Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
czesio1612    102

Witam czy spotkaliście się z irracjonalnym wzrostem hektarów przeliczeniowych w waszych gospodarstwach w porównaniu do roku poprzedniego? Nie wiem co dzieje się w starostwie bo jeszcze tam nie byłem, ale wzrost z 3,6, na 4,7 hektara przeliczeniowego to przesada! gospodarstwo powiększyło się o 68arów porośniętej kilkunastoletnim lasem( oczywiście samosiewy) działki. Obecnie jest to lekko ponad 20ha hektarów fizycznych w IV okręgu podatkowym przy glebach w przeważającej części klasy VI, trochę V i ze 3ha łąki ujętej jako klasa IV... Zawsze było 3, 09 ostatnimi czasy już 3,68, a w tym roku 4,7 hektara przeliczeniowego przy prawie nie zmiennej powierzchni fizycznej. Pani w gminie zajmująca się podatkiem niewiele potrafiła wyjaśnić i odsyła do starostwa( 14 dni na odwołanie się od tej decyzji o podatku) bo podobno działki pod zabudową ujeli przy przeliczaniu na hektary przeliczeniowe i stąd taki wzrost! Nie wiem czy tylko w mojej gminie takie rzeczy czy już wszędzie? Mam nadzieję że ktoś wie jak to wyjaśnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Niestety   tak-  przeliczeniowe  wzrosły  bo od  tego  roku  wliczają  tereny  zabudowane,zakrzewione  i  pod  stawami  [czytałem gdzieś w necie ]    już masz większy dochód  i nóż  widelec nie  należy ci  się  500+  na  pierwsze  dziecko.....jakieś  stypendium  itd.   Dodatkowo jak  podatek  gruntowy masz mniejszy niż  100 zł  to  płatny  w  jednej  racie [  za  cały  rok w  marcu].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Potwierdzam. Dziś byłem w urzędzie i powiedzieli że zmieniły sie przeliczniki co do hektarów, więc może być tak jak piszesz ze ci przeliczeniowe wzrosły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

No i wszystko jasne dotarłem do ustawy, która weszła w życie z początkiem tego roku i teraz tereny zabudowane mają przelicznik 1, czyli jak mam prawie hektar zabudowany to mam i hektar przeliczeniowy  więcej- porażka. Dla mnie to po prostu bez sensu... dobrze, że już po studiach i o stypendium się martwić nie muszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

ja bym sie odwoływał ,,co klasa sie podwyższa ? to chore ,tym bardziej ze piszesz że masz las,takie cuda to tak ale po wyrebie ,lecz dopóki rośnie to nie ma takiej opcji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Nie  las tylko  samosiejki  [nie  przekwalifikowane  na  las ]   a  to  różnica  -  i  każdemu kto  dostanie nakaz płatniczy  skoczą   przeliczeniowe-   wszyscy  mamy  jakieś  stawy, zadrzewienia  lub  budynki....  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102
Napisano (edytowany)

Dokładnie tak jak kolega wyżej pisze, a nie ma się co odwoływać bo w ustawie jest czarne na białym jak zmieniło się przeliczanie i od tego się nie odwołam...

<7. Grunty pod stawami, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, grunty pod rowami oraz grunty rolne zabudowane – bez względu na zaliczenie do okręgu podatkowego – przelicza się na hektary przeliczeniowe według następujących przeliczników:

1) 1 ha gruntów pod stawami zarybionymi łososiem, trocią, głowacicą, palią i pstrągiem oraz gruntów rolnych zabudowanych – 1 ha przeliczeniowy;
2) 1 ha gruntów pod stawami zarybionymi innymi gatunkami ryb, gruntów pod stawami niezarybionymi, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych oraz gruntów pod rowami – 0,20 ha przeliczeniowego.>
 cytat z owej ustawy, dorzucam pełen tekst w załączniku
Edytowano przez czesio1612

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez in2dex
      Witam.
      Opracowywana jest ustawa odnośnie wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie. Planowany czas wprowadzenia to styczeń 2013rok. Czyli za niecały rok.
       
      Co to oznacza?
      Oznacza to, że od każdego miesięcznego zysku (przychody-koszty) będziemy płacić 18% państwu, a w indywidualnych sprawach nawet więcej. Większość nas będzie musiała podpisać umowę z biurem księgowym i dobrze kombinować.
       
      W praktyce:
      Nasze np30ha gospodarstwo przynosi ok 10.000tys zysku (robocizna itp.) od tego trzeba oddać 18%. Dostajemy dopłaty z UE ok 30tys zł i od tego również będziemy musieli oddać 18%.
       
      Koszenie zboża przez sąsiada, usługi np. belowanie nie będziemy mogli wliczyć w koszty bo nie można rozszerzyć działalność PKB na rolno-usługowo...
       
      Szykowany jest bicz na nasze plecy z jednej strony KRUS, a z drugiej podatek dochodowy+gruntowy.
       
      Nie możemy na to pozwolić i jak będzie potrzeba musimy wjechać do wa-wy ciągnikami..
      Proszę o dyskusje.
    • Przez xthepolishx
      opłaca się na 6h czegoś nakupywać ? 
      chodzi mi bardziej o bydło, hf lumusine, mięsne ale jałówki nie byki typu hf, bo one rosną za przeproszeniem w d*pie taki a brzuch ma jak krowa z cielakiem hahah, mieliśmy kiedyś mięsne jałówki ale to kilka lat temu a obora pusta, na oko z 25 sztuk wejdzie, mam tam 2 krowy na odpajanie cielaków małych i tam kawałek pastwiska i hektar łąki, reszta zboże, opłaca się coś jeszcze na wstawiać ? 
    • Przez renatkam8
      WITAM wszystkich zakupuje gospodarstwo z działką o powierzchni o,60 ary w czym działka z budynkiem ma 0,17 ary a reszta to użytki rolne czyli 0,73 ary i mam takie pytanie. Jezeli zakupuję działkę z własnych srodków to czy mogę ubiegać sie o dofinansowanie po zakupie ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj