Skocz do zawartości

Zdjęcie

Termin cięcia jabłoni

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 17:38

Termin cięcia jabłoni Witam. Chciałbym się zapytać forumowiczów, czy o tej porze roku przecinają jabłonki. Wiem, że teoretycznie w grudniu można ciąć drzewa jabłoniowe, ale czy nie zaszkodzą im przymrozki, które wystąpią w styczniu/lutym? W przypadku wiosennego cięcia nie ma takiego ryzyka, ale teraz jest oczywiście więcej czasu na przeprowadzenie tego zabiegu. Proszę o wypowiedź sadowników, którzy praktykowali zimowe cięcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Termin cięcia jabłoni Dzisiaj, 21:55
  •  

#2 Share odyniec

odyniec

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • Zainteresowania:Lubie sport a przedewszystkim jazde moimi ciągnikami

Napisany 12 grudzień 2012 - 18:21

Termin cięcia jabłoni Hej @DamianO1996 Powiem ci tak jak ma zaszkodzić to zaszkodzi ten mróz ael starsze dżewo mozna ciąć młode nie polecam. Ja jutro zaczynam cięcie narazie same wiezchołki po platformie :)

#3 Share mariusz b

mariusz b

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 21:43

Termin cięcia jabłoni Po wielu próbach cięcia w grudniu mogę stwierdzić że to najgorsze co można zrobić dla ogrodu. Niestety nieprzemyślana decyzja o cięciu na początku zimy może kosztować znaczną wymianą drzew. Jednak później mrozy dają sie we znaki szczególnie przy cięciu grubszych gałęzi.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 16 grudzień 2012 - 22:12

Termin cięcia jabłoni Ale jak ja teraz pościnam wilki z 50-cio letniej jabłonki, to jej nie zaszkodzi?

#5 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 17 grudzień 2012 - 20:17

Termin cięcia jabłoni Poczekaj do wczesnej wiosny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share szymon1977

szymon1977

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 14:35

Termin cięcia jabłoni Witam kolego DamianO1996. Cięcie jabłoni nie polega na wycinaniu tylko wilków. Termin cięcia niema tu żadnego znaczenia [czy to grudzień czy luty] w przypadku starych drzew. Nie polecam jedynie cięcia w grudniu i styczniu młodych drzew[1-7 letnich], co może spowodować [ale nie musi] przemarznięcie. Pozdrawiam :)

#7 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 16:22

Termin cięcia jabłoni Wiem, że cięcie to nie jest tylko wycinanie wilków. Chodziło mi o to, czy w grudniu można obcinać tylko cienkie gałęzie, czy też grubsze konary i czy przypadkiem większe rany po cięciu nie spowodują przemarznięć drzewa. Z tego, co wywnioskowałem z waszych odpowiedzi i po rozmowach z kilkoma sadownikami, przetnę teraz jabłonki, zostawiając najgrubsze gałęzie na koniec lutego. Do tych czas ciąłem jabłonki w marcu, a teraz zaryzykuję grudniowe cięcie. Posiadam duże drzewa starszych odmian, więc myślę, że dobrze to zniosą.

#8 Share Gospodarz88

Gospodarz88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów
  • Zainteresowania:Własna działalnosć gospodarcza

Napisany 23 luty 2013 - 20:04

Termin cięcia jabłoni Witam serdecznie. Ja z ojczulkiem drzewka przycinamy na przełomie stycznia i lutego lub też przełomie lutego i marca. Myslę, że to dobry termin na przycinanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share Rallyfan

Rallyfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 28 luty 2013 - 21:28

Termin cięcia jabłoni Kolego, nie ma złego terminu w tej kwestii, jedynie może być zły sposób cięcia. Uwierz mi :D