checak

Tragicznie słaba kukurydza

Polecane posty

checak    0

Witam.

 

Posiadam uprawę kukurydzy odmiana Glejt i Prosna (2ha) na ziemi o klasie IV.

 

Na jesieni pod kukurydzę było dane 30 rozrzutników 3,5 tonowych obornika. Późną jesienią (około listopada) było dane dwa (500kg) big bagi Wapmigu kornickiego. 

 

Na wiosnę (kwiecień) posiałem 600 kg Polifoski 8 (300 kg/ha). Pole zostało zrobione agregatem, a przed siewem było posiane 600 kg Moczniku (300kg/ha) i znowu zrobione agregatem.

 

Po zasianiu kukurydzy na trzeci dzień został wykonany zabieg opryskiem Viking 75 WG.

 

Teraz kukurydza jest fioletowa, nierówna, słaba (zdjęcia w załączniku).

 

post-138042-0-99018500-1435171120_thumb.jpg

post-138042-0-09648800-1435171154_thumb.jpg

post-138042-0-50946100-1435171186_thumb.jpg

post-138042-0-43119800-1435171218_thumb.jpg

post-138042-0-77654700-1435171250_thumb.jpg

post-138042-0-19684400-1435171282_thumb.jpg

 

Co może być tego przyczyną. Proszę o jakieś porady i o podzielenie się własnymi doświadczeniami.

 

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widać że jest w tragicznym stanie moze uda sie coś z niej jeszcze wycisnąć. Fioletowy kolor jest przyczyną niedoboru fosforu .Navi Fosfory moze by coś poradziły .plus jeszcze jakieś nawozy granulowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32

nawożenie ładne a efekt żaden. u mnie w tym roku szału nie ma nie wiem czemu agrotechnika co roku ta sama . cisnij ja odżywkami i mocznikiem jeśli pogoda sprzyja to jeszcze coś z niej może bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Z  tej  to już nic  nie będzie- :( odżywkami  może dociągnie do 0,5 metra  jak będą  sprzyjające warunki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidor111    14

wydaje się też rzadka a może to drutowce ? podgryzaja korzenie i nie pobiera z ziemi. pogrzeb trochę w ziemi może coś znajdziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Fosforu za mało. Kiedy ją siałeś? Wygląda troche tak jakby miała za zimno, za sucho i za mało nawozu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Znasz to pole czy pierwszy rok. Powiedz czy zaraz po siewie nie wystąpiły jakieś intensywne opady, czy działka nie jest podmokła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Na jednym ze zdjęć wygląda jakbyś ominął opryskiwaczem dlatego stawiam że błąd tkwił w oprysku.

Obstawiam tak:

-reakcja na środek Glean który jeszcze zalega w ziemi z poprzedniego roku

- brak pobierania fosforu wskazuje na złe pH

- złe dysze i ciśnienie robocze użyte podczas oprysku i przypalenie

 

Moim zdaniem powinna odbić. Plonu takiego nie będzie ale coś tam urośnie. Pryskałbym tylko fosforem , cynkiem, ewentualnie magnez. Darowałbym sobie mocznik. Przy takim nawożeniu powinieneś mieć ją jak LAS.

 

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

A może to wina herbicydu? Na piątym zdjęciu widać taka ciemniejsza plamę qq jakby tam bylo ominięte opryskiwacxem bo chwasty tez widać. Nie twierdze ze to bezpośrednia przyczyna ale jakieś znaczenie mogla mieć plus do tego niskie ph i zimna i sucha stosunkowo wiosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

Ten srodek ktorym pryskales viking 75wg jes przeznaczony do uprawy jeczmienia jarego i pszenicy ozimej tak pisze na etykiecie to czemu nim pryskales?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Widać na polu skrzyp rośnie więc ziemia zakwaszona, ale w niewielkim stopniu (u siebie mam miejscami więcej ale rośnie). Do tego mnie uczyli że jak dajesz obornik to nie dawaj wapna tego samego roku bo wapno zabija mikroorganizmy rozkładające obornik. Do tego widać że piachy i dałeś dużo azotu na jedną dawkę przy lekkich ziemiach trzeba to rozłożyć (część moczniku trzeba było dać dolistnie) a za mało fosforu i a  zwłaszcza potasu (powinieneś zastosować polifoske 6 i dodać sół potasową.-ja daję 90 P205 I 120 K2O. Jeszcze tyle razy agregatem robiłeś że przesuszyłeś tak glebę że nawozy długo się rozpuszczały do tego zimna i sucha wiosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

hm, wszystka praca na marne a teraz trzeba stawiać rozum na nogi i ganiać za problemem...

QQ nie lubi niskiego ph w glebie...

(najprościej kup sobie na portalu aukcyjnym paski lakmusowe do badania ph, mało dokładne ale jakiś podgląd da....)

Przy niskim ph roślina nie pobiera fosforu "P" z gleby i stąd taki efekt.

Najlepiej w dniu dzisiejszym to tylko odżywka na liść o pierwiastku fosforowym..

OSD , Massimus z pierwiaskiem P

Ale widać że mimo tego ze jest fioletowa to serce jest jasne więc moja obiektywna rada to kupić maxximusa NPK dać maksymalną dawkę na ha, pomniejszając o 1kg i dodać do tego maximusa P albo maximusa PK extra 2kg.

Dokup sobie saletrą wapniową 50kg/ha wlej do opryskiwacza a cieczy na ha myślę że z 400l nawet do 500l na hektar bo jest mała qq ze słabo rozszerzonymi liśćmi... (Jeśli nie uda ci się skalibrować to po prostu przejedz 2x z mniejsza dawką)

Taka mikstura wyjdzie około 180/200zł na ha

A za około 10dni powtórz to samo.

 

PS widzę perz, a w perzu qq będzie słaba...

Z perzem później coś doradzę.

Problem nie tkwi w oborniku i wapnie bo stosują ludzie u mnie po gnoju odczekując 2/4tyg tylko w deszczu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia mogą świadczyć wręcz o wszystkich przyczynach. Najbardziej prawdopodobny wydaje się kwaśny odczyn gleby. Wapnowanie powinno pomóc ale w konkretnej dawce.

Co do fosforu to może być unieruchomiony w glebie kwaśnej jak i świeżo wapnowanej.

Trochę wcześniej mogłeś pomyśleć o stosowaniu odżywek, obecnie taka kukurydza bardzo dużo straciła.

Fosfor konieczny czyli np. elvita 8-45-8. Przydatna byłaby także elvita calcio plus.


Zapraszam na www.elvita.com.pl

Jesteśmy na facebooku http://on.fb.me/1C8oi19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Odrzywka fosforowa w konkretnej dawce co 4 dni +jakis stymulator+troszke siarczanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

W tamtym roku ratowalem qq po uszkodzeniu comandem. To same aminokwasy plus maksimus p pomogło.

W tym roku nic nie trzeba ratować
W tamtym roku ratowalem qq po uszkodzeniu comandem. To same aminokwasy plus maksimus p pomogło.

W tym roku nic nie trzeba ratować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Znajomy kupił totalnie wyssaną ziemię ( tona żyta przy dobrych wiatrach mimo 3-4 klasy) i ma identyczną kukurydzę mimo dużych dawek nawozów, więc pozostaje czekać aż się dobrze ukorzeni i wspomagać dolistnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Nie zaleca się stosowania obornika i wapna w jednym roku ale można. Rozmawiałem kiedyś na zajęciach z dr Szczepaniakiem i mówił że można stosować oba warianty ale przynajmniej miesiąc różnicy powienien być między nimi. Fioletowy kolor do niedobór fosforu - racja, ale niekoniecznie. Tegoroczna susza skutecznie ogranicza pobieranie składników z gleby. Nawożenie dolistne w okresach niedoboru wody można stosować ale w niewielkim stężeniu aby nie uszkodzić roślin.

W tym roku u siebie zauważyłem fioletowe przebarwienia w fazie 4-liści (niby nie dużo ale było). Obornik i nawożenie mineralne nie było niskie. W tej chwili po kilku konkretnych opdach deszczu jest wszystko w normie.

Edytowano przez chuck00

Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Jak będzie niskie ph gleby to można tonami sypać nawozy i guzik z tego, mam jeden kawałek z pH 4,29- robiłem badania i wyszło że fosforu jest dużo - 15mg/100g gleby ale co z tego jak roślina nie może go pobrać i kukurydza pierwszy rok słaba, strasznie nierównomierna, miejscami prawie do pasa a miejscami do kostek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

Wszyscy po trochu pewnie macie rację ale moim zdaniem główna przyczyna jest jedna - brak wody. Sądzę tak bo u mnie jest miejscami podobnie - ogólnie kukurydza bardzo zróżnicowana. Po żniwach było wapnowane ale pewnie za wcześnie żeby  ph się podniosło, na wiosnę obornik, nawożenie wcale nie niskie i doopa... W tamtym roku rosło pszenżyto, plon był super, łan równy ale wody nie brakowało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem alr ten rok jest pod qq jakis zly jak u mnie w rejonie ktos sie nie wstrzelil z terminem tak d*pa blada gostek przesial 23 h bo polowe wyjadly wrony polowe zalalo i eidzialem wczoraj oral plantacje bp chyba stwierdzil ze nic z tego nadal nie bedzie niby u nas rok jak zawsze ale cos nie podeszlo wiem po swoim jeczmieniu sasiad zasial tydzien wczesniej i jest niebo a ziemia lepszy od mojego a ochrone i nawożenie ja mam lepsze o niebo a ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj