Skocz do zawartości
Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dawidg2    30

no to już sporo, ale nie zazdroszczę bo pewnie trzeba się narobić. mam plan dobić do 60 opasów, ale pewnie wuja nie będzie chciał i areału nie będzie odpowiedniego w poniedziałek się może okaże po kilku telefonach.

dawidg2    30

wiem, przy opasach mniej roboty niż przy mlecznych. A cielaki po ile u Ciebie takie 50-100kg?

Wiadomość z agroFakt.pl

agronom100    2

Takich nie sprzedaje....bo to nie są mięsne... Miesny byczek do 7 miesiecy chodzi przy matce i to jest 100 % mieśniak ma wtedy ponad 250 kg, wszystko miejsze to jest krzyzówka mleczno mięsna jakbym sprzedawał byczki po 3 miesiace to bym wszystkie wymiona u krów miesnych popsół....zresztą po czym poznać żę krowa miała dobre odchowanie cieląt?

agronom100    2

A no właśnie po wymionach....jak strzyki są nie powyciągne, nie zgrubiałe ( jak nie ma marchewek) to znaczy że mamka raczej nie miała problemów z odchowaniem cieląt....inaczej albo jej ciele padło, alebo włanie za wcześnie odasdozno odsadka....

A wracajac do owijarki szeregowej to naprawde alternatywa dla pryzmy czy silosu...nawet w porównaniu z praso owijarkami ma wiecej plusów niż wad...

dawidg2    30

Ale trzeba bele sprasować, zwieźć, wrzucić na owijarkę. A samozbierajka sama jeździ, i jeden ubija ładowarką pryzmę.

agronom100    2

Szybciej sprasujesz i zwieziesz dobrą belarką i konkretną przyczepą do bel niż zwieziesz przyczepą samozbierającą...a przde wszystkim zrobisz to lepiej i w czas...

dawidg2    30

Ale jak nie ma ludzi? to trochę nie bardzo. Pozatym myślę że wolałbym jak najmniej maszyn mieć.

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

agronom100    2

Ja w przyszłym roku kupuje przyczepę samozaładowczą do bel....jeden człowek, jeden traktor, kupa roboty.....najpierw bede sobie prasował a później w pare godzinek zwioze belki a na samym końcu wieczorkiem szybciutko owinę...

danielhaker    870

@rmiecz, To na pewno ale belki też możesz przywozić mieszając. Jednego dnia gorsza, drugiego lepsza i też idą wszystkie. Ja zawsze przywożę z każdego pokosu z różnych łąk i dawane są na przemian. Raz lepsza, raz gorsza. Nie mam paszowozu.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

SPRZEDAM:

ROZRZUTNIK DWUOSIOWY

KOMBAJN ANNA

SADZARKA DO ZIEMNIAKÓW

agronom100    2

moim zdaniem najoszczędniej jest w bele ale jak ktoś nie ma czasu lub pogoda na to nie pozwala to robi sie jak najszybciej w pryzmę, ale ilość zepsutej sianokiszonki z bel a z pryzmy to duża różnica. Ja robię 2 trawy w pryzme a resztę w bele. Jednak na pryzmie jest ten plus że trawa jest równomiernie rozłożona i nie ma tak że trafi się słabsza bela np. przy krzakach lub lepsza tylko jest taka sam cały czas (jeśli nawet to minimalna różnica)

a co byś powiedział jak byś na belkach zaoszczędził połowe folii?

dawidg2    30

Ale ile przejazdów po łące, jak suchsze to jeszcze ale jak torfowe lekko podmoknięte?

agronom100    2

Przyczepa jest przystosowana do grząskiego terenu...fakt faktem lepeij przyzepa która sama zbiera belki niż ładowarką czy turem bo w tedy to się dopiero trawa niszczy...

dawidg2    30

A ile taka przyjemność kosztuje? A tylko belki zbiera czy kostkę też? I czy w słomie można też ją wykorzystać? pewnie tak jak te same belki.

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

danielhaker    870

Dlatego daję na przemian bo gdy pójdzie kilka słabych to zaraz mleko spadnie. A znowu gdy same dobre będą dostawać to w końcu wiosną się skończą i wraz mleko spadnie bo zostaną same kiepskie. Ja zawsze pierwszy pokos w białą, drugi w jasnozieloną, chyba że nie ma to też biała a od trzeciego zieloną. I ja mam mniej łąk niż ty więc jestem w stanie czy na koniec czy nawet w trakcie owijania zaznaczyć belkę (czarnym sprayem) pierwszą literą nazwy łąki i numer pokosu. Wtedy wiem jaką belkę rozpoczynam. Masz rację że i z dobrej może się trafić belka gorszej sianokiszonki ale na to nic nie poradzisz. Najwyżej następnym razem dajesz z innej łąki

http://www.youtube.com/watch?v=qDqMsTiz034

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

SPRZEDAM:

ROZRZUTNIK DWUOSIOWY

KOMBAJN ANNA

SADZARKA DO ZIEMNIAKÓW

agronom100    2

ja myśle o czymś większym...na przyczepę o której ja myśle wchodzi 20 bel o średnicy 160 cm wiec jest super jak jedna belka po dobrej prasie potrafi 1,5 tony ważyć to już zaczyna być konkretny transport 30 ton to troche lepeij niż jeden ha na raz

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

dawidg2    30

30 ton to musisz mieć na tridemie, toż to będzie ważyć z 6 ton jeszcze same podwozie. a pozatym 2x1,6m da Ci 3,2m szerokości to chyba tylko po polnych drogach.

agronom100    2

jak bym miał takie 2 przyczepy to bym ta inwestycje maxymalnie odsówał w czasie...problem jest taki że ja mam straszne pochyłości i turem nie da rady podnieś belki 1,5 t na skłonie bo się wywali a cyrkolowac i cykać to masakra i szkoda czasu...do tego jeszcze jeden trakotr i czlowek same koszty i straty...po za tym taki wóz samozaładowczy do beljest znacznie wydajnijszy dla wiekszych gospodarstw w sam raz

o czymś takim myśle

Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

dawidg2    30

A przód i tył jak się zamyka w tym szeregowym? Przyczepki fajne, do prostokątów też mieli ;)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez AtosPro
      Witam. Chciałem zacząć hodowle bydła mięsnego (tylko chów byków) oczywiście zacząć od krzyżówek . Z moich obliczeń opartych z jednego pliku . 
      Dawki w przyrostach 1200 g dziennie.
      WSZYSTKO jest podane w kilogramach, dawki na jeden dzień .
      150-200 kg 
      Kiszonki qq - 3 
      Śruta - 5,8 
      P.Ś.sojowa - 1,5 
      Kreda pastewna - 0,16
      200-250 kg
      Kiszonka qq - 9 
      Śruta - 5,5
      P.Ś. sojowa - 1,1
      Kreda pastewna - 0,07
      250-300 kg 
      Kiszonka qq - 15,6
      P.Ś. sojowa - 1,1
      Kreda pastewna - 0,05 
      300-350 kg 
      Kiszonka - 16,8 
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,08 
      350-400 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna 0,1
      400-450 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1,1 
      Kreda pastewna - 0,095
      450-500 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1,1 
       Kreda pastewna - 0,09 
      500-550 kg 
      Kiszonka qq - 20 
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,09
      550-600 kg 
      Kiszonka qq - 22
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,09
      SIANA DO OPORU 
      Podsumowanie :
      Kiszonka qq - 5841,8~5900=885 zł
      Śruta - 452~460=322zł
      P.Ś. sojowa - 412,4~420=695zł
      Kreda pastewna - 34,14~35=15zł
      Lizawka = 15 zł
      Cielak =1700zł
      Słoma =400zł
      Wszystko wyszło 4032 zł od tego sprzedaż byka 4800-5000 
      Wyszło 375 chowu.
      Ceny są z województwa Małopolskiego.
      Czy to jest realne że tyle byk zje i kosztuje wychodowanie .

• Przez Arturo1610
      Witam. Trochę czytałem o tym fortisorb delacon i podobno daje to efekty w produkcji mleka. Chciałbym to gdzieś kupić na próbe ale nigdzie nie moge znaleźć, mogłby ktoś podpowiedzieć gdzie to kupić ? i czy sa naprawde po tym przyrosty mleka ?  

Jesli jest cos takiego ale z innych firm to też prosze o opinie które lepsze  ogolnie mam pasze z sano i nutreny. Ale mam niedaleko tez sprzedawców piasta i josery a tego fortisorb delacon nigdzie nie ma
    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?