uszak21

Pola i nazwisko

Polecane posty

uszak21    7

Temat zaczerpnięty z innego forum. Chyba w kazdej wsi, pola, czy tez tzw. folwarki mają swoje nazwy. u mnie są to górki, podlaski, zdrojek oraz Andropol. Wpisujcie swoje nazwy :)

 

Drugie pytanko dotyczy nazwisk. Otoz skąd wzieliście sie w tej wsi co mieszkacie.  Ile wasi przodkowie ( dziadkoie, lub pra) przejechali km byosiedlic sie lub ozenić sie w tej wsi co mieszkacie. Moj praprapra dziadek przyedrowal ponad 50km z innego wojewodztwa. Tzn w mojej wsi sie ożeniłi tu zamieszkał i gospodarowal, ale jego żona mieszkała tu wcześniej :)

Edytowano przez uszak21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
songo    1273

moja cała rodzina pochodzi z terenów dawnych niemiec (dzisiaj opolszczyzna) jedyne migracje odbywały się w promieniu 20km. Nazwisko nadal pozostało mi niemieckie zresztą obywatelstwo też podwójne też heh. Moja rodzina nie przepadała za polakami którzy się przeprowadzili ze wschodu, bo się nie ładnie zachowywali po wyznaczeniu nowych granic. Co do nazw pól (pod lasem, hajnijowe, łagiszowe, olgowe, pod gruszką, mośowe, koło domu, koło rzeki, gorzowskie, na górce, w wiosce, łąki w gorzowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

blawatek98    338

Pola to różnie ;) Np.na łąkach, za parkiem, przed parową, za parową, koło wyspy ( dawne nieczynne już gminne wysypisko śmieci ;) ) Jest jeszcze określenie pgerowskie i żwirownia ( sam pioch :lol: )


KPZ "Zetor Team"-Prezes
http://www.agrofoto....adaczy-zetorow/ Posiadacze zetorów zapisywać się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie rodzina od pokoleń w mojej wsi pradziadek miał największe gospodarstwo na wsi lecz niestety się to zmieniło. A co do nazw to;

Pod granicą , na stowkach ,pod lasem ,na błotach ,na łąkach ,na dodatkach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miejscowość w której żyję moja rodzina zamieszkuje od 600 lat ( przodek był rycerzem Janusza I Starszego ) .Nazwa wsi wywodzi swą nazwę od mego nazwiska .Co do nazw pól :za granicą , pod strugą , środkowa łąka , pod lasem , za lasem , na górce ,łyse góry ,echo ,za bagnami .


 BÓG HONOR OJCZYZNA . POLSKA WOLNA I NIEZAWISŁA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    11

Na Wistemberga, panderoza, na górce, na bagnach, na piaskach, sieroty, falklandy, na górce i na Tajwanie ( Tajwan nazwa urzędowa  od czasu powstania w latach 70-tych fermy hodowlanej po byłym majątku poniemieckim).

 

Moja rodzina ze strony ojca pochodzi z okolic Brus. Nazwisko datowane już w XVII wieku (chrzest dnia 11.05.1672 w Parafii Brusy, Christiny zamieszkałej w Warszynie córki Christophorusa Wars... i Margarethy)  . Zaczęło się od dwóch braci zamieszkujących sąsiednie pustkowia ( Rolbik i Warszyn). Każdy z nich przybrał nazwisko od pustkowia które posiadał. Z biegiem lat przemieszczali się w stronę Tucholi. W połowie XVIII moja pra pra pra babka Katarzyna z domu Rolb... poślubiła Wawrzyńca Warsz... w Nowej Cerkwi koło Chojnic . Katarzyny przodkowie pochodzili z Rolbika, a Wawrzyńca z Warszyna, czyli byli dalekimi krewnymi. Wawrzyniec zmarł prawdopodobnie rok po ślubie. 10 lat później Katarzyna jako wdowa urodziła mojego pra pra dziadka Franciszka, błędnie dając mu nazwisko po zmarłym mężu, zamiast swoje panieńskie. I tak przez pomyłkę jestem Warsz... a nie Rolb... .  

 

Babcia ze strony matki pochodzi z okolic Bytowa i przed II Wojną Światową wraz z rodzicami przeniosła się w okolice Tucholi.

 

Dziadek ze strony matki pochodził z okolic Krakowa. Pod koniec wojny przeniósł się do Tucholi i jeszcze w maju 1945 roku poślubił babcię.

 

Ja i najbliższa rodzina mieszkamy w okolicach Tucholi.

Edytowano przez bergman31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    629

To w naszym przypadku nazwisko jest w tym miejscu od 1911 roku, Wiele więcej odnośnie korzeni nazwiska nie dało się dojść jedno jest wiadome że pra dziadek przyjechał z Ameryki a w aktach kościelnych są dane zdawkowe matki jak i miejscowość ale było kolka lokalizacji i żadne się nie potwierdziły.

 

Pola to: morgi, parcelki, na górce, przy (nazwisko sąsiada), za bagnem.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    1629

Nazwisko pochodzi od pra-nie wiem ile razy dziadka który przyszedł na te tereny w 1847 jak budowali cukrownię.A nazwy pól to;czupel,morga,za koleją,górki i po(nazwisko od kogo jest ziemia albo mieszka blisko pola)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

od strony Taty Pradziadek pochodził ponoć z Polanki Wielkiej, sąsiedniej wioski, nie wiem czy ożenił się w Osieku, czy odziedziczyli czy kupili tam gospodarstwo, Dziadek ożenił się pierwszy raz na obecnym gospodarstwie w Piotrowicach, pierwsza żona zmarła na gruźlicę po wojnie, pracował jako murarz, potem ożenił się z Babcią, Babcia miała smykałkę do gospodarstwa, trochę pola dokupili, postawiła ją na nogi, ku zazdrości i niezadowoleniu sąsiadek :) potem ją przejął Tata, też trochę dokupił pola

 

od strony Mamy to dziadek pracował na zakładach w Oświęcimiu, babcia zajmowała się domem i niewielkim gospodarstwem, ale tam sytuacja jest bardziej skomplikowana i sam się w niej nie bardzo orientuję,

 

pola to : za dołem, bajerówka, domidrówka, szymonówka, nowakówka od nazwisk poprzednich właścicieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzbr    2775

wycinka, lotnisko, za rowem, doły, parstki a reszta to nazwiska lub imiona poprzednich właścicieli typu: mirkowe, kozłowskiego, wicia.

 

W XIX wieku mój przodek od strony matki przyjechał na obecne tereny z odległości około 30 / 40 km i kupił około 4 włóki pola, około 60 ha.

Miał 3 synów. Jeden z tych synów to mój pradziadek. Każdy z nich trzech, miał liczne potomstwo i takim sposobem z 60 ha na dzień dzisiejszy mi się ostało 8 ha i pół wioski to po rodzinie, a część poszła na ziemie odzyskane.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Oczywiscie ze kazde ma swoja nazwe, bo inaczej jak rozniac. U nas pola sa po nazywane po nazwiskach sasiadujacych pol sasiadow, wszyscy sie znaja, mala wioska wiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wisera    486

W mojej wsi to przodkowie są od bardzo dawna, natomiast moje nazwisko przyszło 20lat temu, kiedy tata się ożenił i tu sprowadził. Moja babcia od strony matki miała na panieńskie nazwisko Sz... i to nazwisko to właśnie od henhen niewiadomo kiedy. Później wyszła za dziadka K..., no i moja mama wyszła za mojego ojca. Natomiast prababcia, żona pradziadka Sz... Mieszkała 8km od mojej wsi w Kruszy, i miała na nazwisko Ju....
i sprowadzili się z Wielkopolski jakoś w XIX wieku.
Natomiast pola to: górka, dołek, łąki na grądach, osina (łosina) dworskie (pola), dworósów (od łąk dworskich), pokoje, przy torach, na woli, na krzyżówkach, ostatnio pojawiło się jeszcze określenie obok Mazur (od sąsiadującego lasku i stawu gdzie się spotykamy czasami), na koloni, na pokojach za torami, obok Małgorzaty (las w którym podobno się kobietą kiedyś powiesiła w XIX lub wcześniejszym wieku, tak legenda głosi), na bagnie\na żołniżu, obok Traktu Napoleońskiego i obok Kościoła, a i jeszcze obok Szosy (trasy na Białystok) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

moje miejsce to sołtysówka która składa się z - nad brzyskiem, na szyrokim, małe pólko, kupkówka, u potoka, pod dekunkami, gdzie stowek, na klinak, pod krzyżem, pod ambonom, duże paświsko itd wszyscy operują nazwami i każdy wie kaj to jest :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrian_K_90    460

Słyszeliście kiedyś takie określenie jak przydatki? Jedna nazwa bez większych szczegółów mogących być podpowiedzią. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszStach    152

Mój pradziadek pochodził z Warszawy z miasta. A prabacia z Płocka. Za to dziadek z Płocka w wojnę wywieziony był do Elbląga. Ściągnął tam swoją rodzinę, ale ożenił się i osiedlił w okol. Łęczycy. Tak że rodzinę mam w Płocku, Grudziądzu, Elblągu, Francji, Anglii, stanach Zjednoczonych... W wojnę pradziadek z rodziną był w Niemczech na robotach, i spotkał żołnierzy ze Stanów. Mówili mu kilka razy, żeby szedł do nich, bo gdy wojna się skończy to z Rosją będzie gorzej niż z Niemcami. A miał raptem 7 km do aliantów. Ale pradziadek nie wierzył. Przecież to bratni naród. A jak wyszło każdym wie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

 • Podobna zawartość

  • Przez danielhaker
   W związku z prośbą użytkowników założyłem ten temat. Tu możemy rozmawiać o wszystkim i o niczym, aby nie zaśmiecać tematu "ceny mleka"
    
  • Przez yacenty
   Rozmawiamy o zjawiskach pogodowych jakie występują w naszych regionach i mają bezpośredni wpływ na nasze gospodarstwa i nasze lokalne rolnictwo.
   Jaka jest aktualna pogoda dla rolnika? Jakich prognoz pogody dla rolników używacie?
   Zapraszamy do dyskusji
   Kontynuacja tematu ogólnego: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/52014-pogoda-rolnicza/
  • Przez sumek666
   Cześć,  chciałbym poznać jakie macie zdanie na temat przedstawicieli handlowych? Czy uważacie, że pomagają Wam dokonywać odpowiednich wyborów czy tylko chcą wyciągnąć kasę i nic więcej? Pytam o całą branżę agro od paszy, nawozów, przez ŚOR, doradców żywieniowych, finansowych aż po dilerów maszyn i części.  
  • Przez leoon17
   Witajcie proszę o pomoc w wyborze prezentu z działu elektroniki. Mój ojciec jest zapalonym elektronikiem i chciałem mu zakupić w tej dziedzinie nową zabawkę 
   Moglibyście doradzić coś https://diolut.pl/stacja-lutownicza-c-3_787.html dla niego?! 
  • Przez Lukash3060
   Przekopałem forum ale nic nie znalazłem w podobnym temacie
   A więc, jak myślicie - na co warto teraz postawić z stosunkowo małym kapitałem ( ok. 20tyś zł) ? Co na wsi może być opłacalne ? Mam 30 ha gospodarstwo ale rodzice świetnie sobie radzą bez pomocy i zastanawiam się nad jakąś działalnością. Pracowałem 3 lata w dużym gospodarstwie jako operator a potem jako kierownik, mam wiedzę w temacie upraw i hodowli bydła mlecznego  Rozważyłem już chyba wszystko i nic nie przychodzi mi do głowy  
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.