Adam16482

Uprawa łubinu

Polecane posty

Adam16482    3

Witam. Chciałbym się was poradzić jeśli chodzi o uprawę łubinu na ziarno, gdyż planuję to zrobić po raz pierwszy i w dodatku chciałbym to zrobić na nowej działce. Więc powiem trochę o działce, gdyż znajduje się niedaleko i aż tak bardzo obca mi nie jest. Na polu występuje III i IV klasa ziemi, od długich lat jest w monokulturze zbożowej co mnie skłoniło do zmiany płodozmianu. Poprzedni właściciel zbytnio dużo nawozów nie stosował, oborniku długo ta ziemia też nie widziała ale to chyba akurat na plus w uprawie łubinu. W tym roku po żniwach zastosowałem oprysk na ściernisko aby wyeliminować rosnące chwasty i perz. Jeżeli chodzi o ph to nie wiem bo nie robiłem prób gdyż  działka jest nie duża a chce w tym roku po żniwach robić próby na większym areale to i tą bym wtedy zrobił ale uważam, że gleba jest zakwaszona bo zauważyłem po żniwach rosnący skrzyp a z tego co mi wiadomo rośnie on na zakwaszonych glebach. Przed siewem chciałbym zastosować NPK ale tak aby nie dać za dużej dawki azotu (gdzieś czytałem 20-30kg N/ha), myślałem również o zastosowania wapna w granuli. Podsumowując gleba zmęczona, niebogata w składniki pokarmowe. I chciałem się poradzi was czy mój pomysł jest dobry, gdyż nie mam doświadczenia w uprawie tej rośliny a bym ją powoli skarmiał, gdyż mam bydło opasowe. Domyślam się że plon może aż tak zadowalający nie będzie ale głównie chodzi mi o to aby zmienić płodozmian i aby łubin trochę uprawił tą ziemie, aby w kolejnych latach plony było coraz wyższe z tej działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

ja bym dał więcej nawozu i zasial kukurydzy łubinu da Ci 2 tony w maxie i nie ma kasy z tego. a z kukurydzy czy na ziarno a jak będzie słabsza to zetniesz na kiszonke dla bydła i będziesz miał więcej paszy niż z łubinu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tylko ze kukurydza nie doprawi mu gleby i plodozmianu nie zmieni , a łubin plodozmian zmieni i poprawi stanowisko glebowe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    997

Groch ma taką wadę że lubi wylegać i nie każdy chce kosić, dlatego trzeba wałować po siewie i zbierać kamienie z pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam16482    3
5 godzin temu, gosciu506 napisał:

ja bym dał więcej nawozu i zasial kukurydzy łubinu da Ci 2 tony w maxie i nie ma kasy z tego. a z kukurydzy czy na ziarno a jak będzie słabsza to zetniesz na kiszonke dla bydła i będziesz miał więcej paszy niż z łubinu

Kukurydzę też uprawiam na kiszonkę ale kukurydza to wzbogaci w próchnice glebę jedynie a płodozmianu nie zmieni i tak nie doprawi gleby. 

 

1 godzinę temu, lukaszo10144 napisał:

A może lepiej groch na Lubin niema zbytnio oprysku. 

 

1 godzinę temu, jaco512 napisał:

Groch ma taką wadę że lubi wylegać i nie każdy chce kosić, dlatego trzeba wałować po siewie i zbierać kamienie z pola

Właśnie nad grochem też się zastanawiam. Tylko nie wiem wydaje mi się że groch woli lepsze stanowiska niż łubin i dlatego nad łubinem się zastanawiałem bardziej bo u mnie za bogate te stanowisko nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Groch jadalny bardzo dobrze się poplącze i bardzo dobrze się go kosi grabie kombajnu naciągają . Chociaż faktycznie trzeba go wałować ale dzięki temu kamienie się wciskają . Ja z łubinu zrezygnowałem ze względu na brak środków ochrony i od jakiegoś czasu w naszych rejonach się nie udają a z grochu jestem zadowolony ale każdy musi rozważyć plusy i minusy danej uprawy. Ja wysiewam groch na podobnych glebach 

Edytowano przez lukaszo10144

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
1 godzinę temu, Adam16482 napisał:

Kukurydzę też uprawiam na kiszonkę ale kukurydza to wzbogaci w próchnice glebę jedynie a płodozmianu nie zmieni i tak nie doprawi gleby. 

 

 

Właśnie nad grochem też się zastanawiam. Tylko nie wiem wydaje mi się że groch woli lepsze stanowiska niż łubin i dlatego nad łubinem się zastanawiałem bardziej bo u mnie za bogate te stanowisko nie jest.

kukurydza na kiszonke to ci nic nie wzbogaci gleby w prochnice bo cala materie wlasnie na kiszonke zabierasz , jedynie na ziarno jak sie zbiera kukurydze to wtedy zostaje masa słomy kukurydzianej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467
tomek1974 napisał:

łubin to słaby interes lepsza kuku 

tez tak uwazam lepiej kukurydze na ziarno. a skoro autor tematu ma chodowle bydla to co za problem dac obornik


warchest napisał:

1 godzinę temu, Adam16482 napisał:

Kukurydzę też uprawiam na kiszonkę ale kukurydza to wzbogaci w próchnice glebę jedynie a płodozmianu nie zmieni i tak nie doprawi gleby. 

 

 

Właśnie nad grochem też się zastanawiam. Tylko nie wiem wydaje mi się że groch woli lepsze stanowiska niż łubin i dlatego nad łubinem się zastanawiałem bardziej bo u mnie za bogate te stanowisko nie jest.

kukurydza na kiszonke to ci nic nie wzbogaci gleby w prochnice bo cala materie wlasnie na kiszonke zabierasz , jedynie na ziarno jak sie zbiera kukurydze to wtedy zostaje masa słomy kukurydzianej 

czym Ci ten lubin wzbogaci ta ziemie? to takie gadanie starszych ludzi jak ziemi nie dasz odpowiednio nawozow to nie urosnie prosta sprawa, to zamiast lubinu to wolalbym poplon zasiac po zniwach i to samo bedzie, ja sie z tych grochow lubinow juz wyleczylem w plonie glownym. problem z herbicydami (kiedys sue dawalo afalon i comand i bylo spokoj z chwastami) co najwyzej sie czyms poprawilo na jednoliscienne problem z robakami jak nie mszyca to strakowiec to inne dziadostwo do tego plon lubinu ok 2 tony i pozniej problem zeby sprzedac bo nie ma kto kupic albo za bezcen. kiedys to do straczkowych to bylo chociaz dodatkowych 1200zl doplat to wtedy jeszcze a ppzniwj zmniejszali zmniekszali ze teraz nawet nie wiem czy jest 400zl czy 700zl dodatkowo. a na zazielenienie lepiej zasiac jakis poplon


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

w internecie tez jest sporo artykułow ze łubin wzbogaca glebe , ale fakt z oplacalnoscia jest roznie , sprzedac nie ma problemu bo mieszalnie biora , ludzie na poplony kupuja , oraz gospadarze dla zwierzat na pasze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1974    539

jak chcesz wzbogacić ziemię i zarobić to zasadź bób ,teraz jest po 8 zł kilo a jak masz dobrą glebe to ze 3 tony urosną a na zielono jeszcze  lepsza kasa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grnowaczyk    2

jeśli masz bydło to zasiej łubin na kiszonkę. żeby zwiększyć masę domieszaj trochę zboża ale nie za dużo. łubin ma dominować. kiszonka z łubinu słodkiego bydło bardzo chętnie pobiera w dodatku wcześniej schodzi z pola więc możesz jeszcze coś zasiać na poplon. możesz też dodać do mieszanki grochu. dodatkową korzyścią z takiej uprawy są dopłaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81
Dnia 17.01.2021 o 22:51, wojtal24 napisał:

czym Ci ten lubin wzbogaci ta ziemie? to takie gadanie starszych ludzi jak ziemi nie dasz odpowiednio nawozow to nie urosnie

Co? System korzeniowy łubinu potrafi sięgać prawie 2,5m. Wyciąga więc z gleby pierwiastki niedostępne i wpuszcza je w wierzchnie warstwy gleby (Ca, P, K), rozluźnia glebę gdy system korzeniowy obumiera więc tworzy się przestrzeń dla organizmów glebowych. Wiązanie azotu z powietrza. Zboża sięgają max do 50cm, rzepak trochę więcej do 3m. Fakt plonowanie może nie jest najlepsze podobnie jak ceny, ale nie pisz że nie wzbogaca gleby

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam16482    3
Dnia 13.02.2021 o 13:16, isentor napisał:

Co? System korzeniowy łubinu potrafi sięgać prawie 2,5m. Wyciąga więc z gleby pierwiastki niedostępne i wpuszcza je w wierzchnie warstwy gleby (Ca, P, K), rozluźnia glebę gdy system korzeniowy obumiera więc tworzy się przestrzeń dla organizmów glebowych. Wiązanie azotu z powietrza.

Właśnie wszędzie gdzie czytam właśnie znajduje informacje takie jak kolega isentor napisał dlatego mnie to właśnie skłoniło do siewu strączkowej rośliny. A jak reaguje  taka roślina jeżeli ph gleby jest za niskie i jest gleba zakwaszona? Coś słyszałem że robi się czerwona są tego jakieś skutki? Na pewno da niższy plon niż na odpowiednim stanowisku. A co powiecie na groch siewny na takie stanowisko jakie opisałem na początku?? Bo jednak groch lepiej plonuje niż łubin lecz wydaje mi się że ma wyższe wymagania. Tak się dopytuje ponieważ pierwszy raz mam chęć zasiać strączkową, nigdy nie miałem odczynienia z takimi roślinami tylko tyle co przeczytam i gdzieś usłyszę. 

Edytowano przez Adam16482

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    997

Groch będzie miał nieco wyższe wymagania od łubinu, jeśli masz kamienie to trzeba je pozbierać lub wałować po siewie, do tego trzeba pilnować strąkowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

panowie kiedy mógłbym najpóźniej zasilac łubin? chce go zasiac tak żeby po 15 lipca zatalerzowac i zaorac pod pszenice a jednocześnie żeby jak najwięcej uroslo masy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
c1224    1

Stosował ktoś mieszaninę Wing P z Boxerem po siewie w łubinie wąskolistnym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8
Dnia 27.02.2021 o 16:38, dzikiWschód napisał:

panowie kiedy mógłbym najpóźniej zasilac łubin? chce go zasiac tak żeby po 15 lipca zatalerzowac i zaorac pod pszenice a jednocześnie żeby jak najwięcej uroslo masy

trudno powiedzieć ale przełom kwietnia i maja, dobrze jakby chociaż zakwitł bo wtedy zwiększa się produkcja azotu.

Jeśli będzie robić się sucho w kwietniu to wcześniej

Dnia 2.03.2021 o 21:39, c1224 napisał:

Stosował ktoś mieszaninę Wing P z Boxerem po siewie w łubinie wąskolistnym ?

nie jestem pewein tej substacji Dimetenamid-P, 

pendimenalinę stosowałem solo w łubinie, Boxer tak ale mniej niż w grochu

Dnia 22.02.2021 o 21:17, Adam16482 napisał:

Właśnie wszędzie gdzie czytam właśnie znajduje informacje takie jak kolega isentor napisał dlatego mnie to właśnie skłoniło do siewu strączkowej rośliny. A jak reaguje  taka roślina jeżeli ph gleby jest za niskie i jest gleba zakwaszona? Coś słyszałem że robi się czerwona są tego jakieś skutki? Na pewno da niższy plon niż na odpowiednim stanowisku. A co powiecie na groch siewny na takie stanowisko jakie opisałem na początku?? Bo jednak groch lepiej plonuje niż łubin lecz wydaje mi się że ma wyższe wymagania. Tak się dopytuje ponieważ pierwszy raz mam chęć zasiać strączkową, nigdy nie miałem odczynienia z takimi roślinami tylko tyle co przeczytam i gdzieś usłyszę. 

żadna roślina poza borówką nie lubi niskiego ph, może tylko tolerować niskie ph

groch ph 6 i powyżej gleba żyzna najlepiej IV, III klasa, chodź i na V też może się udać

jeśli siejesz pierwszy raz to proponuję łubin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj