Skocz do zawartości
minio

Problem z rozrusznikiem w MTZ

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
minio    0

Witajcie,

posiadam w swoim sprzęcie rozrusznik jak poniżej:

http://allegro.pl/nowy-rozrusznik-mtz-24v-belarus-jumz-z-reduktorem-i3104425963.html

problem polega na tym, że coś hałasuje, grzechocze w momencie gdy silnik odpala - jak teraz jest zimno i rozrusznik musi dłużej pokręcić to wszystko jest ok pięknie i cicho, aż do momentu gdy silnik odpali - w tym momencie pojawia się krótki hałas... Czy orientujecie się co to może być ? Ogólnie niby wszystko jest ok ale chciałbym to zrobić co by się nie uszkodziło do końca.

ukasz    58

Widocznie blokuje Ci się bendiks/włącznik rożnie to zowią. Odkręć spróbuj przeczyścić może a jak nie pomoże to wymień

mtracz    71

Ten hałas to dźwięk bendiksa, a dokładnie jego sprzęgiełka jednokierunkowego. To jest zabezpieczenie przed uszkodzeniem rozrusznika gdy silnik się uruchomi i kręci się szybciej niż rozrusznik.

Wina może leżeć we włączniku elektromagnetycznym, w którym kleją się styki główne i rozrusznik się nie wyłącza.

Bądź w bendiksie który się nie cofa.

Pęknięta sprężyna.

Albo operator za długo trzyma przekręcony kluczyk na rozruch.

xerion3800    42

U mnie jest to samo coś grzechocze i po kilku sekundach mija. Dopuki nie padnie rozrusznik tak będzie chodzić.

mariuszd93    489

Widocznie blokuje Ci się bendiks/włącznik rożnie to zowią. Odkręć spróbuj przeczyścić może a jak nie pomoże to wymień

Bendiks

to [ inaczej sprzęgiełko ] to co innego a włącznik to co innego , o czym ty piszesz??

zbych    4

Problem z bendiksem...

Edytowano przez zbych

minio    0

Dzięki za info - tak się zastanawiam czy robić to czy niech chodzi aż się rozleci...

seweryn20    587

Rozbierz wiele roboty nie ma. Ale to raczej bendix. Mam magnetona i w ciągu 2 lat dwa wymieniałem. W obu poszło sprzęgło jednokierunkowe w bendixie. Kiepski materiał. Rolki zrobiły się kwadratowe a bieżnia pod nimi to chyba z ołowiu.

Robi się z tego pasta ścierna dosłownie i zębatka którą napędza silnik rozrusznika nabiera luzów. Kręcąc łapią tylko czubki zębów i hałasuje. Nie mówiąc o tym co się dzieje jak silnik zapali i chwilę pociągnie.

ukasz    58

mariuszd93 właśnie często się spotkałem że nazywane jest to włącznikiem/cewką lub jeszcze jakoś inaczej. Wiem że to jest bendiks

mariuszd93    489

otóż mylisz się bardzo kolego ukasz cewka lub elektrowłącznik to to samo a tzw bendiks to sprzęgiełko jednokierunkowe które wypycha ten mały trybik w rozruszniku

Sadek    450

Bendiks

to [ inaczej sprzęgiełko ] to co innego a włącznik to co innego , o czym ty piszesz??

Jak się nie mylę to katalogowo jest to sprzęgło rozrusznika zaś potocznie bendix i każdy wie o co chodzi.

Kiedyś w sklepie dla kaprysu zapytałem się o sprzęgło rozrusznika to sprzedawca zmieszany ale twierdził że nie mają ale jak powiedziałem że to bendix to od razu miałem na ladzie.

mariuszd93    489

mariuszd93 właśnie często się spotkałem że nazywane jest to włącznikiem/cewką lub jeszcze jakoś inaczej. Wiem że to jest bendiks

Jak widać nie każdy kolego Sadek :D

mtracz    71

tzw bendiks to sprzęgiełko jednokierunkowe które wypycha ten mały trybik w rozruszniku

Zespół sprzęgający- bendiks to sprzęgiełko jednokierunkowe, to właśnie ten trybik. To on jest wpychany na wieniec przez widełki, które napędza tłoczek włącznika elektromagnetycznego.

ukasz    58

Coś się tak czepił dodałem że potocznie jest rożnie nazywane i nie sądzę żeby ktoś miał problemy ze zrozumieniem

mariuszd93    489

Napisałeś @ ukasz że bendiks to to samo co elektro-włącznik , więc nie tłumacz komuś jak sam nie wiesz o czym piszesz

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dobra, panowie proponuję zakończyć tą dyskusję. Element potocznie zwany bendiksem nazywa się: zespół sprzęgający, tak jak to wyjaśnił @mtracz. W zasadzie ten zespół poza skośnymi frezami ma niewiele wspólnego z systemem sprzęgania bendix. W oryginalnym układzie nie ma elektrowłącznika i widełek sprzęgających a koło zębate zazębia się samo dzięki wypychającym właściwościom skośnych frezów na wirniku. Dlatego układu, który używamy obecnie nie powinno się nazywać bendiksem. A już na pewno nie powinno się używać tej nazwy w odniesieniu do elektrowłącznika. Ale jak to jest w praktyce wszyscy wiemy.

kukum    7

Witam mam taki poblem ze jak krecilem to poszedł taki maly dymek kolo kabla co idzie juz do wirnika i mozliwe jest to ze lut mógł sie wytopic albo ze gzies jest brudno i teraz mi nie działa cz jakas inna przyczyna?

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zamiast pisać posty, zdemontuj rozrusznik i zobacz co jest nie tak.

arab1    23

Witam. rozrusznik chwyci zazębi się i puszcza ,co to za przyczyna ?

mtracz    71

Opisz dokladniej, po "pusczeniu" rozrusznik kręci sie dalej czy słychac pykanie czy juz nic cisza.

Słabe akumulatory, problem w instalacji, uszkodzony zespół sprzegajacy rozrusznika.

Próbowałes zapalić łacząc śruby na włączniku elektromagnetycznym rozrusznika?

Gamzi    0

Witam wszystkich.

Mam problem z rozrusznikiem w mtz. To zwykły ruski rozrusznik na 12v. Nie szybkoobrotowy. Od kilku tygodni po przekręceniu kluczyka zero reakcji. Na krótko przez zwarcie tych śrub na elektrowłączniku też nie dawało rady. Pomagało jedynie delikatne opukanie elektrowłącznika (rozrusznik też dostawał kilka razy) młotkiem. Wtedy pałił normanie z kluczyka. Wymieniłem elektrowłącznik ale nadal to samo. Ma ktoś jakiś pomysł?

kielbasa    1

Skoro "opukanie" pomagało to zapewne szczotki się wieszają i kwalifikują się do wymiany. Trzeba rozkręcić i sprawdzić, zanim wymienisz kolejny element.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez uursus
      Mam pytanko,otóż co może być przyczyną tego że rozrusznik ma ciężko "kręcić".Ostatnio jak próbowałem go odpalić(Zalałem ciepłą wodą i naładowałem akumulatory),nie mogłem,rozrusznik "kręcił" ledwo ledwo aż przepaliła się klema przy akumulatorze.Proszę o szybką odpowiedź,z góry dziękuje:)
    • Przez Tomasz78
      Witam wszystkich użytkowników tej strony ,jestem tu od paru minut ale stronę śledzę dość długo .Mam problem z rozrusznikiem w belarusie ,jak jest zimno to przepuszcza niszcząc wieniec na kole zamachowym ,był już u naprawy i po roku jest to samo,ponadto świeca płomieniowa działa tylko po uruchomieniu silnika a nie przed jak powinna .Może mi ktoś poradzi jak to naprawić ?