Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Z jednej strony jakimi idiotami (mam na myśli zarząd mleczarni) trzeba być żeby płacić za mleko 1,50 zł skoro konkurencja płaci 0,90 zł ? Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma to żadnego sensu..., z drugiej strony, ci co dostają 90 gr, powinni natychmiast zmienić odbiorcę, czy to robicie ?

z pragmatycznego punktu widzenia powineneś zapisać się do PO i zacząć zajmować się polityką niż pisać tak durne wywody

Opublikowano

Jak myślicie w tym momencie opłaca się w ogóle zacząć bawić w produkcję mleczną, czy lepiej sobie odpuścić i poczekać jak sytuacja się wyklaruje? Bo widzę, że ceny spadają, mieliśmy plan dokupić dwie krowy jeszcze i oddawać mleko do mleczarni... no ale, chyba nie za bardzo. Strasznie dużo ogłoszeń o likwidacjach stada widzę, ceny nie napawają optymizmem :/ 

Opublikowano

subiektywny 19.000 tyś litrów. 

mariu12 Z całym szacunkiem, ale zejdź na ziemię i nie pier**l głupot ,bo aż cie szkoda,, 25 litrów wyciągnąć na pastwisku'' chłopie w jakim ty świecie żyjesz się będziesz cieszył jak ci po 18l każda jedna będzie dawała do 100-tengo dnia po wycieleniu, toś wymyślił 25 litrów na samym pastwisku bez dodatków i kukurydzy haha ,no bo za 0,70 groszy nic nie zdziałasz więcej .

bibi@ Ciężko powiedzieć ,a ile ty byś chciał trzymać tych krów i czy chcesz z tego żyć czy tylko bawić się dodatkowo w mleko, ile masz ha i jakiej ziemi bo to ważne i w jakim rejonie polski..?

Opublikowano

@hodowca94 mieszkam na Dolnym Śląsku, krów mamy teraz 3 (no prawie 4, bo jeszcze jałówkę dokupiliśmy cielną) i prawie wszystko co mamy to przerabiamy na sery i sprzedajemy (z tym, że np. teraz mamy 30 litrów i to praktycznie większość od jednej krowy, bo jedna zasuszona, druga dawno się wycieliła i nie może utrzymać ciąży). Myśleliśmy, żeby dobić do 6 sztuk krów i nie bawić się już w sery tylko sprzedawać mleko do mleczarni, tylko ewentualnie zostawić kilku stałych klientów na ser. Ogólnie to więcej niż 9 sztuk krów chyba nie zmieścimy w oborze ;)

Ziemi mamy 11 ha - 7 ornych i 4 łąki. Sadzimy 1 ha ziemniaków, więc krowy też je dostają, posiada lucerna, buraki, kupujemy wysłodki.

Chcielibyśmy się przestawić na mleko tylko, bo z serami coraz ciężej jest, klienci się wykruszają, bo to w większości starsze osoby. Mamy dojarkę bańkową, pomieszczenie gdzie można wstawić chłodziarkę, więc jakieś większe budowy itp. nam odpadają. 

 

Opublikowano

na dzień dzisiejszy trzeba minimum 15 krow  przy cenie min 1 zl żeby na skromne zycie zostało, za jakiś czas to może być za mało, jeśli nie ma warunków rozwoju to nie wiem czy warto w to isc.

Opublikowano

hodowca94     napisalem    tylko mloto ,jeczmien sruta rzepakowa wiec czytaj kolego dokladnie.

 

BIBI jak masz 30 l dzien to sie oplaci nie sluchaj tych baranow tzw doradcow rolnych co nie maja zielonego pojecia i mowia ze oplaci sie od 50.Powiem ci po chlopsku dzis ma 30 litrow zywisz i karmisz krowy jak bedziesz oddawal 30 l,dziennie to miesiecznie mleko po 1zl nawet uzbiera sie 1000zl teraz tego tysiaca nie masz a to zawsze cos.Pamietaj ze koszty masz male dojarke masz a przy tak malej produkcji nie musisz miec schladzalnika banki wystarcza.

dzialaj produkuj mleko i oddawaj.

Opublikowano

przy 9 sztukach to jedynie zostać na serach:)

 

Taaa a kto mi te sery wszystkie kupi? ;)

Teraz przy 3 sztukach czasami coś zostaje, mamy miejsce na przetwórstwo sera, ale za to co mamy włożyć w remont możemy po prostu pójść w produkcję mleczną :) Z drugiej strony nie chcemy iść też w wielką produkcję, bo nam to nie potrzebne, bo i tak ja do krów w życiu nie podejdę (boję się panicznie krów :D ) i mąż musi je doić itp., a latem mamy też sporo ziemniaków do zebrania i nie chcemy też generować wielkich kosztów, kredytów i tym podobnych bajek :) 

 

Ktoś jest tutaj w ogóle z Dolnego Śląska? Bo nawet nie wiem za bardzo kto tutaj jeździ odbierać mleko i jakie warunki oferuje :) Albo koledzy podpowiedzą gdzie mogłabym takie info znaleźć? Znalazłam tylko tą stronę http://www.intermilk.pl/skup-mleka tam też jest kalkulator z mniej więcej ceną za litr mleka, ale nie wiem co to za firma, nie wiem czy są inne i może ktoś mi podpowie :) 

Opublikowano (edytowane)

bibi nie obraz sie prosze :)   ,ale co ty robisz na wsi jak sie boisz krow.U nas na wiosce zostalabys uznana za element nieporzadany i karnie przeniesiona do miasta.Jestes na wsi to sie zachowuj jak ze wsia nie mozesz mieszkac na wsi a zachowywac sie jak bys byla z miasta .Twoj maz to anioł skoro to toleruje. :)

 

 

co do kredytow masz calkowita racje .My ludzie wsi kredytow nie bierzemy a ci co posluchali niby doradcoe teraz maja pelne spodnie ze strachu i nie dziwie sie bo moga stracic wszystko.

Ja nie rozumie dla czego za dojazd gwarancyjny do pralki za 800zl nie musze placic a do ciagnika za 100 tys musze.Tak doja rolnikow.

Edytowane przez marju12
Opublikowano

bibi nie obraz sie prosze :)   ,ale co ty robisz na wsi jak sie boisz krow.U nas na wiosce zostalabys uznana za element nieporzadany i karnie przeniesiona do miasta.Jestes na wsi to sie zachowuj jak ze wsia nie mozesz mieszkac na wsi a zachowywac sie jak bys byla z miasta .Twoj maz to anioł skoro to toleruje. :)

 

Krów się boję, bo jak miałam 3 lata to mi cielak połamał nogę ;) a mój mąż wiedział, że się boję, więc widziały gały co brały :D Chociaż teraz jak muszę stanąć obok krowy to stanę (z ogromnym strachem, ale to zrobię), a jeszcze kilka lat temu nawet do obory bym nie weszła.

Opublikowano

subiektywny 19.000 tyś litrów. 

mariu12 Z całym szacunkiem, ale zejdź na ziemię i nie pier**l głupot ,bo aż cie szkoda,, 25 litrów wyciągnąć na pastwisku'' chłopie w jakim ty świecie żyjesz się będziesz cieszył jak ci po 18l każda jedna będzie dawała do 100-tengo dnia po wycieleniu, toś wymyślił 25 litrów na samym pastwisku bez dodatków i kukurydzy haha ,no bo za 0,70 groszy nic nie zdziałasz więcej .

bibi@ Ciężko powiedzieć ,a ile ty byś chciał trzymać tych krów i czy chcesz z tego żyć czy tylko bawić się dodatkowo w mleko, ile masz ha i jakiej ziemi bo to ważne i w jakim rejonie polski..?

 

Hodowca wróć do szkoły ja pastwiskuje krowy przez pół roku i srednia wydajność dobowa na pastwisku maja 22kg mleka wystarczy wprowadzić w pastwiska odpowiednie odmiany traw i dbac o nie należycie i bez problemu uzyskac idzie 25 kg. Krowy. Kiszonki z kukurydzy na oczy nie widziały.

Opublikowano

być może z pierwszej trawy, takowa ma niezla wartość pokaromowa, przy niewielkim dokarmieniu w oborze idzie osiagnac te 22 l, ale nigdy w zyciu z kolejnych traw, latem czy jesienią, zwłaszcza 2 pokos nie da takiej wydajności.  być może po wycieleniu, ale nie na dluzsza mete. z czasem wydajność spadnie, do poziomu 12-15 l bez dokarmiania.  Tu nie potrzebna żadna wiedza , ani dane z książek, tu każdy wie z własnej praktyki jak jest.

Opublikowano

Jakie dwa pokosy na pastiskach minimum 5 razy sa na jednej kwaterze niedojady sa mulczowane, saletra, i wracają po 3-4 tygodniach żeby miec wydajność pastwiskowa trzeba się przykładac ja nawet sianokiszonki robie z 3 pokosów. I tu można mówic o praktyce stosuje taki system już ponad 10 lat.

Opublikowano

taka prawda ja do pastwiska dokladam jeczmien kukurydze  młótoale  (rezygnuje \na lato bo bialka mam w trawie dosc a teraz place 150zl za tone plus transport sam odbieram ale dojechac trzeba 80km.i dla najlepszych srute rzepakowa wydajnosc 25l bez problemy.

 

Racja o pastwiska trzeba dbac co 3 lata nowe sianie co rok dosiewanie.Pastwisko a pastwisko to niebo a ziemia.

 

u nas cena 90gr/litr wiec to jedyne wyjscie zeby cos na tym miec

za kwiecien ma byc taka sama.

 

PANOWIE NIE WAZNE ILE MASZ MLEKA CZY  1000L CZY 100 TYS WAZNE ILE Z TEGO MASZ NA KONCU.

Ci z kredytami sikaja w majtki ze strachu i powod maja ich krowy nie wiedza co to pastwisko a TMR to tez dosc duze koszty przygotowania pasz.

Opublikowano (edytowane)

Hodowca wróć do szkoły ja pastwiskuje krowy przez pół roku i srednia wydajność dobowa na pastwisku maja 22kg mleka wystarczy wprowadzić w pastwiska odpowiednie odmiany traw i dbac o nie należycie i bez problemu uzyskac idzie 25 kg. Krowy. Kiszonki z kukurydzy na oczy nie widziały.

 

Już tak nie zmyślaj... pisałeś w postach że masz wydajność 6 tys. taka wydajność to około 19l dziennie od krowy ale uznając że prawie zawsze wydajność jest zawyżana to dam ci 18l dziennie, w innych postach piszesz, że miesięcznie masz 16 tys.l i trochę ponad 30 krów, dajmy na to mając 30 krów wychodzi po 17,5l dziennie, mając 35 krów to już tylko 15l. Czyli suma sumarum realnie masz 16l od krowy więc do 25l to dużo brakuje i nie mówcie że da się wyciągnąć 25l z pastwiska, bo nikt kto ma krowy w Polsce dłużej niż miesiąc wam w to nie uwierzy, po 2. taka trawa skoszona i zakiszona którą krowy wybiorą i zdępczą wychodząc na pastwistko w zimę takie krowy dadzą ci już tylko 12-13l...

Edytowane przez Gość
Opublikowano

Liczyc to umiesz to policz ze na 30 krów 5 jest zasuczonych czyli doje 25 i mam 16 tys, z 25krów a sezon pastwiskowy dopiero się zaczyna zima ilość mleka mi spada a wydajność również wzrosła jak będę miał czas to wrzuce wyniki z oceny. Wydajnosc 6 tyś była rok temu teraz wzrosła i ciagle rosnie z miesiąca na miesiąc, a jak nie wiezysz zapraszam pokaze ci wyniki z całego roku włocznie z dołkiem gdy wiekszosz krów była wysokocielna.

