Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Nowe standardy w technice prasowania

agrofoto

974 wyświetleń

blog-0703814001464173680.jpg

Nowa prasa balotów okrągłych IMPRESS wprowadza nowe standardy w technice prasowania. Precyzja połączona z wydajnością daje najlepsze efekty pracy. Ta podstawowa zasada znalazła zastosowanie w nowej prasie rolującej Pöttinger IMPRESS. Pod pojęciem IMPRESS kryje się prasa stałokomorowa, prasa zmiennokomorowa i kombinacja z owijarką.

Zaangażowanie firmy Pöttinger w rynek pras rolujących było efektem przekonania, że technikę prasowania można jeszcze bardziej udoskonalić. Takie przeświadczenie wynika z faktu, że wielu pracowników firmy jest rolnikami. Ich codzienny kontakt z maszynami rolniczymi przynosi pomysły jak je usprawnić, ulepszyć i sprawić aby były bardziej wydajne, bezpieczne i komfortowe w obsłudze. To daje impuls do dalszych działań. Nie wszystkie jednak rozwiązania są efektem tego impulsu, są tez zupełnie nowe, stworzone od samego początku: jak nowy rotor „LIFTUP“ w prasie IMPRESS. Pasza ze sterowanego wahliwego podbieracza jest przejmowana przez rotor LIFTUP i prowadzona górą do belki nożowej. Przepływ masy jest płynny i biegnie górą rotora, a nie jak w tradycyjnych prasach dołem.

Nowe spojrzenie na temat przepływu masy w prasie przyniosło wiele korzyści: po pierwsze technologia LIFTUP umożliwia naturalny przepływ prasowanego materiału, tzn. że pasza może wpływać do komory prasowania równolegle/ stycznie (pod optymalnym kątem). W efekcie prasa ma większą zdolność przyjmowania masy i przez to większą przepustowość, przy jednocześnie małej stracie owijanego materiału. Komora prasowania jest w ten sposób wypełniona równomiernie i na całej przestrzeni. Takie rozwiązanie z jednej strony mocno redukuje jazdę lewo/prawo, aby uzyskać dobrze uformowany balot, z drugiej zaś proces formowania w każdych warunkach pracy od samego początku jest optymalny. Prosto i skutecznie. Niezależnie od tego, czy jest mokro czy sucho, czy prasa jest używana do prasowania słomy, siana czy też do kiszonki – wystarczy jedna maszyna na każde warunki pracy.

Dodatkowo krótkotnąca belka nożowa „FLEXCUT 32“ prasy IMPRESS oferuje do 32 noży oraz sprawdzone indywidualne zabezpieczenie każdego noża. Równa długość cięcia przy produkcji kiszonki umożliwia np. homogeniczne i wymagające mniejszej siły mieszanie przy użyciu wozu paszowego. Dalej, ma pozytywny wpływ na stabilność fermentacji i przez to na jakość paszy. Krótko pocięta słoma jako pasza lub podściółka w oborze to również nowy, wyższy standard.

Firmie Pöttinger, światowemu liderowi w produkcji przyczep samozbierających, udało się po raz pierwszy uzyskać jakość cięcia przyczepy samozbierającej w prasach rolujących. Krótkie cięcie nie tylko przy produkcji sianokiszonki, ale również w przypadku siana i słomy: to jedyne takie rozwiązanie na rynku. Innowacyjne jest również zastosowanie odwracalnych noży TWINBLADE o dwa razy dłuższej żywotności. Kolejną innowacją jest to, że nie potrzebne są już tak zwane noże ślepe, ponieważ te noże, które nie są w danym momencie używane, służą jako wypełnienie przestrzeni tnącej.
Po trzecie IMPRESS jest wyposażona w wychylaną belkę nożową ze znanym i sprawdzonym systemem EASY MOVE. To oznacza bezpieczeństwo i komfort pracy: prace konserwacyjne mogą być przeprowadzane poza kanałem cięcia. Im większa liczba noży, tym ważniejszy jest przyjazny serwis. Prasa Pöttinger IMPRESS oferuje bezpieczeństwo i wygodę.

Techniczne Highlights nowej maszyny

5-rzędowy, sterowany wahliwy podbieracz zbiera na szerokości roboczej 2,3 m i jest wyposażony w blachę wyrównująca z rolką dociskową (200 mm średnicy), prowadnice, jak również dwa poprzeczne ślimaki po każdej stronie. Zakres wychylenia palców 120 mm gwarantuje znakomite kopiowanie nierówności terenu i najwyższą jakość cięcia, a przez to czysty zbiór paszy.

Wysuwana krótkotnąca belka nożowa FLEXCUT 32

Nowa wysuwana krótkotnąca belka nożowa „FLEXCUT 32“ składa się z 32 odwracalnych noży TWINBLADE z indywidualnym zabezpieczeniem każdego noża NONSTOP. Teoretyczna długość cięcia wynosi 36 mm na całej szerokości. Krótsze cięcie umożliwia większe zagęszczenie prasowanego materiału i przez to większą masę balotu (kiszonki, siana, słomy). To wpływa na zmniejszenie kosztów transportu, jak również kosztów przechowywania –mniejsza powierzchnia przechowywania i mniejsze nakłady manipulacyjne.

IMG_0822 NOWA PRASA 2.jpg

Równomierne krótkie cięcie zapewnia ponadto, w przypadku kiszonki, homogeniczne mieszanie paszy. To niesie za sobą pozytywne skutki w postaci większej stabilności fermentacji. Do tego zapotrzebowanie mocy paszowozu jest mniejsze i łatwiejsze rozdrabnianie balotu. Krótko pocięta słoma jako dodatek do paszy z kukurydzy i kiszonki sprawia, że w korycie pozostaje zdecydowanie mniej długich resztek.

Dzięki teoretycznej długości cięcia wynoszącej 36 mm można dodatkowo w przypadku słomy, zrezygnować z kosztownego zakupu sieczkarni lub urządzenia do rozdrabniania.[1]

Kombinacja rotora LIFTUP z wysuwaną belką nożową EASY MOVE oferuje niespotykaną przyjazność serwisowania: ergonomiczna pozycja stojąca i bezpieczna praca poza obszarem prasowania. Nie ma tu potrzeby „wspinania się“ do komory prasowania. Najwyższy stopień bezpieczeństwa jest zagwarantowany.

Przy pomocy opatentowanego systemu uruchamiania grupy noży można wybrać żądaną ilość noży jaka ma być użyta w pracy. Noże ślepe nie są już potrzebne, bo przestrzeń między pracującymi nożami jest wypełniona przez noże nieaktywne.

Podsumowując te fakty bez wątpienia można stwierdzić, że zakres zastosowania prasy rolującej Pöttinger IMPRESS w porównaniu z prasami tradycyjnymi jest wyraźnie większy.

Rotor LIFTUP – techniczna rewolucja ustala nowa standardy

Rotor LIFTUP z opatentowaną spiralną formą zębów przesuwa paszę szerokim i płynnym strumieniem do komory prasowania. Dzięki temu pasza jest chroniona i nie występują straty. Ponadto wartościowe drobne frakcje paszy, powstające podczas procesu cięcia, są prowadzone do głównego strumienia przez opatentowany rotor czyszczący. Innowatorska koncepcja, która efektywnie rozwiązała problem dużych strat paszy przy zastosowaniu dużej ilości noży.
W przypadku powstania zatoru opatentowana, poruszająca się liniowo ściana IMPRESS na chwilę unosi przekrój poprzeczny kanału w ten sposób szybko i skutecznie usuwając zator.

Gotowość do pracy w każdych warunkach

Gotowość do pracy prasy rolującej w każdych warunkach – obojętnie kiszonka, siano czy słoma – od zawsze była główny tematem. Pöttinger tej problematyce poświęcił szczególnie dużo czasu uzyskując w efekcie: równoległy przepływ strumienia paszy do komory prasowania, optymalny rozmiar balotu na starcie, jak również w prasie zmiennokomorej dodatkowe dwa opatentowane dolne walce startowe pozwalające na efektywne prasowanie balotu z pełną liczbą noży (32 noże) w każdych warunkach. Gotowość do pracy w każdych warunkach i krótkie cięcie jakie zapewnia nowa prasa to jedyna taka oferta na rynku zwłaszcza jeżeli mowa o prasowaniu słomy.

Komora prasowania

Komora prasowania jest wyposażona w dwa agresywne walce startowe na górze i dole. Walce te umożliwiają od samego początku prawidłowe formowania balotu w każdych warunkach pracy. Komora jest dostosowana do maksymalnej siły nacisku i zapewnia przez to maksymalną produktywność.

Prasa zmiennokomorowa jest wyposażona w trzy bezszwowe pasy. Siła prasowania jest regulowana w trzech strefach (ustawienie twardości rdzenia) Taka regulacja pozwala na optymalne dopasowanie do indywidualnych warunków pracy. Uchylna ściana rotora pozwalana na szybkie usunięcie zatoru. Ściana tylna jest zamykana hydraulicznie.

Prasa stałokomorowa została wyposażona w dwa duże wahliwe łożyska rolkowe (50 mm średnicy). Z przodu i tyłu są zamontowane dwa różne walce prasowania, aby zapewnić w każdej sytuacji bezpieczną rotację – również w przypadku słomy.

Zintegrowane owijanie siatką również charakteryzuje się pewnymi osobliwymi cechami. Blacha prowadząca zapewnia prawidłowe doprowadzenie siatki do komory prasowania. W odpowiednim czasie siatka jest przenoszona na balot. Gdy owijanie nie rozpocznie się za pierwszym razem, są jeszcze trzy kolejne próby jego uruchomienia. Maszyna może pracować z siatkami o szer. do 1,3 m .

Przegląd modeli

IMPRESS zarówno jaki prasa stałokomorowa, zmiennokomorowa czy w kombinacji z owijarką występuje w dwóch wariantach wyposażenia: MASTER i PRO. W wersji MASTER do dyspozycji jest zawór podwójnego działania dla włącznika wyboru do pracy podbieracza, uruchamiania ściany komory prasowania i wyboru liczby noży oraz drugi zawór do uruchamiania ściany tylnej. W wersji PRO sterowanie odbywa się bezpośrednio przez sterownik (POWER CONTROL lub ISOBUS). Tu przebieg funkcji jest automatyczny, wszystkie funkcje są wybierane bezpośrednio.

Wybór ogumienia w przypadku maszyn solo to ogumienie tandemowe do rozmiaru 500/50-17 lub oś pojedyncza do rozmiaru 500/60R22.5. W kombinacjach z owijarką seryjnie ogumienie to tandem do rozmiaru 500/50-17 oraz jako opcja 500/60R22.5 tandem.

The perfect flow

Kluczem od uzyskania najlepszej jakości paszy i dalej najlepszego z możliwych formowania balotu jest przepływ masy. Prasowany materiał w dostępnych na rynku maszynach płynie pod rotorem i dalej następuje formowanie balotu. Nowy rotor Pöttinger LIFTUP z zębami o opatentowanej spiralnej formie, prowadzi strumień masy górą do komory prasowania. Takie sterowanie strumieniem chroni paszę i zmniejsza straty. To rozwiązanie firmy Pöttinger na uzyskanie najwyższej jakości paszy, to „the Perfect Flow“.[1] Patrz Art. w Bauernblatt z 17.sierpnia 2013.0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×