Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Witam, czy orientuje się ktoś z was Koledzy i Koleżanki, czy pomyłki w wypłacanych dopłatach się zdążają? Generalnie nie wiem jak do tego podejść, bo dostałem za dużo, a przecież ilość krów mi sie nie zmieniła (ale jak widać u nich się ktoś pomylił i wpisał więcej), hmmm czy muszę to zgłaszać? czy sami sie zorientują,. a jeśli sie nie zorientują to co wtedy? W jaki sposób mogą rościć o zwrot ode mnie tych pieniędzy. Pomyłka nie leży po mojej stronie. Od lat prowadzę dokumentacje i u mnie jest wszystko ok, dopiero teraz mi coś więcej przysłali kasy, ale i ilość sie nie zgadza wiec wina po stronie arimr. Nie znalazłem żadnych wyroków sądowych w tym, a jedynie taki który mówi o wypłacie za dużego wynagrodzenia pracownikowi i ze wina leży po stronie pracodawcy i ze pracownik musi sie na piśmie zgodzić na oddanie nadpłaconych należności lub nie musi ich oddawać jeśli wydał i nie wzbogacił się.Lub minął rok i przeszło koło nosa pracodawcy,:) Może ktoś ma wiedzę prawną lub jakieś orzeczenia w podobnych sprawach (Rozporządzenie WE NR 1122/2009. troche duzo tego jest Ustawa Agenci i Modernizacji Rolnictwa Dz ustaw 2008 albo jakiś link ?

Dz. Urz. L 316 z 2 grudnia 2009 r., str. 65). Zgodnie bowiem z tym przepisem obowiązek zwrotu nienależnie pobranych płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego nie ma zastosowania pod warunkiem łącznego spełnienia następujących przesłanek, płatność została dokonana na skutek pomyłki właściwej władzy lub innej władzy oraz jeśli błąd nie mógł w zwykłych okolicznościach zostać wykryty przez rolnika. W sytuacji jednak, gdy błąd dotyczy elementów stanu faktycznego związanych z obliczaniem danej płatności, obowiązek zwrotu nienależnej płatności nie występuje wtedy, jeśli o decyzji o zwrocie nie powiadomiono zainteresowanego w terminie 12 miesięcy od płatności.

Opublikowano

No to może odłóż sobie tą nadpłatę i jak się nikt nie pokapuje to wydasz w przyszłym roku - nie musisz się tym chwalić ARiMR. Jak dali ciała to niech sami dochodzą gdzie się kasa nie zgadza. Jak znajdą to oddasz i tyle a jak nie to Twoje. Nic nie ryzykujesz.

  • Like 3
Opublikowano
Artykuł 81 Odzyskiwanie nienależnych uprawnień do płatności 1. Nie naruszając przepisów art.  137 rozporządzenia (WE) nr 73/2009, jeśli po przyznaniu rolnikom uprawnień do płatno- ści zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 795/2004 lub rozporzą- dzeniem (WE) nr 1120/2009 ustalone zostanie, że część przyznanych uprawnień do płatności nie była należna, zaintere- sowany rolnik zrzeka się tych nienależnych uprawnień do płat- ności na rzecz rezerwy krajowej, o  której mowa w  art.  41 rozporządzenia (WE) nr 73/2009. W przypadku gdy w międzyczasie zainteresowany rolnik przeni- ósł uprawnienia do płatności na innych rolników, jeśli rolnik, któ- remu początkowo zostały one przyznane, nie ma do swojej dyspozycji wystarczającej ilości uprawnień do płatności by po- kryć wartość nienależnie przyznanych uprawnień do płatności, osoby przejmujące uprawnienia do płatności są związane obo- wiązkiem przewidzianym w akapicie pierwszym proporcjonalnie do ilości uprawnień do płatności, które zostały im przekazane. Nienależnie przyznane uprawnienia do płatności uznaje się za nieprzyznane od początku. 2. Nie naruszając przepisów art.  137 rozporządzenia (WE) nr 73/2009, jeśli po przyznaniu rolnikom uprawnień do płatno- ści zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 795/2004 lub rozporzą- dzeniem (WE) nr 1120/2009 ustalone zostanie, że wartość przyznanych uprawnień do płatności jest za wysoka, wartość tę odpowiednio się dostosowuje. Dostosowanie to jest również przeprowadzane z uwzględnieniem uprawnień do płatności, któ- re w międzyczasie zostały przeniesione na innych rolników. War- tość obniżki przekazywana jest do rezerwy krajowej, o  której mowa w art. 41 rozporządzenia (WE) nr 73/2009. Uprawnienia do płatności uznaje się za przyznane od początku w wysokości wynikającej z wyrównania. 3. W przypadku gdy do celów stosowania ust. 1 i 2 ustalono, że liczba uprawnień przyznanych rolnikowi zgodnie z rozporzą- dzeniem (WE) nr  795/2004 lub rozporządzeniem (WE) nr 1120/2009 jest nieprawidłowa i gdy nienależny przydział nie ma wpływu na łączną wartość uprawnień przyznanych rolnikowi, państwo członkowskie dokonuje ponownego obliczenia upraw- nień do płatności i w stosownych przypadkach przeprowadza ko- rektę rodzaju uprawnień przyznanych rolnikowi. Akapit pierwszy nie ma jednak zastosowania w przypadkach gdy błędy mogły zostać wykryte przez rolników w  zwykłych okolicznościach. 4. Państwo członkowskie może podjąć decyzję o zaniechaniu odzyskiwania niesłusznie przyznanych uprawnień do płatności, w  przypadkach gdy całkowita kwota niesłusznie przyznana rol- nikowi wynosi 50 EUR lub mniej. Ponadto gdy całkowita war- tość, o której mowa w ust. 3, wynosi 50 EUR lub mniej, państwo członkowskie może podjąć decyzję o  zaniechaniu ponownego obliczania. 5. W przypadku gdy rolnik przeniósł jakiekolwiek uprawnie- nia do płatności z  naruszeniem art.  46 ust.  2 rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 lub art. 43 ust. 1, art. 43 ust. 2, art. 62 ust. 1, art.  62 ust.  3 i  art.  68 ust.  5 rozporządzenia (WE) nr  73/2009, przeniesienie uznaje się za niebyłe. 6. Nienależnie wypłacone kwoty odzyskiwane są zgodnie z art. 80.
znalazłem 😁 jak wyżej, jak ktoś zainteresowany tematem to nie ma co zwracać kasy. bo jeśli minie 12 miesięcy to nie trzeba sie bać, a jeśli poproszą o zwrot to odsetki nalicza tylko od dnia doręczenia pisma👍
Opublikowano

zwracasz tylko to co dostałeś nadto, wiec nikt nie każe wydawać tych pieniążków przed upływem terminu (w razie jak by jednak trzeba bylo zwrócić). Trzeba umieć zarządzać swoim budżetem. Generalnie proponuje przeczytać ze zrozumieniem👍

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez mikad
      Jeżeli ktoś jeszcze o tym nie słyszał to UE od września zakaże producentom wędzenia wyrobów wędliniarskich. Nasi włodarze mieli czas na ustosunkowanie się do tego przepisu i być może wynegocjowali by jakieś odstępstwa ale jak zwykle dali doopy. Więcej tu http://www.agronews....rzesadzony.html
    • Przez odszkodowaniarolne
      Cześć wszystkim,
      Dzisiaj przychodzę z tematem, który regularnie wywołuje potężną frustrację i poczucie niesprawiedliwości u każdego, kto prowadzi gospodarstwo. Chodzi o sytuację, w której rolnik – jako właściciel – ulega wypadkowi przy pracy, chce skorzystać ze swojej obowiązkowej polisy OC i... odbija się od ściany.
      Wielu gospodarzy żyje w przekonaniu: „Płacę co roku niemałe składki na OC gospodarstwa, więc jak zatnie mi się prasa, urwie wałek i stracę zdrowie we własnym ubiegłym roku czy kwartale, to ubezpieczalnia wypłaci mi odszkodowanie”.
      Niestety, rzeczywistość prawna w Polsce jest brutalna.
      Polisa OC rolnika chroni przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym osobom (pracownikom, pomocnikom, sąsiadom, a nawet członkom rodziny). Jednak z punktu widzenia prawa: rolnik nie może sam od siebie żądać odszkodowania. Jeśli jesteś właścicielem ubezpieczonego gospodarstwa i to Ty ucierpisz, ubezpieczyciel odmówi wypłaty z OC z automatu. Zostaje Ci wtedy tylko (zazwyczaj skromne) świadczenie z KRUS-u lub prywatne NNW, o ile je dokupiłeś.
      Czy to oznacza, że właściciel gospodarstwa jest zawsze bez szans na odszkodowanie z OC? Nie do końca. Istnieją bardzo rzadkie, specyficzne sytuacje (np. gdy współwłaścicielem jest małżonek, a winę ponosi druga osoba), gdzie przy odpowiedniej konstrukcji prawnej udaje się wywalczyć środki.
      Ponieważ temat jest skomplikowany i pełen prawnych haczyków, opisałem tę pułapkę szczegółowo na blogu, wyjaśniając, kto dokładnie może liczyć na pieniądze, a kto zostanie z niczym: 👉 https://odszkodowaniarolne.pl/blog/czy-rolnik-mo%C5%BCe-skorzysta%C4%87-z-w%C5%82asnej-polisy-oc-wyja%C5%9Bniam-pu%C5%82apk%C4%99-prawn%C4%85
      Mieliście już sytuację, że ubezpieczalnia odmówiła Wam lub Waszym znajomym wypłaty z OC, bo poszkodowanym był "właściciel"? Jak Waszym zdaniem powinny wyglądać te przepisy? Zapraszam do merytorycznej dyskusji!
    • Przez Kuki19
      Jak to obecnie wygląda, było to poruszone w innym temacie o zmianach w krus więc kontynuując, opłaca się całą składkę tak? skończyłem szkołę i obecnie zarejestrowany jestem jako bezrobotny czy zyskam coś więcej jak uebzpiecze się jako domownik w krus? Przez jaki czas musiał bym opłacać składki żeby mieć prawo do emerytury? Czy można potem zamiennie rejestrować się jako bezrobotny i jako domownik w krus?
       
      Proponwał ktoś żeby wydzierżawić 1 ha i opłacać za siebie składkę jako rolnik, czy w ten sposób nie zamknę sobie możliwości uzyskania premi dla młodego rolnika?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v