Skocz do zawartości

Polecane posty

stefan_1987    0

Witam posiadam stodołę o wymiarach 20x8 i mam zamiar przerobić ją na oborę dla opasów wolnostanowiskową. Nie planuję głębokiej ściółki tylko wywiezienie obornika raz na 1-2 miesiące. Macie może tak poprzerabiane stodoły? Prosiłbym o krótki opis przeróbek oraz w miarę możliwości kilka zdjęć.

U mnie jeden we wiosce tak ma i mówił że koryta musiał podnosić bo szybko obornika się nazbierało i byki "klękały do jedzenia" :D  Podobno sporo mniej słomy używa jak przedtem i o wiele wiele mniejsza pracochłonność. Myślę, że jak się wszystko z głową przygotuje to utrzymywanie tak opasów nie jest takie złe.

Spyke1004    1

podstawa żeby zrobić ze stodoły oborę to trzeba zrobić sufit podwieszany z płyty warstwowej na wysokości wieńca i oczywiście co 5 metrów wywietrzniki w kalenicy dachu zeby w miarę wentylacja była

bo inaczej para wodna załatwia kozłowine i cały dach po 5 latach uzytkowania stodoły jako obory bez sufitu jest do wymiany wszedzie sie woda leje szczególnie od jesieni do wiosny jak jest duża różnica temperatur

Wiadomość z agroFakt.pl

Mikruss    67

To się robi wywietrznik kalenicowy na calej dlugosci dachu i nawiewy nad murłatem i żadnego sufitu nie trzeba.

Mikruss    67

Taki wywietrznik zrobisz za ok 3-4 tys przy dlugosci ok 20 metrów wiec nie jest to chyba duży koszt w porównaniu do sufitu

maciejo360    27

Stodołę podziel na dwie równe części i tam gdzie jest środek będzie korytarz paszowy, mówię o tej węższej części stodoły, oblicz powierzchnię kojca po odjeciu wymiarów na korytarz paszowy i zobacz ile zmieści się sztuk i policz czy będzie tak, że wszystkie sztuki z jednego kojca będą mogły jeść jednocześnie.

stefan_1987    0

Chyba narazie zrobię prowizorkę i zaadaptuję tylko jedną stronice może za rok przerobię całą stodołę.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Bartekj1994
      Witam. Chciałbym wiosną dostawić do obory drugą. Tzn postawić jedną scianę i przedłużyć dach. Mam nadzieję że jasno piszę. Długość obory to 20. Myślę że pomieszczę tam 18 stanowisk. Jaką szerokość radzicie zrobić tak zeby wszedł ciągnik i Jaki byłby koszt takiej obory.
    • Przez PaweKozowski
      Mam zadanie wykonać Projekt obory wolnostanowiskowej dla 70 krów mlecznych, 30 opasów, 20 cieląt. Czy ma ktoś może pomysł na taką oborę i wrzuci swój projekt. Oczywiście z wyposażeniem. Pozdrawiam  
    • Przez John23
      Witam wszystkich jestem tu pierwszy raz. Mam taki dylemat, radziłem się już wielu znajomych co jest lepsze obora wolnostanowiskowa czy uwieziowa każdy ma swoje zdanie i rożne opinie na ten temat wiec postanowiłem zapytać was może mi doradzicie bo już sam nie wiem co jest lepsze. Ogólnie obstawałem przy wolnostanowiskowej wiadomo jest trochę mniej roboty. Tylko jest jeden dylemat najbardziej się martwię wywalaniem obornika. Otóż tłumacze o co chodzi, mam za duży ciągnik i nie idzie przerobić aby dało się nim wjechać pozostaje taczuszka i widły ale dam rade z czasem kupił bym coś mniejszego aby se ułatwić życie. A drugie pytanie to jak to wszystko zorganizować jak bym się namyślił na wolnostanowiskowa. Obora ma być z przeznaczeniem na byki a raczej polowa obory bo druga strona jest uwieziowa na której tez stoją byki. Wymiary tej strony to 20m na 3m. Proszę o porady i jakieś sugestie z góry dzięki.
    • Przez rolnik115
      Zakładam ten post bo chce poznać wasza opinie i porady dotyczące mojego pomysłu. A mianowicie. Hoduje 30 krow mlecznych w starej oborze w 3 rzędach. Pasze zadaje ręcznie. Chcę sobie usprawnić zadawanie paszy. Wpadłem na pomysł żeby zaraz za Obora wybetonowac stół paszowy dla krow . Mucki od maja do listopada chodzą po pastwisku. Wybetonowalbym stół paszowy na tym pastwisku, które jest zaraz za Obora, kupiłbym woz paszowy i zadawał pasze na ten stół. Krowy oczywiście nie chodziłyby już po całym pastwisku lecz odgrodzilbym im pół ha z dostępem do wody. Główną paszą byłby wtedy tmr. Zostaloby mi wtedy 5 ha łąki kosnej. Dodam też , że krowy gdy chodziły po pastwisku to dostawały rano qq na oborze i siano lub sianokiszonke, czyli oszczędzam 5 ha łąki . Zimy w Polsce stają się coraz lagodniejsze, więc Mucki mogłyby chodzić prawie całym rokiem na dworze. Naganiane byłyby tylko do dojenia. Co o tym sądzicie? Mam też w planie przerobić stodole na bydło opasowe ok 30 sztuk bykow mięsnych. Pasze również zadawalbym paszowozem. Proszę o wasze porady
    • Przez hus2431
      Przygotowałem projekt swojej obory wolnostanowiskowej. Ile bydła mięsnego mogło by się zmieścić do obory o takiej wielkości i ile dałbym rade utrzymać na 17ha?

Projekt: