Skocz do zawartości

News

Autorzy tego bloga

Jak chronić świnie przed ASF ?

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto

1430 wyświetleń

blog-0014464001393240220.jpgKilka dni temu, pojawiła się w mediach wiadomość dotycząca Afrykańskiego pomoru świń. Jest to choroba wirusowa, która może być śmiertelna. Występuje głownie w Afryce (stąd jej nazwa) i niedawno dotarła do Europy. Coraz więcej państw zmaga się z tą chorobą, a już odnotowano kilka przypadków w naszym kraju. Jak podają kontrole hodowli trzody chlewnej, rolnicy muszą zachować najważniejsze środki ostrożności.

 

We wschodniej części Mazowsza i w województwie podlaskim odnotowano już kilka przypadków choroby ASF.

 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba, w związku z pojawieniem się ASF w Polsce, zorganizował spotkanie dotyczące negatywnych skutków gospodarczych dla przetwórców, producentów i eksporterów. W związku z tym podjęto już pełne działania, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzenienia się wirusa na terenach naszego kraju.

 

Niestety afrykański pomór świń, rozwija się bardzo szybko. Trzeba szczególnie teraz obserwować zwierzęta, gdyż zauważalne objawy widoczne są dopiero przed śmiercią.

 

BHC_00044815.jpg

 

Objawy ASF

- Najpierw pojawia się wysoka gorączka. U świń objawia się całkowicie inaczej niż w przypadku człowieka. Zwierzę jest bardziej ruchliwe i ma większy apetyt. Gorączka trwa kilka dni i trudno ją zauważyć, a może mieć temperaturę nawet 42 stopni Celsjusza. Dlatego już teraz sprawdź temperaturę swoich świń.

- Tuż przed śmiercią, (około 48h) objawy są znacznie większe. Pojawia się sinica uszu, brzucha i innych części ciała, biegunka z krwią, wydzielina z nosa, wymioty oraz duszności. Maciory prośne z reguły ronią.

Śmiertelność tej choroby sięga 80-100%. Na dzień dzisiejszy nie opracowano szczepionki, która skutecznie chroniłaby świnie przed chorobą. Wirus jest oporny na środki chemiczne i temperaturę. Bardzo szybko się rozprzestrzenia, szczególnie poprzez wydaliny, które dostają się do środowiska. Wirus nie jest groźny dla człowieka.

 

 

 

 

 

virkons.png

 

Obecnie zalecanym środkiem w przypadku tego problemu jest Virkon S firmy Bayer. Używa się go w stężeniu 1:800. Warto zauważyć, że jest on dużo poniżej zalecanych stężeń do ogólnej dezynfekcji.

Warto wiedzieć:

- Virkon S rozcieńcza się w 1:800 i jest stosowany do dezynfekcji pomieszczeń. Należy bardzo dokładnie spryskać nim pomieszczenie dla świń.

- Virkon S zawiera wele składników, które łącznie mają silniejsze działanie

- W krótkim czasie oddziałuje na patogen (ok 10 min)

- Działa w niskich temperaturach (+4)

 

Virkon_S_blk_150dpi_RGB.jpg

 

Ważne!

Produkt bakteriobójczy, należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę oraz ulotkę informacyjną.

Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×