Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, przemek28_28 napisał:

to od tych 40 mamek trzymaj wszystkie cielęta do 700 kg to pogadamy czy 400 bel starczy, za odsada weźmiesz 3000-3600 a za upasionego byka nawet po 8 netto i 800 kg 6400. A opas do 800 kg kosztuje trochę.

Po pierwsze nie 800 a po 650-700 kg w półtora roku i nie po 8 netto tylko póki co po 9,60 a przy większej produkcji ponad 10 zł .. to czyste LM a nie brązowe z białymi plamami .. po trzecie to nie mam zamiaru trzymać byków chyba że po parę sztuk jakbym miał więcej paszy .. Gdyby rolnicy zmienili podejście do rolnictwa to by nie plakali że sie nie opłaca 

Edytowane przez tomaszmab
Opublikowano
4 minuty temu, JarekBazydlo napisał:

A nie możesz z Polski kupić?

Ty na poważnie o tej Polsce ? Wiesz jak wygląda szlachetny prawdziwy  Charolaise ?

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, debrzyna napisał:

Znasz takich co kupują po tyle ?

Po tyle też sprzedaję w średniej wadze 300 kg bez najmniejszych problemów.

Edytowane przez beata12596
Opublikowano
tomaszmab napisał:

4 minuty temu, JarekBazydlo napisał:

A nie możesz z Polski kupić?

Ty na poważnie o tej Polsce ? Wiesz jak wygląda szlachetny prawdziwy  Charolaise ?

Wiem że z Francji to inny kaliber i tak dalej. Ale niedawno kolega chciał sprowadzać z Litwy jalowki CH zresztą na początek hodowli nie brał bym CH bo to jednak wymagająca rasa.

Opublikowano

Nie znam typa a odrazu czuć było pisem od niego, a te tłumaczenia bo nie było kogo, bo mnie poprosiła, moze ta co ma znajomosci u niej w skarbówce? ,,co w stylu korwina i 500+ ,(biorę ale się nie cieszę”) Typ płynie na maxa w każdym poście, wiarygodny jak amber gold dzisiaj.

Opublikowano
przemek28_28 napisał:

Przed chwilą, Yoda napisał:

Odsad po 300 kg jest za ciężki. Kup go nawet za 3 tys, sprzedaj 700kg po 7 i pchaj w niego rok papu. Ile zostanie?

Jest nie jest. Na olx jest przekrój 250-350. No jak kupujesz czysto rasowego to jak tu niektórzy piszą to sprzedajesz po 9.

Ale odsada który pójdzie potem na żywo po 9 nie kupisz za 10 zł. Zobacz aukcje związku po ile chodzi dobry towar.

  • Like 1
Opublikowano
1 godzinę temu, tomaszmab napisał:

 

 

Każdy z Was mówi po części prawdę .. Ja jeszcze nie zacząłem się bawić w gospodarzenie a już wiedziałem ze trzymać HFa się nie opłaca .. Dlatego poszedlem w mamki LM .. Bo z tego póki co jest jakiś pieniądz .. Narazie mam 24 mamki, połowa czyste LM i połowa mieszance HFxSM  , 1 buhaja i kilka opasow .. Mieszance będę sprzedawal na wiosnę jako wysokocielne i wszystko wymienię na LM .. Mam tylko 18 ha ziemi nie licząc lasów .. Widzę że jestem w stanie utrzymać nawet i 40 mamek LM z zyskiem kupując co roku nawet 400 bel siana .. przede wszystkim należy przywrócić żyzność ziemi bez kupowania nawozow sztucznych bo to niszczy życie biologiczne gleby , zaprzestać orki i innych zabiegów , nie kupować drogich maszyn , zostawić sobie parę ha ornego ( a właściwie można to robić bezorkowo ) na kukurydze i za dopłaty kupić siana i robić sobie bale grazzing itp co roku na innej kwaterze . Czyli w skrócie jak najmniej maszynami i nawozami a jak najwięcej do pracy wykorzystywać zwierzęta w pracy . Już czuję ten hejt , spoko rozumiem . Wmowiono nam że trzeba mieć 100 ha i 5 John deerow żeby się opłacało   😃

Dobrze napisałeś, hodowlę mięsnych trzeba prowadzić tanim kosztem, bo tu na paliwo do paszowozu nie zarobi. Wiatka okólnik i ładowarka teleskopowa  może być stara mechaniczna ale to podstawa bo usprawni robotę. Mamki siano i słomę i starczy ewentualnie sianokiszonki gorsze. Tylko na tych 18 ha ty nie utrzymasz 40 mamek w zamkniętym bo to ok 120 szt na stanie. Ja teraz mam 50 mamek i w tym roku zrobiłem 2000 bel słomy, 500 bel siana, 400 bel sianokiszonki z żyta lucerny ( wszystkie bele 130 po krone) i skosiłem 11 ha lichej kukurydzy do tego 7 aut wysłodków, zboża na pasze to z 17 ha + kupno otrębów i śruty rzepakowej.  I w cyklu zamkniętym zostanie mi tylko słomy pewnie z 400 beli reszta na styk musi starczyć. To wszystko wygląda kolorowo puki te małe nie urosną. Paszę to się opłaca sprzedać dokupować już niekoniecznie 

  • Like 1
Opublikowano
22 minuty temu, JarekBazydlo napisał:

To nie znaczy że jestem za PiSem. Nie miał kto startować z naszego regionu więc ja się zgodziłem.

Brawo cóż za poświęcenie.... czego to sie dla dobra narodu nie robi🤣🤣🤣

Opublikowano

przemek faktycznie płynie jarek jak scieki w Wiśle  ale w samorzadowych to troszkę inaczej działa sam znam ludzi kandydowali bo zostałi poproszeni i dostali 1 głos... swój, heheheh  Kandydat na wójta muszą  wystawić radnych z przynajmniej połowy okręgów  i jak kandydat bez szans startuje to prosi znajomych o start nieraz płaci im za to. A najsmieszniejsze jest to ze zeby sie zarejestrować kandydat  musiał uzyskac 25 podpisów  poparcia a potem nikt kartki do urny już nie wrzuca

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, komizmo napisał:

Dałem ci lajka bo masz częściowo rację , dobrze czujesz, że należy ciąć koszty. Poprawiać  jakość produktu wracając do naturalnych systemow chowu. W tym należy upatrywać opłacalności,a nie w skali produkcji.

Ale to wymaga zupełnie innego podejścia do rolnictwa. A i wartość takich płodów rolnych powinna być odpowiednia żeby nadgonic mniejszą sprzedaż. Tyle że na taki system bardziej nadaje się bydło do hodowli ekstensywnej, a nie LM. 

 

1 godzinę temu, Yoda napisał:

Dokładnie. W końcu kilka osób zaczyna czaic,że bydło mięsne jak najtaniej, bez zbędnych maszyn, hektarów ornego do przewracania na paszę, bez albo z najtanszymi budynkami. Jest jedno ale... nie na LM, lepszy hereford lub angus.

Nie wiem czy LM na pastwisku , sianie i kukurydzy sobie nie poradzi . zobaczymy .. W okolicy ludzie dają mamkom LM latem tylko pastwisko a zimą sianokiszonka .. mi bardziej pasuje póki co pastwisko, i zimą  siano i kukurydza .. Jak z rozrodem będzie to zobaczymy , cielą się kwiecień , maj .. A kukurydza mi wychodzi tanio .. po 50-70 zł tona .. Kukurydza daje taki plus że mamka nie chudnie , łatwiej utrzymać jej wagę i ma więcej mleka  co za tym idzie cielak lepiej rośnie bez dodatku pasz treściwych .. Mam krowę ncb i cielaka po niej i po buhaju SM Hutsassa duży kaliber.. krowa karmiona sianem i kiszonka z kuku a cielak ma 5 tygodni i waży ponad 100 kg i dogania już 3 miesięcznego HFa .. to mi też pokazuje ile warty jest HF .. 

Edytowane przez tomaszmab
Opublikowano
11 minut temu, kanalia36 napisał:

przemek faktycznie płynie jarek jak scieki w Wiśle  ale w samorzadowych to troszkę inaczej działa sam znam ludzi kandydowali bo zostałi poproszeni i dostali 1 głos... swój, heheheh  Kandydat na wójta muszą  wystawić radnych z przynajmniej połowy okręgów  i jak kandydat bez szans startuje to prosi znajomych o start nieraz płaci im za to. A najsmieszniejsze jest to ze zeby sie zarejestrować kandydat  musiał uzyskac 25 podpisów  poparcia a potem nikt kartki do urny już nie wrzuca

Kanalia ktoś kto ma swoje przekonania i honor to nie kandyduje jak coś mu nie pasuje. Poprosze Cie żebyś skoczył do Warty z kamieniem 100 kg przywiązanym do szyi i linka 0,5 metra zrobisz to? Pewnie nie, No chyba ze wierzysz ze umiesz chodzić po wodzie:)

Opublikowano
19 minut temu, soltys48 napisał:

gorzej niż te co w linku dałem?

To z Francuską genetyką tak jak by z Francji kupil. 

@soltys48 znasz sie z Panami Boch...imi z Kaczorów?  Mielismy kilka lat temu blondami pohandlowac ale nie doszlo do skutku. Od ich kuzynów mialem za to Jałówki 

Opublikowano
2 minuty temu, zbitom793 napisał:

To z Francuską genetyką tak jak by z Francji kupil. 

@soltys48 znasz sie z Panami Boch...imi z Kaczorów?  Mielismy kilka lat temu blondami pohandlowac ale nie doszlo do skutku. Od ich kuzynów mialem za to Jałówki 

a znam

Opublikowano
tomaszmab napisał:

1 godzinę temu, komizmo napisał:

Dałem ci lajka bo masz częściowo rację , dobrze czujesz, że należy ciąć koszty. Poprawiać  jakość produktu wracając do naturalnych systemow chowu. W tym należy upatrywać opłacalności,a nie w skali produkcji.

Ale to wymaga zupełnie innego podejścia do rolnictwa. A i wartość takich płodów rolnych powinna być odpowiednia żeby nadgonic mniejszą sprzedaż. Tyle że na taki system bardziej nadaje się bydło do hodowli ekstensywnej, a nie LM. 

 

1 godzinę temu, Yoda napisał:

Dokładnie. W końcu kilka osób zaczyna czaic,że bydło mięsne jak najtaniej, bez zbędnych maszyn, hektarów ornego do przewracania na paszę, bez albo z najtanszymi budynkami. Jest jedno ale... nie na LM, lepszy hereford lub angus.

Nie wiem czy LM na pastwisku , sianie i kukurydzy sobie nie poradzi . zobaczymy .. W okolicy ludzie dają mamkom LM latem tylko pastwisko a zimą sianokiszonka .. mi bardziej pasuje póki co pastwisko, i zimą  siano i kukurydza .. Jak z rozrodem będzie to zobaczymy , cielą się kwiecień , maj .. A kukurydza mi wychodzi tanio .. po 50-70 zł tona .. Kukurydza daje taki plus że mamka nie chudnie , łatwiej utrzymać jej wagę i ma więcej mleka  co za tym idzie cielak lepiej rośnie bez dodatku pasz treściwych .. Mam krowę ncb i cielaka po niej i po buhaju SM Hutsassa duży kaliber.. krowa karmiona sianem i kiszonka z kuku a cielak ma 5 tygodni i waży ponad 100 kg 

Jak masz koszt qq 50zł_/tona to zabalotuj to i sprzedaj krowiarzom. Czysty pieniądz bez jebania jak beduin przez365dni w roku. Na dzisiaj masz chyba 200% zysku.

Opublikowano (edytowane)
32 minuty temu, szaman1 napisał:

Dobrze napisałeś, hodowlę mięsnych trzeba prowadzić tanim kosztem, bo tu na paliwo do paszowozu nie zarobi. Wiatka okólnik i ładowarka teleskopowa  może być stara mechaniczna ale to podstawa bo usprawni robotę. Mamki siano i słomę i starczy ewentualnie sianokiszonki gorsze. Tylko na tych 18 ha ty nie utrzymasz 40 mamek w zamkniętym bo to ok 120 szt na stanie. Ja teraz mam 50 mamek i w tym roku zrobiłem 2000 bel słomy, 500 bel siana, 400 bel sianokiszonki z żyta lucerny ( wszystkie bele 130 po krone) i skosiłem 11 ha lichej kukurydzy do tego 7 aut wysłodków, zboża na pasze to z 17 ha + kupno otrębów i śruty rzepakowej.  I w cyklu zamkniętym zostanie mi tylko słomy pewnie z 400 beli reszta na styk musi starczyć. To wszystko wygląda kolorowo puki te małe nie urosną. Paszę to się opłaca sprzedać dokupować już niekoniecznie 

Chodzi mi o 40 mamek a odsadki pół roku i do widzenia .. jak patrzę jakie są koszty wyprodukowania dobrego siana to wolę kupic, tylko nie kupować jak się nie ma a jeszcze przed sezonem na wiosnę jak ludzie wypychaja że stodoły by nowe wrzucić 

Edytowane przez tomaszmab
Opublikowano (edytowane)
8 minut temu, Yoda napisał:

Jak masz koszt qq 50zł_/tona to zabalotuj to i sprzedaj krowiarzom. Czysty pieniądz bez jebania jak beduin przez365dni w roku. Na dzisiaj masz chyba 200% zysku.

 

8 minut temu, Yoda napisał:

Jak masz koszt qq 50zł_/tona to zabalotuj to i sprzedaj krowiarzom. Czysty pieniądz bez jebania jak beduin przez365dni w roku. Na dzisiaj masz chyba 200% zysku.

Jak mi zbyt ogarniesz i dasz 200 tysięcy na belarke do kukurydzy to nie ma problemu.. znajomy jak mu zabrakło dla mlecznych krow kiszonki z kukurydzy to codziennie jeździł po kilka kilometrów i z pryzmy na przyczepkę samochodowa co drugi dzien brał .. A beli nie kupił bo za drogo .. 

Edytowane przez tomaszmab
Opublikowano
11 minut temu, tomaszmab napisał:

Chodzi mi o 40 mamek a odsadki pół roku i do widzenia .. jak patrzę jakie są koszty wyprodukowania dobrego siana to wolę kupic, tylko nie kupować jak się nie ma a jeszcze przed sezonem na wiosnę jak ludzie wypychaja że stodoły by nowe wrzucić 

Ja u siebie nie zrobie żadnej paszy taniej niż siano z trwałych łąk. Kiszonka tylko jak wybitnie pogoda nie sprzyja. Dodatkowo siano klade w pasniki zimą 2 razy na tydzień. QQ trzeba codziennie a to kosztuje.

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, soltys48 napisał:

gorzej niż te co w linku dałem?

 

1 godzinę temu, JarekBazydlo napisał:

Wiem że z Francji to inny kaliber i tak dalej. Ale niedawno kolega chciał sprowadzać z Litwy jalowki CH zresztą na początek hodowli nie brał bym CH bo to jednak wymagająca rasa.

Charolaise we Francji jest selekcjonowany w  dużej mierze pod kątem ułożenia rogów .. Rogi skierowane do dołu świadczą o szlachetności danego osobnika .. Rogi skierowane do góry są traktowane jako nie 100 procentowy przedstawiciel rasy mimo że takową kartę będzie posiadał .. Dlatego w Polsce mamy odpady typu rogi do góry bo to idze w niższej cenie do Polski i potem Polak może się szczycić że kupił 100 procent CH mimo że świadomość i poziom hodowli w innym kraju traktuje te bydło jako odpad że swojego rynku..

20 minut temu, Yoda napisał:

Ja u siebie nie zrobie żadnej paszy taniej niż siano z trwałych łąk. Kiszonka tylko jak wybitnie pogoda nie sprzyja. Dodatkowo siano klade w pasniki zimą 2 razy na tydzień. QQ trzeba codziennie a to kosztuje.

Nie wątpię  . Ja jakbym mial 50-80 ha łąki to też bym się nie bawił w kukurydzę.. Niestety ja aby nadgonic produkcję muszę zwiększyć wydajność z hektara a kukurydza daje 50-70 ton wciąż jednak taniej paszy .. Mam c360 w turze to jak 20litrow ropy zaleje na miesiąc to tak dużo nie wyjdzie ;)

A hereforda też sobie dokupie w przyszłości dla porównania.. 

Edytowane przez tomaszmab
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez chuck00
      Witam, chciałbym się dowiedzieć jak wygląda cała procedura przepisania stada bydła mlecznego na małżonka. Dlaczego? Żeby ominąć okres wypowiedzenia w mleczarni, który jest długi i kosztowny dla dostawcy w moim przypadku i przeniesienie się do lepszego odbiorcy mleka. Czy w przyszłości po takiej akcji można wrócić do pierwotnego właściciela czy to już zbyt kręcenia?
    • Przez paw11
      wywar paszowy ktoś stosuje
      Treść ogłoszenia żeby było wiadomo o czym mowa /Moderator
      ''Cena 12 groszy za 1 Litr/KG, dowóz na CAŁY KRAJ w pojemnikach 1 tona lub w cysternie.
      WYWAR dla bydła i trzody chlewnej, świeży z tegorocznych zbiorów pszenicy.
      Produkt: Wywar wysoko białkowy i wysoko energetyczny
      Pochodzenie: Produkcja glutenu pszenicznego, NIE GORZELNIANY!!!
      Nikt z biorących od nas wywar nie zrezygnował jeszcze z tej paszy, zwłaszcza ze względu na stosunek niskiej ceny do jakości czyli dużych przyrostów zwierząt. Rolnicy twierdzą, że jak zliczyli koszty, np. uprawy kukurydzy, to wolą sprzedać na ziarno a zwierzęta karmić wywarem z dodatkiem włókna.
      Hodowcy, którzy zaopatrują się u nas w wywar stosują wywar wraz z dodatkiem tylko włókna siano lub słoma lub inny zapychacz oraz stały dostęp dowody. Można stosować zmniejszając dawkowanie do TMR czy wraz z kiszonką lub inną paszą, wtedy przyrosty są bardzo duże przy dobrych krzyżówkach mięsnych do 1,8-2,0kg na dobę.
      Zastosowanie: bydło (opasy) powyżej 150kg, trzoda chlewna.
      Przechowywanie: 2 miesiące (maj-wrzesień), 3 miesiące (październik-kwiecień), miejsce (silosy, piwnice murowane, inne zbiorniki, beczki, pojemniki pcv, cysterny, wanny, baseny, inne.
      Dawkowanie dla bydła: 5-15l na dobę/1szt. w zależności od wagi (150kg-1000kg), można stosować pompy do rozlewania do koryt, paśników, grawitacyjnie lub w pojemnikach, wiadrach.
      Towar odbiera kilkudziesięciu klientów u których przyrosty bydła MM wynoszą: 1,4-1,8kg z dodatkiem włókna (słabej jakości siano lub słoma) i wody a bydła HO 1,2-1,4kg na dobę. W przypadku polania wywarem śruty, kiszonki lub innej paszy treściwej przyrosty dochodzą do 2kg, bydła mięsnego.
      Analizę zawartości białka i suchej masy wykonało laboratorium kontroli jakości (CoA), badanie na wartość energii w suchej masie wykonało laboratorium Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
      ANALIZA LABORATORYJNA:
      1. Białko – 27,3%
      2. Sucha substancja – 20,6%
      3. Energia – 4188,95kcal/kg (~18MJ/kg)
      Badanie wykonał: prof. dr hab. inż. Andrzej Wilczkiewicz oraz mgr inż. Anna Deptuszewska.
      (PL): Numer weterynaryjny aPL 223 - pokaż numer telefonu - p
      1 litr waży ok. 1,1-1,2kg. Podano w cenach netto.
      Produkt zgodny z:
      Rozporządzenie 767/2009 w sprawie wprowadzania na rynek i stosowania pasz.
      Dostawy do siedziby gospodarstwa (pojemniki 1tonowe na palecie w okratowaniu) lub w cysternie, beczkach lub pojemnikach pcv 1000l.
      Możliwość odbioru towaru indywidualnie na terenie gminy Wińsko (woj. dolnośląskie). Wielu hodowców zaopatruje się u nas w zbiorniki pcv 1000l na stałej palecie (zbiorniki nowe po 150zł/1szt. dla naszych odbiorców wywaru) i w przypadku mniejszej hodowli zabiera 4-6 zbiorników przyczepą lub samochodem zostawiając puste na wymianę jak butelki w sklepie. Wówczas przyjeżdżając po następną partię na umówioną godzinę, pełne zbiorniki już na rolnika czekają i hodowca nie traci czasu zanim zbiorniki zostaną zalane.
      Obecnie wywar odbiera kilkudziesięciu hodowców i jak dotychczas żaden nie zrezygnował, twierdząc, że to najbardziej ekonomiczne żywienie, podając przy tym wcześniejszy rachunek ekonomiczny, kiedy to stosowali kiszonki, śruty rzepakowe, pasze i koncentraty. Hodowcy przede wszystkim twierdzą, że wywar glutenowy ma bardzo wysoką wchłanialność pokarmową, stąd duży przyrost masy zwierząt przy bezkonkurencyjnej cenie. Przy zapotrzebowaniu 5-20l na dobę, średni koszt tej paszy to ok. 1,4zł na dobę plus słoma lub nawet słabej jakości siano (zwierzę potrzebuje tylko włókna-zapychacza) oraz osobno wody.
      Bydło po wywarze ma apetyt na włókno i pochłania każdy rodzaj siana, słomy jednocześnie podnosząc radykalnie przyswajalność pokarmu co przekłada się na przyrosty masowe.
      Oczywiście żadna reklama towaru nie zastąpi wypróbowania go w praktyce, dlatego zapraszamy Państwa do odbioru 1 czy 2 pojemników na próbę aby sami Państwo ocenili jakość tej paszy.
      Pojemniki 1000l nowe, okratowane na t''
    • Przez ferdek3085
      Witam, macie jakies zdjęcia wiat, budynków dla bydła z zewnętrznym stołem paszowym? chciałbym trochę podpatrzec jak to można zrobić. Z góry dziękuję.
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, aktualnie hoduję 5 szt byków(aby trochę się o nich poduczyć), w przyszłym roku chciałbym wystartować z hodowlą na większą skalę. Chciałbym kupić 20szt w przyszłym roku i 20 w następnym, tak aby sprzedawać co roku grupę 20 byków. Byki dostawały by śrutę zbożową i ziemniaki. Moje pytanie brzmi: ile hektarów kukurydzy na kiszonkę musiałbym zasiać w pierwszym roku a ile w drugim? Kiszonkę chciałbym przetrzymywać w silosie, tylko nie wiem jaki zrobić(ile m3). Czy warto żywić opasy wysłodkami i młótem? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.   
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v