stopka

Torf/ Substrat

Polecane posty

stopka    0

Witam.

Szególnie pytanie kierowane do ogrodników.

Jakich substratów-torfów używacie do rozsady?

 

Wszelkimi doświadczeniami w uprawie warzywek chętnie porozmawiam, proszę odezwać sie na priv:)

 

Co sądzicie o subsratach Hollas z Pasłęka i HArtmann??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damia102    1

ja do papryki w uprawie amatorskiej używam zwykłego torfu, który można kupić wszędzie ze zwykłą ziemią ciemną pół na pół mniej więcej. na temat substratów się nie wypowiem bo nie wiem nawet co to jest :D :D jakby mi ktoś wytłumaczył to by było super. paprykę hoduję pierwszy raz więc moja wiedza jest bardzo skromna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

Ja używam torfu do wysiewu z pasłęka, moim zdaniem najlepszy z dostępnych na rynku


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Ja używałem z pasłęka do kalafiorów i kapusty i irytowało mnie to że była tak słabo rozdrobniona, że ciężko było siać siewnikiem, teraz używam hartmann'a i jest ok, mam na ten rok kupioną też ziemię klasman ale jeszcze nie rozpakowywałem więc niewiem jaka będzie wszyscy u mnie mówią że jest najlepsza do kapustnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stopka    0

Ja słyszałam ,że Hollas z Pasłęka się zepsuł.

W tym roku np był nie rozdrobniony.

Ogólnie rozsada w nim męczyła się, co opóźnia plonowanie.

 

Hartmann tu opinie są różne, choć miają wiele asortymentu w torfach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

w tym roku stosowaliśmy 3 rodzaje substratów i z pasłęka wyszedł najlepiej w ocenie. Rozdrobnienie jest zadowalające, choć w kapustnych, tzn. mniejszych doniczkach trafiaja sie cześci utrudniające siew. Ogólnie wzrost jest duzo lepszy niz we własnym torfie. Dodam że robiłem analizę chemiczną tego torfu i zawartość makro składników jest na optymalnym poziomie tj. 1100 Ca, 200 K, 100 P, 50 N, Ph6,0. Substraty wyszły lepiej niż własny torf.

teraz kupuję 80l za 15 zł. wczesniej były worki 50l za 11 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stopka    0

No to widzisz, doświadczenia wychodzą inaczej...

Ja kupuje 250 albo 200 l nie pamiętam jak one są pakowane.

 

Ale też chyba zależy jaka partia sie trafi, u mnie było dużo nierozdrobnionego "meszku"

W tym roku rozsada mi długo rosła.

Na kolejny sezon muszę potestować inne:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

A czy to prawda że na tym substracie można siać tylko raz i jest 100% wschodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlis804wd    3

A czy to prawda że na tym substracie można siać tylko raz i jest 100% wschodu?

 

Torf sypiesz do paletek i wyrywasz puzniej doniczki z tym torfem i sadzisz to nie wiem jakim sposobem chociażby sadzić 2 raz w tym torfie. Ale to fakt, wschody praktycznie 100% My stosujemy torf AURA pasłęk i jesteśmy zadowoleni z niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

Ja mam wykopany dołek w ziemi, na bokach wstawione są deski aby ziemia się nie obsuwała i tam wsypany substrat. I jak już rozsada mi urośnie to ją wyrwę a ziemia tam zostanie. I nie wiem czy ten substrat będzie jeszcze dobry do siania rozsady jeszcze raz? Jak chcesz to sprawdź u mnie w galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

Koledzy siałem wszystki asortyment warzyw w substrat pasłęka ale zaczął mnie wnerwiać swoja gruba frakcja przy produkcji w tackach a po drugie się zlewa i po lekkim przesuszeniu trudno przyjmuje wode i w tym roku zdecydowałem sie na substart klasmana i jestem bardzo zadowolony z niego dobrze wciąga wode nie wysusza sie zbyt szybko i jest idealny do tacek bez porównania z pasłekiem. pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlis804wd    3

Ja mam wykopany dołek w ziemi, na bokach wstawione są deski aby ziemia się nie obsuwała i tam wsypany substrat. I jak już rozsada mi urośnie to ją wyrwę a ziemia tam zostanie. I nie wiem czy ten substrat będzie jeszcze dobry do siania rozsady jeszcze raz? Jak chcesz to sprawdź u mnie w galerii :)

To zależy co będziesz siał. Bo jedne roślinki potrzebują jak najlepsze warunki, a inne urosną ci nawet na ziemi zwykłej. Ja na twoim miejscu pod spód dałbym cienko ten stary a na wierzch posypał nowym, bo na samym starym to chyba nie za bardzo to będzie. Ja tak robiłem pod pory. <_< A w paletki (multiplaty) to oczywiście torf zawsze nowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

Do sypać będę musiał na pewno bo musi być warstwa 10 cm. Gdy wybiorę flance to trochę substratu na pewno się przyczepi do korzeni i ubędzię :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gaucha    2

Ja urzywam Klassmana standart a jak juz napełnie multiplaty, i zasieje to przyktywam nasiona takze klassmanem ale nie standart tylko Finie. Jest duzo drodniejszy a o taki samym skladzie, rozni sie tylko frakcją. Jednak samego Fine nei polecam poniewaz palety wtedy za szybko przesychają.

Tak samo nie polecam hartmana, dla mnie jest on dramatem. uzywalem go pare lat temu, myslalem ze to taka dostawa itp. kupilem znowu, i nadal takie dziadostwo. Nie polecam, za suchy, zaskorupia sie i ogolnie jest beznadziejny. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj