Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam w planie rozpocząć produkcję mleka iż ceny mleka są dość niskie ale trzeba z czegoś żyć. Mam 8 ha swojej i 10 arędy.

maszyny:

-c 360

-c360 z turem 3b

-agregat 2,5

-przyczepa 4,5

-przewracarko-ograbiarkę 7

-pługi 3

-brony 5

-rozrzutnik 4,5

-pająk

-bizon

-opryskiwacz 400l

-sadzarka czeska

-rotacyjna czeska

-kopaczka

-obsypnik do ziemniaków

-rozsiewacz do nawozów

-laweta do bel

-prasa belująca sipma

-owijarka tekla

 

budynki:

-obora 14x8,5

-studoła

-garaż

-budynek gospodarczy

 

uprawiam rośliny takie jak:

-kukurydza

-mieszanka

-przenżyto

-buraki opasowe

 

Do tej pory chodowałem byki ale to nie przynosiło miesięcznych dochodów. Teraz mam 12 jałówek.

Od czego mam zacząć???

Czy będę mugł liczyć na młodego rolnika???

Tylko nie chcę takich komentarzy jak daj sobie spokój, mleko nie jest teraz opłacalne.

Opublikowano

Młodego rolnika możesz mieć bo masz 21 lat . Są też inne warunki jak to że musisz chodzić do szkoły rolniczej albo że chodziłeś do niej nie później jak rok od złożenia papierów . Podobnie jest z przekazaniem gospodarstwa , gospodarstwo przekazane tobie nie później niż rok od złożenia papierów .

Od czego zacząć ?

Zacząć najlepiej od kupna dojarki , dostosowania obory do wymogów UE , poszukania jakiejś mleczarni niedaleko ciebie , przeczytać kilka książek na temat żywienia krów mlecznych .

Opublikowano

Młodego rolnika możesz mieć bo masz 21 lat . Są też inne warunki jak to że musisz chodzić do szkoły rolniczej albo że chodziłeś do niej nie później jak rok od złożenia papierów . Podobnie jest z przekazaniem gospodarstwa , gospodarstwo przekazane tobie nie później niż rok od złożenia papierów .

Od czego zacząć ?

Zacząć najlepiej od kupna dojarki , dostosowania obory do wymogów UE , poszukania jakiejś mleczarni niedaleko ciebie , przeczytać kilka książek na temat żywienia krów mlecznych .

żywienie krów mlecznych mam już opanowane bo nie dawno skończyłem TR

Opublikowano (edytowane)

Zrobiłem zarys podwórka.

W okuł podwórka mam 8 ha bo mieszkam na koloni.

Czerwonymi prostokątami zaznaczyłem co chciał bym dobudować.

http://www.bankfotek.pl/view/1030925

Mam pomysł żeby niedrogo dobudować legowisko dla krów i halę udojową,

Ile będzie kosztować dobudowanie 14x9 z dachem jedno spadowym. Jedna ściana będzie od obory.

Czy zmieści się 25 krów na 126 metrach kwadratowych?

I czy te maszyny mi wystarczą na początek?

Edytowane przez misio17171
Opublikowano

Dokładnie tka jak kolega wyżej nie baw sie w wolnostanowiskową. Jak dobrze wykombinujesz to zmieścisz 2 rzędy krów plus wyciąg do obornika i używaną dojarkę i nie wyjdzie CI to tak drogo. I jakiej rasy masz te jałówki? Bo chyba nie mięsne co? :blink:

Opublikowano

Dokładnie tka jak kolega wyżej nie baw sie w wolnostanowiskową. Jak dobrze wykombinujesz to zmieścisz 2 rzędy krów plus wyciąg do obornika i używaną dojarkę i nie wyjdzie CI to tak drogo. I jakiej rasy masz te jałówki? Bo chyba nie mięsne co? :blink:

Rasa simentalska

Opublikowano

Na 8,5m spokojnie zmieścisz 2 rzędy stanowisk, tylko rób na rusztach bo to oszczędzi ci pracy i da więcej miejsca na korytarz paszowy. dobuduj tylko miejsce na schładzalnik i dojarkę. W tym budynku spokojnie pomieścisz ok 20 krów co na ten areał w zupełności wystarczy. Koszt poniesiesz spory ale jak z głową będziesz zarządzał stadem, konsultował się z żywieniowcami to po kilku latach nakłady ci się zwrócą i stopniowo rozwijając tą gałąź będziesz mógł godnie żyć. Pozdrawiam i życzę powodzenia. PS pamiętaj że wszystkiego na raz nie da się zrobić. Małymi kroczkami

Opublikowano

Chłopie,Ty najpierw spytaj sam siebie,czy będziesz miał fantazję wstawać co rano,nieważne,czy idziesz spać o 22,czy o 3 nawalony jak stodoła(bez urazy oczywiście),to rano musisz wstać o tej samej godzinie i nie ma,że boli.Wieczorem to samo,meldujesz się punktualnie,bo krowy będą Ci dawać znać,jak się zaczniesz spóżniać.Wystarczy fantazja do pracy i stopniowy rozwój z głową,a będzie o.k.Pozdrawiam.

Opublikowano

zmieści zmieści... korytarz paszowy 2x1,3m + stanowiska 2x1,7 to zostaje 2,5 m korytarza gnojowego z którego obornik spokojnie usunie ładowaczem czołowym. a te 8,5 to pod szczytem czy na zew?

Opublikowano

Chłopie,Ty najpierw spytaj sam siebie,czy będziesz miał fantazję wstawać co rano,nieważne,czy idziesz spać o 22,czy o 3 nawalony jak stodoła(bez urazy oczywiście),to rano musisz wstać o tej samej godzinie i nie ma,że boli.Wieczorem to samo,meldujesz się punktualnie,bo krowy będą Ci dawać znać,jak się zaczniesz spóżniać.Wystarczy fantazja do pracy i stopniowy rozwój z głową,a będzie o.k.Pozdrawiam.

Jak był sezon żniw czy kukurydzy to co myślisz że kładłem się o 9. nic z tego nawet kosiliśmy kukurydzę do 1 w nocy i rano wstawałem o 4 i musiałem podawać bykom i dalej do koszenia

Opublikowano (edytowane)

zmieści zmieści... korytarz paszowy 2x1,3m + stanowiska 2x1,7 to zostaje 2,5 m korytarza gnojowego z którego obornik spokojnie usunie ładowaczem czołowym. a te 8,5 to pod szczytem czy na zew?

 

Weź przestań wypisywać pierdoły i źle doradzać, jak kolega chce dobrze zrobić oborę to niech zrobi w obecnej 1 rząd stanowisk i szeroki korytarz paszowy i z tej strony gdzie będzie korytarz paszowy niech dobuduje te kilka metry szerokości i zrobi drugi rząd stanowisk. Jak budować to z głową żeby było wygodnie i jak najmniej pracy a nie robić nie wiadomo co i potem stukać się w głowę czemu taki głupi byłem i źle zrobiłem.

 

 

Obrazek zrobiony na szybkiego z dużym uproszczeniem więc się nie śmiać :lol:

 

obora.jpg

 

Kolory:

Czarny -stara obora

Czerwony - dobudówka

Siwy - stół paszowy

Zielony- stanowiska

Brązowy- kanał gnojowy wraz z korytarzem

Brązowe kwadraty: płyty gnojowe.

Niebiesko-czerwona przybudówka z prawej strony - pomieszczenie na zbiornik na mleko oraz dojarkę.

 

Jeśli byś usuwał obornik turem a nie wyciągiem to zamiast dwóch małych płyt można zrobić jedną dużą.

Edytowane przez st220
Opublikowano

Tylko w takiej orientacji jak zadasz paszę krową z przybudówki ??

 

A ze tak zapytam bo nie wiem, jakie wymiary powinno mieć stanowisko dla krowy mlecznej, oczywiście zgodne z przepisami :)

 

A ta obora co istnieje z czego jest wykonana ?? dobrze by było jeżeli byłyby fotki ;)

Opublikowano
A ze tak zapytam bo nie wiem, jakie wymiary powinno mieć stanowisko dla krowy mlecznej, oczywiście zgodne z przepisami

 

W poniższym linku masz wszystko co potrzeba... Pozdrawiam

 

http://www.agrofoto.pl/dzial-minimalne-warunki-utrzymania-bydla-2651.php

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez xzibit0000
      Witam. Zastanawiam sie nad kupnem wentylatorów do obory. Problem w tym ze jest to niska obora i w grę wchodzą tylko wentylatory stojące np. Jakieś przemysłowe ze względu na miejsce. Sa na internecie takie za 400zl o srednicy 60cm i mocy 300w ale nie wiem jak beda dzialac w praktyce. Jeśli macie jakieś sprawdzone wentylatory to podeślijcie link albo zdjęcie jak macie zamontowane. Pozdrawiam
    • Przez moss
      Jeszcze się nie udało go całkowicie napełnić ale niewiele brakuje 


    • Przez miscigoski
      Witam mam problem z dojarka alfalaval Archimedes problem polega na dziwnej pracy dojarka chodzi jak motor a powinna wyć ciśnienia też nie ma takiego jak powinna mieć bo ma 0,4.jak może być przyczyna?.
    • Przez piotrp89
      Witam chce przerobić bydynek na opasy luzem wewnatrz 9x6m i korytarz paszowy obok.

      W jakis spoosb zoorganizowac wygrodzenia aby bylo jak najmniej pracy z przeganianem i najbezpieczniej?





    • Przez kuna9977
      Czy wirówka do mleka faktycznie działa i zbija komórki somatyczne. Czy ktoś to stosował jak się to sprawdza? Jak to się obsługuje? Czy dużo czasu zajmuje mycie? 
      Wyskoczył mi problem z komórkami somatycznymi i nie mogę sobie z nimi poradzić robiłem badania mleka na bakteria. Antybiogramy dobierałem z weterynarzem antybiotyki. U jednych krów antybiotyk wogule nie działa a już dwa różne były dobierane. U innych antybiotyk pomógł ale po dwóch miesiącach problem powraca. Też wymieniłem kilka krów z dużymi komórkami. Ale najgorsze jest to że krowy były zasuszone antybiotykiem żeby zbić komórki i po wycielenia i jednych pomogło i innych nic kolejny antybiotyk i dalej nic a szkoda świeżo wycieloną krowę dać na rzeź. Czy ktoś miał podobny problem jak sobie z tym poradził? Jeden gościu właśnie mi poradził do puki nie uda mi się wyleczyć stada to żebym zainwestował właśnie w wirówkę. Wiem już że za luty pójdzie mi po za klasowe w styczniu grudniu było ok sale listopad, październik też się nie zmieściłem w normie. Co myślicie o tej wirówce?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v