Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Orka
maciek09    1

Witam. Mam problem z orką bo nie wiem czy da radę orać w tych mrozach. U nas są mrozy max do -7 stopni nocą a w dzień do -2.

hoodoowca    4

Wątpię jak nie było śniegu to zmarzło,wjedź traktorem na pole jak gleba się nie łamie to nie masz szans.

Bartek72511    41

Poczekaj lepiej trochę, te mrozy się już trochę ciągną i ziemia na pewno jest sporo zmarznięta. Poczekaj niech przyjdzie trochę odwilży;)

Wiadomość z agroFakt.pl

Lepiej jeszcze trochę poczekać.

Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Huberto89    34

Lepiej poczekać bo przewracanie zamarźniętej ziemi raczej sensu nie ma. U nas w zeszłym roku oraliśmy na wiosnę jak ziemia obeschła to plon owsa wcalenie odbiegał od tego co był zasiany na polach zaoranych jesienią.cool.gif

Ja prowadziłem orki w dniach 14-16.02.2011 i w nocy było ok -5 do max -8 a w dzień w okolicach 0 i szlo bardzo ładnie, zaczynałem ok 10 rano i spokojnie do 18 możnabyło ładnie orac, poźniej jak już był silniejszy mrozik wieczorem to nie szło(szkoda pługa) zaorałem ok 35ha.

marulekk    104

odświeżę temat :)

Panowie co myślicie o orce nocą? dzis mi znajomy powiedział że orając noca zmniejszamy poziom wschodów chwastów

poszukałem w necie i to znalazłem:

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn twierdzą, że rolnicy mogą zmniejszyć liczbę chwastów na polach i ilość stosowanych herbicydów, orząc w nocy.

Nasiona roślin uprawnych zwykle kiełkują w całkowitych ciemnościach. Natomiast u większości chwastów jest odwrotnie - ich wzrost zapoczątkowuje światło, niekiedy jeden jego impuls trwający krócej niż milisekundę. Jeśli podczas orki nasiona na krótko znajdą się na powierzchni gleby, otrzymają wystarczającą ilość światła do kiełkowania.

Fragmenty pola doświadczalnego przeorywane po zmroku były zachwaszczone pięciokrotnie mniej niż te, na których pracowano o tradycyjnej porze. Nie oznacza to jednak, że ten prosty sposób całkowicie uwolni rolników od niechcianych roślin. Pewna ilość światła wnika w górną, kilkumilimetrową warstwę gleby i zapoczątkowuje kiełkowanie nasion chwastów.

Naukowcy osiągali najlepsze wyniki na polach żyta. Orane nocą były zachwaszczone w tak niewielkim stopniu, że można było nie stosować herbicydów.

Ale czy to wystarczy, by zarywać noc? Niemieccy rolnicy jeszcze się nie wypowiedzieli.

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Nikita_Bennet    101

to akurat prawda, sprawdzone.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Nikita_Bennet    101

po nocy przy światłach.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z włączonymi światłami nie jest już taki efekt jak w całkowitych ciemnościach. Ale nikt nie będzie jeździł po polu z noktowizorem.

milanreal1    290

Gleba super się odleży, ale występuje ryzyko zbytniego przesuszenia no i zachwaszczenia. Co jakiś czas będziesz musiał przelecieć nawet bronami bo chwasty mogą być uciążliwe.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

właśnie strach żeby bronami nie przesuszyć. A jak by tak tydzień przed właściwą uprawą potraktowac to roundapem trans energy??? Podczas podorywki widziałem czasem kłącza perzu.

milanreal1    290

Każdy zabieg agrotechniczny przesusza glebę na taka głębokość na jaką jest wykonywany. Więc bronami nie przesuszasz zbytnio, orką już tak.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Ziel    26

tydzień przed zasianiem śmiało ja już tak robiłem. Randap tydzień trzyma jeśli chodzi o pryskanie na gołą ziemie.

Edytowano przez Ziel

To chyba jednak tak zrobię teraz trochę wolnego czasu mam a i wilgoci w ziemi dosyć. I tak po glifosacie dopiero pójdzie uprawa właściwa więc nic złego stać się nie powinno. Pozdrawiam

Ywa    513

odświeżę temat :)

Panowie co myślicie o orce nocą? dzis mi znajomy powiedział że orając noca zmniejszamy poziom wschodów chwastów

poszukałem w necie i to znalazłem:

Tak....pamiętam ten temat, miałam go na wykładach bądź ćwiczeniach z fizjologii roślin omawiany.....hej ;) Ano o tym wiedzieć powinien każdy rolnik!!!

Edytowano przez Ywa

Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

KRISS75    39

Mój sąsiad często sieje wieczorami i w nocy,jak się spytałem dlaczego to mi powiedział że mniej chwastów wschodzi. :)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Starzyno
      Witam ! Chciałbym poznać waszą opinię i zarazem dowiedzieć się czegoś. A mianowicie przymierzam się do kupna agregatu uprawowego, myślałem nad Unia Ares L 2,7m z przednim wałem płaskownikowym, z trzema rzędami zębów, z wałem packera 500 mm i hydropak na dwóch siłownikach, przedstawiciel zaoferował mi ceną z małym rabacikiem - 13400 zł, Czy opłaca się go wziąć ? Czy jest to dobra firma, UNIA ? Może znacie jeszcze jakieś dobre i nie drogie agregaty z takim właśnie wyposażeniem. ?? Czekam na odp.

Bardzo Przepraszam lecz pomyliły mi się zakładki, gdyby dla adminów nie był by to problem i przeniósł temat do odpowiedniego działu. Prosiłbym również o nie usuwanie tematu, gdyż informacje te potrzebuje "na wczoraj".
    • Przez Andrzej1998
      Jak odorujecie od granicy pługiem 3 skibowym? Chodzi mi głównie o dwa ostatnie przejazdy. Jak ustawiacie pług, aby granica nie była za szeroka. Wiem, że jedzie się kołem po granicy, ale zostaje mi dość szeroka granica. Przybliżcie mi ustawienie pługa do odorania oraz jak manewrować dwa ostatnie przejazdy prze granicy. 
    • Przez damiandg
      Witam macie jakiś sposób na uprawę ciężkiej ziemi do siewu. Jeździłem kultywatorem i ciężkimi bronami i bryły zostały dość spore. Na przyszły rok planuje posiać pierwszy raz rzepak i zastanawiam się jak uprawić. Tak wygląda pole po uprawie w tym roku tylko w tym roku było dość mokro.

• Przez zimrex
      Witam serdecznie mam do was takie pytanie próby kręconej jak to się oblicza posiadam siewnik saxonia DF500 zdięcia jak to wygląda 
      Z GÓRY DZIĘKUJĘ 

• Przez agro_bamber
      Cześć, mam pewien dylemat może pomożecie go rozwiązać, otóż mam klin jak na obrazku. 
      W roku 2016 wykonałem orkę pługiem obrotowym od jednej strony klina i przy końcu wyszła bruzda taki króciak, który później został zakryty przez dooranie poprzeczniaka bocznego klina. Teraz pytanie brzmi czy w tym roku mam zacząć od tej starej bruzdy krótkiej do ściany bocznej czy po prostu zacząć od wierzchołka klina na przeciwną stronę niż w tamtym roku?, wtedy bruzda wyjdzie w miejscu gdzie odkładałem skibę, zaczynałem orać. 
      Trochę masło maślane, ale to klin więc wiadomo #pdk
      Dzięki za wszystkie sugestie