Skocz do zawartości
andriejcmg17

w co zainwestować

Polecane posty

Witam Agrofotowiczów. Mam dylemat w związku z tym w jakim kierunku pójść. Areał gospodarstwa to 10 ha jest ono traktowane jako dodatkowe źródło dochodu wydzierżawienie komuś nie wchodzi w gre. Kierunki które wchodzą w gre to: bydło mięsne (opasy-byki) Swinki ( hodowla tuczników-sprzedaż prosiąt) produkcja roślinna (ziemniaki) z góry dzięki za rady. mam możliwość wzięcia w dzierżawe około 5 ha. chodzi głównie o to aby ziemia nie przynosiła strat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziomek1994    3

Rozumiem ze codziennie jestes na gospodarstwie tak?Na towim miejscu bym zaczal hodowac opasy.Tylko ta hodowla powinna byc duza bo z malej malo pieniedzy bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
murtek    122

Według mnie inwestowanie w gospodarkę jest mało opłacalne, chyba żeby mieć ponad 100 ha. Każdy wie jaka jest sytuacja na wsi i spadające lawinowo co roku ceny produktów rolnych, a rosnące ceny środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp itp. Najlepiej znaleźć sobie odpowiednią pracę i nie "bawić" się w rolnictwo, a ziemię oddać w dzierżawę i otrzymywać z tego tytułu dopłatę z UE. Hodowla świnek jest nieopłacalna. Z ziemniakami można wyjść na swoje, lecz trzeba mieć odpowiedni rynek zbytu (na chipsy itd lub sprzedawać ludziom na targu). ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Ferdek07    62

Witam Agrofotowiczów. Mam dylemat w związku z tym w jakim kierunku pójść. Areał gospodarstwa to 10 ha jest ono traktowane jako dodatkowe źródło dochodu wydzierżawienie komuś nie wchodzi w gre. Kierunki które wchodzą w gre to: bydło mięsne (opasy-byki) Swinki ( hodowla tuczników-sprzedaż prosiąt) produkcja roślinna (ziemniaki) z góry dzięki za rady. mam możliwość wzięcia w dzierżawe około 5 ha. chodzi głównie o to aby ziemia nie przynosiła strat

Nie tylko Ty masz takie dylematy, mogłeś jeszcze napisać jakiej klasy ziemia i czy są łąki oraz jakie masz sprzęty, zainwestować zawsze warto, ale w bydło mięsne zainwestować trzeba dużo i nie tylko w stado podstawowe ale musisz zrobić kiszonki lub siana zmagazynować zboża na paszę itd a na dochód czyt. zwrot poniesionych kosztów długo trzeba by czekać, świnki, tutaj poniesione nakłady dużo szybciej się zwracają, więc jeśli masz dobrą ziemie orną i nie masz łąk można spróbować,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ziemia to 4 klasa. łąki ni posiadam ale grunt który moge wziąć w dzierżawe to jakieś 3 ha łąki. a co do ziemniaków to niedaleko mnie (do 30 km) jest kilka gorzelni oraz w Trzemesznie krochmalnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    100
...Najlepiej znaleźć sobie odpowiednią pracę i nie "bawić" się w rolnictwo, a ziemię oddać w dzierżawę i otrzymywać z tego tytułu dopłatę z UE.
No ja właśnie tak uprawiam 2ha i wiesz co, chyba zostawiam w tym roku te ziemię. Niby 2 ha ale tak zachwaszczone że i roundup i uprawki pożniwe i zmianowanie wiele nie dały przez te dwa lata, część jest podmokła trochę i tam zawsze chwasty wyłażą tak że idzie mi więcej kasy na ŚOR niż na innych działkach. Ziemia 3 klasy. No chyba, że właścicielka zjedzie i będę płacił podatek a jej max 400PLN od ha dam i to na umowę dzierżawy minimum 5 lat zawartą notarialnie a nie całość dopłat.

 

Naprawdę kończą się czasy gdy warto było mieć kilka ha i dać komuś w dzierżawę a brać dopłaty, u nas sporo osób z takich dzierżaw rezygnuje bo przeważnie małe działki a i właściciele marudni. Lepiej odkupić ziemię albo niech sobie taki właściciel szuka innego chętnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×