yacenty

Żywotność lemieszy

Polecane posty

yacenty    3828

Hejka,

wczoraj zakładałem nowe lemiesze do Ibisa i tak sie zastanawiam ile mozna na takich lemieszach zaorac.

Prosze podzielcie sie informacja jakimi lemieszami ile orzecie.

 

Interesuje mnie wynik typu - lemiesz i ilosc ha zaoranych tym konkretnym jednym lemieszem.

U mnie w starym plug było mniej wiecej tak

 

Lemiesz Worona - szerokosc 35cm, zaorałem około 12-13ha (4skibowy pług na komplecie zrobil okolo 50ha)

 

Pozdrawiam i czekam na wasze doświadczenia.

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16

Wszystko zalezy od klasy gleby i wilgoci w danym roku. Ja lemieszami z Borka do B-200 przy wilgotnej orce zaorywałem 70ha a przy suchym roku 40-50ha. W tym roku dłuta przy ibisie starczyły na 40ha no moze jeszcze z 5 ha bym zaorał,ale było bardzop sucho. Mysle ze przy mormalnym roku tez 70 ha by wytrzymały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

40ha na caly plug czy na lemiesz?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Ja niedawno zmieniałem w moim Ibisie całe lemiesze z dłutami na nowe oryginalne to po zaoraniu ok. 30ha niektóre dłuta wymagają odwrócenia... co najciekawsze to nierówno się ścierają :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morowa91    6
Napisano (edytowany)

Mój wuja ma bardzo ciężką ziemie, około 40 ha samej gliny i plug PHX 5 skibowy i nie zdarzyło mu się żeby na jednym komplecie lemieszy zaorał wszystko :) W moim kverlandzie mamy jeszcze lemiesze z którymi mi go kupili i zaoraliśmy od tego czasu jakieś 140 hektarów i nie są już za dobre ale na biede troche jeszcze polatają :)

Moim zdanie żywotnośc lemieszy zależy również od rodzaju zabezpieczeń jakie ma pług.

Edytowano przez mirasek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Lemiesz x35 Unii - ok. 30ha lekkiej ziemi, orka z prędkością ~8km/h

 

5 sezonów x 32 ha / 5 skib (nie wliczam podorywek po oziminach, niewiele tego), dłutka lecą szybciej, teraz mam już drugi komplet i zakładam trzeci z nowymi lemieszami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16
40ha na caly plug czy na lemiesz?

Nie bardzo rozumiem???

Ale na cały pług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

To znaczy:

na lemiesz=na pług/liczba skib :)

 

Mi na pług wychodzi 160ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

dokładnie na jeden lemiesz, ta jak napisałem w temacie - mialem plug 4skibowy, zaorałem 50ha to na lemiesz mi wyszlo 12-13ha

 

mirasek: skoro piszesz ze robisz 40ha na lemiesz to super, ja do tej pory mialem rozne lemiesze to one kosztowaly tak 25-40zl, teraz te oryignalne z UG - VIS to dałem 128,

ciekawe czy przy takim przeliczniku 40ha na lemiesz uda mi sie zaorac 240ha - to byłoby cos :)

zobaczymy jak bedzie :) oby nie bylo takiej suszy ze plug nie bedzie chcial wejsc :)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4

z VISA są lepszej jakości jak IBISA?


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ze swojego doświadczenia mogę napisać że trwałośc lemiesza zależy od:

- materiał z jakiego zrobiony lemiesz

-lemiesz z dłutem wymiennym czy bez - wiadomo z dłutem wymiennym o wiele dłużej

-masa pługa w przeliczeniu na jeden pracujący lemiesz - napewno dużo szybceiej będzie zużywał sie lemiesz, który ma obciążenie 500kg niż taki, który ma obciążenie 100 kg, bo ten dobrze obciążony nie smyknie się po twardzszej glebie tylko ją przytrze no i same 400 kg więcej obciążenia

- głębokość orki

-uwilgotnienie

- skład granulometryczny gleby - na glebach piaszczystych lemiesze się zużywają dużo szybciej niż na typowj gline czy ile

 

By było jakieś porównanie co do warunków pracy lemieszy proponowałbym podawać takie dane:

1. j.w. ile ha na jeden lemiesz i ile w tym kompl. dłut

2. producent lemiesza

3. waga pługa na jedną skibę i szerokośc jednej skiby

4. rodzaj gleby (krótka charakterystyka)

5. wilgotność gleby.

 

No to u mnie tak:

w 2006

1.25 ha, 2,5 kpl. dłut

2. unirol

3. 500kg, 55 cm

4. mozaika, z przewagą gleb piaszczystych

5. w granicach optymalnych (pierwsze 40 ha bardzo sucho).

w 2007

1. 12 ha 2,5 kpl dłut

2. v&n (oryginał)

3. 500kg 55cm

4. mozaika z przewagą gleb piaszczystych

5. bardzo sucho


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

@Yacenty

Napisałem ok. 30 a nie 40 :) choć jakby doliczyc te podorywki... Lemiesze oryginały UG do mojego teraz chodzą coś koło 120 zł z dłutkiem.

 

@Deer

Co do trwałości to dodałbym że zależy też od prędkości z jaką wykonywana jest orka :)

 

Zgodnie z podanym przez Ciebie szablonem:

1. ok. 30 ha, 1,5 kpl. dłut

2. UG

3. 150kg, 35 cm

4. piaski, lekkie glinki

5. warunki zmienne :) raczej sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828
z VISA są lepszej jakości jak IBISA?

nie wiem,

w UG jest taki myk ze lemiesze do waskich plugów sa nazywane lemiesz do ibisa - wtedy sa na 3 otwory.

do szerszych pługów - lemiesze do visa (do 55cm na skibe) - wtedy lemiesz jest na 4 otwory i tak jest w moim ibisie XXL,

 

material na oko wydaje sie byc podobny a jak bedzie z ich jakoscia to sie wypowiem dopiero na jesieni

 

@deer: co do twojej sugestii i porownania jest super, ja niestety nie wezme w niej udziału bo nawet nie wiem jaki jest ciezki moj stary plug


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Szybkość bardzo ważna rzecz -uleciało mi gdzieś z głowy - w końcu przyrost tempa zużycia lemiesza rośnie do kwadratu w stosunku do zwiększania prędkości.

Ja orzę od 8.5 do 10 km/h.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

a tak przy okazji bo tak czytam raz jeszcze ten temat - jaki ty masz plug ze wazy az 500kg na skibe?

ja myslalem ze 400kg na korpus to juz bardzo duzo a tutaj masz babo placek - 4skibowy plug wazy 2 tony?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

przecież cała masa pługa podczas "normalnej" orki spoczywa na kole podporowym i ciągniku, wiec czy ciężar ma coś wspólnego z zużyciem lemiesza??

  • Like 1

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezesmax    4

ja kupuje już od 10 lat z UG i jestem zadowolony na jednym lemieszu orze około 10-12 ha a ziemie mam różne a pług 3 skibowy zagonowy :)


Zetor i tylko Zetor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Pług to V&N 3S-S 1050SJ Vario, a według obecnego oznaczenia to XS Pro 1050 ST Vario czteroskibowy obracalny i waży 1950 kg (zważone).

 

Oj masa ma bardzo duże znaczenie, podam skrajny przykład: lekki pług nie wejdzie w twardą ziemię z tępymi lemieszami, z powodu jej zbyt dużej zwiężłości i będzie pracował tylko tamgdzie dosatecznie miękko, dla ciężkiego nawet z tępymi lemieszami, nie robi różnicy bo dzięki swej masie wejdzie bezproblemowo, ale z powodu dużej zwięzłości, będzie duże tarcie a przez to większe zużycie lemieszy.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Nasz Ibis 3+1 jak na razie zaorał 100ha. I jak na razie to chyba przed jesienną orka będę musiał dłuta pierwszy raz odwrócić :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16

No to pozazdroscic dobrych dłuteł.amoze masz lzejsza glebe albo miałes wilgotna glebe podczas orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Ziemia u nas różna. Od żwiru po dość ciężka glinę. Zawsze orzemy jak ziemia jest mokra <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Ktore lemiesze i inne czesci robocze dłuzej wytrzymuja. Unirol czy Granit??? Granit o 100% drozszy wiec nie wiem czy warto przeplacac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Lemiesze tylko z grene duńskiej firmy Melbro na 4 zagonowej kwernelanda wytrzymuje ponad 100h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez tobiasz19964
      Witam. Chciałbym kupić polski pług obrotowy na zabezpieczeniu zrywalnym  który pług będzie lepszy do 90 koni Belarus 952 :
      Akpil Mix Due 3+1 czy Agro masz POL3+1. oba w podobnej cenie .Jak oceniacie pługi tych firm chodzi mi o opinie użytkowników, awaryjność itd. 
      Czy lepiej kupić 3 skibowy km 80 lub PO 
      Z góry dzięki za odpowiedz
    • Przez Bodzio110
      Interesuje mnie, czy ktoś orze z szerokością skiby 40 lub 45 cm, a przy tym z szerokością opony ciągnika 600mm i więcej?
      Czy wtedy opona mocno przygniata poza bruzdą?
    • Przez cikenos
      Witam pytanie chodzi o opony ciągnika i orkę opony 710 i plug 4×44cm czy będzie okej czy nie będzie dorzucać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj