adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Gość   
Gość

słyszał pewnie każdy ale zobacz ile to kosztuje mało kto sobie może pozwolić kupić bańkę 5l za 11tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5712
31 minut temu, racyl napisał:

słyszał pewnie każdy ale zobacz ile to kosztuje mało kto sobie może pozwolić kupić bańkę 5l za 11tys

Tylko to jest dawka na 13,5ha, wtedy to już inaczej trochę wygląda.

Podobno ma wejść w opakowaniu 1l, wtedy cena około 2-2,5tys, to wyjdzie max 1tys na hektar, ale z kwieciakiem, gąsienicami, wciornastkiem itd podobno spokój. A i na opuchlaka podobno też coś pomaga, może nie zwalczy, ale to zawsze jakiś kamyk do kupki walki z opuchlakiem.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5712

Najmniejsze opakowanie to chyba 1l. Mniejszego nie spotkałem w sklepach. Sam szukałem 0.5l bo tyle mi było potrzebne, ale wszędzie tylko 1l mieli. 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian303    138
2 godziny temu, racyl napisał:

nie zadziała bo szkodnik nie jest aktywny przy 10C.

prbowałeś movento ? odkąd oficjalnie go zarejestrowali na truskawkę to i cena wzrosła nawet i 50zł w niektórych sklepach.

mogło by to być ciekawe rozwiązanie bo środek jest systemiczny

Chyba nie sądzisz, że ta cena wzrosła przez rejestrację truskawki. W tym roku o wiele więcej pójdzie movento w porzeczce niż truskawce. Po wycofaniu Calypso to movento jest rozwiązaniem by nie pryskać 4 razy pod rząd mospilanem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31
31 minut temu, patrykjd napisał:

używa ktoś belki fragaria? ja to się sprawdza?

Zwykłą belką dajesz ciecz tylko od góry. Fragarią idzie oprysk z trzech stron, więc sam sobie odpowiedz na pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 minuty temu, damian303 napisał:

Chyba nie sądzisz, że ta cena wzrosła przez rejestrację truskawki. W tym roku o wiele więcej pójdzie movento w porzeczce niż truskawce. Po wycofaniu Calypso to movento jest rozwiązaniem by nie pryskać 4 razy pod rząd mospilanem.

 

 

akurat środki do zwalczania roztoczy, przędziorka są o wiele droższe niż te na robactwo w porzeczce.

movento zdrożało w poprzednim roku gdzie jeszcze calypso/ proteus jeszcze były dostępne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tomasz jak Ty widzisz ten Verimark ? przez oprysk, nawodnienie bo nie ma za bardzo potwierdzenia że działa na to co wymieniłeś.

Jest Benevia 100 OD 1L z tym samym składnikiem tylko o połowę niższej dawcę g/l . koszt 1l jakieś 950zł

tam nie ma nic takiego przekonującego żeby to działało jakoś wyjątkowo długo. głównie ten składnik robi furorę w zaprawianiu rozsady kapusty, brokuła, kalafiora i tam działa do 4tygodni a w truskawce ma karencje 1dzień

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5712

Verimark dajesz w linie kroplujące, 0.375ml/ha, i podobno spokój na 4-6 tygodni, to że ma rejestrację tylko na kwieciaka to nie znaczy że tylko na niego działa, jedna osoba w okolicy podobno stosowała, ale z tego typu co wiedzą nie chcą się dzielić, jak wprowadzą 1l to przetestowałbym w tym roku, dajesz w linie kroplujące jak wychodzą pąki kwiatowe i podobno spokój od kwieciaka na miesiąc, policzyć tylko 2-3 zabiegi mospilanem to 300-400zł a wszyscy wiemy jaka jest jego skuteczność ;)

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian303    138
16 minut temu, racyl napisał:

 

 

akurat środki do zwalczania roztoczy, przędziorka są o wiele droższe niż te na robactwo w porzeczce.

movento zdrożało w poprzednim roku gdzie jeszcze calypso/ proteus jeszcze były dostępne

Akurat movento jest bardziej insektycydem niż akarycydem, zresztą ktoś to wcześniej napisał, a wystarczy spojrzeć na etykiete i przędziorek jest jednym z wielu robaków na które działa.

Zdrożeje jeszcze bardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@damian303 nie rozumiesz jednak !!  wszystko co jest na przędziorka działa powierzchniowo i wgłębnie a movento ma działanie systemiczne.

W polsce movento jest od 2012 a w truskawce dopiero od dwóch lat.

popatrz na te duże dawki w innych uprawach i tak dla porzeczki to jest za drogi środek jednak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5712
6 godzin temu, racyl napisał:

na detal to aprica odpada b to nie jest smaczna. owoc jak się uda to i jakoś wygląda. dla mnie to jakieś nie porozumienie ta odmiana. nawet to nie jest takie wczesne jak deklarują  

Bo Aprica pod względem owocu to taka średnia odmiana akurat dla Ciebie, owoc trwały, ładny, dość gruby, ale w smaku średni. Dojrzewanie u mnie wychodzi około 5-7 dni po Rumbie, więc w porównaniu z tym co mówią w katalogach, niby piszą, że w terminie Honeoye a tak na prawdę to jest i nawet około tydzień później. Ale waga owocu powala, 3/4 łubianki i 2kg waga pokazywała ;) Arosa akurat w kontekście owocu bardzo przypomina Apricę, tak samo twarda, ładna z wyglądu ale smak średni, to są raczej odmiany do dalekiego przewozu a nie na rynek bezpośredni. Chłopaki to wożą na Katowice ode mnie chcieli tylko Aprice i Arosę ;) Jak nie miałem to jeszcze Rumba im pasowała. I jeszcze jedna zaleta Apriki i Arosy, nie trzeba ich tak często zbierać, wystarcza interwał 3-4 dni w zależności od pogody, gdy większość odmian wymaga interwału 2-3 dni.

Na twoim miejscu zainteresowałbym się odmianą Verdi(FE1711), wg opisów pasuje do tego co lubisz(krzaczasta odmiana) i pasuje do twojego klienta, smaczna, dosyć gruba i ładnie się wybarwia. Termin dojrzewania powinien być podobny do Apriki.

Plenność w tym roku mi wyszła średnio, ale to na 90% z powodu tych przymrozków w czasie kwitnienia, a ta odmiana kwitnie równo z krzakiem, niektóre kwiaty nawet ponad krzakiem, dla porównania Rumba kwitnie trochę niżej i to zrobiło sporą różnicę w czasie przymrozków. Włóknina dotykała kwiatów w Aprice i przez to sporo mi jej przemarzło, mimo przykrycia włókniną około 30-40%, w Rumbie dla porównania było to około 10-20%.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian303    138
2 godziny temu, racyl napisał:

@damian303 nie rozumiesz jednak !!  wszystko co jest na przędziorka działa powierzchniowo i wgłębnie a movento ma działanie systemiczne.

W polsce movento jest od 2012 a w truskawce dopiero od dwóch lat.

popatrz na te duże dawki w innych uprawach i tak dla porzeczki to jest za drogi środek jednak

To fakt, nie ma nic systemicznego prócz movento, nawet o tym nie pomyślałem. Mi czy to truskawka, czy porzeczka to starczała milbemaktyna na początku kwitnienia. Z movento nie mam doświadczenia, w tym roku będę używał. Nigdzie nie mogłem znaleźć, może wiesz na jakie stadia przędziorka działa?

To że drogo to wiem, ale milbemaktyna chyba drożej wychodzi. A czy jest za drogi na porzeczkę, tu mam odmienne zdanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnepiwo    30

Co do movento,jak długo działa w roślinach by nie powtarzać innymi środkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5712
Napisano (edytowany)

"Z uwagi na rejestrację stosowania środka w uprawach małoobszarowych można nim chronić również truskawki. Preparat można wykorzystać przeciw mszycom i groźnemu szkodnikowi jakim jest roztocz truskawkowiec, stosując go w dawce 1 l/ha. Środek należy stosować przed kwitnieniem – od fazy rozwoju trzeciego liścia do fazy rozwoju kwiatostanu BBCH (13-56). Zabiegi trzeba wykonywać minimum 14 dni przed kwitnieniem. Po Movento 100 SC w ciągu jednego sezonu sięgnąć można dwukrotnie zachowując jednak minimum 14 dniowy okres przerwy pomiędzy nimi. Nanoszenie cieczy roboczej na rośliny najlepiej wykonać przy użyciu dysz drobnokroplistych. Należy jej przygotować 500-600 l/ha."

Wiadomo, rejestrację w truskawce ma tylko na wymienione szkodniki, ale działa też na czerwce, przędziorki, pryszczarki, mączliki.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert11054    7

Witam.

Będzie ktoś uprzejmy i podpowie mi jakie są procedury  zatrudnienia  pracowników z Ukrainy.  Pierwszy raz chcę ich zatrudnić do truskawek i nie wiem od czego powinienem zacząć.  Może ktoś mi podpowie od czego zacząć i napisze co muszę zrobić.  Będę bardzo wdzięczny za pomoc.  Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5712
Napisano (edytowany)

Musisz zacząć od kontaktu z pracownikami ze wschodu, albo bezpośrednio, albo przez jakiegoś pośrednika. Jak już będziesz miał kopię pierwszej strony paszportu chętnych do pracy u ciebie to zadzwoń do PUP i ci wszystko wytłumaczą co i jak. 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert11054    7

Ok. Dzięki za szybką odpowiedź.  

Możesz mi podać jakie są stawki godzinowe za plewienie a ile za łubiankę teraz chcą pracownicy, lub jakie stawki były w tamtym roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszMucha    2

W kwestii dokumentów z PUP polecam kontakt przez ePuAP bardzo fajnie i szybko się to robi.

Na stronach PUPu masz też całą procedurę .

 

To co piszecie o cenach środków to mnie to powoli przeraża.... 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5712

Ceny jak ceny, gorsze jest to, że wycofuje się tanie a skuteczne substancje czynne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj