Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

Troker1979    566

Jak chcesz kosić 15-20 maj to chyba już ostatni dzwonek. Ja w tamtym roku zaczynałem pod koniec maja. Nigdy więcej. By mieć mleko to treściwa prawie 30% białka(drogo). Wolę mieć 30 % mniej masy ale lepszej. Kolejny problem to gryzonie. Wykłoszona trawa w balocie to dla nich raj a dla rolnika problemy. Nawet staruszek nie protestował jak npk szło w lutym a saletra pod koniec marca.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiano12332    61

U nas niektorzy posiali saletre ostatnio, ale co z tego jak nie pada i zimno, nie wiem czy to nie kasa w bloto. Tam co dałem rsm miesiac temu to tez nie widac efektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SamaPrawda    412

Jak sobie radzicie z tobołkami polnymi? Przez tą susze mam place, że rosną same tobołki, kiedy najlepiej na to pryskać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Kosić to chcę nawet wcześniej, o ile pogoda pozwoli , bo w tamtym roku część zebrałem przed deszczami a resztę po i niestety ta reszta to już słaby towar..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Jak uważacie będzie coś z azotu z saletry rozsiewanej przed świętami, jeśli na wyższych miejscach do dziś żadnego efektu z powodu braku opadów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Co się martwić, i tak nie ma co zbierać :P . Dziś trochę pokropiło mazowieckie , ciekawe czy wieczorem to przyjdzie :D ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

U mnie też mazowieckie, ale bez deszczu znów... Jęczmień posiany prawie miesiąc temu i część nasion leży w suchej ziemi tak jak dzień po sianiu z wsiewką trawy pewnie to samo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
friz    3

Sialiście azot na łąki? U mnie straszna susza w weekend pokropiło troszeczke i w sumie tyle ale zapowiadają deszcz dzisiejszej nocy, czy jeśli posieje dziś saletre a jednak nie popada to może mi przypalić trawy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453
Napisano (edytowany)

Teraz jeśli już to mocznik on ma krótszą karencję, wet mi wczoraj mówił że jakaś kobieta wpadła na pomysł wygnać krowy na żyto.  Po jednym dniu wszystkie przestały jeść, do tego biegunka i w zasadzie po mleku. Okazało się że jakieś dwa tygodnie temu posiali na nie saletrę...🤦‍♂️

Edytowano przez Skoczek1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87
Skoczek1994 napisał:

Teraz jeśli już to mocznik on ma krótszą karencję, wet mi wczoraj mówił że jakaś kobieta wpadła na pomysł wygnać krowy na żyto.  Po jednym dniu wszystkie przestały jeść, do tego biegunka i w zasadzie po mleku. Okazało się że jakieś dwa tygodnie temu posiali na nie saletrę...🤦‍♂️

Mocznik ma niby 6 tygodni, a saletra 4 tygodnie karencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

jak ja pamiętam, to z zielonką trzeba ostrożnie, bo pierwsze dni po zapodaniu zielonki mogą skończyć się laksą u zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305
1 godzinę temu, patrykb2736 napisał:

Mocznik ma niby 6 tygodni, a saletra 4 tygodnie karencji.

Co ty gadasz.  Gdyby tak było to firmy paszowe nie dodawałyby mocznika do swoich pasz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas9559    30

dlatego na pastwiska zaleca się mocznik, mniejsza kumulacja azotanów niż po saletrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Był kiedyś artykuł w tprze na ten temat, mocznik jest bezpieczniejszy a po dolistej jego aplikacji można wypasac bydło już po upływie 14 dni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

tylko, że dolistnie to jakieś małe ilości tego mocznika idzie. Mocznik podany pogłownie będzie potrzebował ciepła, wody i czasu. Bez tego nic z niego nie będzie. Przy czym czasu i wody będzie potrzebował dużo więcej niż saletra.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453
Napisano (edytowany)

Pryskałem już nie raz mocznikiem trawy i 15% stężenie czyli 45kg na hektar, plus siarczan dawało ładny efekt bez przypaleń. Wszystko zależy od pogody oraz wielkości trawy. Teraz na pewno mocznik niezależnie od formy podania, jest bezpieczniejszy od saletry. 

Edytowano przez Skoczek1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87
Aktis napisał:

tylko, że dolistnie to jakieś małe ilości tego mocznika idzie. Mocznik podany pogłownie będzie potrzebował ciepła, wody i czasu. Bez tego nic z niego nie będzie. Przy czym czasu i wody będzie potrzebował dużo więcej niż saletra.

Kolega tu napisał w punkt. @ASZv3 nawet kiedyś mówil że z mocznikiem trzeba dużo wcześniej startować na użytki niż z saletra. Pod korzeń też dajecie saletre bo dłużej działa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Widzę kolego że nie łapiesz o co chodzi. Chcąc teraz popada azot mocznik jest po prostu bezpieczniejszy, dla zwierząt które później będziesz karmił tą trawą. Nie wiem po co te wywody, saletra może i jest lepsza ale rozsiewana w odpowiednim terminie, a nie na niedługo przed pierwszym cięciem. No chyba że ktoś planuje pierwszy pokos na koniec czerwca to nie ma  tematu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiano12332    61

Skarmiam wlasnie kopiec z drugiego pokosu gdzie bylo koszone ze 2-3 tyg po saletrze i jest ok, ale tez sie balem, ze beda chorowac. Dodam, ze wtedy susza byla ogolnie u nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

mocznik bezpieczniejsz

Skoczek1994 napisał:

Widzę kolego że nie łapiesz o co chodzi. Chcąc teraz popada azot mocznik jest po prostu bezpieczniejszy, dla zwierząt które później będziesz karmił tą trawą. Nie wiem po co te wywody, saletra może i jest lepsza ale rozsiewana w odpowiednim terminie, a nie na niedługo przed pierwszym cięciem. No chyba że ktoś planuje pierwszy pokos na koniec czerwca to nie ma  tematu. 

mocznik bezpieczniejszy od saletry? mnie uczono ze saletra ma 4 tyg karencji a mocznik w dobrych warunkach 6-8


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj