uszak21

Pola i nazwisko

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
uszak21    7

Temat zaczerpnięty z innego forum. Chyba w kazdej wsi, pola, czy tez tzw. folwarki mają swoje nazwy. u mnie są to górki, podlaski, zdrojek oraz Andropol. Wpisujcie swoje nazwy :)

 

Drugie pytanko dotyczy nazwisk. Otoz skąd wzieliście sie w tej wsi co mieszkacie.  Ile wasi przodkowie ( dziadkoie, lub pra) przejechali km byosiedlic sie lub ozenić sie w tej wsi co mieszkacie. Moj praprapra dziadek przyedrowal ponad 50km z innego wojewodztwa. Tzn w mojej wsi sie ożeniłi tu zamieszkał i gospodarowal, ale jego żona mieszkała tu wcześniej :)

Edytowano przez uszak21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
songo    1139

moja cała rodzina pochodzi z terenów dawnych niemiec (dzisiaj opolszczyzna) jedyne migracje odbywały się w promieniu 20km. Nazwisko nadal pozostało mi niemieckie zresztą obywatelstwo też podwójne też heh. Moja rodzina nie przepadała za polakami którzy się przeprowadzili ze wschodu, bo się nie ładnie zachowywali po wyznaczeniu nowych granic. Co do nazw pól (pod lasem, hajnijowe, łagiszowe, olgowe, pod gruszką, mośowe, koło domu, koło rzeki, gorzowskie, na górce, w wiosce, łąki w gorzowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

blawatek98    335

Pola to różnie ;) Np.na łąkach, za parkiem, przed parową, za parową, koło wyspy ( dawne nieczynne już gminne wysypisko śmieci ;) ) Jest jeszcze określenie pgerowskie i żwirownia ( sam pioch :lol: )


KPZ "Zetor Team"-Prezes
http://www.agrofoto....adaczy-zetorow/ Posiadacze zetorów zapisywać się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie rodzina od pokoleń w mojej wsi pradziadek miał największe gospodarstwo na wsi lecz niestety się to zmieniło. A co do nazw to;

Pod granicą , na stowkach ,pod lasem ,na błotach ,na łąkach ,na dodatkach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miejscowość w której żyję moja rodzina zamieszkuje od 600 lat ( przodek był rycerzem Janusza I Starszego ) .Nazwa wsi wywodzi swą nazwę od mego nazwiska .Co do nazw pól :za granicą , pod strugą , środkowa łąka , pod lasem , za lasem , na górce ,łyse góry ,echo ,za bagnami .


 BÓG HONOR OJCZYZNA . POLSKA WOLNA I NIEZAWISŁA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    10

Na Wistemberga, panderoza, na górce, na bagnach, na piaskach, sieroty, falklandy, na górce i na Tajwanie ( Tajwan nazwa urzędowa  od czasu powstania w latach 70-tych fermy hodowlanej po byłym majątku poniemieckim).

 

Moja rodzina ze strony ojca pochodzi z okolic Brus. Nazwisko datowane już w XVII wieku (chrzest dnia 11.05.1672 w Parafii Brusy, Christiny zamieszkałej w Warszynie córki Christophorusa Wars... i Margarethy)  . Zaczęło się od dwóch braci zamieszkujących sąsiednie pustkowia ( Rolbik i Warszyn). Każdy z nich przybrał nazwisko od pustkowia które posiadał. Z biegiem lat przemieszczali się w stronę Tucholi. W połowie XVIII moja pra pra pra babka Katarzyna z domu Rolb... poślubiła Wawrzyńca Warsz... w Nowej Cerkwi koło Chojnic . Katarzyny przodkowie pochodzili z Rolbika, a Wawrzyńca z Warszyna, czyli byli dalekimi krewnymi. Wawrzyniec zmarł prawdopodobnie rok po ślubie. 10 lat później Katarzyna jako wdowa urodziła mojego pra pra dziadka Franciszka, błędnie dając mu nazwisko po zmarłym mężu, zamiast swoje panieńskie. I tak przez pomyłkę jestem Warsz... a nie Rolb... .  

 

Babcia ze strony matki pochodzi z okolic Bytowa i przed II Wojną Światową wraz z rodzicami przeniosła się w okolice Tucholi.

