Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Orka
maciek09    1

Witam. Mam problem z orką bo nie wiem czy da radę orać w tych mrozach. U nas są mrozy max do -7 stopni nocą a w dzień do -2.

hoodoowca    3

Wątpię jak nie było śniegu to zmarzło,wjedź traktorem na pole jak gleba się nie łamie to nie masz szans.

Bartek72511    41

Poczekaj lepiej trochę, te mrozy się już trochę ciągną i ziemia na pewno jest sporo zmarznięta. Poczekaj niech przyjdzie trochę odwilży;)

Wiadomość z agroFakt.pl

Huberto89    34

Lepiej poczekać bo przewracanie zamarźniętej ziemi raczej sensu nie ma. U nas w zeszłym roku oraliśmy na wiosnę jak ziemia obeschła to plon owsa wcalenie odbiegał od tego co był zasiany na polach zaoranych jesienią.cool.gif

Ja prowadziłem orki w dniach 14-16.02.2011 i w nocy było ok -5 do max -8 a w dzień w okolicach 0 i szlo bardzo ładnie, zaczynałem ok 10 rano i spokojnie do 18 możnabyło ładnie orac, poźniej jak już był silniejszy mrozik wieczorem to nie szło(szkoda pługa) zaorałem ok 35ha.

marulekk    61

odświeżę temat :)

Panowie co myślicie o orce nocą? dzis mi znajomy powiedział że orając noca zmniejszamy poziom wschodów chwastów

poszukałem w necie i to znalazłem:

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn twierdzą, że rolnicy mogą zmniejszyć liczbę chwastów na polach i ilość stosowanych herbicydów, orząc w nocy.

Nasiona roślin uprawnych zwykle kiełkują w całkowitych ciemnościach. Natomiast u większości chwastów jest odwrotnie - ich wzrost zapoczątkowuje światło, niekiedy jeden jego impuls trwający krócej niż milisekundę. Jeśli podczas orki nasiona na krótko znajdą się na powierzchni gleby, otrzymają wystarczającą ilość światła do kiełkowania.

Fragmenty pola doświadczalnego przeorywane po zmroku były zachwaszczone pięciokrotnie mniej niż te, na których pracowano o tradycyjnej porze. Nie oznacza to jednak, że ten prosty sposób całkowicie uwolni rolników od niechcianych roślin. Pewna ilość światła wnika w górną, kilkumilimetrową warstwę gleby i zapoczątkowuje kiełkowanie nasion chwastów.

Naukowcy osiągali najlepsze wyniki na polach żyta. Orane nocą były zachwaszczone w tak niewielkim stopniu, że można było nie stosować herbicydów.

Ale czy to wystarczy, by zarywać noc? Niemieccy rolnicy jeszcze się nie wypowiedzieli.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z włączonymi światłami nie jest już taki efekt jak w całkowitych ciemnościach. Ale nikt nie będzie jeździł po polu z noktowizorem.

milanreal1    290

Gleba super się odleży, ale występuje ryzyko zbytniego przesuszenia no i zachwaszczenia. Co jakiś czas będziesz musiał przelecieć nawet bronami bo chwasty mogą być uciążliwe.

właśnie strach żeby bronami nie przesuszyć. A jak by tak tydzień przed właściwą uprawą potraktowac to roundapem trans energy??? Podczas podorywki widziałem czasem kłącza perzu.

milanreal1    290

Każdy zabieg agrotechniczny przesusza glebę na taka głębokość na jaką jest wykonywany. Więc bronami nie przesuszasz zbytnio, orką już tak.

Ziel    26

tydzień przed zasianiem śmiało ja już tak robiłem. Randap tydzień trzyma jeśli chodzi o pryskanie na gołą ziemie.

Edytowano przez Ziel

To chyba jednak tak zrobię teraz trochę wolnego czasu mam a i wilgoci w ziemi dosyć. I tak po glifosacie dopiero pójdzie uprawa właściwa więc nic złego stać się nie powinno. Pozdrawiam

Ywa    499

odświeżę temat :)

Panowie co myślicie o orce nocą? dzis mi znajomy powiedział że orając noca zmniejszamy poziom wschodów chwastów

poszukałem w necie i to znalazłem:

Tak....pamiętam ten temat, miałam go na wykładach bądź ćwiczeniach z fizjologii roślin omawiany.....hej ;) Ano o tym wiedzieć powinien każdy rolnik!!!

Edytowano przez Ywa

KRISS75    39

Mój sąsiad często sieje wieczorami i w nocy,jak się spytałem dlaczego to mi powiedział że mniej chwastów wschodzi. :)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się