Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

green    3

Witam Wszystkich

 

Poniżej załączam link do bardzo ciekawego, a mało znanego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z zeszłego roku, zapadłego w sprawie jednego z moich klientów:

 

http://orzeczenia.ns.../doc/D2A4A01715

 

Wyrok ten oparty został na odmiennej od przyjmowanej dotąd przez ARiMR interpretacji przepisów obowiązującego do r. 2009 rozporządzenia nr 1782/2003. Nowa interpretacja ma fundamentalne znaczenie, dla możliwości skutecznego wykluczenia przez ARiMR z systemu płatności bezpośrednich działek, które miały nie spełniać kryterium dobrej kultury rolnej na 30 czerwca 2003 r. (nadanie tzw. kodu DR 10).

 

Zagadnienie to powinno zainteresować wszystkich, którzy użytkują - albo są zainteresowani nabyciem - działek wpisanych do nieszczęsnego wykazu działek trwale wyłączonych kodem DR 10. Istnieje szansa stwierdzenia nieważności decyzji nieprzyznających płatności z tego powodu (albo je pomniejszających) w latach 2004-2008, a być może także - w dalszej perspektywie - wywalczenia odszkodowania, za lata, w których działki w sposób niezgodny z prawem wykluczone z płatności nie były przez użytkowników zgłaszane do dopłat.

 

w razie pytań proszę o kontakt.

 

_________________________

 

http://www.greenconsult.com.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MARAKAM    8

Czyli potwierdza sie prawda, że ten kto ma kasę to moze być bezkarny, a biednego to zawsze po d*pie leją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

green    3

Czyli potwierdza sie prawda, że ten kto ma kasę to moze być bezkarny, a biednego to zawsze po d*pie leją

 

 

Można mieć w życiu i taki punkt widzenia, ale niestety nie widzę w czym załączony wyrok miałby tą teorię potwierdzać?

 

pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl


Vrykoulakas    11

A gdzie można sprawdzić wykaz tych działek, bo na stronie ARiMR strona z wykazem pisze

Niniejszy wykaz zawiera działki ewidencyjne określone wyłącznie na podstawie wyników kontroli na miejscu. Natomiast, w bazach referencyjnych systemu identyfikacji działek rolnych LPIS, powierzchnie działek ewidencyjnych, które nie były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r., zostały określone również na podstawie analizy obrazu ortofotomapy, pod kątem występowania elementów trwale nie kwalifikujących się do płatności - typu wody, zabudowania, drogi, lasy itp .
czy jest jakiś dostęp do tych baz LPIS ? pytam się bo zakupiłem właśnie z ANR 2,8 ha i nie wiem czy będę na nie miał dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

green    3

A gdzie można sprawdzić wykaz tych działek, bo na stronie ARiMR strona z wykazem pisze czy jest jakiś dostęp do tych baz LPIS ? pytam się bo zakupiłem właśnie z ANR 2,8 ha i nie wiem czy będę na nie miał dopłaty.

 

 

Witam

 

Dobre pytanie. Wykaz znajdujący się w danym momencie w bazie LPIS nie jest publikowany. Szczerze mówiąc nie dziwi mnie to, gdyż:

 

- po pierwsze, jako że jest to system elektroniczny w każdej chwili może być on modyfikowany,

 

- po drugie zaś nie sądzę, żeby zasadniczo różnił się on od wykazu dostępnego pod linkiem, który Pan załączył. Po prostu ARiMR na wszelki wypadek zastrzega się, że spis działek wyłączonych na podstawie kontroli na miejscu przeprowadzanych począwszy od 2004 r., może nie być kompletny. - W teorii istnieje nadal możliwość, że rozpatrując czyjś wniosek o dopłaty pracownik Agencji zajrzy do archiwalnej ortofotomapy i stwierdzi na jej podstawie że w roku 2003 na działce był totalny nieużytek.

 

Jeśli chodzi o Pana własne działki, to najlepiej zrobi Pan występując do Kierownika właściwego miejscowo Biura Powiatowego ARiMR pisemnie z żądaniem wydania zaświadczenia w trybie art. 217 - 218 kodeksu postępowania administracyjnego. W zaświadczeniu tym ARiMR ma obowiązek podać Panu swój aktualny stan wiedzy odnośnie konkretnych, posiadanych przez Pana działek. W piśmie tym zażądałbym nie tyle informacji, czy dana działka jest na chwilę obecną w wykazie działek obciążonych kodem DR10, co raczej zażądał zaświadczenia, że w świetle obowiązujących przepisów unijnych do działki takiej a takiej, mogą być przyznawane płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

 

Zgodnie z art 218 par. 2 k.p.a. Kierownik Biura Powiatowego nie powinien ograniczyć się tylko do poinformowania Pana co aktualnie ma w rejestrze, ale także przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, czyli sprawdzić, czy na podstawie posiadanych dowodów - tzn. zdjęć lotniczych z 2004 - nie ma jakichś do tej pory nie zauważonych zastrzeżeń do danej działki.

 

pozdrawiam

 

________________

 

http://www.greenconsult.com.pl

doradztwo prawne - płatności bezpośrednie, PROW 2004-2006, PROW 2007-2013, fundusze strukturalne itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×