case-and-case

Members
  • Ilość treści

    146
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez case-and-case


  1. Ale zlicza Ci ścieżki sam przy podnoszeniu siewnika czy nie ? Jeśli ścieżka włączona jak na drugim zdjeciu to myślników ma nie być, jeśli się zapalą na samej górze i bedzie pikanie to oznacza że scieżki się nie załączyły i jest jakiś problem . Myślniki po środku zawsze będą  pikać na każdym postoju dopóki nie ruszysz , jeśli jedziesz a dalej pikają to pokazują błąd . Ogólnie to bardzo prosty siewnik który ma 3 czujniki , jeden na belce zaczepowej od zliczania ścieżek (jeśli nie zlicza prawdopodobnie trzeba go ustawić tak aby śrubka w niego trafiała idealnie ) kolejny przy skrzyni napedowej i ostatni z tyłu na ośce od ścieżek .

     


  2. Witam mam problem z głównym wskaźnikiem zegarowym od obrotów wialni ,młocarni i prędkości hydrostatu w moim claasie dominotor 98sl webp_large.claas-mega-204_6598_57_276814.webp Problem polega na tym ze do tej pory po wybraniu przęłacznikiem np obrotów  młocarni wskazówka natychmiast pokazywała dane obroty a teraz np gdy przełączam wskazania z obrotow młocarni na obroty wiatru to wskazówka bardzo powoli opada do danych obrotów i trwa to bardzo długo , wcześniej tak jak już pisałem wskazówka natychmiast wskazywała obroty i wszelkie zmiany obrotów , może miał ktoś taki przypadek i może coś doradzić 


  3. 43 minuty temu, JD1052 napisał:

    Były montowane w niektórych 96hydro i 98, co tu mówić, stara dobra konstrukcja, ogromna pojemność i 170km...i spalanie na prawde niskie. Po roku postoju pali od pół obrotu.

    Dobrze to słyszeć , szczerze nie myślałem że może mieć tyle koni ale pojemność wszystko wyjaśnia :D A tak z ciekawości  twoja opinia wywodzi się z tego że posiadasz taki silnik u siebie czy słyszałeś po prostu takie opinie o tym siniku ? :) 


  4. Witam , niedawno stałem się posiadaczem kombajnu Claas Dominator 98 SL z silnikiem mercedesa . Silnik widoczny na zdj z oznaczeniem OM 360 . Według sprzedającego ma 170 km co  mnie trochę zdziwiło bo jest to silnik wolnossący bez turbiny . Wyczytałem ,że ma niby prawie 9 litrów pojemności ale nie wiem czy to prawda.  Czy ktoś mógłby powiedzieć coś o tych sinikach ? Czy były oryginalnie montowane w 98 sl ? I jak się ogólnie sprawują ? 
     

    silnik.PNG


  5. Jeden problem rozwiązany , nierówna praca silnika była spowodowana zepsutą  elektryczną pompką zasilającą  paliwa . A problem z gaszeniem spowodowany był zepsutym zaworkiem 

     


  6. Witam mam problem z ładowarką 526s . Silnik perkins 100km pompa rotacyjna delphi . Od jakiegoś czasu po odpaleniu ładowarka chodzi nie równo , telepie całym silnikiem dopiero po paru minutach się uspokaja i chodzi równo . I dzisiaj pojawił się problem z gaszeniem , po przekręceniu kluczyka silnik spada na bardzo niskie obroty ale nie gaśnie . Ktoś miał taki problem ?


  7. 9 godzin temu, extrabyk napisał:

    W maszynach tego typu masz zazwyczaj sprzęgło hydrokinetyczne. Pod nogami masz pedał gazu i hamulec. Zdejmujesz nogę z gazu i wciskasz hamulec jedną i tą samą nogą tak jak w autach ze skrzyniami automatycznymi. Najlepiej jak zapomnisz w ładowarce,że masz lewą nogę. Przycisk "sprzęgła" w dżojstiku używa się w sytuacjach gdy trzeba jednocześnie naciskać hamulec i gaz w celu uzyskania szybszego działania hydrauliki. Jeśli będziesz to robił bez wciśnięcia tego przycisku to będziesz przeciążał sprzęgło hydrokinetyczne i pompę jazdy oraz przegrzewał olej tego układu. Przy normalnej pracy w normalnych warunkach operuj gazem i hamulcem tylko prawą nogą a zmiana kierunku rewersem bez wciskania przycisku "sprzęgła".