 

Dziadek ze strony matki pochodził z okolic Krakowa. Pod koniec wojny przeniósł się do Tucholi i jeszcze w maju 1945 roku poślubił babcię.

 

Ja i najbliższa rodzina mieszkamy w okolicach Tucholi.

Edytowano przez bergman31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    591

To w naszym przypadku nazwisko jest w tym miejscu od 1911 roku, Wiele więcej odnośnie korzeni nazwiska nie dało się dojść jedno jest wiadome że pra dziadek przyjechał z Ameryki a w aktach kościelnych są dane zdawkowe matki jak i miejscowość ale było kolka lokalizacji i żadne się nie potwierdziły.

 

Pola to: morgi, parcelki, na górce, przy (nazwisko sąsiada), za bagnem.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    1417

Nazwisko pochodzi od pra-nie wiem ile razy dziadka który przyszedł na te tereny w 1847 jak budowali cukrownię.A nazwy pól to;czupel,morga,za koleją,górki i po(nazwisko od kogo jest ziemia albo mieszka blisko pola)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

od strony Taty Pradziadek pochodził ponoć z Polanki Wielkiej, sąsiedniej wioski, nie wiem czy ożenił się w Osieku, czy odziedziczyli czy kupili tam gospodarstwo, Dziadek ożenił się pierwszy raz na obecnym gospodarstwie w Piotrowicach, pierwsza żona zmarła na gruźlicę po wojnie, pracował jako murarz, potem ożenił się z Babcią, Babcia miała smykałkę do gospodarstwa, trochę pola dokupili, postawiła ją na nogi, ku zazdrości i niezadowoleniu sąsiadek :) potem ją przejął Tata, też trochę dokupił pola

 

od strony Mamy to dziadek pracował na zakładach w Oświęcimiu, babcia zajmowała się domem i niewielkim gospodarstwem, ale tam sytuacja jest bardziej skomplikowana i sam się w niej nie bardzo orientuję,

 

pola to : za dołem, bajerówka, domidrówka, szymonówka, nowakówka od nazwisk poprzednich właścicieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzbr    1861

wycinka, lotnisko, za rowem, doły, parstki a reszta to nazwiska lub imiona poprzednich właścicieli typu: mirkowe, kozłowskiego, wicia.

 

W XIX wieku mój przodek od strony matki przyjechał na obecne tereny z odległości około 30 / 40 km i kupił około 4 włóki pola, około 60 ha.

Miał 3 synów. Jeden z tych synów to mój pradziadek. Każdy z nich trzech, miał liczne potomstwo i takim sposobem z 60 ha na dzień dzisiejszy mi się ostało 8 ha i pół wioski to po rodzinie, a część poszła na ziemie odzyskane.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Oczywiscie ze kazde ma swoja nazwe, bo inaczej jak rozniac. U nas pola sa po nazywane po nazwiskach sasiadujacych pol sasiadow, wszyscy sie znaja, mala wioska wiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wisera    469

W mojej wsi to przodkowie są od bardzo dawna, natomiast moje nazwisko przyszło 20lat temu, kiedy tata się ożenił i tu sprowadził. Moja babcia od strony matki miała na panieńskie nazwisko Sz... i to nazwisko to właśnie od henhen niewiadomo kiedy. Później wyszła za dziadka K..., no i moja mama wyszła za mojego ojca. Natomiast prababcia, żona pradziadka Sz... Mieszkała 8km od mojej wsi w Kruszy, i miała na nazwisko Ju....
i sprowadzili się z Wielkopolski jakoś w XIX wieku.
Natomiast pola to: górka, dołek, łąki na grądach, osina (łosina) dworskie (pola), dworósów (od łąk dworskich), pokoje, przy torach, na woli, na krzyżówkach, ostatnio pojawiło się jeszcze określenie obok Mazur (od sąsiadującego lasku i stawu gdzie się spotykamy czasami), na koloni, na pokojach za torami, obok Małgorzaty (las w którym podobno się kobietą kiedyś powiesiła w XIX lub wcześniejszym wieku, tak legenda głosi), na bagnie\na żołniżu, obok Traktu Napoleońskiego i obok Kościoła, a i jeszcze obok Szosy (trasy na Białystok) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bukat82    853

moje miejsce to sołtysówka która składa się z - nad brzyskiem, na szyrokim, małe pólko, kupkówka, u potoka, pod dekunkami, gdzie stowek, na klinak, pod krzyżem, pod ambonom, duże paświsko itd wszyscy operują nazwami i każdy wie kaj to jest :P


Początek drogi to dzień narodzin. I od tej chwili powoli starzejemy się, dla jednych kwiaty, innym piach w oczy, lecz wszystkich równo na końcu czeka krzyż . . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrian_K_90    212

Słyszeliście kiedyś takie określenie jak przydatki? Jedna nazwa bez większych szczegółów mogących być podpowiedzią. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszStach    127

Mój pradziadek pochodził z Warszawy z miasta. A prabacia z Płocka. Za to dziadek z Płocka w wojnę wywieziony był do Elbląga. Ściągnął tam swoją rodzinę, ale ożenił się i osiedlił w okol. Łęczycy. Tak że rodzinę mam w Płocku, Grudziądzu, Elblągu, Francji, Anglii, stanach Zjednoczonych... W wojnę pradziadek z rodziną był w Niemczech na robotach, i spotkał żołnierzy ze Stanów. Mówili mu kilka razy, żeby szedł do nich, bo gdy wojna się skończy to z Rosją będzie gorzej niż z Niemcami. A miał raptem 7 km do aliantów. Ale pradziadek nie wierzył. Przecież to bratni naród. A jak wyszło każdym wie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz pisać i zarejestrować się później. Jeśli masz konto,Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


 • Podobna zawartość

  • Przez jacu
   Witam, jak u Was wygląda z opadami deszczu, bo są miejsca że nie padało już od 2 tyg i nie widać deszczu ,zboża na lekkich ziemiach już schną jak tak dalej będzie to nie będzie po co kombajnem wjeżdzać. Piszcie jak u Was wygląda z opadami ?
  • Przez danielhaker
   W związku z prośbą użytkowników założyłem ten temat. Tu możemy rozmawiać o wszystkim i o niczym, aby nie zaśmiecać tematu "ceny mleka"
    
  • Przez darek1972
   Witam wszystkich i proszę o pomoc rodzinie, mieszkańcom mojej gminy. 
   http://www.filipow.pl
   https://radio5.com.pl/5-osob-poszkodowanych-w-pozarze/
   https://radio5.com.pl/kolejna-ofiara-pozaru/
   https://radio5.com.pl/wstrzasnieci-tragedia/
   Na stronie głównej urzędu gminy jest oficjalny numer konta założony przez gminę. Pomoc rzeczową również za pośrednictwem gminy lub po ustaleniu z wójtem gminy bezpośrednio do rodziny. 
   Dwójka ocalałych chłopców jest o rok i dwa lata starsza od mojej najmłodszej córki uczą się w jednej szkole, i rodzice i dziadkowie są mi znani osobiście, prowadzą niewielkie gospodarstwo rolne. Każda pomoc się liczy. Dziękuję Wszystkim. Dziękuję również Yacentemu.  Darek Łaskowski. 
       .
  • Przez convicted
   Cześć wszystkim, jako że mam spore gospodarstwo, postanowiłem w niedaleko ode mnie położonym Zabrzu otworzyć sklep z ekologiczną żywnością produkowaną przeze mnie. Mleko, warzywa, owoce, zioła i tego typu produkty. Wydawało mi się, że teraz jest moda na takie produkty i nie będę mógł się opędzić od klientów, ale jest zupełnie odwrotnie. Siedzę sam w sklepie, czasami przyjdzie jakiś znajomy. Chcę znaleźć sposób na to, żeby trafiło do mnie więcej ludzi. Macie jakieś pomysły?
  • Przez piotr6340
   To są filmy, które pokazują, jak piękne są maszyny  ;D
    
   http://www.youtube.com/watch?v=65M3I0CKFXs
    

    

    
   http://www.youtube.com/watch?v=xv8Z0expUjs&NR
    

    

    
   http://www.youtube.com/watch?v=qot3JNGqKdQ...related&search=
    
   http://www.youtube.com/watch?v=QTLlvdCnKLs&NR
    

    

    

    

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.