Mati987

Co posiać na nowym polu?

Polecane posty

Mati987    0

Witam.
Poradźcie mi co najlepiej byłoby posiać na tych kawałkach? Pola leżały ugorem przez około 10 lat. Zostały zaorane i teraz zastanawiam się co będzie najlepsze na wiosnę.

Zastanawiam się nad owsem, czytałem, że często sieje się owies po takim ugorze, albo też gryka na kawałku.

Czy ze względu na wysokie ph próbować z pszenicą lub jęczmieniem na tych cięższych kawałkach, oczywiście po odpowiednim nawożeniu.

Czy jeszcze coś innego, doradźcie.

Są to działki głównie V klasy z kawałkiem IVb i VI. Rędziny. W małopolsce.

Działka I ciężka gliniasta ziemia, bardzo płytka rędzina, na większości niestety mnóstwo kamieni. (kompleks żytni słaby) ok. 2,5ha

Działka II piaszczysta (kompleks żytni słaby i żytni najsłabszy) ok. 1ha

Działka III też rędzina, ziemia gliniasta, bardzo ciężka. Zdecydowanie mniej kamienia niż na I. (kompleks żytni bardzo-dobry i pszenny wadliwy) ok. 1,5 ha

Dołączam wyniki z analizy gleby.

badania gleby.jpg

Przesyłam jeszcze zdjęcia. Działka I

I(2).jpg

I.jpg

Działka III

III(1).jpg

Działka II

II.jpg

Edytowano przez Mati987
błąd w danych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Masz plus taki ze wysokie ph  teraz najlepiej byloby poleciec z npk i wiosna można śmiało probować jęczmień jary . A dlaczego jęczmień jary ? byliśmy w podobnej sytuacji 5 lat temu jak z kowru doszla działka 17 ha , dość wilgotny teren  , niskie ph zasobnosc potasu srednia fosfor niska bo była to taka łąka/ugor gdzie poprzedni gospodarz tylko kosil trawe bez nawozenia a tam wiecej chwastów niż trawy było szczerze  . Pomyślałem że pod owies pasuje takie stanowisko . Spryskałem to roundapem , ztalerzowałem , zaorałem i na wiosne zasiałem  owies . Owies był bajka do żniw dopóki go nie zaczeła przerastać trawa ... Owies trzeba było desykować bo nie chciał dojść  . Dlatego po ugorach nie polecam szczególnie na wilgotnych ziemiach . W kolejnych latach jak szedł oprysk na jednoliścienne to było już coraz lepiej tylko . I myślę że w twoim wypadku byłby lepszy jęczmień ze względu na fajne ph bo prysnał byś go na wiosne jakimś axialem z mustangiem i byłoby elegancko . 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Owsa bym nie ryzykował, bo nie zwalczysz jednoliściennych. 

Ja na słabszych działkach posiałbym grykę, a na tym lepszym żyto , lub pszenżyto jare. Jęczmień jest zbyt wymagającą rośliną na takie ugory z odzysku.

 

  • Like 1

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1141

Żaden jęczmień czy pszenżyto, przecież tam jest 5 i 6 klasa, zwłaszcza jare, chyba że masz nadmiar obornika lub funduszy przy tych cenach azotu. Owies tak jak poprzednicy pisali odpada ze względu na presję chwastów jednoliściennych. Jak warunki pogodowe będą korzystne  to gryka wynagrodzi to w plonie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki995    88

Na takie pole które długo było nieużywane moim zdaniem najlepsza była by gryka. Z drugiej strony musisz się liczyć z chwastami bo przez te lata jak były nieużytkami to był tam raj dla niepożądanych roślin. 

Po takim ugorze dobrze było by najpierw przed orką zrobić głęboszowanie i dotlenić glebę. Zawsze wtedy ziemia lepiej trzyma wilgoć i się lepiej uprawia.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Przewódkowe pszenżyto jeszcze w listopadzie.

Ozime też jeszcze da radę do połowy grudnia.

I lepszy siew teraz niż na wiosnę

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559
1 godzinę temu, jacor73 napisał:

Żaden jęczmień czy pszenżyto, przecież tam jest 5 i 6 klasa, zwłaszcza jare, chyba że masz nadmiar obornika lub funduszy przy tych cenach azotu. Owies tak jak poprzednicy pisali odpada ze względu na presję chwastów jednoliściennych. Jak warunki pogodowe będą korzystne  to gryka wynagrodzi to w plonie.

Gdzie wyczytałeś , że na tej działce 1,5 ha z ciężką gliną jest 5 i 6 klasa?


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1141
1 godzinę temu, mariuszd93 napisał:

Gdzie wyczytałeś , że na tej działce 1,5 ha z ciężką gliną jest 5 i 6 klasa?

O a tutaj

obraz.png.ef1c97075373101907be26c9538765a0.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Głównie nie znaczy tylko.

Przeczytaj też to 

Działka III też rędzina, ziemia gliniasta, bardzo ciężka. Zdecydowanie mniej kamienia niż na I. (kompleks żytni bardzo-dobry i pszenny wadliwy) ok. 1,5 ha


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5600
6 godzin temu, wojtal24 napisał:

kukurydze na ziarno

 

jak nie ma drutowcow w ziemi

 

Też własnie to miałem napisać, kukurydza dobrze się udaje na takich wieloletnich nieużytkach, a i chwasty też w miarę łatwo w kukurydzy się zwalcza ;) 

Tylko pod QQ to trzeba sporo nawozu, a przy obecnych ich cenach to może trochę odstraszać ;) 

Edytowano przez Tomasz0611
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Ale to wyspkie ph byłoby dobrze trochę zbić w dół, żeby np poprawić dostępność fosforu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati987    0
2 godziny temu, margoo78 napisał:

Ale to wyspkie ph byłoby dobrze trochę zbić w dół, żeby np poprawić dostępność fosforu.


Wystarczy, że dam saletrę jako nawóz azotowy, który trochę zakwasi, czy stosować coś jeszcze np. siarczan amonu?

A ile tego dać, to już myślę, że to zależy rośliny, która będzie siana, w zależności od tego czy woli ph wyższe czy niższe. Dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati987    0

A łubin jak by się sprawdził?
Lepsza gryka czy łubin?

Bo za łubin gdyby się nie udał, to można dostać zawsze dodatkowe dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Zamiast saletry mocznik, siarczan amonu będzie dobry. Mam kawałek, gdzie zaczynam uprawę, ph 7,2 rędzina zasobności bardzo niskie. Chyba dam tam siarczan amonu tylko jeszcze nie wiem w jakiej ilości.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj