Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
marekjsp

zimna kiszonka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marekjsp    6

Witam wszystkich zapewne każdy z was robi kiszonki z kukurydzy trawy itp. chciałbym się dowiedzieć co robicie gdy jest na przykład temperatura -20 stopni kiszonka jest zmarznięta a wiadome że zmarzniętej kiszonki nie damy do skarmienia ;):):( co w takich sytuacjach robicie????

KPK Kumurun Team -Sekcja Organizcyjna

denzel    12

Rozmarza w oborze. W środku silosu jest niezmarznięta i daje prosto z silosu, a ta co jest na obrzeżach zamarznięta to kładę ją na noc do obory i rozmarza

Kulik    2

Zmarzniętą odwalam na bok(w oborze)aby odpuściła a dobrą daje mućkom ;)

Wiadomość z agroFakt.pl

emillo1212    15

Tak jak koledzy wyżej napisali ja też zamarznięte odrzucam na bok, jak rozmarznie to wtedy daję krowom ;)

Deutz is Power!

Junkers    42

Z brzega zamarznięta idzie do obory żeby rozmarzła, a ciepła od razu do skarmiania, czyli tak samo ;) . Tylko trzeba uważać i nie robić za dużych zapasów bo kiszonka z qq się grzeje jak za długo poleży w oborze. Raz zrobiłem zapas na 3 dni to prawie się nie nadawała, 2 dni w oborze może poleżeć.

KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

lukasz20    0

Nie będę powtarzał bo u mnie tak samo jak u kolegów powyżej ;) Tylko od dawna zastanawia mnie jedna rzecz jak radzą sobie rolnicy którzy mają sporo krów i sporządzają TMR przecież potrzeba sporo paszy a jak jest mróz to sporo zamarzniętej no i generalnie zimne jak cholera... Jeśli ktoś wtajemniczony ma ochotę niech się wypowie

Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

agromatik    193

Dziennie idzie ponad 2.5t TMR mieszane w wozie, jeżeli nawet trafi się częściowo zmarznięta kiszonka, to i tak maszyna wymiesza to wszystko w takim stopniu, że temperatura gotowej mieszanki jest na poziomie 15 stopni. Jest to temp. niewiele niższa od temp optymalnej dla bydła mlecznego.

"Bóg nienawidzi tego, co sobie robimy w jego imieniu."

danielhaker    869

Tak jak wszyscy wyżej. Przedwczoraj nałożyłem całą przyczepkę samochodową na zapas i wtoczyłem do obory żeby rozmarzało a do wczoraj wieczorem jeszcze taczką do qq. Teraz jak zawiało to jutra nie będę musiał odśnieżać do pryzmy.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

SPRZEDAM:

ROZRZUTNIK DWUOSIOWY

KOMBAJN ANNA

SADZARKA DO ZIEMNIAKÓW

lukasz20    0

@agromatik czyli rozumiem że wszystko ze szronem idzie i nic nie odkładasz?? A jak masz sianokiche zamarzniętą? Jak umieszasz TMR to wóz stoi trochę w oborze czy od razu rozwozisz krowom?

Ursus 360 3p
Władimiriec T-25

marekjsp    6

Tak jak sianokiszonka jest zmarznięta to wóz na parę godzin do obory co jakiś czas przemieszać i git:) a słyszał ktoś z was o matach które się kładzie na pryzmę aby nie zamarzała mój kolega w Niemczech był i Niemcy stosują tee maty podobno zdają egzamin muszę taką nabyć ;):) B) ;[ B)

arturs860    0

Ja robię tmr i nie zwracam uwagi na zmarznięta kiszonkę. Jedynie to odczasu do czasu odrzucam zmarznięte wysłodki bo maja dużo wody i nawet paszowóz tego nie rozmrozi a reszta z qq i trawy ma duża zwartość s.m. i nie ma problemu nawet przy -20. W sumie nie mam wogóle możliwości gdzie tego rozmrażać bo w oborze tez jest zimno, ale krowom to nie przeszkadza. Kiedyś podczas mrozów nie dawałem wysłodków ale ostatnie laty idzie normalna dawka.

Stachux    6

Ja przywożę zawsze którąś kostkę więcej do obory że zdarzy się rozmrozić i jest git...

KPK Kumurun Team...

agromatik    193

@agromatik czyli rozumiem że wszystko ze szronem idzie i nic nie odkładasz?? A jak masz sianokiche zamarzniętą? Jak umieszasz TMR to wóz stoi trochę w oborze czy od razu rozwozisz krowom?

Nic nie jest odkładane, za wyjątkiem tego co jest zepsute, wóz jest robiony bezpośrednio przed skarmieniem. Jak napisał @arturs QQ i sianokiszonka ze względu na wysoką zawartość sm. nie są zmrożone, mogą być jedynie z wierzchu lekko zmrożone w środku mają temp +. W oborze jest też zimno więc rozmrażanie takiej ilości dziennie, trwało by wieczność i w końcu zajęło by miejsce zamiast krów.

"Bóg nienawidzi tego, co sobie robimy w jego imieniu."

lukasz20    0

Ok dzięki moja ciekawość została zaspokojona :) dziś jak przywoziliśmy to zmarznięte było jakieś 10cm z wierzchu. Wiesz jak u Ciebie jest tego 2,5t to się wszystko zmiesza a u mnie parę taczek to już różnica wielka ;)

Ursus 360 3p
Władimiriec T-25

marekjsp    6

ciekaw jestem jaka jest cena owych mat :/

Cena na pewno sięga parę lub kilkanaście tysięcy jak się dowiem ile kosztuje jedna mata to powiem dokładnie ;)

Huberto89    34

Co do mat to w Niemczech klimat jest trochę cieplejszy niż np. w Polsce wschodniej więc w taką zimę jak była rok temu kiszonka i tak by zamarzła.

hoodoowca    4

Byki mam w drewnianej stodole sianokiszonka też QQ pod planem pod stodołą odwalam tylko to co nie można rozdeptać butem. Woda w wannie na dworze jeśli mocno zamarza trochę ciepłej wody. Przy -15-20 byki cały dzień na dworze. Zero chorób, te w oborze zimą kichały. Zeszła zima była świetnym testem. Teraz w oborze z jednej strony wyjąłem szyby w oknach mikroklimat OK.

hoodoowca    4

Bez problemu, oczywiście zdarza się że w korycie zostanie jakaś zmarznięta bryłka QQ.

Co do sianokiszonki to nie ma w ogóle problemu najwyżej jest trochę szronu z wierzchu, jedzą bez problemu.

atomik    145

czy kiszonka z kukurydzy zmarznięta na kość i rozmrożona trai swoje wartości pokarmowe głównie chodzi mi o cukry ?

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez AtosPro
      Witam. Chciałem zacząć hodowle bydła mięsnego (tylko chów byków) oczywiście zacząć od krzyżówek . Z moich obliczeń opartych z jednego pliku . 
      Dawki w przyrostach 1200 g dziennie.
      WSZYSTKO jest podane w kilogramach, dawki na jeden dzień .
      150-200 kg 
      Kiszonki qq - 3 
      Śruta - 5,8 
      P.Ś.sojowa - 1,5 
      Kreda pastewna - 0,16
      200-250 kg
      Kiszonka qq - 9 
      Śruta - 5,5
      P.Ś. sojowa - 1,1
      Kreda pastewna - 0,07
      250-300 kg 
      Kiszonka qq - 15,6
      P.Ś. sojowa - 1,1
      Kreda pastewna - 0,05 
      300-350 kg 
      Kiszonka - 16,8 
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,08 
      350-400 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna 0,1
      400-450 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1,1 
      Kreda pastewna - 0,095
      450-500 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1,1 
       Kreda pastewna - 0,09 
      500-550 kg 
      Kiszonka qq - 20 
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,09
      550-600 kg 
      Kiszonka qq - 22
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,09
      SIANA DO OPORU 
      Podsumowanie :
      Kiszonka qq - 5841,8~5900=885 zł
      Śruta - 452~460=322zł
      P.Ś. sojowa - 412,4~420=695zł
      Kreda pastewna - 34,14~35=15zł
      Lizawka = 15 zł
      Cielak =1700zł
      Słoma =400zł
      Wszystko wyszło 4032 zł od tego sprzedaż byka 4800-5000 
      Wyszło 375 chowu.
      Ceny są z województwa Małopolskiego.
      Czy to jest realne że tyle byk zje i kosztuje wychodowanie .

• Przez Arturo1610
      Witam. Trochę czytałem o tym fortisorb delacon i podobno daje to efekty w produkcji mleka. Chciałbym to gdzieś kupić na próbe ale nigdzie nie moge znaleźć, mogłby ktoś podpowiedzieć gdzie to kupić ? i czy sa naprawde po tym przyrosty mleka ?  

Jesli jest cos takiego ale z innych firm to też prosze o opinie które lepsze  ogolnie mam pasze z sano i nutreny. Ale mam niedaleko tez sprzedawców piasta i josery a tego fortisorb delacon nigdzie nie ma
    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?