Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Prosiaki

Witam! Mam problem typu tego ze po raz pierwszy w życiu dochowałem sie prosiaków które skończyły właśnie 6 tydzień i pora by była je odsadzić od maciory. Nigdy nie miałem swiń wiec nie wiem co i jak zrobić. Proszę o rady krok po kroku. Słyszałem ze maciore trzeba zasuszyć ale nie wiem o co chodzi. Dodam ze od wczoraj Prosiaki przebywają mniej z maciorą a ona dostaje mniej jedzenia. Z góry dzięki!

Zabierz po prostu te prosiaki od niej tylko uważaj żeby Ci krzywdy nie zrobiła bo lubią być agresywne. Maciory nie krowy się nie zasusza

lukasz222    2365

Przy okazji odsadzenia odrobacz je, "wyrzuć" do innego kojca, podawaj starter i obserwuj stan zdrowia. Jak na mój gust to o co najmniej tydzień za późno odsadzone. Dla maciory nie za dużo paszy przez najbliższe dni i czekać na kolejną ruje.

A na przyszłość polecam wziąć udział w poprawianiu statystyk w ilości przeczytanych książek w narodzie i wyposażyć się w jakąś tematyczną kopalnię wiedzy, tylko nie '5 minut przed śmiercią'. Lub po prostu szukać informacji na forum, których jest multum

Wiadomość z agroFakt.pl

Szymi40    375

Na naukę trochę za późno- jak nie dostawały paszy przy maciorze i teraz je odsadzi to padną z głodu.

henio2    101

No wątpię żeby 6 tygodniowe prosięta same nie jadły zwłaszcza takie <wilorasowe> widziałem już prosięta co potrafiły przy jedzeniu maciorę wypchnąć z koryta

lukasz222    2365

Na pewno maciorze podjadały, z resztą jesli w tym wieku trzymać przy maciorze bez paszy to licho je widzę

Szymi40    375

Ja 2 razy- na 3 dzień i jak mają 3 tyg. ; [] nie pisz posta pod swoim postem.

gibos95    28

o kastracji nie zapomnij :D

Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Agronim    1

Kastrować też lepiej w pierwszym tygodniu życia. A to żelazo w szóstym tygodniu szkodzi czy też przy anemii pomaga? Czy Fe z paszy zaspokoi potrzeby szybko rosnących (mam nadzieję) organizmów? Lukaczmarek pomóż proszę.

lukaczmarek    265

Panowie prosiaki szczepi się zaraz po urodzeniu dlatego, żeby dostarczyć prosiakom żelazo, żeby nie było problemu z anemią, ponieważ żelazo nie jest dostarczane z mlekiem matki. Prosiaki w 6 tygodniu życia to już jedzą na całego i o ile pasza jest dobrze zbilansowana to w zupełności zaspokaja jego potrzeby.

Zaleca się szczepić prosiaki 2 razy, ja u siebie szczepię tylko raz i problemów nie ma.

matava    19

Zaraz po urodzeniu to przesada. 3 dzień jest optymalnie.

lukaczmarek    265

zaraz po urodzeniu miałem na myśli 2-3 dzień. do tego dnia prosiaki mają zapasy w organizmie.

• Like 1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez bibi
      Witam serdecznie
      Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych w sprawach dokumentów kolegów oraz koleżanek z forum. Sama próbowałam szukać coś na ten temat... ale mam straszny mętlik w głowie i może ktoś mi pomoże zrozumieć jak to rozegrać
      Z mężem planujemy zakupić kilka sztuk prosiaków - około 10, w tym jakieś 2 -3 sztuki byłyby na własny użytek (dla nas i mojej mamy), a reszta poszłaby na sprzedaż.
      Nie mamy żadnej świni, ale mamy nadany numer gospodarstwa i nadany numer siedziby stada. No i teraz pytanie - jak to zrobić tak, żeby byłoby dobrze?
      1) Jeżeli kupimy zarejestrowane prosiaki to wiem, że trzeba zgłosić to do Agencji... ale wtedy czy takiego prosiaka z kolczykiem/tatuażem możemy ubić dla siebie? Czy przypadkiem Insp. Weterynarii nie wymaga, żeby ubój odbywał się w odpowiednim pomieszczeniu i żeby dokonała go osoba z doświadczeniem/rzeźnik? Bo znalazłam takie info...
      2) Jeżeli kupimy prosiaki, które nie są zarejestrowane to mogę je jakoś zarejestrować? No bo jednak jeżeli sprzedam je na skupie to chyba muszą być oznakowane... No ale wtedy czy mogę zarejestrować 8, a 2 zjeść?
      3) Co jeżeli ktoś kto nie ma siedziby stada będzie chciał kupić ode mnie świnię na własny ubój?

Naprawdę będę ogromnie wdzięczna za jakąkolwiek pomoc... gdybym miała jakąś loszkę, to bym wpisała, że się urodziły i potem bym je oznakowała przed sprzedaniem, ale tak nie wiem jak się za to zabrać.

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że ktoś pomoże 22letniej, dopiero co startującej rolniczce
    • Przez margo22
      Witam, czy ktoś może gdzieś znalazł jakąś stronkę czy programik do prowadzenia księgi rejestracji świń. Nie da się tego zrobić w excelu żeby samo liczyło, dlatego pytam czy ktoś może już coś ma.
    • Przez zimrex
      do sprzedania https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-15-szt-tucznikow-CID757-IDrcyVx.html#1646a5f7b8
    • Przez jan2130
      Witam pomuszcie co mam zrobic juz niemam sił az strach wejsc do szopy cholery obgryzaja sobie uszy i to tylko jeden skojec jest ich tam 50 juz prubowałem wszystkiego pryskałem je takim sprejem zapachowym zucałem i plastkowe butelki sypałem proszek na uspokojenie do pasz i nic :angry:
    • Przez zimrex
      Witam serdecznie moje pytanie dotyczy sprzedaży świń EKO 
      Cena bardzo dobra 
      Świnie chowane na swojei śrucie z dodatkiem bobiku i tu mnie martwi to że czasami był dodawany profit z firmy lnb bo brakowało im witamin niżej bendzie zdj. Jak myślicie czy zostanie wykryte coś w wontrobie jakaś chemia 
      Z góry dziękuje za odp.