BASF: nowe projekty i sprawdzone pomysły

blog-0495009001456498974.jpg

Choć w kalendarzu jeszcze zima, koncern BASF już rozpoczął sezon. 12 stycznia, po raz 3, wystartowała Agro Akademia BASF. Organizowany wraz z firmami: John Deere, Limagrain, K+S, ADOB i POLCALC cykl szkoleń cieszy się ogromnym zainteresowaniem rolników.

Jak mówi dyrektor działu Środków Ochrony Roślin firmy BASF – Cezary Urban, warsztatów i konferencji było już w tym roku wiele: – W ciągu niepełna 8 tygodni tego roku spotkaliśmy się z blisko 10 tys. rolników.

To właśnie tymi słowami Cezary Urban rozpoczął pierwszą w tym roku konferencję prasową, podczas której zaprezentowano najnowsze inicjatywy i produkty koncernu BASF.

Dla zbóż

Tocata Duo – to najnowszy fungicyd firmy BASF. Preparat zawiera dwie substancje czynne: epoksykonazol i krezoksym metylu. Środek został zarejestrowany we wszystkich gatunkach zbóż – zarówno ozimych, jak i jarych. To skuteczny fungicyd oferujący ochronę plantacji w cenie do 100 zł/ha.

BASF jest kojarzony przede wszystkim z droższymi produktami, droższymi fungicydami – wyjaśnia Jarosław Nadziak, BASF Polska. – Teraz chcemy zaistnieć mocniej w tańszym segmencie.

Preparat ma konsystencję zawiesiny. Zwalcza m.in. rdzę brunatną, septoriozę liści i plew, mączniaka prawdziwego, czy fuzariozę kłosów. Zalecana dawka to 1 l/ha. Może być stosowany jako produkt uzupełniający preparatu Duett Start.

Niewątpliwą zaletą jest duża skuteczność w ochronie wszystkich gatunków zbóż: pszenicy, pszenżyta, żyta i jęczmienia.

Dla strączkowych

Drugim z produktów prezentowanych przez BASF jest herbicyd Corum. Preparat ten przygotowano przede wszystkim z myślą o producentach soi, choć z powodzeniem może być on stosowany także w uprawach innych roślin bobowatych, a więc bobu, bobiku, fasoli czy grochu. Środek zwalcza większość chwastów: chwastnicę, komosę białą, przytulię, tasznika i wiele innych.

Produkt ten jest całkowicie bezpieczny dla rośliny uprawnej – zapewnia Tomasz Jaskulski, BASF Polska. – Co ważne ma też niezwykle wysoką skuteczność. Zabieg wykonujemy po wschodach w dawce pojedynczej: 1,25 l/ha lub w dawce dzielonej: 2 razy po 0,625 l/ha. Ważne, by środek podawać z adiuwantem Dash w dawce 0,6 l/ha.

Zabieg powinien być wykonany w odpowiedniej temperaturze nie mniejszej niż 12ºC i nie większej niż 26ºC.

Dla kukurydzy

Ubiegłoroczna susza sprawiła, że wielu rolników wciąż zastanawia się nad tym, czy w tym roku siać kukurydzę. Tym, którzy się zdecydują, BASF poleca herbicyd Wing. Środek zawiera dwie substancje czynne: pendimetalinę i dimetenamid.

Kukurydza jest rośliną szczególnie narażoną na zachwaszczenie – tłumaczy Monika Komińczyk, BASF Polska. – Chwasty potrzebują do rozwoju niższej temperatury niż kukurydza, a to oznacza, że pojawiają się szybciej, więc walka z nimi musi rozpocząć się bardzo wcześnie. Kukurydza, by zmagazynować wystarczającą ilość wody, potrzebuje skutecznej i efektywnej ochrony.

Wing stosowany jest przedwschodowo. Według danych BASF skuteczność preparatu sięga 90%. Preparat zwalcza m.in. komosę, przytulię, chwastnice, czy psiankę. Co ważne jest też bezpieczny i nie powoduje żadnych objawów fitotoksyczności. Dawka rekomendowana to 4 l/ha.

Zdrowe pole

BASF to nie tylko środki ochrony roślin. To także nowatorskie projekty, które mają ułatwić rolnikom pracę. Jednym z nich jest internetowy serwis zdrowe pole. Celem strony jest monitorowanie patogenów w zbożach i rzepaku. Na podstawie specjalnych algorytmów pogodowych program szacuje występowanie patogenów w danym regionie i przedstawia rolnikom odpowiednie rekomendacje dotyczące zakresu prac i dawek środków, które powinno się stosować.

Serwis startuje 1 marca – informuje Jarosław Muczek, BASF Polska. – Rolnik może sam sprawdzić wiadomości na naszej stronie lub logując się, w każdy wtorek, otrzymywać na mail komplet wiadomości.

To jednak nie jedyny projekt, który zamierza realizować BASF. Z myślą o średnich i dużych gospodarstwach koncern przygotowuje kolejną edycję programu „z praktyki dla praktyków”.

Doświadczenia przeprowadzane są na terenie całej Polski – mówi Magda Pietrzak, BASF Polska. – Do tej pory zrealizowaliśmy prawie 100 doświadczeń w blisko 70 lokalizacjach w Polsce.

Bioróżnorodność i zrównoważone rolnictwo

Nowoczesne gospodarowanie to nie tylko korzystanie z coraz skuteczniejszych środków ochrony roślin. Dla firmy BASF to przede wszystkim odpowiedzialność.

Odpowiedzialność dotyczy zarówno bezpieczeństwa ludzi, jak i środowiska naturalnego – wyjaśnia Aleksandra Nocoń, BASF Polska. – Stosując nowoczesne technologie, musimy pamiętać o środowisku.

I właśnie dlatego BASF rozpoczął projekt dotyczący bioróżnorodności. Mówiąc w skrócie, chodzi o to, by w bliskości pól uprawnych tworzyć bogate biologicznie nieużytki, które stałyby się naturalnym rezerwatem owadów i niewielkich zwierząt polnych.

Chodzi o to, aby zrozumieć, że rolnictwo może wspierać przyrodę – wyjaśnia dr Piotr Mikołajczyk z Centrum UNEP/GRID w Warszawie. – A wtedy ona się ludziom odwdzięczy.

Już w tym sezonie w woj. lubuskim w 2 gospodarstwach, o powierzchni 200 i 300 ha, zostanie przeprowadzony specjalny test polegający na stworzeniu stref biologicznie aktywnych. Jeśli projekt przyniesie oczekiwane efekty, BASF będzie rekomendował to rozwiązanie rolnikom w całej Polsce.

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość monika_adag_88
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj