Skocz do zawartości

Zdjęcie

MTZ 52 dodatkowe światła.

27 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 16 marzec 2010 - 22:24

MTZ 52 dodatkowe światła. Mam takie pytanie. Mianowicie czy jeśli w mtz 52 pociągnę z bezpieczników prąd na lampy robocze 6x55w to alternator wyrobi to ? Póki co mam podłączone 4x55w + standardowe, a dwa dałbym jeszcze do przodu bo te normalne lipnie trochę świecą i dałby jeszcze 2 halogeny do pracy w polu, a normalne tylko na drogę.

I takie drugie pytanie przy okazji. W mtz mam kontrolkę od ładowania na małych obrotach się lekko jarzy na ciut większych gaśnie, a na jeszcze większych znów się ciut zaczyna jarzyć. Na moje oko to wygląda tak, ze na małych jarzy się bo ładowanie nie jest takie w 100% a na dużych,bo akumulatory są naładowane i je rozłącza i z tego powodu świeci[twierdze tak bo po zapaleniu wszystkich świateł jakie mam w mtz 4x55w + standardowe kontrolka gaśnie na wysokich obrotach nawet]

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MTZ 52 dodatkowe światła. Dzisiaj, 07:21
  •  

#2 Share arektom

arektom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 16 marzec 2010 - 22:33

MTZ 52 dodatkowe światła. Alternator da rade od tego ma wbudowany regulator napięcia . A z tym pradem to proponuje zrobic osobny bezpiecznik na halogeny robocze i oczywiscie grubszy kabel. ja mam tak zrobione i dziala bez problemu.

#3 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 16 marzec 2010 - 23:07

MTZ 52 dodatkowe światła. Czyli zaczynają od końca to: kabel od halogenów ciągnę do zrobionego bezpiecznika, a z bezpiecznika pod "+" przy akumulatorze ?

#4 Share arektom

arektom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 16 marzec 2010 - 23:39

MTZ 52 dodatkowe światła. ja sie wpielem z kablem przy elektromagnesie

#5 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 16 marzec 2010 - 23:46

MTZ 52 dodatkowe światła. Czyli tak prąd z rozrusznika, a bezpiecznik sam sobie zrobiłeś czy może od czegoś wyjąłeś? Bo wpięcie się pod rozrusznik pod ten gruby kabel nie przeszkodzi w odpalaniu itd ?

I jak gruby kabel powinien być ten od rozrusznika do bezpiecznika, może można by dwa zwykłe skręcić i zaizolować? Ale do rozrusznika idzie kilka przewodów jak się nie mylę i jak tu sprawdzić pod który się wpiąć?

#6 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1425 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 17 marzec 2010 - 05:58

MTZ 52 dodatkowe światła. Przedewszystkim kabel od zasilania np Akumulator lub od rozrusznika 5mm.
Ja bym zastosował montaż dodatkowej skrzynki bezpieczników np od C-330 i zasilić reflektor każdy z osobna -to tylko moja sugestia.Napewno też zastosować przekaźniki wykonawcze-załaczające typ 541 np od cinqecento bo teoretycznie i praktycznie bedzie problem z doborem jednego włacznika aby załaczyć obwód( wersja bez przekaźników).
Proponowałbym zastosować 2 przekaźniki które bądą załaczane przez włacznik -dobierzesz sobie sam jaki tylko bedzie wygodny w montażu-Majac przekaźniki ten włacznik nie bedzie się wypalał znikomy prąd załaczania cewek przekaźników.Przydałoby się też jakieś gniazdo do przekaźników aby montaż był stabilny oraz poto aby zmniejszyć możliwość zwarcia

#7 Share arektom

arektom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 17 marzec 2010 - 10:00

MTZ 52 dodatkowe światła. ELRKTROTECH ma racje ja u siebie tez mam przekazniki tylko zapomnialem o tym powiedziec. zrob tak jak kolega pisze i bedzie ok.

#8 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 17 marzec 2010 - 11:17

MTZ 52 dodatkowe światła. Okay. Dzięki za konkretne rady ;]

#9 Share kielbasa

kielbasa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, mechanika, elektryka, elektronika

Napisany 17 marzec 2010 - 16:48

MTZ 52 dodatkowe światła. Piotrze, nie ma kabla o przekroju 5mm2, jedyne występujące przekroje to 0,5mm2, 0,75mm2, 1mm2, 1,5mm2, 2,5mm2, 4mm2, 6mm2, 10mm2, 16mm2, 25mm2, 35mm2, 50mm2, 70mm2; oraz większe, ale ich nie pisze, bo w ciągniku nie ma gdzie ich używać. Pomysł z przekaźnikami jest dobry, tylko jeden małogabarytowy o oznaczeniu 541 z Elmotu maksymalnie można obciążyć prądem 30A(360W). Dlatego przy Twoich lampach wskazane jest obliczenie pobieranej mocy i zastosowanie odpowiedniej ilości przekaźników. Proponowałbym założyć skrzynkę bezpiecznikową dla halogenów, do niej prąd podprowadzić przewodem 4mm2 albo 6mm2(duży zapas). Przewody do lamp spokojnie wystarczą 1mm2, jeżeli każda z lamp będzie zasilana oddzielnie. :)
"Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć, bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu."

#10 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 18 marzec 2010 - 17:34

MTZ 52 dodatkowe światła. Panowie tak dla zrozumienia dobrego żebym nic nie pokręcił.
1.Wychodzę kablem prądowym 4mm2 z elektromagnesu przy rozruszniku, a czy nie może być z akumulatora prosto z klemy plusowej
2.Kabel ten wprowadzam pod skrzynkę od bezpieczników[posiadam od golfa I] tylko moje akie pytanie kabel będzie dość gruby to przy skrzynce się go rozdziela jakoś czy jest jedno duże wejście, a potem pojedyncze małe wyjście
3. Po podłączeniu skrzynki wyprowadzam kable zasilające
4.Na Każdym z Kabli wyprowadzonych montuję przekaźnik tak by nie był on obciążony bardziej niż 360 W
5.Za przekaźnikiem wstawiam wlaczniki
6.od wlacznikow do lamp i swieci

dobrze to rozumiem ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share kielbasa

kielbasa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 18 marzec 2010 - 17:54

MTZ 52 dodatkowe światła. Nie zbyt estetycznie wygląda podłączenie przewodu do bieguna akumulatora. Proponuje nabycie oczkowej końcówki i podłączenia pod wyjście prądowe od alternatora. :)
"Na forum zawsze się znajdzie jakiś smutny fajfus, który będzie mówił co trzeba robić i jak trzeba żyć, bo akurat wstał lewą nogą albo zaczepił chu...em o sprężynę w materacu."

#12 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 18 marzec 2010 - 22:46

MTZ 52 dodatkowe światła. @kielbasa należy Ci się piwo za wyjaśnienie sprawy z przekrojami przewodów. Jesteś pierwszy na AF (oczywiście nie licząc mnie :(), który wie o co w tym chodzi. @mchammer za przekaźnikiem nie wstawiasz włączników. Włącznikiem załączasz przekaźnik, którego styki robocze właczają obciążenie. Przekaźników montujesz tyle, ile chcesz mieć osobnych obwodów, nie muszą być osobne na każdą lampę.

#13 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 20 marzec 2010 - 17:47

MTZ 52 dodatkowe światła. Jeszcze raz dzięki wielkie wam chłopaki ;] Się zrobi i będzie "wszystko jasne"

#14 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 04 kwiecień 2010 - 19:32

MTZ 52 dodatkowe światła. Mam jeszcze takie pytanie jak wyszukać kabel prądowy przy alternatorze? Odpalić traktor i sprawdzić jakimś kablem z żarówkami? Bo prądowy to jest raczej jeden.

#15 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2010 - 19:55

MTZ 52 dodatkowe światła. prądowy powinien być grubszy od reszty.

#16 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 04 kwiecień 2010 - 20:14

MTZ 52 dodatkowe światła. A i prądowy przypadkiem nie będzie szedł pod akumulatory?

#17 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2010 - 20:53

MTZ 52 dodatkowe światła. no raczej albo pod aku albo na rozrusznik

#18 Share kielbasa

kielbasa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 04 kwiecień 2010 - 21:58

MTZ 52 dodatkowe światła. Powinien być podpisany B+ albo 30. :lol:

#19 Share mchammer

mchammer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 14 kwiecień 2010 - 20:11

MTZ 52 dodatkowe światła. Napotkałem dziś problem podczas montażu tych bajerów. Jak się nie mylę i jeśli posiadam dobry przekaźnik posiada on 4 wejścia/wyjścia. I jeśli mam kabel zasilający który przechodzi poprzez włącznik/wyłącznik i mam go wpiąć w przekaźnik. skoro jeden przekaźnik może obsłużyć 360W to wychodzi na to że mogę podłączyć pod to 4xhalogen55W. Jedynie nie rozumiem jak to powpinać. I czy może być tak, że pod jeden przekaźnik idą dwa prądowe[jeśli w przekaźniku są 4 styki] i wpinam te kable, następnie wychodzę dwoma kablami z przekaźnika i montuję na obu po jednej kostce tak aby można było to rozdzielić na na 4 lampy. Czy myślę?

PS. znalazłem taki schemat http://wesem.pl/pyta..._drogowe_pl.pdf
I skorzystałbym tylko z pozycji 86 i 87

A i czy drugi "obwód" na kolejne dwa halogeny moge połączyć w sposób prądowy do pozycji 30/51 i wyjście na lampa pozycja 85 ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 14 kwiecień 2010 - 21:27

MTZ 52 dodatkowe światła. Coś mi się wydaje, że lepiej będzie jak zlecisz to fachowcowi, po prostu wyjdzie taniej.Dodany obrazek Twoje światła to nr 9 na schemacie. Są tam dwa, a u Ciebie mają być cztery. Po prostu podłączasz je pod ten sam zacisk nr 87. Reszta tak jak na schemacie.