AnnaKrl

Przedpłużki- czy warto?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
AnnaKrl    1

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy biorąc pod uwagę poniższe kryteria opłaca się mi zainwestować w przedpłużki? Część sprzedawców je poleca inni natomiast twierdzą, że to drogi "gadżet", który potrafi na siebie zapracować pracując przy dużych ilościach resztek po kukurydzy.

Wracając do tych kryteriów to sieje tylko zboża i rzepak, na glebach trafia się sporo kamieni. Kombajn zawsze kosi z włączoną sieczkarnią, a po koszeniu ściernisko ma wysokość 12 cm po zbożach i 15 cm po rzepaku.

Biorąc to pod uwagę, to Waszym zdaniem wystarczą ścinacze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BaRtEk7710    3
Przedpłużek to dobra opcija zawsze lepiej przykrywają się resztki ale przy perzu np od grzomby lubią się przypchać . My zawsze używamy przedpłużka czy to w ścierni czy przyorując poplon z faceli który jest wysoki i jesteśmy zadowoleni .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdecydowanie ścinacze, miałem kiedyś przedpłużki i strasznie mi się zapychało, zdażały się przypadki kamień potrafił zaklinować się między przedpłużek a dłuto. Teraz mam ścinacze i można orać bez oglądania się, po poplonie wysokości 40 cm nie zostaje nawet ślad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1142

zdecydowanie płużek, możesz sobie ustawić do każdej głębokości, co w ścinaczu jest nie możliwe, do tego pięknie przykryje poplon czy inne zielsko, w perzu też idzie, trzeba tylko wolniej jechać na takich kawałkach


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2319
trzeba jeszcze dodac ze przedpluzki stawiaja dosyc spory opór. scinacz tez stawia ale o wiele mniejszy a przy tak niskich scierniach w dobrym plugu nie trzeba zadnych udoskonalen wystarczy goły korpus

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AnnaKrl    1

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Na polach mało mam chwastu, więc przedpłużek raczej nie miałby się  czym wykazać jeżeli to miałoby za nim przemawiać. Gleby są na tyle dobre, że wystarczy na 25 cm orać a i tak zdarza się "białe" wyciągać na wierzch, w niektórych miejscach przy orce starym pługiem. Stary pług jest wyposażony w ścinacze i jeśli chodzi o jakość przykrywania poplonu to jakiś większych zastrzeżeń nie można mieć, gorzej u niego z rozbijaniem brył, przez co potem trzeba ciężkie brony zapinać do ciągnika.

@Łukaszfarmer pola mają sporo kamieni, i dlatego nie chciałabym zamienić przestojów spowodowanych rozerwanym "kołkiem" na przestoje gdzie przedpłużek zapcha się kamieniem, bo nowy pług byłby na zabezpieczeniu non-stop

Pytam bo jeśli przedpłużki nie są w stanie w jakiś widoczny sposób uzasadnić swojego kosztu w warunkach u mnie panujących, to wole zamiast nich wziąć hydrauliczną regulację pierwszej skiby i jeszcze mi sporo kasy w kieszeni zostanie, a przy uszkodzeniu ścinacz też taniej wychodzi niż przedpłużek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    531
O kruszeniu brył bardziej decyduje typ odładnicy niż przedpłużek czy ścinacz. Mam pług z przedpłużkami i potwierdzam, że idzie znimi zauważalnie ciężej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1866

 Nie lepiej wejść sobie na YT i obejrzeć efekt pracy różnych pługów z przedpłużkami lub ścinaczami?  Jak masz qq na ziarno to ścinacze nie zrobią takiej roboty co przedpłużek. a co lepsze to zależy od Twoich gleb i tego co na nich rosło. 

 

Cytat

w dobrym plugu nie trzeba zadnych udoskonalen wystarczy goły korpus

 Większej rewelacji nie szło wymyślić ? Każdy producent pługów ma w swojej ofercie  przynajmniej jedno z  wyżej wymienionych rozwiązań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1430

W Twoich warunkach przedpłużek to zbędny wydatek. Do rzepaku i zbóż w zupełności wystarczy ścinacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

czytam temat i każdy radzi według swoich doświadczeń a to indywidualny wybór ,kolega wyżej wspomniał o kruszeniu za które jest odpowiedzialna odkładnia i tu dobór powinien byc przemyślany i prawidłowy ,przedpłużki może i stawiają większy opór lecz sa bardziej uniwersalne i daja wieksze możliwości regulacji ,

co do kamieni to takie cuda dzieją sie jesli przedpłużek jest ustawiony blisko odkladni ,zabiera wtedy kamienie ok 1kg  które czasami sie łapią lecz to znikome zjawisko ,

jedyny minus to brak zabezpieczenia na korpusie przedpłużka ,lecz czy takie starcie z przeszkoda powoduje poważne uszkodzenie ? raczej nie ,przynajmniej ja jeszcze tego nie doświadczyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AnnaKrl    1
18 godzin temu, przekręt napisał:

od kiedy pług służy do rozbijania brył ?!

A gdzie ja napisałam, że przedpłużek służy do rozbijania brył? Gdybyś przeczytał post uważnie to byś zobaczył, że obecny 5 skibowy pług mam na ścinaczach i nie można mieć jakiś zastrzeżeń co do przykrycia poplonu, ma natomiast słaby kształt odkładni i nie radzi sobie z rozbijaniem. Następnym razem przeczytaj post 2 razy  i nie strzelaj od razu komentarzem niczym pijany cowboy rewolwerem, rodem z westernów z Johnem Waynem :D

Jak kolega Tomasz wspomniał o wiele ważniejszym zagadnieniem dla mnie jest dobranie odpowiednich odkładni by poradzić sobie z bryłami aniżeli wzrost przykrycia poplonu o 2-3%. Dlatego postanowiłam, że poproszę dealera o 2 pługi na testy, jeden na odkładni standardowej i drugi na ażurowej by sprawdzić co sobie lepiej poradzi.

Przy okazji powiedźcie mi czy mieliście jakieś poważne awarie z zabezpieczeniami non-stop, np. siłownik hydrauliczny całkowicie do wymiany albo rozerwane mocowanie resoru, itp.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przekręt    150
19 godzin temu, AnnaKrl napisał:

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Na polach mało mam chwastu, więc przedpłużek raczej nie miałby się  czym wykazać jeżeli to miałoby za nim przemawiać. Gleby są na tyle dobre, że wystarczy na 25 cm orać a i tak zdarza się "białe" wyciągać na wierzch, w niektórych miejscach przy orce starym pługiem. Stary pług jest wyposażony w ścinacze i jeśli chodzi o jakość przykrywania poplonu to jakiś większych zastrzeżeń nie można mieć, gorzej u niego z rozbijaniem brył, przez co potem trzeba ciężkie brony zapinać do ciągnika.

@Łukaszfarmer pola mają sporo kamieni, i dlatego nie chciałabym zamienić przestojów spowodowanych rozerwanym "kołkiem" na przestoje gdzie przedpłużek zapcha się kamieniem, bo nowy pług byłby na zabezpieczeniu non-stop

Pytam bo jeśli przedpłużki nie są w stanie w jakiś widoczny sposób uzasadnić swojego kosztu w warunkach u mnie panujących, to wole zamiast nich wziąć hydrauliczną regulację pierwszej skiby i jeszcze mi sporo kasy w kieszeni zostanie, a przy uszkodzeniu ścinacz też taniej wychodzi niż przedpłużek.

tu piszesz, że twój pług nie rozbija brył i musisz bronować ! więc przestań pie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

W Twoim przypadku to zbędny "gadżet".

A tak na marginesie: Nic nie robisz ze ścierniskiem przed orką?

  • Thanks 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AnnaKrl    1

Od 5 lat robimy oprysk roundupem na poprzeczniakach pól najbardziej narażonych na chwasty a potem orka. Wcześniej najpierw było talerzowane, ale jak lata zaczęły się robić coraz bardziej deszczowe i optymalny przedział czasu na siew coraz krótszy, to talerzówka poszła w odstawkę. Jak wcześniej wspominałam ściernisko po koszeniu jest niskie dlatego nawet obecny pług je ładnie przykrywa, rozkład resztek pożniwnych też jest prawidłowy.

Dzięki temu koszty ponoszone na paliwo, części i smar się zmniejszyły. Kwestie rezygnacji z talerzowania ścierniska każdy indywidualnie musi przetestować, bo ziemia ziemi nierówna jak każdy wie, ja jedynie mogę powiedzieć, że w moim przypadku oszczędności z tego względu na 120 ha są spore.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jeśli chodzi Ci o tylko i wyłącznie o oszczędności - zaprzestań orki - zobaczysz, że oszczędności będą jeszcze większe. ;)

  • Thanks 1
  • Haha 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ptaszyna
      Witam chciałbym zapytać czy ktoś ma pług Agro Masz z ramieniem do wału, chodzi o pług obrotowy na resorze i to ramię; http://www.agro-masz.eu/index.php?menu=oferta&kategoria=orka&podkategoria=POR&tab=opis. Moja prośba polega na tym by zrobić kilka zdjęć jak to jest zamocowane i podanie kilka wymiarów. 
    • Przez Radzio86
      Witam. 
      Drodzy forumowicze, powiedzcie mi proszę czy Zetor 7211 bez przedniego napędu poradzi sobie z pługiem zagonowym Kverneland 3 skibowym  16 calowym ? Ziemia mieszana - od ciężkiej gliny po piaski.
      Jestem też ciekawy jak duży pług obrotowy może poradzić taki ciągnik ? 
       
    • Przez Radzio86
      Kupię pług z odkładnicami sprężynowymi, do Zetora 7221  70 KM.
      Tel   794 584 759  (najlepiej wieczorem)
    • Przez kotek85
      Witam,
      Potrzebuje poznać opinie osób mających doświadczenie w użytkowaniu Case mx 135, prosiłbym o opinie w kwesti jaki do niego dobrać odpowiedni pług, gleby bielicowe przewaga klasy 3 proszę o podpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj