sydney

Members
  • Ilość treści

    382
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Reputacja

32 Excellent

3 obserwujących

O sydney

  • Ranga
    Zaawansowany
  • Urodziny 11/12/1981

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    warmińsko-mazurskie,miłakowo

Ostatnio na profilu byli

3945 wyświetleń profilu
  1. A ja uważam, że agriflex jest dużo gorszy od silotte. Miałem go dwa razy i więcej nie chcę. Poza tym jest on 3 warstwowy(może dlatego bardziej rozciągliwy a co za tym idzie wydajny) a wydaje mi się że standardem powinny być folie 5 warstwowe.
  2. Jeżeli to 500 to bardzo drogo, ja za taruup w tym roku płacę 260 brutto, a za silotte chcą 269 brutto
  3. U nas taruup 270 a rok temu kupowałem po 240
  4. Przeczytaj dokładnie Ja napisałem kiszonka a nie sianokiszonka i wierz mi, że zamarza
  5. Kiedyś robiliśmy kiszonki w silosie to co zima zamarzały, ale to były kiszonki. Jeżeli chodzi o bele to mi jeszcze nigdy nie zamarzły, a mrozy były do -30 w zimie. Ale wiadomo że jak zrobi się z mokrej trawy to może zamarznąć
  6. z jednej strony tak, ale zauważ, że bele robią nie tylko małe gospodarstwa może uzależnione to jest od regionu bo u nas przyczep praktycznie nie ma, zarówno małe jak i wielkie gospodarstwa robią bele, wyjątkiem jest kukurydza, ta zawsze w pryzmach,zresztą nawet jeżdżąc po Polsce widok gospodarstw z dużą ilością bel jest bardzo częsty
  7. ciekawe dlaczego tak wielu rolników przerzuciło się z pryzm i silosów na bele, przecież jeszcze kilkanaście lat temu były tylko pryzmy, a teraz gdzie nie spojrzysz to stosy bel. Skoro to takie drogie i nie wygodne to czemu rolnicy robią bele zamiast pryzm
  8. Niestety nie mam linka do tego artykułu bo to z mojej prywatnej biblioteki B)
  9. Panowie specjalnie dla was znalazłem artykuł pod tytułem "przyczepa zbierająca kontra prasa",zamieszczony on jest w RPT z lipca/sierpnia 2008roku. A więc koszt wyprodukowania 1 tony zakiszonej masy prasą to 77 zł a przyczepą to 54 zł. A jeżeli chodzi o koszty folii to "...powszechnie uważa się, że technologia owijania pojedynczych bel jest droga, ze względu na duży koszt folii. W analizowanych warunkach zbioru koszt folii do owijania bel wynosi 27,03zł/t. w technologii zakiszania zielonki w silosie koszt folii wyniósł 14,87zł/t. Jednak jeżeli uwzględni się jeszcze amortyzację silosu oraz nakład robocizny na okrycie silosu, to suma tych kosztów wynosiła 26,93zł/t" B) . Polecam przeczytać cały artykuł.
  10. Pewnie, że prasoowijarka jest droga, ale nowa przyczepa wcale nie kosztuje mniej od nowej prasoowijarki a biorąc pod uwagę prasy polskie to za jedną przyczepę kupimy trzy prasy. Napisałem tak bo nie lubię tego typu sporów- co jest lepsze a co gorsze, wszystko zależy od sytuacji w gospodarstwie, dla jednego lepsze będą bele dla drugiego pryzma. Mój dziadek w od lat 70 do początku 90 robił kiszonkę z trawy, kukurydzy i żyta, nie na pryzmie tylko w silosach i teraz jak widzi jak robi się bele to mówi że nigdy więcej by w silosach nie robił, fakt, że kiedyś nie było wycinaków tylko widły, wózek i wio z tym do obory, nie było dodatków do zakiszania itp. Ja sam chciałem kupić przyczepę zamiast prasy, ale po wielu godzinach rozważań za i przeciw zdecydowałem się na prasę bo po prostu będzie ona dla mojego gospodarstwa lepszym wyborem.
  11. A ja wywożę krowom na pole 4 bele i też przez dwa dni mam spokój, bele mogę sobie zrobić z 0,5ha a pryzmę musisz zamknąć w ciągu max 3 dni, pastwisk mam dużo i latem nie muszę krowom dowozić trawy to i przyczepa mi nie potrzebna. A jak bym tak jeszcze miał prasoowijarkę i przyczepę samozaładowczą to też 2 ludzi i po robocie B)
  12. Jeżeli chodzi o jakość to czytałem nie dawno w jakiejś gazecie, że dobra kiszonka z pryzmy i dobra kiszonka z beli nie różnią się między sobą, wiadomo, że i jedną i drugą można spieprzyć. A jeżeli chodzi o same technologie sporządzania to wydaje mi się, że wszystko zależy od gospodarstwa: jaka odległość od pól, jaki sprzęt,siła robocza, czas itp. A co do kosztów to według tej samej gazety, (zaznaczam iż porównanie było zrobione bardzo szczegółowo i rzetelnie) pryzma wypada MINIMALNIE lepiej. Oczywiście w jednym i drugim przypadku można na czymś zaoszczędzić, ale robiąc wszystko tak jak "książka pisze", koszty są porównywalne.
  13. Ja już od kilku lat używam tarupa i oim zdaniem jest to najlepsza folia, miedzy czasie trafiła się jakaś rolka innej foli ale to nie to samo, gość co mi prasuje też się o tym przekonał, używał chyba silotte a teraz to już tylko tarup.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj