kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

freetaxi    947

Sytuacja wyglądała tak, że zażyczyli sobie aby powierzchnia użytków rolnych z ewidencji była równa powierzchni z dopłat.To jeszcze widzę inaczej bo u mojego nie było kontroli na miejscu. We wniosku o dopłatę zrobiłem dywersyfikację. Użytki rolne pomniejszyły się o około 2 ha na powierzchni całkowitej. Nie było punktów za to kryterium więc odpuściłem. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

U mnie do MR podawałem powierzchnie działek tak samo jak do dopłat bezpośrednich. Przyszli pomierzyli i w zasadzie żadna działka nie zgadzała się jeśli chodzi o powierzchnię. Różnica 1-3ary /ha ale generalnie wniosek musiałem przerabiać pod dane które wyszły z pomiarów.

I teraz przykładowo mam działkę która w ewidencji gruntów ma 2ha, w rzeczywistości ma 2,04 i tyle jest do dopłat bezpośrednich (kiedyś ojciec miał kontrolę na miejscu i też tyle zmierzyli) a obecnie zmierzyli 1,96ha i tyle jest zadeklarowane do MR. Niby wszystko mieści się w zakresach błędów pomiarowych ale poprawiać musiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    7

Masz rację, trochę inna sytuacja. 

U mnie powierzchnia upraw miała się zgadzać z pomiarem terenowym. Natomiast ogólna powierzchnia użytków rolnych miała być zgodna z ewidencją gruntów. I tu pojawiły się problemy, bo ewidencja nie jest aktualna i były niewielkie rozbieżności - kilka arów przywróconych do uprawy nieużytków lub w druga stronę, zaprzestanie użytkowania części podmokłej działki. Rozbijało się o wartości rzędu 1-2% powierzchni działek.

W poprawkach wymagali też abym zaktualizował ewidencję wszystkich działek (których jeszcze nie jestem posiadaczem) z faktycznym użytkowaniem, ale po piśmie, w którym wyjaśniłem im kto ma uprawnienia nanosić taką aktualizację, nie poruszyli już tego tematu. Może też dlatego, że zdeklarowałem zrobić to niezwłocznie po nabyciu stosownych praw, czyli po wejściu w posiadanie gruntów ;)

Czyli po poprawkach - powierzchnia użytków rolnych została zgodna z ewidencja gruntów ale nijak się miała do faktycznego użytkowania. Na szczęście biznesplan jest tak skonstruowany, że sumaryczna powierzchnia upraw na podstawie pomiarów w terenie nie kolidowała z tym, bo brak kilku arów użytków na jednej działce można kompensować przywróconą powierzchnią z innej działki lub użytkami rolnymi zagospodarowanymi w inny sposób (drogi itp).

Ciekawe czy mi zaktualizują PEG moich działek, czy tez w przyszłym roku znowu będę mógł kreślić inne powierzchnie upraw do dopłat niż wynikające z pomiarów w terenie ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wydaje mi się, że jednak zostanie wszystko tak jak w dopłatach. I tu będziesz miał potem zamieszanie. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    557

ja miałem kontrol zapowiadaną dzień wcześniej i mierzyli mi pola podane do młodego rolnika i wszystko akurat mieściło się w granicach błędu tolerancji bo do dopłat jest inaczej a do podatku inaczej zawsze jest 2  lub 3 ary mniej lub więcej na 1 ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Kontrola na miejscu to raczej bliżej zakończenia naboru. Teraz to już czekamy na listy w pozostałych województwach. Co niektórzy dostali już decyzje i poskładali wnioski o wypłatę pierwszej raty premii. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    557

a u mnie kontrol własnie była pod koniec sierpnia a decyzji do dnia dzisiejszego nie ma... lubelskie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W lubelskim trwa jeszcze weryfikacja wniosków. Nie ma jeszcze list rankingowych dla tego województwa.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emergency12    8

freetaxi, Ci którzy złożyli wnioski o pierwszą ratę dostaną pieniądze wcześniej czy dopiero jak będą listy we wszystkich województwach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Agencja ma 90 dni na wypłatę premii od dnia złożenia wniosku o pierwszą ratę premii.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A zna ktoś może jakieś szczegóły dotyczące prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów? Interesuje mnie głównie jak ewidencjonować sprzedaż bez faktur i rachunków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
16 godzin temu, emergency12 napisał:

 

Jeżeli ktoś robi go dobrze to robi dobrze, a jak źle to mogą być poprawki, ja nie piszę że cały ODR robi źle, no ale wiem jak to w podlaskim działa.

W poprzednich latach wnioski składane były do powiatowych agencji, a teraz do wojewódzkich i to zapewne oni rozpatrują, a jak wiadomo powiatowych jest więcej, a tym samym ludzi do pracy też więcej, czyli zła organizacja.

16 godzin temu, oregano napisał:

 

Obecne gospodarstwo to nie tylko praca fizyczna, ale też właśnie latanie po urzędach, a szkolenia są również bardzo ważne, no chyba że taki z Ciebie fachowiec, że wszystko wiesz najlepiej, a reszta to ...

Ale nie zdążyłem uzupełnić wykształcenia przed złożeniem? Ma na to trzy lata. Ja również mam ten sam powiedzmy problem, ale wciągu tych trzech latach uzupełnię, a punkty dokładnie jak opisujesz wysokobiałkowe i plan nawozowy, ze względu na punkty, ale jak i dla własnego siebie. Również produkuję mleko i zdeklarowany łubin jak najbardziej przyda mi się do paszy. A co do planu nawozowego wystarczy zrezygnować z doradcy ODR i zapłacić komuś ko się na tym zna nawet jeżeli więcej to nie będą to pieniądze zmarnowane. 

Prościej i łatwiej? Gdyby to było 500 zł albo 500+ haha to byłoby prościej i łatwiej, ale to jest 100 tys. dla jednych mało dla innych bardzo dużo, więc muszą być jak warunki bo każdy będzie chciał. 

Zgadza się po to są ODR, a to że nie działają tak jak powinny, a jak już pisałem idzie na to duża kasa, no to niestety ale tak jest.

10 godzin temu, SlawekSS86 napisał:

 

Jak nie masz nic do powiedzenia to obrażaj, znana metoda, ale lepsza jest to się nie odzywaj spróbuj. Jak rozumiem to zapewne Ty wiesz wszystko haha

Gdzie napisałem że jestem ekspertem od wypełniania wniosków??? Moje pieniądze moja sprawa, ważne że jest zrobione dobrze i nikomu nie utrudniam działań. 

Ale widzę że Ty za to jesteś ekspertem od rozpatrywania wniosków. Zmieniające się wytyczne? A to ciekawe. To podaj jeden przykład jakie wytyczne zmieniły się w wniosku na młodego rolnika od chwili ogłoszenia do dnia dzisiejszego? nie licząc zmiany terminu ogłoszenia wyników. Bo z mojej wiedzy nic się nie zmieniło, ale mogę się mylić, więc proszę oświeć mnie. To o czym piszesz to nie żadna zmiana wytycznych, tylko wymysł urzędniczy, w jednym województwie zarządzają od Ciebie pozwolenia na budowę i jeszcze nie wiadomo czego, a w drugim nie bo krótko mówiąc rozumieją to. A kto Ci doradził żeby jednak zrezygnować z budowy we wniosku?

No niestety tak to działa, że my musimy trzymać się terminu, krótkiego terminu, a agencja czeka do końca, a nawet sobie wydłuża termin.  

Wydaje mi się że warto znać swoją powierzchnie uprawa ;) a nie czekać do kontroli. U mnie bynajmniej zgadzało się to co zapisałem z tym co oni mierzyli. 

Co do użytków zabudowanych i aktu notarialnego to jak wyżej wymysł urzędniczy i nie wiedza, ale to co województwo to inne przepisy, choć wszędzie takie same.

No może użyłem za mocnego słowa, ale jeżeli np. piszesz wniosku że kupisz ciągnik to go kupujesz, tak samo jak piszesz że będzie plan nawozowy to ma być, a nie że jest informacja że każdy dostanie to sobie np. ten plan nawozowy wyrzucę bo i tak mi punktów wystarczy. Wpisałeś wniosek niech tak będziesz, bo jest wielu którzy zmieniają wnioski, a tym samym wydłuża się czas oczekiwania dla innych dla tych co złożyli dobrze, dlaczego Ci co złożyli dobrze mają czekać bo ktoś się z czegoś chce wycofać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZajcM    0

Ludzie to nie jest miejsce na sprzeczki. Jedni kombinują a drudzy nie. Nie patrzcie się na innych bo to jest ich sprawa co robią.  Każdy chce dostać tą premie bo to jednak jest jakiś zastrzyk gotówki na start.  Ja nie kombinowalem mam punktów na styk.   a moje poprawki wyglądały tak ze doradca wpisał w wniosku jako szkolenie  udział w konferencji. A konferencja to nie szkolenie. I trzeba było wysyłać korektę.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    7
11 godzin temu, zarzeckimichal napisał:

 

Już się zapętliłeś w tym użalaniu się nad sobą. Jeszcze raz powtórzę - nie masz pojęcia jak to działa.

