andriejcmg17

w co zainwestować

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam Agrofotowiczów. Mam dylemat w związku z tym w jakim kierunku pójść. Areał gospodarstwa to 10 ha jest ono traktowane jako dodatkowe źródło dochodu wydzierżawienie komuś nie wchodzi w gre. Kierunki które wchodzą w gre to: bydło mięsne (opasy-byki) Swinki ( hodowla tuczników-sprzedaż prosiąt) produkcja roślinna (ziemniaki) z góry dzięki za rady. mam możliwość wzięcia w dzierżawe około 5 ha. chodzi głównie o to aby ziemia nie przynosiła strat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziomek1994    3

Rozumiem ze codziennie jestes na gospodarstwie tak?Na towim miejscu bym zaczal hodowac opasy.Tylko ta hodowla powinna byc duza bo z malej malo pieniedzy bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Według mnie inwestowanie w gospodarkę jest mało opłacalne, chyba żeby mieć ponad 100 ha. Każdy wie jaka jest sytuacja na wsi i spadające lawinowo co roku ceny produktów rolnych, a rosnące ceny środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp itp. Najlepiej znaleźć sobie odpowiednią pracę i nie "bawić" się w rolnictwo, a ziemię oddać w dzierżawę i otrzymywać z tego tytułu dopłatę z UE. Hodowla świnek jest nieopłacalna. Z ziemniakami można wyjść na swoje, lecz trzeba mieć odpowiedni rynek zbytu (na chipsy itd lub sprzedawać ludziom na targu). ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Witam Agrofotowiczów. Mam dylemat w związku z tym w jakim kierunku pójść. Areał gospodarstwa to 10 ha jest ono traktowane jako dodatkowe źródło dochodu wydzierżawienie komuś nie wchodzi w gre. Kierunki które wchodzą w gre to: bydło mięsne (opasy-byki) Swinki ( hodowla tuczników-sprzedaż prosiąt) produkcja roślinna (ziemniaki) z góry dzięki za rady. mam możliwość wzięcia w dzierżawe około 5 ha. chodzi głównie o to aby ziemia nie przynosiła strat

Nie tylko Ty masz takie dylematy, mogłeś jeszcze napisać jakiej klasy ziemia i czy są łąki oraz jakie masz sprzęty, zainwestować zawsze warto, ale w bydło mięsne zainwestować trzeba dużo i nie tylko w stado podstawowe ale musisz zrobić kiszonki lub siana zmagazynować zboża na paszę itd a na dochód czyt. zwrot poniesionych kosztów długo trzeba by czekać, świnki, tutaj poniesione nakłady dużo szybciej się zwracają, więc jeśli masz dobrą ziemie orną i nie masz łąk można spróbować,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ziemia to 4 klasa. łąki ni posiadam ale grunt który moge wziąć w dzierżawe to jakieś 3 ha łąki. a co do ziemniaków to niedaleko mnie (do 30 km) jest kilka gorzelni oraz w Trzemesznie krochmalnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
...Najlepiej znaleźć sobie odpowiednią pracę i nie "bawić" się w rolnictwo, a ziemię oddać w dzierżawę i otrzymywać z tego tytułu dopłatę z UE.
No ja właśnie tak uprawiam 2ha i wiesz co, chyba zostawiam w tym roku te ziemię. Niby 2 ha ale tak zachwaszczone że i roundup i uprawki pożniwe i zmianowanie wiele nie dały przez te dwa lata, część jest podmokła trochę i tam zawsze chwasty wyłażą tak że idzie mi więcej kasy na ŚOR niż na innych działkach. Ziemia 3 klasy. No chyba, że właścicielka zjedzie i będę płacił podatek a jej max 400PLN od ha dam i to na umowę dzierżawy minimum 5 lat zawartą notarialnie a nie całość dopłat.

 

Naprawdę kończą się czasy gdy warto było mieć kilka ha i dać komuś w dzierżawę a brać dopłaty, u nas sporo osób z takich dzierżaw rezygnuje bo przeważnie małe działki a i właściciele marudni. Lepiej odkupić ziemię albo niech sobie taki właściciel szuka innego chętnego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj