Skocz do zawartości

Zdjęcie

Facelia

621 odpowiedzi na ten temat

#101 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 11:56

Facelia Oj napewno nie, tak z miesiąc póżniej ale zaletą seradeli jest to że odrasta [facelia słabo] Seradela tylko na słabsze gleby, tak będzie gnić od dołu i krowy niechętnie będzie ją jeść.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Facelia Dzisiaj, 13:37
  •  

#102 Share adamo91

adamo91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 12:21

Facelia bardziej bym się skłaniał do facelii a na odroście mi nie zależy bo jeszcze bym chciał po niej kukurydzę na kiszonkę posiać
jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

#103 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 23:41

Facelia facelia już posiana około 1,5 ha

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share adas148

adas148

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:muzyka, majsterkowanie, dziewczyny

Napisany 06 kwiecień 2014 - 21:26

Facelia No to szybko się uwinąłeś. Nie poisz się, że ją przymrozki naderszą? Ja miałem jej nie siać ale cena była dobra i znów ją daje, ale myślę siać około 20 nie wcześniej.
nic na siłę, weź większy młotek!

#105 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 22:32

Facelia hm pszczelarz decydował ja to robie w ramach dobrej współpracy z pszczókami

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

#106 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 11:30

Facelia Ja już tez zasiałem 3.04 0,5ha na nasiona (które wykorzystam na siew poplonu), wysiew 8kg/ha, oprysk 1,2l afalonu na ha po siewie, ciekawe co z tego będzie. Cena nasion jest tak wysoka, że nieopłacalne jest kupowanie nasion na poplon, w tej cenie można mieć strączkowe (10kg facelii na ha, 22zł/kg, 220zł/ha).

Robił ktoś kiszonkę z facelii? I przy okazji badania jej parametrów? Jak się uprawa na nasiona uda, to będę mieć kilkanaście ha facelii w poplonie, co nieco mozna by skosić.

#107 Share adas148

adas148

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 21:00

Facelia Podobno na kiszonkę się nadaje, ale co do parametrów to musisz dobrze szukać.

#108 Share adas148

adas148

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 25 maj 2014 - 00:03

Facelia są jakieś herbicydy, które zadziałają w facelii? Wiem, ze na jednoliścienne praktycznie każdy.

#109 Share stebnik82

stebnik82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 29 maj 2014 - 20:54

Facelia witam mam pasieke wędrowną i z chęcią bym wywiózł moją lawetką 14 uli na facelie gryke woj opolskie , śląskie lub dolnośląskie proszę o komtakt osób zainteresowanych :)

#110 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 13:11

Facelia Jedynie afalon/linurex, czyli linuron, dawka 1-1,5l (wyższa lepiej zwalcza chwastnicę) na ha, do 3 dni po siewie, nasiona dobrze przykryte.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 11:49

Facelia Jak jest ze zbytem faceli? Są jakies skupy czy trzeba oglaszac sie? Bo mam juz troche dosyć siania zbóż i jeszcze małą pasieke mam teraz. Opłacalność podobno lepsza jak zboża...?

#112 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 17:20

Facelia Zamiast pokosowki mozna uzyc zwyklej kosiarki rotacyjnej?

#113 Share xlleon

xlleon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 23:36

Facelia Witam
Odnośnie zbioru to nie polecał bym rotacyjnej bo myślę że będą duże straty. Przed zbiorem jak nasionka w dolnej części kłosa są na pograniczu osypywania a w połowie kłosa brązowe pryskam reglone.
Facelie uprawiam od ponad 10 lat i jak ktoś sprzedając piszę "nie reglonowane" to albo jest pośrednikiem albo moronem głoszącym psełdoekologię bo od lat na moje nasionka mam stałych klientów którzy stwierdzają " te pana nasionka w odróżnieniu od tych co mieliśmy od kogoś tam to naprawdę ładnie wschodzą". Co do zbytu to trzeba niestety się ogłaszać. W ubiegłym roku sprzedawałem 12-18zł/kg i sugerował bym żeby nie sprzedawać taniej gdyż uprawa tej roślinki to loteria. W jednym roku na plus w następnym w plecy.
Tylko pszczółki zawsze mają używanie. Sieję co roku 2-3 ha odmiany STALA plon nasion to 300-500 kg/ha .
W tym roku zasiałem wyjątkowo wcześnie bo ok 20.03. Zakwitła tuż po 20.05. .W przyszłym tygodniu jak dopisze pogoda prysnę reglone.
I tu mam pytanie do tych w temacie gdyż chcę dodać na połowie pola do oprysku sklejacza łuszczyn takiego jak np. do rzepaku czy ktoś próbował i jakie rezultaty?
Poniżej wykonana przez mnie trzy tygodnie temu fotka

Załączone miniaturki

• face.jpg

Edytowany przez xlleon, 28 czerwiec 2014 - 00:00.

#114 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 27 czerwiec 2014 - 23:59

Facelia Pieknosci.... Mi facelie niestety wylozylo po wczorajszej zlewie, wiec napewno nie bede jej kosil, reglone nie wiem czy pryskac jesli jest wylozona to wogole nadaje sie do kombajnowania? Troche za gesto posialem, ale ggdyby nie ta zlewa to by stala bo byl zabieg modusem. Kiedys pryskalem sklejaczem w rzepaku i efekt byl, a co do facelii to nie mam pojecia. Najlepiej by bylo zrobic eksperyment i jakis kawaleczel psiuknac a obok zostawic.

#115 Share xlleon

xlleon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 00:05

Facelia może jeszcze się trochę podniesie. Ja taką położoną kosiłem ze trzy lata temu i nie było tak źle,tylko ważne żeby w kombajnie były podnośniki wyległego łanu

#116 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 czerwiec 2014 - 14:07

Facelia Xllon, kiedy jest najlepszy czas na desykację? Moja kończy kwitnienie, myślę że za tydzień będzie przekwitnięta, siana początkiem kwietnia, chyba ok. 3.

#117 Share xlleon

xlleon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 10:01

Facelia Pryskam jak nasionka w dolnej części kłosa są na pograniczu osypywania 2l reglone na hektar i koszenie za 5-7dni (jak dopisze pogoda)
U mnie jeszcze nasionka Białe . Siałem ok 20.03. Myślę ze oprysk pójdzie za mniej więcej tydzień.
Myślałem że siejąc tak wcześnie to w czerwcu będzie już po żniwach. Ale pogoda, klimat nie sługa.
Jednak polecam wczesny siew gdyż widzę że że kłosy są bardziej wypełnione ziarnem i dojrzewanie bardziej równomierne.
Poza tym okres kwitnienia jest znacznie dłuższy.

#118 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 29 czerwiec 2014 - 22:36

Facelia Czy facelia posiana po pszenicy ozimej da jeszcze jakiś pożytek dla pszczół, czy nie zdąży już zakwitnąć?

#119 Share xlleon

xlleon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 30 czerwiec 2014 - 08:45

Facelia Facelia na nasiona i jako pożytek dla pszczół powinno się wysiać do końca czerwca. Im wcześniej siana tym więcej nasion i miodku.
Ale w sprzyjających latach wysiana pod koniec lipca też zdąży zakwitnąć będąc cennym źródłem pyłku przed zimą.

Edytowany przez xlleon, 05 lipiec 2014 - 14:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share witek21

witek21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 07 lipiec 2014 - 06:56

Facelia Kolego Xlleon a jak u Ciebie przebiega zbiór? jakim kombajnem zbierasz? kiedy lepiej? z rana czy w samo południe bo są różne opinie na temat obsypywania?