    Co do Twojej maszyny to wygląda ładnie. Ile dałeś za nią jeśli to nie tajemnica ?

    Wielkie dzięki za dokładną i pomocną odpowiedź ! :) A co do ceny żadna tajemnica , 74000zł netto z paleciakiem i łyżko-krokodylem 


  8. Witam , mam do was pytanie , może głupie ale wolę się dopytać . Mianowicie niedawno stałem się posiadaczem ładowarki JCB 526s 2004r ze skrzynią 4 biegową mechaniczną . I tu się rodzi moje pytanie które kieruje do posiadaczy tej maszyny . Czy powiedzmy jak jadę na 1 biegu i dojeżdżam do np rozrzutnika to muszę wysprzęglać przyciskiem albo rewersem i dopiero hamować , czy można po prostu bez niczego zahamować ? Z góry dziękuję za wyrozumiałość 🙂

    IMG_20181019_090446.jpg


  9. 11 godzin temu, Uziu92 napisał:

    14-14,5l  a jaki olej  to zależy w jakich warunkach maszyna pracuje, jak dużo zimą to można pokusić się o 10W40, będzie miała łatwiejszy start i lepsze smarowanie na zimnym, jak pracuje tylko latem to wystarczy 15W40, co do producenta, to shell, mobil, fuchs, neste z lepszych, jak chcesz coś całkiem budżetowego to masz specol, lotos, mannol itp, ale to już będą słabsze oleje od tych pierwszych. Do diesla to ogólnie szukaj z jak najwyższym TBN, ale te oleje mają przeważnie podobne, kolejny parametr to lepkość, w 40* im jest lepkosc mniejsza tym olej lepiej smaruje na zimno, w 100*C im jest wyższa tym lepiej smaruje na rozgrzanym, to tak w skrócie. Jak Ci się nudzi to możesz przejrzeć karty charakterystyki wybranych olei i sobie porównać i coś wybrać :)

    Smacznego jaja ! :D

    Dzięki za odpowiedź :D Na oleju nie ma co oszczędzać , lepiej brać coś droższego , tobie również wesołych świąt ! :)


  10. Witam , kilka dni temu stałem się posiadaczem siewnika Lemken Eurodrill 3000 . W siewniku są ścieżki elektryczne sterowane komputerem 

    lh agro 1600 i tu rodzi się mój problem . Nie działają ścieżki . Nie wiem czy to wina komputera czy może coś źle ustawiłem  . Jest  ktoś kto wie jak dokładnie ustawić ten komputer?  Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi ,szczególnie osób które posiadają taki siewnik . I jeśli ktoś może ma polską instrukcję do siewnika bądź samego komputera niech da znać :)

    post-149343-0-69429300-1498916066_thumb.jpg


  11. Jeśli twierdzisz ze ten temat to bzdura to po co tu wogole piszesz . A jak ktoś chce dokładnie widzieć wszystkie mechanizmy itp to przyjezdza i na zywo ogląda , w ogloszeniu jest ograniczenie zdj , wiec z ich iloscia nie można zaszaleć . I nie mów że wygląd i to gdzie stoi nie jest bez znaczenia . Co Cie bardziej zachęci do obejrzenia jej na żywo obdrapane i upierdo#one w błocie dziadostwo czy w dobrym stanie wizualnym i technicznym sprzęt . Prasa podbierak ma jaki ma i na to nic nie poradze , i uważam że z ceną wcale  nie szaleje .


  12. No może nie przesadzaj , po pierwsze na pewno nie za 9900 , rok pasów nie wiem skąd ja mam Ci to znaleźć i nie wiem w jakim ogłoszeniu ty to widziałeś , do drugie nie ma możliwości transportu bo sprzedaje prywatnie i nie jestem jakimś handlarzem żeby transport posiadać , a z tym pierwszym uruchomieniem to już całkiem absurd , z nowymi jak sie z firmy kupuje to tak jest ale nie jak ktoś sam sprzedaje maszynę . Także przemyśl trochę co piszesz . 


  13. Nie mam zamiaru zbijac ceny do tych w gorszym stanie . Jakbym chcial sprzedać aby sprzedac to bym mogl i do 5 tys zjechac i od razu by poszla . Az tak mi sie nie spieszy . Maszyna jest warta swojej ceny i predzej czy pozniej ktos sie na nia znjdzie . Chce dobrze sprzedac a nie byle jak.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj