co ma 2 zł za litr i słabe ziemię konkuruje z takim co ma 2.5 zł i dobre ziemię. Nie da się poprostu. I w tym drugim przypadku mając nawet te 30-40 krów jest stać kupić nowe maszyny czy ziemię bo nie wydaje się kasy na zakup pasz itd 

Ja mam klasę wpół do siódmej w kompleksie sosnowo-jałowcowym i do tego prawdziwe torfy, po których trzeba się nauczyć jeździć. Dlatego nie ma u mnie HF, bo by mnie zjadły. A poza tym nie lubię tej rasy🤷. Koszty mam niskie, a o nowym ciągniku nawet nie myślę

  • Like 2
Opublikowano
9 godzin temu, komizmo napisał(a):

Dokładnie,już wczoraj o tym myślałem że powinny być kontrole tego syfu z importu. Powiem więcej, są firmy które profesjonalnie zajmują się tym żeby te kontrole były skuteczne, mleczarnie powinny się dogadać między sobą na jakąś zrzutkę i z wynikami uderzyć do mediów, wiadomo rządowe, niemieckie czy amerykańskie dla Polaków tego nie pokażą, ale można iść gdzie indziej też, np. taki kanał zero

A skąd wiesz że to syf ?

Opublikowano
5 godzin temu, krzychu121 napisał(a):

Z tymi dzierżawami z kowr jest jak z ceną w polmleku. Nikt ci się nie przyzna bo następny razem pójdziesz i jeszcze tonę podbijesz. Piszą o umorzenia a to bo susza , a to przymrozki itd. I płacą raz na 2-3 lata. Wtedy ich dzierżawa wychodzi 2-3 tony na rok albo i mniej a sąsiedzi mówią co za idiota daje 6-8 ton za dzierżawę 

Daj wzór takiego wniosku o umorzenie, chętnie skorzystam.

Opublikowano
Godzinę temu, Qwazi napisał(a):

Ja mam klasę wpół do siódmej w kompleksie sosnowo-jałowcowym i do tego prawdziwe torfy, po których trzeba się nauczyć jeździć. Dlatego nie ma u mnie HF, bo by mnie zjadły. A poza tym nie lubię tej rasy🤷. Koszty mam niskie, a o nowym ciągniku nawet nie myślę

a ja mam marzenia 😂

  • Haha 2
Opublikowano
7 godzin temu, krzychu121 napisał(a):

Znam 2 z mojej wioski. I kilku z szerszej okolicy. 1.7-1.8 to jest prawie koszt produkcji w większości gospodarstw więc nie wiem jak można z tego godnie żyć. 

Co wy dajecie tym krowom że takie koszty

Opublikowano
Godzinę temu, piotrp88 napisał(a):

Daj wzór takiego wniosku o umorzenie, chętnie skorzystam.

U nas nie ma ziem z kowr więc nie pomogę. Znajomy co jest obcykany w tym temacie i ma wejścia mi o tym opowiadał 

12 minut temu, wilkołak napisał(a):

Co wy dajecie tym krowom że takie koszty

A to tylko krowom się daje ? Cielaki czy jałówki o powietrzu i słońcu żyją ? Ja tam wliczam żywienie wszystkich zwierząt. Druga sprawa to przeczytaj wszystkie komentarze. Jak napisałem wcześniej. Uprawiasz kukurydzę i masz kosztów np 6 tys na ha. Wliczając w to obornik i wszystkie usługi siewu i cięcia. I zbierzesz 20 Ton zielonki to ładując tonę do paszowozu dziennie liczysz 300 zł za tą tonę. A ktoś inny zbierze 60 ton zielonki i on liczy już tyko 100 zł. Itd. To że jeden rzuci trochę osypki i ma sprzyjające warunki do robienia pasz objętościowych to nie znaczy że każdy tak ma. Więc jeden może mieć koszt 1.2 zł a inny wspomniane 1.7 zł. 

2 godziny temu, Qwazi napisał(a):

Ja mam klasę wpół do siódmej w kompleksie sosnowo-jałowcowym i do tego prawdziwe torfy, po których trzeba się nauczyć jeździć. Dlatego nie ma u mnie HF, bo by mnie zjadły. A poza tym nie lubię tej rasy🤷. Koszty mam niskie, a o nowym ciągniku nawet nie myślę

Jakbym o swoich ziemiach pisał. Piachy że można piasek na plażę wozić albo torfy. Kiedyś ktoś mnie pytał na forum  po co wożę piach na łąki. Bo bym nie dojechał jakbym drogi i wjazdów nie wysypał. U mnie są mieszanki z hf. Żeby miały i mocne nogi bo obora na rusztach i żeby trochę mleka dawały. 

3 godziny temu, urwisek napisał(a):

Osm Gizycko za wrzesień 2.82 brutto vatowiec za październik-4gr na jednostce tl i 4 gr na jednostce b

Przy jakich parametrach i przedziale ta cena ? 

  • Like 3
Opublikowano (edytowane)
46 minut temu, wilkołak napisał(a):

Co wy dajecie tym krowom że takie koszty

Dobra mleczna krowa musi jeść pasze najlepszej jakości bo skończy w ubojni niezacielona i z ketozą ( rozwalaoną  watrabą ) możesz uprawiać przenice stara odmianę która da przyzwoity plon lub nowa wydają odmianę która bez ochrony fungicydiwej i nawożenia nie da za wiele i padnie porażona przez grzyby 

Edytowane przez jarecki
Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, ZenekBezSpodenek napisał(a):

Biedoki biorą usługi, zatrudniają gachów, a sami siedzą na dupce i przeliczają ile to nie zarobią.

Nowe maszyny na gospodarce - w d*pie się przewraca na 30tu hektarach, stare maszyny-papruny zarobić nie potrafią na nowe, wszystko na druty, wszystko w usługach od usługodawcy -nieroby siedzą i pieniądze liczą. 

To i ja podam swoją hipotezę jak się opłaca doić po złoty pięćdziesiąt. Jak się posieje wiosną kukurydzę motylem jeszcze po ojcu i przegrabi bronkami za trzydziestką to i wschody słabe, no to wiadomo nie ma co nawozu sypać, nie wspominając herbicydów. Jak to się do sierpnia utrzyma to w sumie nie ma po co w to wjeżdżać i lepiej zostawić w polu na zimę. Brak zbiorów=brak kosztów=profit. Tym bardziej że Bronek sąsiad przyszedł żeby mu za darmo ściąć szuwar z całego sezonu co stoi. 

Jestem w stanie uwierzyć,że są osoby które tak kalkulują. Jest np bardzo znany, szanowany tiktoker, prawie geniusz ekonomiczny który żeby obniżyć koszty prowadzenia gospodarstwa nie kupuje na pryzmę z kukurydzy folii tylko wy***rdala zgnitą kukurydzę z wierzchu, z dwudziestu hektarów pola. Czy to o taką ekonomię chodzi?

Edytowane przez komizmo
  • Like 2
  • Thanks 1
Opublikowano
20 minut temu, jarecki napisał(a):

Dobra mleczna krowa musi jeść pasze najlepszej jakości bo skończy w ubojni niezacielona i z ketozą ( rozwalaoną  watrabą ) możesz uprawiać przenice stara odmianę która da przyzwoity plon lub nowa wydają odmianę która bez ochrony fungicydiwej i nawożenia nie da za wiele i padnie porażona przez grzyby 

Katujcie je jescze bardziej , to może 3 laktacje wytrzymią , 8 lat temu skończyłem przygode z krowami 7-8 tyś dawało dochód i krowa nie była aż tak popowana, z zacieleniem były już problemy, naszczęście to historia

  • Like 1
Opublikowano
3 godziny temu, radekz200 napisał(a):

a ja mam marzenia 😂

Żeby coś z tego było

By to mogło się zdarzyć

Trzeba...marzyć 🤷

2 godziny temu, krzychu121 napisał(a):

Jakbym o swoich ziemiach pisał. Piachy że można piasek na plażę wozić albo torfy. Kiedyś ktoś mnie pytał na forum  po co wożę piach na łąki. Bo bym nie dojechał jakbym drogi i wjazdów nie wysypał. U mnie są mieszanki z hf. Żeby miały i mocne nogi bo obora na rusztach i żeby trochę mleka dawały. 

I ile byś tam tego piachu nie wpakował to zawsze jest mało. Po roku, dwóch gdzieś to zginie.

Są lepsze rasy mleczne do krzyżowania na takich warunkach żywienia niż HF. I wcale mniej mleka nie dadzą. Takie moje zdanie

Opublikowano

Krzychu ciales as? Jak wypaliła? U mnie skytover Goliat zrobił robotę....

A co do kosztów mleka jest kilka rzeczy co np. potaniało folia do balotów była ponad 500 grubo poniżej 400, siatka też spadła a jak niektórym mało niech dostawia parę sztuk i wypłata ta sama😉

Opublikowano

Masy dużo ale ziarno się nie nadawało wogole do cięcia. Była wzięta z zamiarem testu. Żeby było sens ją siać to trzeba siać tylko tą odmianę i zbierać oddzielnie. Wszędzie ziarno było dobre a w as lekko przyzolklo 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v