Opublikowano

nic mi nie musisz udowadniać, bo nie mam takiej potrzeby, po prostu nie wmawiaj komuś że da się wyciągnąć taką ilość mleka z samego pastwiska, bo średnia w polsce to 22-23l mleka i większość daje kukurydze itd. nie mówiąc o tych co zawyżają średnią, bo większość gospodarstw to 8000-9000l w ocenie a w mleczarni mają po 7000l  mleka

Opublikowano

sama trawa na dluzsza mete jak da Ci 15 litrow to już super wynik,  jeśli jest dokarmianie w oborze to ok, jeśli nie to mało realne uzyskac srednia wydajność powyżej 6 tys l.  pastwisko ma swoje minusy, np. letnie upaly przy których sa spore spadki mleka, jesienne opady wiatry i chlody potrafią spowodować spore spadki, ganianie krow na pastwisko i ich poroszanie się po pastwisku to kolejna strata energii, której nie ma gdy krowa stoi na uwiezi., a tak po za tym na te 30 krow to trzeba mieć ze 20 ha pastwiska intensywnie nawożonego żeby krowy miały zawsze pod dostatkiem młodej trawy.  pastwisko jak jest blisko to jest nie zla sprawa, ale wymaga uzupełnienia zywienia w oborze.

Opublikowano (edytowane)

nightmare kolego jak pastwiskujesz profesjonalnie to krowy w nocy ida na pastwisko  cala noc sie pasa a w stajni oprocz dojenia  sa od 11 do 16-17 .Dla tego pastwiska musza byc w miare blisko domu.

Powiem ci jak mam ja kwateruje i krowy codziennie wychodza na swieza trawe (kwatere) ja mam ar na krowe np 30 krow to na dzien kwatere o wielkosci 30 arow .w drugim dniu wpuszczam tam jalowki i cieleta i tak w kolo mam zaplanowane ze krowa wchodzi na ta sama kwwatere co 21 dni.(pastwisko siane )

 

TEN TEMAT JEST O CENACH MLEKA WIEC NIE BEDE SIE ROZPISYWAL

Edytowane przez marju12
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jak Waszym zdaniem będą kształtować się ceny paliw w tym roku? Minął rok od wyborów- kiedy politycy obiecywali obniżki cen paliw, tymczasem hurt w ostatnim czasie pnie się w górę

      Zamawialiście już paliwo w tym roku? Jakie ceny?
      Temat jest kontynuacją zeszłorocznej dyskusji:
      https://www.agrofoto.pl/forum/topic/301695-ceny-paliw-2024/
       
    • Przez yacenty
      Zapraszamy do dyskusji na temat cen rzepaku w roku kalendarzowym 2025.
      Poniżej zamieszczam listę najpopularniejszych pytań dotyczących cen rzepaku, które były zadane w poprzednich latach.
      Ile będzie kosztować tona rzepaku w 2025 roku? Jaka będzie cena rzepaku w 2025 roku? Czy cena rzepaku wzrośnie w 2025 roku? Czy rzepak będzie droższy w 2025 roku? Dlaczego rzepak tanieje lub drożeje w 2025 roku? Kiedy rzepak podrożeje w 2025 roku? Jaka będzie cena rzepaku na giełdzie w 2025 roku? Jaka będzie cena rzepaku na Matif w 2025 roku? Ile będzie kosztować rzepak na skupie w 2025 roku? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym temacie.
      Zapraszamy do dyskusji i prosimy o merytoryczną i kulturalną dyskusję. Rozmawiamy o meritum sprawy, nie wyzywajmy się, szanujmy zdanie innych osób. Życzymy miłej i owocnej wymiany zdań.
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Gość
      Przez Gość
      Cena węgla ostro w górę, ekogroszek 1300-1500 zł za tonę i kopalnie wstrzymują sprzedaż, też przez gaz do góry, czy robią z nas durni?
    • Przez benio1967
      w tej telewizji to zawsze mówią że tanieją,a podają że owies 650 zł tona tylko ciekawe gdzie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v