W skrócie - ilość rozsyłanych poprawek/zapytań o wyjaśnienia nijak się ma do jakości wypełnienia biznesplanu. Paradoksalnie. zmiany we wniosku polegające na wykreśleniu części zobowiązań, często przyśpieszają jego rozpatrzenie, bo zmniejsza się ilość dodatkowych wyjaśnień. Tak było w moim przypadku, bo pewnie bym się boksował z dokumentacją budowy do dziś i listy na Podkarpaciu nadal by nie było.

Nie rozróżniasz wytycznych od rozporządzenia. Prawo nie uległo zmianie, ale jego interpretacja cały czas żyje swoim życiem. Urzędnicy stosują się właśnie do wytycznych, które jak np. w moim przypadku, potrafią zmienić się w ciągu kilku dni (zanim pismo z poprawkami doszło do mnie pocztą, wytyczne uległy zmianie i część pisma stała się nieważna)

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 godzin temu, ZajcM napisał:

 

Dopóki wszyscy czekają to jest wszystkich sprawa, później to jest indywidualna robisz błąd, zmieniasz oszukujesz rób co chcesz ty za to poniesiesz odpowiedzialność i karę.

Twoja poprawka to nie Twój błąd, a błąd doradcy, Twoim błędem może jedynie być wybór doradcy. A jak można zapytać, ODR ?

8 minut temu, SlawekSS86 napisał:

 

Cieszę się że Ty wiesz jak to działa.

Czysto teoretyczny przykład 100 wniosków, 99 dobrze a jedna osoba ma poprawki które trwają już długo i wszyscy muszą czekać na tą jedną osobę. Jesteś spokojny i w ogóle Cie to nie denerwuje, czy jednak się wkur....wiasz bo mogłeś zaczać już dawno realizować swoje działania a musisz czekać.?

Wiem doskonale że poprawek jest więcej i w 100% nie można obwiniać tych co składali wniosek, no ale jak kolega wyżej napisał doradca zrobił błąd, warto podkreślić głupi błąd bo prosta rzeczą jest że konferencja to nie szkolenie, a przez błąd doradcy reszta czeka.

Dyskusja z Tobą nie ma sensu, jedyne co potrafisz to obrazić, pisząc że tylko Ty wiesz wszystko najlepiej.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emergency12    8
31 minut temu, zarzeckimichal napisał:

Dopóki wszyscy czekają to jest wszystkich sprawa, później to jest indywidualna robisz błąd, zmieniasz oszukujesz rób co chcesz ty za to poniesiesz odpowiedzialność i karę.

Twoja poprawka to nie Twój błąd, a błąd doradcy, Twoim błędem może jedynie być wybór doradcy. A jak można zapytać, ODR ?

Wyjaśnij jeszcze raz o co Ci chodzi z tym oszukiwaniem. Na jakiej podstawie nazywasz kogoś oszustem i mówisz że poniesie kare? 

Zmiany w biznesplanie można robić nawet po otrzymaniu decyzji i jest to legalne. Wiem bo dzwoniłem kiedyś w tej sprawie do agencji.

Powiedz jaki błąd popełnił doradca że dostałem w poprawkach pytanie o działkę, która była wpisana w dopłatach a nie była w biznesplanie bo nie jest moja? doradca zrobił wszystko poprawnie a poprawki i tak przyjdą, jak nie o to, to sie spytają czemu taka maszyna, albo o kosztorys do inwestycji budowlanej o którym przy składaniu wniosku nie było mowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
24 minuty temu, emergency12 napisał:

 

W tym komentarzu chodziło mi o to co dzieje się już po otrzymaniu decyzji, uzupełnienie wykształcenia, zakupy, inwestycje,  ogólnie zrealizowanie biznesplanu, tutaj niech każdy robi co chce nawet oszukuje nikogo nie powinno to interesować, nikogo oprócz agencji. A kare poniesienie ten kto nie dotrzyma terminu, nie udokumentuje zakupów, przeznaczy pieniądze nie na to na co otrzymał, itd. Wtedy są kary różne, a największa zwrot całej kwoty. 

Zmiany po otrzymaniu decyzji są legalne, a ja dodam że nawet uczciwe wobec reszty, bo już się innych nie zatrzymuje, oczywiście legalne o ile zostały zgłoszone do agencji i zaakceptowane. 

A skąd mam wiedzieć jaki błąd popełnił Twój doradca? Z tego co napisałeś to myślę że bardziej tak jak wcześniej pisałem to jest błąd i wymysł urzędniczy. U mnie żadnych poprawek nie było i mam nadzieję nie będzie, więc myślę że da się. Czepiają się czemu taka maszyna a nie inna, nie wiem o co konkrtenie chodzi no ale widocznie mają powód żeby o to zapytać, żeby nie było że weźmiesz maszynę która tak naprawdę Tobie nie jest potrzebna, albo aż taka maszyna, a można mniejszą. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emergency12    8

Kończąc już tą dyskusje, za taki a nie inny termin rozpatrywania MR nie ma co obwiniać nas, wnioskodawców czy naszych doradców. Jak ktos robi zmiany to niech robi bo ma do tego prawo. A jak ktos dostał poprawki to często nie jest ani jego wina ani wina doradcy. Zarzeckimichal, więcej cierpliwości bo u nas na Podlasiu sporo tych wniosków było a za tydzien dwa będzie już lista ;) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    7
2 godziny temu, zarzeckimichal napisał:

Czysto teoretyczny przykład 100 wniosków, 99 dobrze a jedna osoba ma poprawki które trwają już długo i wszyscy muszą czekać na tą jedną osobę. Jesteś spokojny i w ogóle Cie to nie denerwuje, czy jednak się wkur....wiasz bo mogłeś zaczać już dawno realizować swoje działania a musisz czekać.?

Nie, nie denerwuje mnie to, bo czym się tu denerwować? Takie sprawy toczą się swoim życiem i pozostaje cierpliwie czekać. Prędzej czy później doczekasz się przelewu.

Emocjonujesz się, jakby te 80 tys. zł było kwestią życia i śmierci. Jak nie pasują Ci obowiązujące reguły, to rób za swoja a nie czekaj na dotacje.

Pomyśl, czy tempo weryfikacji bardziej zależy od liczby błędów we wniosku, czy czasu jaki urzędnik poświęca na samą weryfikację. Skoro wnioski przez długi czas leżały na półce zamiast być weryfikowane, bo priorytet miały inne programy, to chciałbyś żeby poprawić wszystko "od ręki"?

Zanim naskoczysz na urzędników - aktualnie w ARiMR panuje słaba atmosfera do bicia rekordów w wydajności pracy. Z powodu braku podwyżek pracownicy wchodzą w spór zbiorowy, a pracownik niezadowolony nie należy do wydajnych.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZajcM    0
2 godziny temu, SlawekSS86 napisał:

 

Taka jest prawda ze urzednik urzednikowi nie rowny. Pani ktora    sprawdzala moj wniosek zamiast wysylax mi pismo zadzwonila I wyjasnila co jest nie tak

Edytowano przez ZajcM
Błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZajcM    0

Chlopaki może i zadam durne pytanie,  ale  mój doradca okazał się debilem przy wypełnianiu wniosków obszarowych  i jestem parę tysięcy w plecy dlatego wolę was się zapytać i upewnić.  

Jak jest z tą drugą transza.? Wytłumaczę to na swoim przykładzie.  W biznes planie mam rozpisane 80 tys na zakup maszyn a 20 na koszty obrotowe. I mój doradca mi mówi żeby starać się o drugą transze musze najpierw wydać te 20 tys i je udokumentować.  A oni mi te pieniadze wtedy dopiero wrocą .Tak wiem ze najpierw muszę rozliczyć się z pierwszej transzy ale zakup maszyn to nie jest problem;  wzrost ekonomiczny tez osiągnę szybko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7586

To Pytanie skieruję do uczestników forum  co wpisuje do księgi rozchodów .

Dla przykładu czy KRUS  dopłaty , opłaty za wodę , prąd , podatek rolny , kredyty , smary ,  rękawiczki  , oleje , jak to z tym jest ? 

By nie popełnić błędu bo różnie w agencji powiadają .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

ZajcM spełniłeś wszystkie założenia biznesplanu?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZajcM    0
2 godziny temu, freetaxi napisał:

ZajcM spełniłeś wszystkie założenia biznesplanu?

Nie mam ich wieku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj