GBartek

Wymię u krowy - problem z udojem

Polecane posty

GBartek    215

Witam.
Mam problem z krowa. Jest ona ok. 2 tygodnie od ocielenia i mam z nia nastepujacy problem.
Nalezy ja doic tak jakby na 2 razy. Podpinamy dojarke i mozna udoic od 3 do 5l ( w zaleznosci od humoru krowy) nastepnie trzeba odpiac aparat udojowy, zdoic kilka/kilkanascie strzykow recznie, wtedy widac, ze wymię tak jakby znow robi sie pelne i mozna znow podpiac dojarke, aby wydoic ja do konca. Czasem jest tak, ze nie da sie jej zdoic do końca ani dojarka, ani ręcznie. Przy nastepnym udoju mleko az leci ze strzyku, ale znow trzeba ja doic na 2 razy, mimo wszystko. Nie pomaga masowanie wymienia, podajanie reczne po udoju ( ogolnie zapalenia nie dostaje - ale dla bezpieczenstwa po udoju recznie ja podajam).
Jest na to jakis sposob? Mozna cos samemu zaradzic, wzywac weterynarza, czy poprostu pogodzic sie z tym, ze ta sztuka tak ma?
Pozdrawiam. 

Na zdjęciu widać, ze 1 polowka jest nie zdojona, ale nie mozna wydoic. Ani recznie, ani dojarka. 

IMG_20180824_174724.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na takie humory to najlepiej punkt skupu żywca .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Też miałem taką krowę. Jak jeszcze ciele podsysalo było ok, później z czasem nie chciała przepuszczac mleka. Także ciekaw jestem możliwych przyczyn i sposobów zapobiegania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215
Sprzedać szkoda, bo spokojna krowa, ladna, mleko tez daje nie najgorzej. Niby ostatnio byl u mnie weterynarz i mowil, ze jest jakis srodek bezkarencyjny, ze w wymieniu mogly sie jakies gruczoly przytkac czy cos i niby cos na to jest, ze to niby dziala jakos rozluzniajaco i ze jak jest cos w wymieniu, to ma to w jakis sposob zniknac, czy zaradzic. Ale on tez gwarancji nie daje, ze bedzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3047

tez mam taka-trzeba ja przygotowac do doju .... poczekac pare minut i zaczac udoj- to chyba ma zwiazek z hormonami 


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gadzet    59

Bartek spróbuj przed dojeniem podawać oksytocyne. A czy w tej powiększonej cwiartce przypadkiem nie ma zapalenia sprawdzałeś płynem.

Edytowano przez gadzet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215
U mnie nie robi to roznicy. Czasem tylko wytre wymie i zdoje pierwsze strzyki i raz odda 5l, raz 2 lub 3l. Wiec przygotowanie do doju Chyba nic nie zmieni, choc zobacze rano. To, ze nie ma zapalenia stwierdzam po tym, ze poprostu na filterku przy wlewaniu mleka do zbiornika nie ma zadnych objawow, zeby byly jakies "farfocle", które normalnie sa, jak krowa dostaje zapalenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12186
nie mósi być farfocli aby były kom.somatyczne i tak jak kolega wyżej wspominał narpiew wytrzyj i podotykaj strzyki odczekaj ze dwie minuty i dopiero podłącz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355
3 godziny temu, GBartek napisał:

U mnie nie robi to roznicy. Czasem tylko wytre wymie i zdoje pierwsze strzyki i raz odda 5l, raz 2 lub 3l. Wiec przygotowanie do doju Chyba nic nie zmieni, choc zobacze rano. To, ze nie ma zapalenia stwierdzam po tym, ze poprostu na filterku przy wlewaniu mleka do zbiornika nie ma zadnych objawow, zeby byly jakies "farfocle", które normalnie sa, jak krowa dostaje zapalenia.

A nie czujesz w strzyku takiej grudki? U mnie tak bylo ze byla grudka taka narosl wet chcial to wyciac ale sie nie dalo to dal taki zastrzyk do wymienia bez karencji i "wloski"on tak to nazywa zeby wlozyc w strzyk i po dwoch dniach juz bylo dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gadzet    59
49 minut temu, artek27 napisał:

A nie czujesz w strzyku takiej grudki? U mnie tak bylo ze byla grudka taka narosl wet chcial to wyciac ale sie nie dalo to dal taki zastrzyk do wymienia bez karencji i "wloski"on tak to nazywa zeby wlozyc w strzyk i po dwoch dniach juz bylo dobrze.

Koledze chodzi pewnie o columbusy czy jakoś tak to się nazywało takie jednorazowe pałeczki z włoskami co się wkłada w kanał strzykowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215
Dzis rano tak zrobilem. Wytarlem wymię, kilka strzykow sciagnalem recznie i dopiero jako 2 w kolei byla dojona ( czyli po ok. 5 minutach) Oddala mleko cale, bo wymię ewidentnie puste, ale znow bylo ja trzeba doic na 2 razy. To pewnie tez o tym mowil mi moj weterynarz. Czyli warto sie tym zainteresowac i moze to przyniesc oczekiwana poprawe? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy można utrzymać się z hodowli 10 krów(simentali mlecznych)? Urodzone jałówki odchowywał bym i sprzedawał do dalszej hodowli. Czy byłbym w stanie zarobić na miesiąc około 2-2.5 tyś?  
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się ile mleka dają krowy ras zachowawczych w ciągu laktacji? Chciałbym mieć w stadzie 5 krów aby otrzymać dopłatę. 
    • Przez Soltys85
      Jak w temacie krowie leci krew z nozdrza, pojawiaja sie skrzepy, wet stwierdzil ze moze byc to zakrzepica płucna, miał ktos taki przypadek??? Czekac czy uciekac z nia???
    • Przez gregory-5000
      Sprzedam pompę próżniową Fullwood AMBASSADOR. 2szt.
      Pompy pochodzą ze zlikwidowanego gospodarstwa rolnego. Posiadam 2 szt. Jedna była używana rok czasu. Druga używana około 10 lat , ale też jest sprawna - została wymieniona profilaktycznie. Świebodzin, woj lubuskie , tel. 602554693.  3900PLN za 2 szt.

    • Przez Radek65
      Dzień dobry, czy można krzyżować miedzy sobą Czerwonego i Czarnego Angusa? Chodzi mi o to czy należąc do związku hodowców bydła można krzyżować te 2 rodzaje bydła i czy nadal będzie to bydło czysto rasowe? Czy lepiej mieć jałówki Angusa a byka np. Simentala?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj