Skocz do zawartości
ene

Autopoziomowanie do tura

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ene    1

Witajcie

Ma ktoś jakiś wzór jak zrobić autopoziomowanie euroramki do tura? Metodą prób ciężko idzie i już mnie głowa rozbolała jak to ugryźć. W okolicy brak wzorca. Własnymi siłami skonstruowałem że od 0.5m wysokości do około 2m poziomnica jest w oczku. Lecz poniżej i powyżej tychże wysokości schodzi oczko w jedną i w drugą. Tzn. Na jak jest na dole to tak jakby sie otwiera a jak jest max w górze to jakby łyżka sie zamyka.

Aktualne robione jest wszystko na płaskownikach (poza górnym łącznikiem który łączy trójkąt -jest z profila). Siłowniki czekają w kącie.

Może ktoś walczył z takim zagadnieniem i miałby jakieś uwagi i wsparcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sledziu1995    11

Tak dokładnie to niewiem jak to trzeba zrobić, alę myslę że:

-Odległość górnego łącznika musi byś taka sama jak odległość na ramie między sworzniem mocowania do wieżyczki a mocowaniem do tego trójkąta (na obrazku zaznaczyłem na czerwono literką (a).

-Odległość na trójkącie od mocowania ramy do tego łącznika (na obrazku niebieskie (b*1,5) musi byś większa (na obrazku przyjąłem razy 1,5 ale to może być inna wartość) od odległości na wieżycce od mocowania ramy do tego łącznika "b".

-Odległość na trójkącie od mocowania ramy do siłownika wywrotu ( czarne d*1,5) musi być większa w tej samej proporcji co poprzednio od odleglości mocowania ramy i siłownika na tych blachach przed euroramką (d)

-Odległości zaznaczone na bialo z literką "c" powinny być równe.

-Wysokość przy tych blach eruoramce zaznaczonych "d" powinna byś równa odleglości sworzni na euroramce (d')

Wiem że trochę nagmatwałem ale myślę że trochę pomogłem.

 

Link do obrazka.

http://www.fotosik.p...143af3a446.html

Edytowano przez sledziu1995

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

ene    1

Hydrauliczne odpada bo trochę za duże koszty zważając ze aktualnie do mechanicznego autopoziomowania wszystko posiadam w warsztacie.

Kolego sledziu1995 Fajnie wszystko wytłumaczyłeś i chwała Ci za to :) Tylko czy te 1.5* długość to jest taki wzór (taka zależność ze np b^1.5) czy tak na oko to stwierdziłeś. Fajnie było by gdyby ktoś mający takowe mógł udostępnić dane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    105

Przecież nawet w oryginalnym ładowaczu to te poziomowanie nie jest w 100% właściwe i też ma odchyły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ene    1

Przecież nawet w oryginalnym ładowaczu to te poziomowanie nie jest w 100% właściwe i też ma odchyły.

A czy opierasz to na podstawie kilku ładowaczy czy np. własnego? Bo jak niejeden tak się ''zachowuje'' to i ja odpuścił bym te dokładności i zlepił tak jak mój prototyp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    105

Na podstawie wielu modeli , Polskich i zachodnich producentów z poziomowaniem mechanicznym i każdy ma takie tendencje, nie mam tylko doświadczenia jak zachowuje sie poziomowanie chydrauliczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sledziu1995    11

Te *1,5 to tylko taki przykład, bo tak to nie wiem razy ile trzeba pomnożyć. Najlepiej to zrób z tekturki model, zamiast sworzni szpileczki i sprawdź czy dobrze będzie się poziomowało, później pomnóż każdy wymiar i będziesz miał odpowiednie wymiary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ene    1

Dzięki za pomysł- tak spróbuję też uczynić z tymi tekturkami (lub jak znajdę to może ze sklejki coby precyzyjniejsze było ) - tyle że dopiero prawie za kilka dni bo wyjazd mi się szykuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Suchy    0

To prawda że mechaniczne poziomowanie nie poziomuje w 100%. Jest jeszcze pewien problem ponieważ widły do palet mają inny układ mocowania. Jeżeli one się poziomują to reszta osprzętu będzie się otwierać lub domykać. Raczej nie uda Ci się wypoziomować w 100% staraj się zrobić to jak najbliżej z tendencją do domykania narzędzia.

Powodzenia i wytrwałości bo wiem ile to roboty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardock    6

Witam Kolegów!

 

Jest to mój pierwszy post na tym forum, jak dotąd tylko "żerowałem" na Waszej pomocy udzielonej innym :)

Ostatnio pracowałem nad pewnym projektem dotyczącym przeróbki tura 1 na coś bardziej współczesnego. Wiązało się to także z dołożeniem samopoziomowania tura.

 

Oczywiście, w teorii można zrobić poziomowanie, którego błąd będzie wynosił 0. Wystarczy policzyć zadanie kinematyki. Niestety, rozwiązanie przestaje być ono idealne w momencie wsunięcia lub wysunięcia siłowników pochyłu mocowania oprzyrządowania.

 

Jeżeli chodzi o mnie: podparty jakąś tam wiedzą teoretyczną postanowiłem zbudować model w środowisku komputerowym i przeprowadzić symulację działania tura po przeróbkach (chodziło głównie o niedenerwowanie brata, który w dalszym etapie będzie pomagał jako majster budowy i główny spawacz :) ).

 

Ponieważ planujemy owy projekt wcielić w życie dopiero zimą, jedyne co mogę Wam zaproponować to kilka zdjęć modelu i symulacji działania (może kogoś nakieruję na właściwy tok myślenia). Dodam jeszcze, żebyście potraktowali to poglądowo, ponieważ same rozwiązania konstrukcyjne nie są jeszcze przesądzone a głównym celem było zdobycie i określenie odpowiednich wymiarów i miejsc mocowań poszczególnych elementów. Uff, ale się rozpisałem. Jedziemy:

 

Tur maksymalnie opuszczony, widły równolegle do ziemi:

https://app.box.com/...582o87vf9rxwmrx

 

Tur maksymalnie podniesiony (tzn. jakby przełożyć mocowanie siłownika do ramy tura w drugi otwór), widły równolegle do ziemi:

https://app.box.com/...13wmd3sky67krtr

Tu pojawia się błąd poziomowanie. U mnie wynosi niecałe 5% (nieco ponad 4 stopnie)

 

Tur maksymalnie podniesiony, widły załadowane:

https://app.box.com/...ss63y9v3s6l4t9n

 

Tur maksymalnie podniesiony, widły rozładowane:

https://app.box.com/...v3uc16rz61c4v8g

 

Jeżeli komuś odpowiada takie rozwiązanie, zapraszam po wymiary:

 

Przerobiona rama tura. Niższy profil poprzeczny ramy zostanie przesunięty do góry, ponieważ jest na torze pracy elementów poziomowania. Obecnie nie ma go na zdjęciach, bo jego położenie zostanie dobrane do wygodnego montażu elementów zasilania 3 sekcji:

https://app.box.com/...3f066muaztk3huq

 

Mocowanie na słupkach:

https://app.box.com/...kgrm4ksgtdej050

Tutaj postanowiłem wyciąć ze środka słupka ten wspawany bolec do przytrzymywania siłownika ramienia przy odjętym od ciągnika turze. Planuję zostawić samą zewnętrzną część, to na zewnątrz słupka.

 

Prostowód:

https://app.box.com/...5zf9zl2ldlnxg43

 

"Trójkąt" poziomujący:

https://app.box.com/...qgzquawjevr3kji

 

"Banan" poziomujący:

https://app.box.com/...di0p89ps5lxah91

 

Prowadnica (ważny tylko wymiar, zostanie przerobiona na coś z wyglądu takiego, jak podany wyżej prostowód):

https://app.box.com/...v8lqfynsf62u89e

 

Jeszcze kilka kwestii, które teraz przyszły mi do głowy:

- mój tur zostanie nieco skrócony, coby za daleko osprzęt nie wystawał,

- odległość pomiędzy osią obrotu euroramki a mocowaniem jej do prowadnicy od siłownika wynosi chyba 300 mm (proszę o potwierdzenie). Ponieważ w tak małym turze wygląda do śmiesznie, postanowiłem na moje potrzeby zmniejszyć tą odległość do 210 mm. Tur jest przy U C-330 i wystarczy, jak podnosi ok 500kg. Jeżeli ktoś chce dać więcej, musi również zwiększyć odległość mocowania tejże prowadnicy na "bananie",

- siłowniki od pochyłu będą miały długość wysuwu 350 mm. Pozwalają na znaczny zakres ruchu. Cały siłownik (tzn wraz z dospawaną do cylindra rurą) musi u mnie mieć długość: https://app.box.com/...qth0lwg4ehc335z,

 

Obecnie nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Jakby ktoś wpadł na jakieś pytania, mogę spróbować na nie odpowiedzieć. Przypominam, że obecnie nie ma nawet prototypu modyfikacji tura, jednak model teoretyczny działa bez zarzutu :)

 

 

 

P.S. A takie coś będę używał do układania bel słomy w stodole na 4 wysoko :D :

https://app.box.com/...9x8suj28n82hefj

 • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ene    1

Szacun kolego że takie rzeczy potrafisz tworzyć !!! Humor mi się trochę pogorszył z powodu ze dopiero teraz to umieściłeś - jak na prototypie na żywo zrobiłem że poziomowało w 100% tyle że na płaskowniku zamiast siłowników poziomowania(i nie zmieniając położenia siłowników głównych w inny otwór), lecz miałem zakupione kiedyś siłowniki 500mm wysuwu i powstał problem bo trójkąty gotowe, otwory gotowe a siłowniki wykorzystane w 70% długości - ale chyba problem leży w "bananie" tzn u mnie jest prosty i może za krótki. Jeszcze kilka wolnych chwil i może dotrę do celu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardock    6

Jeżeli chcesz wykorzystać cały zakres pracy siłowników, musisz wydłużyć banana ;) (jakkolwiek by to nie brzmialo...), tzn zwiększyć drogę, jaką musi pokonać końcówka siłownika aby obrócić o ten sam kąt ramię banana. Teraz rada, bo prawdopodobnie zacznie gorzej poziomować: kształt banana dobierasz taki, jaki ci pasuje do konstrukcji ładowacza. Jak się ładnie składa możesz mieć większy zakres ruchu. Wiele firm ma proste banany w swoich ladowaczach o też działa. Może być nawet wspólne mocowanie siłownika i prowadnicy (na jednym sworzniu). Dalej: jeżeli będzie gorzej poziomowało, zwiększ odległość otworów w trójkącie (oś obrotu trójkąta i mocowanie siłownika poziomowania). Uważaj, bo to nie koniec ;) Teraz prawdopodobnie popsuł Ci się zakres obrotu narzędzia. Wyregulujesz to odpowiednio dobierając najpierw minimalną długość siłownika (tzn ile rury dostawać) a później ewentualnie długością prowadnicy. Ostatnie, co może nie działać, to sytuacja, że: w dolnym położeniu masz poziom, w górnym też ale w którymś ze środkowych poziomu nie ma. Ten problem rozwiążesz przesuwając punkt obrotu banana.

Mam nadzieję, że zrozumiesz coś z tego bełkotu, tym bardziej że skrobałem na telefonie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ene    1

To nieźle skrobiesz bo wszystko (chyba) zrozumiałem tylko wkurza mnie ta sytuacja z trójkątami - zrobiłem 4 takie ładne - szlifierka i 5 tarcz 125 x4zł + do szlifowania i nowy materiał - chyba będę je przedłużał spawając tyle że ciągle mam inne zajęcia by siąść na dłużej przy tym. Dzięki za wszelkie wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardock    6
Napisano (edytowany)

Hej! Dzięki umieszczeniu zrzutów na odpowiednim serwerze wiem, że przynajmniej jedna osoba dziennie przegląda projekt. Mimo to nikt nie odważył napisać niczego nowego w temacie. Żadnych komentarzy, nowych pomysłów... Chciałbym poznać opinię innych osób. Dodam, że projekt uległ nieznacznym modyfikacjom, mianowicie wydłużyłem nieco banany aby zwiększyć moment obrotu euroramki. W obliczeniach wyszlo, że mogłoby brakować. W związku z tym nieco zmieniły się inne wymiary. W ostateczności można było użyć większych siłowników ale nie chciałem optycznie zbyt długich.

Dorobiony został także mechanizm autoblokady narzędzia w euroramce... W sumie projekt gotowy. Pozdrawiam.

Edytowano przez Bardock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gokussj43    0

witaj klego bardock. Projekt świetny i mam taka malutka prośbe bo bazuje na twoich plikach ale brakuje mi troszke wymiarów abym mogl przerobic tura wiec moja prośba brzmi czy podesłał byś mi te pliki z symulacji abym mogł sobie wszystko pomierzyc na mail gokussj43@wp.pl z góry dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mainbrain    6

Nie prościej kupić gdzieś gotowe elementy do samopoziomowania? Mam na myśli te trójkąty na samej górze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ene    1

to nie takie proste kupić - muszą być dokładnie dopasowane do danego modelu by sprawnie działały.  Ja jak siedziałem nad tym problemem to z pomocą przyszedł mi kolega Bardock i jego pomysły. Tyle ze ja mam tura samoróbkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAPEK1981    7

Witam, a o jakiego tura chodzi? bo jeżeli mowa o turze do Ursusa c-330, 360 to moge filmik pokazać jak to prosto zrobić.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez Daniel2012
   Witam wszystkich,po wielo letniej codziennej obserwacji postanowiłem załołyć konto,wkrótce dodam zdjęcia.Chcę przerobić tura,wiem,że tematów jest wiele przejrzałem wszystkie ale nic nie znalazęłem.Tur jest zwykły na linke do c-360,chcę dodać wywrot łyżki na siłownik.Czy ten rożdzielacz będzie dobry : http://allegro.pl/rozdzielacz-hydrauliczny-40l-2-sekcyjny-i2867093549.html , oraz ten silownik : http://allegro.pl/nowy-tlok-silownik-do-tura-lyzki-lychy-dwustronny-i2922238789.html ,zasilanie i powrót chciałbym podłączyć do korpusu podnośnika poprzez danie dłuższej złączki jak w turze at-5 hydrometalu (bardzo dobry tur) i zastosowanie zaworu na zasilaniu,żebym mógł korzystać w wyjść z tyłu ciągnika do wywrotu?Jeszcze się zastanawiam,czy dać 1 czy 2 siłwniki oraz czy ramy troche nie przełamać w dół zeby nie byla tak daleko wysunięta?
  • Przez wojtek161
   mam pytanie do jakiego ciągnika założyć tura do 330 czy 360 to są moje 2 ciągniki w gospodarstwie chodzi mi o sterowanie linką ? odp
    
   + i -
    
   czy pompa oryginalna da rade i tp
  • Przez t-25wladek
   Witam mam taki problem. Zamówiłem sobie tura do t-25 i teraz żeby go podłączyć potrzebuje 2 wyjść hydrauliki jedno wyjście mam zapodam zdjęcie: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4324fa3a0bdccf5b.html Jedno wejście mam tam zaznaczone a drugiego nie moge znaleźdź bo potrzebne są dwa 1 na to zeby olej pompował a drugie na powrót. Mój władek jest z 1979 roku. Zapodam jeszcze zdjęcie rozdzielacza, rozdzielacz nowy wymieniany w tym roku: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/79d16ceb92a573c6.html. Jeśli ktoś wie gdzie to drugie wyjscie moze być to proszę o pomoc.
  • Przez daroslaw65206520
   JAK PODŁĄCZYĆ TURA PROSTO W HYDRAULIKĘ W MF 3065 PROSZĘ O POMOC
    
   Wyłącz caps lock.
  • Przez bopietras
   Panowie mam pytanie czy takie podłączenie tura w moim zetorze 7745 bedzie prawidłowe? Przy podłączeniu do szybkozłaczy z tyłu tych 0,1,2 trzeba bedzie chyba przestawiac dzwignie w kabinie za kazdym razem? Może wie ktos jak to podłaczyc zeby było dobrze?
×